Gra wstępna / Ôdishon (1999)

 • Gatunek: Dramat Thriller
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 55 min.
 • Tytuł oryginalny: Ôdishon
 • Aoyama, wdowiec, postanawia ożenić się po raz drugi. Jego kumpel z pracy, siedzący w branży filmowej, pragnie mu pomóc. Wpada na pomysł, aby zorganizować casting do…

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Gra wstępna (1999) to japoński film grozy w reżyserii Takashiego Miike. Opowiada on historię Shigeharu Aoyamy, wdowca, który postanawia znaleźć sobie nową żonę. Aby to zrobić, organizuje fikcyjne przesłuchanie dla młodych aktorek. Jedną z kandydatek jest Asami Yamazaki, która wydaje się być idealną żoną dla Aoyamy.

Film rozpoczyna się jako niewinny romans. Aoyama i Asami zakochują się w sobie i zaczynają się spotykać. Jednak z czasem Aoyama zaczyna odkrywać mroczną tajemnicę Asami. Okazuje się, że dziewczyna jest sadystką, która czerpie przyjemność z zadawania bólu.

Finał filmu jest szokujący i makabryczny. Asami porywa Aoyamę i rozpoczyna jego tortury. W scenie, która uznawana jest za jedną z najokrutniejszych w historii kina, Asami przebija język Aoyamy igłą i przywiązuje go do sufitu.

Gra wstępna jest filmem wieloznacznym. Można ją odczytywać jako krytykę relacji między mężczyznami a kobietami, a także jako metaforę ludzkiej natury. Film jest również uważany za jeden z najważniejszych filmów japońskiego kina grozy.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Fabuła

Film rozpoczyna się od przedstawienia głównego bohatera, Shigeharu Aoyamy. Aoyama jest wdowiem, który od siedmiu lat żyje samotnie. Jest to człowiek nieśmiały i niepewny siebie, który ma trudności z nawiązywaniem bliskich relacji.

Pewnego dnia Aoyama postanawia znaleźć sobie nową żonę. Aby to zrobić, organizuje fikcyjne przesłuchanie dla młodych aktorek. Na przesłuchanie przychodzi wiele dziewczyn, ale Aoyama od razu zwraca uwagę na Asami Yamazaki. Asami jest młoda, piękna i wydaje się być idealną żoną dla Aoyamy.

Aoyama i Asami zaczynają się spotykać. Szybko zakochują się w sobie i planują ślub. Jednak z czasem Aoyama zaczyna odkrywać mroczną tajemnicę Asami. Okazuje się, że dziewczyna jest sadystką, która czerpie przyjemność z zadawania bólu.

Motywe

Gra wstępna porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Relacje między mężczyznami a kobietami
 • Ludzkia natura
 • Zachowanie w obliczu zagrożenia

Motyw relacji między mężczyznami a kobietami jest jednym z najważniejszych w filmie. Aoyama to typowy przedstawiciel japońskiego społeczeństwa, w którym mężczyźni zajmują dominujące pozycje. Asami natomiast jest kobietą, która nie akceptuje tej sytuacji. Jest niezależna i silna, a jej sadystyczne skłonności są wyrazem buntu przeciwko patriarchalnej kulturze.

Motyw ludzkiej natury jest również istotnym elementem filmu. Asami to postać, która początkowo wydaje się być idealną żoną. Jednak z czasem okazuje się, że jest to tylko maska, za którą kryje się mroczna i niebezpieczna osobowość. Ta zmiana jest wyrazem tego, że każdy człowiek może mieć w sobie potencjał do dobra i zła.

Motyw zachowania w obliczu zagrożenia jest również istotny w filmie. Aoyama to człowiek, który jest nieśmiały i niepewny siebie. Jednak w obliczu zagrożenia okazuje się, że jest w stanie walczyć o swoje życie. Ta zmiana jest wyrazem tego, że każdy człowiek ma w sobie siłę, której nie zawsze jest świadomy.

Technika filmowa

Gra wstępna to film bardzo dobrze zrealizowany technicznie. Reżyser Takashi Miike wykorzystuje różne techniki filmowe, aby stworzyć atmosferę grozy i napięcia.

**Jedną z najważniejszych technik, które wykorzystuje Miike, jest montaż. Film jest podzielony na dwie części: pierwsza część jest spokojna i romantyczna, druga część jest mroczna i makabryczna. Miike wykorzystuje montaż, aby podkreślić kontrast między tymi dwiema częściami.

**Inną ważną techniką, którą wykorzystuje Miike, jest światło. W pierwszej części filmu światło jest ciepłe i przytulne, natomiast w drugiej części filmu światło jest zimne i surowe. Miike wykorzystuje światło, aby

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Takashi Miike
scenariusz Daisuke Tengan
gatunek Dramat, Thriller
produkcja Japonia, Korea Południowa
premiera 2 października 1999 (Światowa) 1 lipca 2005 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Ryû Murakami (powieść)
dystrybucja Gutek Film
studio Basara Pictures / Creators Company Connection / Omega Project
tytuł oryg. Ôdishon
inne tytuły Audition Miedzynarodowe Audition Wielka Brytania Audition USA

Obsada

Aktor Postać
Shigeharu Aoyama
Asami Yamazaki
Yasuhisa Yoshikawa
Shimada
Rie
Starzec na wózku
Ryoko Aoyama
Shigehiko Aoyama
Pielęgniarka
Recepcjonista
Mężczyzna wznoszący toast
Gangster
Barman
Doktor
Spiker FM
Asami jako dziecko
Shigehiko jako dziecko
Misuzu Takagi
Prezenter stacji TV
Michiyo Yanagida
Reżyser

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *