Dom zły (2009)

  • Gatunek: Dramat Kryminał
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 46 min.
  • Do domu Zdzisława i Bożeny Dziabasów trafia przypadkowy gość, Edward Środoń. Po kolacji zakrapianej alkoholem dochodzi do tragedii.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Dom zły (2009) to polski film kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Film przedstawia historię Edwarda Środonia, głównego podejrzanego w sprawie rzekomego morderstwa właściciela chałupy w Bieszczadach. Akcja filmu toczy się w późnym okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Film rozpoczyna się od wizji lokalnej, która odbywa się kilka lat po wydarzeniach, które są jego głównym tematem. Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik), główny podejrzany w sprawie rzekomego morderstwa, towarzyszy milicji w rewizji chałupy, w której doszło do zbrodni. Środoń jest zmęczony i przygnębiony, ale stara się zachować spokój.

W kolejnych scenach poznajemy przeszłość Środonia. Jest on bezrobotnym mężczyzną, który mieszka w małym miasteczku na Śląsku. Pewnego dnia postanawia wyjechać w Bieszczady, aby poszukać pracy. W drodze do celu zatrzymuje się w chałupie, w której mieszka samotny mężczyzna. Mężczyzna ten, którego imię nie jest znane, okazuje się być osobą agresywną i podejrzaną. Środoń czuje się zagrożony i postanawia opuścić chałupę.

Następnego dnia Środoń wraca do chałupy, aby odebrać swoje rzeczy. W środku znajduje martwego mężczyznę. Środoń zostaje aresztowany i oskarżony o morderstwo.

W filmie Smarzowskiego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Środoń jest winny. Akcja filmu przedstawia różne punkty widzenia, z których można spojrzeć na sprawę. Środoń sam nie jest pewien, czy jest winny. Wspomina, że w czasie, gdy doszło do morderstwa, był w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego. Mógł więc nieświadomie dokonać zbrodni.

Film Smarzowskiego to nie tylko kryminał, ale także obraz społeczeństwa polskiego w latach 80. XX wieku. Akcja filmu rozgrywa się w czasach, gdy Polska była pod rządami komunistycznymi. Milicja i aparat państwowy są przedstawione w negatywnym świetle. Funkcjonariusze milicji są brutalni i bezwzględni. Szukają winnego, bez względu na to, czy jest nim niewinny człowiek.

Dom zły to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to film o winie i niewinności, o ludzkiej naturze, o sprawiedliwości i niesprawiedliwości. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Arkadiusz Jakubik stworzył wyrazistą i wiarygodną kreację Edwarda Środonia.

Oto kilka najważniejszych wątków, które porusza film:

  • Wątek winy i niewinności. Film nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy Środoń jest winny. Akcja filmu przedstawia różne punkty widzenia, z których można spojrzeć na sprawę. Środoń sam nie jest pewien, czy jest winny. Wspomina, że w czasie, gdy doszło do morderstwa, był w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego. Mógł więc nieświadomie dokonać zbrodni.
  • Wątek ludzkiej natury. Film pokazuje, że człowiek jest istotą złożoną, która może być zarówno dobra, jak i zła. Środoń to człowiek, który nie jest pozbawiony dobrych cech. Jest zdolny do empatii i współczucia. Jednak może też być agresywny i impulsywny.
  • Wątek sprawiedliwości i niesprawiedliwości. Film pokazuje, że system sprawiedliwości może być niesprawiedliwy. Środoń jest oskarżony o morderstwo, mimo że nie ma na to wystarczających dowodów. Milicja i aparat państwowy są brutalni i bezwzględni. Szukają winnego, bez względu na to, czy jest nim niewinny człowiek.

Dom zły to film, który warto obejrzeć. Jest to film dobrze zrealizowany i poruszający ważne tematy.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Wojciech Smarzowski, Łukasz Kośmicki
gatunek Dramat, Kryminał
produkcja Polska
premiera 16 września 2009 (Światowa)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Film It / Polski Instytut Sztuki Filmowej / SPI International (koprodukcja)
tytuł oryg. Dom zły
inne tytuły The Dark House Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Edward Środoń
Zdzisław Dziabas
Bożena Dziabasowa
Porucznik Mróz
Maria Lisowska / Grażyna, żona Środonia
Lisowski
Prokurator Tomala
Banaś
Petrycki
Zajdel
Woźniak
Hawryluk
Sierżant Jasiak
Zięba
Pokrywkowa
Pokrywka
Janusz, syn Dziabasów
Ksiądz
Jasiek Blacharz
Weterynarz Mundek
Madecka
Madecki
Czeski dziennikarz
Konduktor
Mężczyzna w sklepie
Kierowca Zięby
Młody Środoń
Kobieta w chustce / Sklepowa

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Dom zły (2009) to polski film kryminalny w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, zrealizowany na podstawie scenariusza napisanego wraz z Łukaszem Kośmickim. Film opowiada historię Edwarda Środonia, głównego podejrzanego w sprawie rzekomego morderstwa właściciela chałupy w Bieszczadach.

Akcja filmu toczy się w późnym okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pewnej deszczowej nocy do samotnej chałupy w Bieszczadach przybywa Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik). Jest to były żołnierz, który po śmierci żony ucieka z miasta, szukając spokoju. Środoń szybko zaprzyjaźnia się z właścicielem chałupy, starym Dziabasem (Marian Dziędziel). Jednak ich idylla nie trwa długo. Pewnej nocy Dziabas zostaje zamordowany, a Środoń zostaje głównym podejrzanym.

Przez kolejne lata Środoń jest przesłuchiwany przez milicję. W śledztwie bierze udział młody porucznik Mróz (Andrzej Grabowski), który próbuje dowiedzieć się, czy Środoń jest winny. Środoń konsekwentnie twierdzi, że jest niewinny, ale dowody przeciwko niemu są coraz bardziej obciążające.

Film Smarzowskiego to nie tylko kryminał, ale również obraz społeczeństwa polskiego w czasach PRL-u. Reżyser ukazuje, jak władza komunistyczna wykorzystuje śledztwa karne do zastraszania i dyscyplinowania obywateli. Film jest również mocną krytyką polskiego prawa, które było niesprawiedliwe i opresyjne.

Główne wątki filmu

  • Sprawa morderstwa Dziabasa to główny wątek filmu. Środoń jest głównym podejrzanym, ale jego wina nie jest jednoznaczna. W śledztwie pojawiają się różne poszlaki, które mogą wskazywać zarówno na winę Środonia, jak i na jego niewinność.
  • Relacja Środonia z Dziabasem to kolejny ważny wątek filmu. Środoń i Dziabas szybko zaprzyjaźniają się. Ich relacja jest pełna wzajemnego zrozumienia i wsparcia. Środoń znajduje w Dziabasie ojca, którego nigdy nie miał.
  • Śledztwo milicji to trzeci ważny wątek filmu. Milicja prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa Dziabasa w sposób nieprofesjonalny i opresyjny. Środoń jest poddawany brutalnym przesłuchaniom, które mają go zmusić do przyznania się do winy.

Postacie

  • Edward Środoń to główny bohater filmu. Jest to były żołnierz, który po śmierci żony ucieka z miasta, szukając spokoju. Środoń jest człowiekiem skrzywdzonym przez los. Jest samotny i zgorzkniały. W chałupie Dziabasa znajduje schronienie i nową rodzinę.
  • Dziabas to drugi główny bohater filmu. Jest to stary samotnik, który mieszka w chałupie w Bieszczadach. Dziabas jest człowiekiem dobrym i życzliwym. W Środonia wkłada całą swoją miłość i troskę.
  • Porucznik Mróz to milicjant prowadzący śledztwo w sprawie morderstwa Dziabasa. Mróz jest młodym człowiekiem, który chce być sprawiedliwym. Jednak jest też niepewny siebie i łatwo manipulować nim.

Wykonanie

Dom zły jest dobrze zrealizowanym filmem. Smarzowskiemu udało się stworzyć mroczny i sugestywny klimat. Film jest pełen realistycznych scen przemocy, które mogą być trudne do oglądania. Jednak są one niezbędne do ukazania brutalności władzy komunistycznej.

Ocena

Dom zły to jeden z najważniejszych polskich filmów ostatnich lat. Jest to film mocny, ważny i poruszający. Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał m.in. cztery nagrody Orzeł, w tym za najlepszy film i najlepszego reżysera.

Podsumowanie

Dom zły to film, który warto obejrzeć. Jest to film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.


W surowej, bieszczadzkiej scenerii, w ponury dzień stanu wojennego, rozgrywa się akcja filmu "Dom złych" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Milicyjna ekipa operacyjno-dochodzeniowa, pod dowództwem porucznika Mroza (Bartłomiej Topa), przeprowadza wizję lokalną w gospodarstwie Dziabasów. To właśnie tam, w tę deszczową noc, miała miejsce tragedia, której kluczową postacią był przypadkowy gość, Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik).

Wizja lokalna staje się nie tylko próbą odtworzenia wydarzeń, lecz również okazją do zgłębienia mrocznej historii, która rozegrała się kilka lat wcześniej. Środoń, podejrzany w sprawie tragicznych wydarzeń, opowiada o burzliwej nocy jesienią 1978 roku, kiedy to trafił do gospodarstwa małżeństwa Dziabasów, Bożeny (Kinga Preis) i Zdzisława (Marian Dziędziel). Na pierwszy rzut oka, kolacja z udziałem alkoholu wydaje się być wyrazem tradycyjnej polskiej gościnności, jednakże los szybko splata intrygujące wątki, które stopniowo odsłaniają mroczne sekrety tego domu.

Fabuła filmu prowadzi widza przez labirynt kłamstw, oszustw i moralnej zgnilizny, które wypełniają życie bohaterów. Śledztwo porucznika Mroza staje się nie tylko próbą odkrycia prawdy o tamtej feralnej nocy, lecz również konfrontacją z własnymi demonami. W tle ukazują się również szwindle i przekręty milicjantów, co dodaje kolejnych warstw złożoności całej historii.

Rok 1978 ukazuje Edwarda Środonia w punkcie zwrotnym jego życia - po stracie żony stara się zmienić swój los i podejmuje posadę zootechnika na bieszczadzkich ziemiach. Jednak los sprawia, że trafia do domu Dziabasów, gdzie toczy się ostateczna rozgrywka tragicznych wydarzeń. Początkowa nieufność i tajemniczość gości szybko ustępuje miejsca lawinie wydarzeń, które prowadzą do katastrofy.

Przeplatając retrospekcje z teraźniejszością, film ukazuje złożoność ludzkiej natury oraz moralne dylematy, przed którymi stają bohaterowie. Wizja lokalna staje się swoistym teatrem tragedii, gdzie każdy kolejny szczegół prowadzi do coraz bardziej przerażającej prawdy.

Reżyser Wojciech Smarzowski mistrzowsko balansuje między klimatem grozy a subtelnością psychologicznego portretu głównych bohaterów. Jego film nie tylko wstrząsa widzem swoją mroczną fabułą, lecz również stawia pytania o granice ludzkiej moralności i odpowiedzialności.


W surowych, bieszczadzkich krajobrazach, w ponury dzień stanu wojennego, rozgrywa się fabuła filmu "Dom złych", którego reżyserem jest Wojciech Smarzowski. Milicyjna grupa operacyjno-dochodzeniowa, pod dowództwem porucznika Mroza (Bartłomiej Topa), przeprowadza rekonstrukcję wydarzeń w gospodarstwie Dziabasów. To właśnie tam, w tę deszczową noc, miała miejsce tragedia, w której kluczową rolę odegrał przypadkowy gość, Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik).

Wizja lokalna staje się nie tylko próbą odtworzenia chronologii wydarzeń, lecz także okazją do zgłębienia mrocznej historii, która rozegrała się kilka lat wcześniej. Środoń, podejrzany w związku z tragicznymi wydarzeniami, opowiada o burzliwej nocy jesienią 1978 roku, kiedy to znalazł się w gospodarstwie małżeństwa Dziabasów, Bożeny (Kinga Preis) i Zdzisława (Marian Dziędziel). Choć na początku wieczoru atmosfera wydaje się być nacechowana tradycyjną polską gościnnością, los szybko splata intrygujące wątki, odsłaniając stopniowo mroczne sekrety tego domu.

Fabuła filmu prowadzi widza przez labirynt kłamstw, oszustw i moralnego upadku, które kształtują życie bohaterów. Śledztwo porucznika Mroza staje się nie tylko próbą odkrycia prawdy o tamtej feralnej nocy, lecz również konfrontacją z własnymi demonami. W tle pojawiają się również machinacje i nieuczciwe praktyki milicjantów, dodając kolejne warstwy złożoności całej historii.

Rok 1978 ukazuje Edwarda Środonia w punkcie zwrotnym jego życia - po stracie żony, próbuje on zmienić swój los i podejmuje pracę jako zootechnik na bieszczadzkich ziemiach. Jednak los sprawia, że trafia do domu Dziabasów, gdzie dochodzi do ostatecznego rozwiązania tragicznych wydarzeń. Początkowa nieufność i tajemniczość gości szybko ustępują miejsca lawinie wydarzeń, które prowadzą do katastrofy.

Przeplatając retrospekcje z teraźniejszością, film ukazuje złożoność ludzkiej natury oraz moralne dylematy, przed którymi stają bohaterowie. Wizja lokalna zamienia się w swego rodzaju teatr tragedii, gdzie każdy kolejny szczegół prowadzi do coraz bardziej przerażającej prawdy.

Reżyser Wojciech Smarzowski błyskotliwie balansuje między atmosferą grozy a subtelnością psychologicznego portretu głównych postaci. Jego film nie tylko wstrząsa widzem swoją mroczną intrygą, ale również stawia pytania o granice ludzkiej moralności i odpowiedzialności.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *