Dług (1999)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny
  • Rok: 1999
  • Czas trwania: 1 godz. 37 min.
  • Dwaj przyjaciele chcą założyć własny interes, ale nie mogą zdobyć pieniędzy. Wkrótce staną się ofiarami szantażysty, który zażąda od nich spłaty wyimaginowanego długu.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Krzysztof Krauze
scenariusz Krzysztof Krauze / Jerzy Morawski
gatunek Dramat / Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 19 listopada 1999 (świat)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Agencja Produkcji Filmowej / Canal+ Polska / ITI Cinema /
data produkcji 1999
tytuł oryg. Dług
inne tytuły The Debt Miedzynarodowe USA
Dwudziestoośmioletni Adam (Robert Gonera), chcąc uniezależnić się finansowo od rodziców, przerywa studia i rozpoczyna budowę domu. Jego narzeczona, Basia (Joanna Szurmiej-Rzączyńska), jest w drugim miesiącu ciąży. Przyjaciel Adama, Stefan (Jacek Borcuch), również myśli o założeniu własnego interesu. Obaj planują zachęcić włoskich partnerów do masowej produkcji skuterów w Polsce. Na założenie własnej firmy brakuje im jednak pieniędzy, gdyż bank nie zgadza się na udzielenie kredytu bez wiarygodnego poręczenia finansowego. W tym czasie pojawia się Gerard (Andrzej Chyra) - dawny sąsiad Stefana, biznesmen, który proponuje im pomoc finansową. Niestety warunki, które stawia, nie są możliwe do spełnienia, dlatego przyjaciele odmawiają skorzystania z jego oferty. Tak rozpoczyna się dramat obu mężczyzn. Rzekomy wierzyciel bowiem żąda zwrócenia długu, którego nie zaciągnęli. Nachodzi Adama i Stefana, znęca się nad nimi coraz brutalniej chociaż wie, że nie są w stanie zgromadzić żądanej kwoty w podanym przez niego terminie. Sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Kiedy mężczyźni zdają sobie sprawę, że ucieczka przed Gerardem jest niemożliwa i nie mogą liczyć na niczyją pomoc, zaczynają podejmować desperackie kroki... Film oparty jest na wydarzeniach autentycznych. 
Dwaj młodzi biznesmeni szukają swojej szansy. Zamiast niej spotykają człowieka, który postanowił skorzystać na ich łatwowierności. Postawił warunki, oni je odrzucili i próbowali zapomnieć o popełnionym błędzie. On pamiętał. Prośbą i groźbą, szantażem i łagodną perswazją próbował wymusić na nich spłatę wyimaginowanego długu. Nie sposób się od niego uwolnić. Chyba że... Taka historia jak senny koszmar czy okrutna bajka mogła wydarzyć się w każdym wielkim lub małym mieście świata. Wydarzyła się w Warszawie - naprawdę.
Adam i Stefan marzą o tym, żeby rozkręcić interes i zebrać kupę kasy. Bank, odmawia im jednak kredytu. Pewnego dnia w Pasażu Handlowym Stefan spotyka swojego dawnego kumpla, Gerarda. Ten proponuje im kredyt z bardzo wysokim oprocentowaniem. Nie przyjęli go i zapomnieli o sprawie. Jednak Gerard nie. Żąda 6 tysięcy dolarów "kosztów", które poniósł. Ponieważ nie otrzymał pieniędzy po dobroci, zaczął inną, brutalną konwersację. Adam i Stefan teraz dopiero zrozumieli, że z Rosjanami nie należy prowadzić interesów. Historia ma tragiczny finał.
Dwaj przyjaciele - Adam i Stefan - chcą założyć własny interes. Wkrótce jednak stają się ofiarami szantażu ze strony niebezbiecznych ludzi, rzekomych wierzycieli, u których tak naprawdę nie zaciągnęli żadnego długu (dawnego znajomego - Gerarda i jego kolegów). Żyją w ciągłym strachu, ich próby ucieczki od wyimaginowanego długu, nie udają się, sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, niebezpieczna. Mężczyźni zaniedbują codzienne sprawy i rodzinę. Wreszcie decydują się jakoś sprostać sytuacji i zastraszyć podłych bandziorów. Jak kończy się ten plan? Film oparty na faktach.
Opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Dwóch młodych przyjaciół usiłuje rozkręcić biznes - eksport skuterów z Włoch. Bank w ostatniej chwili odmawia udzielenia im kredytu, nie mają potrzebnej gotówki, a włoscy inwestorzy czekają... Spotykają dawnego znajomego, który obiecuje znaleźć kogoś, kto pożyczy im pieniądze. Nie przyjmują porpozycji z powodu zbyt wysokiej prowizji, jakiej zażyczył sobie rzekomy kredytodawca. Pośrednik żąda jednak od nich pieniędzy za "fatygę" i tak powstaje fikcyjny dług, do spłacenia którego są niemal bez przerwy zmuszani. Policja nie chce im pomóc, wierzyciel szantażuje... Jak daleko się posunie i co zrobią osaczeni przyjaciele?
Akcja filmu toczy się na przełomie lat 1998-99 i jest oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dwaj przyjaciele, Adam (Robert Gonera) i Stefan (Jacek Borcuch), rzucają studia, aby szukać szczęścia w biznesie. Planują otwarcie montowni skuterów. Brakuje im jednak pieniędzy, gdyż bank odmawia udzielenia kredytu. W tym czasie pojawia się biznesmen Gerard (Andrzej Chyra), dawny sąsiad Stefana, który proponuje im pomoc finansową. Niestety, jego warunki nie są możliwe do spełnienia - Adam i Stefan odmawiają skorzystania z jego oferty. Wówczas rozpoczyna się dramat - Gerard twierdzi, że zajmując się ich sprawą poniósł spore koszty. Żąda zwrotu pieniędzy. Z każdym dniem dług jest coraz większy i sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli. Kiedy mężczyźni zdają sobie sprawę, że ucieczka przed Gerardem jest niemożliwa, podejmują desperacki krok.
Adam i Stefan. Dwaj przyjaciele, którzy ufają tylko sobie nawzajem. Chcą oni rozkręcić biznes, jednak brakuje im potrzebnych na to funduszy. Nieoczekiwanie i zupełnie nagle pojawia się przed nimi wielka szansa: ich dawny kolega, bogaty biznesmen, Gerard, oferuje im pożyczkę. Przyjaciele po jakimś czasie rezygnują z kuszącej propozycji, ale Gerard żąda spłaty rachunku. Adam i Stefan odmawiają. Natrętny biznesmen nie spocznie, póki obaj nie zwrócą pieniędzy. A kwota rośnie z każdym dniem...
Film oparty na wydarzeniach autentycznych. Adam i Stefan, dwaj młodzi i ambitni przedsiębiorcy, stają przed życiową szansą: włoski partner chce podpisać obiecujący kontrakt, ale bank odmawia kredytu. Nieoczekiwanie pojawia się niewiele starszy Gerard: on znajdzie im właściwego poręczyciela. Zgodnie przystają na jego propozycję, niestety - prowizja, jakiej zażądał, jest zbyt wysoka. Biznesmeni rezygnują z oferty, ale Gerard - nie. Przedstawia Adamowi i Stefanowi rachunek kosztów i żąda jego wyrównania. Tak rodzi się wyimaginowany dług, który rośnie z dnia na dzień. Od tej chwili Gerard nie przestaje nachodzić Adama i Stefana, będzie dręczył, upokarzał, zmuszał do działania wbrew woli. Jak się od niego uwolnić?
Aktor Postać
Robert Gonera Adam Borecki
Jacek Borcuch Stefan Kowalczyk
Andrzej Chyra Gerard Nowak
Cezary Kosiński Tadeusz Frei
Joanna Szurmiej-Rzączyńska Basia, narzeczona Adama
Agnieszka Warchulska Jola, dziewczyna Stefana
Przemysław Modliszewski "Młody", pomocnik Gerarda
Krzysztof Gordon Ojciec Adama
Sławomira Łozińska Matka Adama
Maria Robaszkiewicz Matka Basi
Edyta Bach Joanna, siostra Adama
Jakub Bach Jurek, siostrzeniec Adama
Joanna Kurowska Ania, ciężarna leżąca w szpitalu wspólnie z Basią
Jerzy Gudejko Lekarz opiekujący się Basią w szpitalu
Andrzej Andrzejewski
Aleksander Mikołajczak Oficer dochodzeniowy nad Wisłą
Ewa Kania Szefowa operacji kredytowych
Izabela Kuna Żona Matczaka
Katarzyna Tatarak Oficer dyżurna przyjmująca skargę Adama
Maciej Szary Dyrektor departamentu, kolega ojca Adama
Sławomir Jóźwik Matczak, właściciel sklepu, dłużnik Stefana
Katarzyna Trzcińska Żona Gerarda
Jowita Budnik Dziewczyna z pralni
Roman Bugaj
Jerzy Próchnicki Mężczyzna kupujący samochód od Tadeusza
Małgorzata Prażmowska Żona mężczyzny kupującego samochód od Tadeusza
Artur Nieroda Policjant z kamerą nad Wisłą
Robert Wabich Robotnik na budowie domu Adama
Jarosław Budnik Policjant nad Wisłą
Józef Mika Prezes niemieckiej firmy, szef Stefana
Aleksandra Nieśpielak Dziewczyna Tadeusza
Maciej Karpiński Właściciel pizzerii, szef Adama
Jakub Snochowski Kelner
Patrycja Seweryńska
Małgorzata Rożniatowska Pielęgniarka
Tomasz Gęsikowski Policjant z wydziału zabójstw nad Wisłą
Joanna Borer Kelnerka
Maria Maj Kobieta dzwoniąca z aparatu telefonicznego w ostatniej scenie filmu
Wojciech Nieradzki Policjant, szef ekipy, która odnalazła ciała w Wiśle
Paweł Kleszcz Policjant
Edyta Łukaszewicz-Lisowska
Marzena Chmielewicz
Marcin Jamkowski
Dawid Kaszlikowski Kolega Stefana
Mariusz Liedel
Tomasz Nowosielski
Henryk Gołębiewski Robotnik na budowie domu Adama
Marta Wiśniewska

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *