Biała wstążka / Das Weisse Band – Eine deutsche Kindergeschichte (2009)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 24 min.
  • Tytuł oryginalny: Das Weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte
  • W latach 1913-1914 życie mieszkańców spokojnej wsi zostaje zakłócone przez serię niepokojących zdarzeń.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Biała wstążka (tytuł oryginalny: Das weiße Band – Eine deutsche Kindergeschichte) to austriacko-francusko-niemiecko-włoski dramat filmowy w reżyserii Michaela Hanekego, którego premiera odbyła się w 2009 roku. Film opowiada o spokojnej, mieszczańskiej społeczności w Niemczech w latach 1913-1914, która zostaje zakłócona przez serię dziwnych i przerażających zdarzeń.

Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnym mieście w Niemczech na krótko przed wybuchem I wojny światowej. Głównym bohaterem jest młody chłopiec, Ferdinand (Theo Trebs), który wraz z innymi dziećmi z miasteczka uczęszcza do miejscowej szkoły. Ich rodzice, należący do wyższych sfer, dążą do wychowania swoich dzieci w duchu moralności, porządku i dyscypliny. W tym celu nakładają na nie surowe reguły postępowania, które często prowadzą do przemocy i okrucieństwa.

Jednym z symboli tej surowości jest tytułowa biała wstążka, którą dzieci muszą nosić na rękawie. Wstążka ta symbolizuje czystość i niewinność, ale jednocześnie jest znakiem przynależności do systemu, który traktuje dzieci jak przedmioty.

W miarę rozwoju akcji filmu, w miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Dzieci zostają porwane, a w ich domach dochodzi do aktów wandalizmu. Mieszkańcy są przerażeni i nie wiedzą, kto stoi za tymi zdarzeniami.

W śledztwo angażuje się detektyw (Hanus Polak Jr.), który stopniowo odkrywa, że źródłem przemocy jest sam system wychowawczy, w którym dzieci są zmuszane do tłumienia swoich emocji i podporządkowywania się woli dorosłych.

Biała wstążka to film o złożoności natury ludzkiej i o tym, jak łatwo można stać się ofiarą własnych lęków i uprzedzeń. Film jest także metaforą upadku Europy przed I wojną światową.

Analiza filmu

Biała wstążka jest filmem o wielu warstwach znaczeniowych. Można go interpretować jako:

  • Krytykę autorytarnego wychowania. Film pokazuje, jak surowe i represyjne wychowanie może prowadzić do przemocy i okrucieństwa.
  • Metaforę upadku Europy przed I wojną światową. Film ukazuje, jak w Europie przed wybuchem wojny panował klimat napięć i niepewności.
  • Próbę zrozumienia źródeł nazizmu. Film może być odczytywany jako próba zrozumienia, jak mogło dojść do powstania nazizmu.

Film jest zrealizowany w stylu minimalistycznym, z użyciem ograniczonej palety barw. Obraz jest czarno-biały, a zdjęcia są statyczne i pozbawione dynamicznych ruchów kamery. Taki styl sprawia, że film jest jeszcze bardziej sugestywny i mroczny.

Obsada i twórcy

Obsada filmu składa się z młodych aktorów, którzy debiutują w filmach fabularnych. Najbardziej wyróżnia się Theo Trebs w roli Ferdinanda.

Reżyserem filmu jest Michael Haneke, austriacki reżyser, który jest znany z tworzenia filmów o trudnych tematach społecznych. Do jego najgłośniejszych filmów należą Funny Games (1997), Pianist (2002) i Caché (2005).

Biała wstążka została nagrodzona Złotym Globem oraz Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. Była także nominowana do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Recepcja filmu

Biała wstążka spotkała się z pozytywną reakcją krytyków. Film został uznany za ważny i poruszający obraz, który porusza istotne kwestie społeczne.

Niektórzy krytycy zarzucali jednak filmowi, że jest zbyt mroczny i przygnębiający.

Podsumowanie

Biała wstążka to film, który zapada w pamięć. Jest to film trudny i wymagający, ale jednocześnie jest to film, który warto zobaczyć.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Michael Haneke
scenariusz Michael Haneke
gatunek Dramat
produkcja Austria, Francja, Niemcy, Włochy, Kanada
premiera 21 maja 2009 (Światowa) 20 listopada 2009 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $19 319 444 na świecie$2 222 862 w USA$17 096 582 poza USA
budżet $18 000 000
dystrybucja Monolith Plus
studio ARD Degeto Film / Bayerischer Rundfunk (BR) / Canal+ /
tytuł oryg. Das Weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte
inne tytuły The White Tape or the Teacher's Tale (tytuł roboczy) Miedzynarodowe The White Ribbon Miedzynarodowe The White Ribbon Wielka Brytania The White Ribbon USA The White Ribbon

Obsada

Aktor Postać
Eva
Erna
Martin
Karl
Baronowa Marie-Luise
Pokojówka
Ferdinand
Detektyw
Włoszka, niania
Hans, uczeń
Anna
Gustav
Wagner, akuszerka
Baron
Pastor
Anna, żona pastora
Zarządca posiadłości
Nauczyciel
Max, najstarszy syn rolnika
Georg, syn zarządcy
Klara, córka pastora
Guwerner
Adolf, syn pastora
Sigmund
Margarete
Emma, żona zarządcy
Lekarz
Karli, syn akuszerki
Farmer
Frieda
Kurti
Ojciec Evy
Nauczyciel
Rudi, syn lekarza
Else
Sophie
Paula
Willi
Farmer
Detektyw
Matka Evy
Uczennica
Fritz, farmer
Polski robotnik sezonowy
Położna
Uczeń
Uczennica
Uczeń
Uczeń
Uczennica
Uczeń
Uczennica
Polski robotnik sezonowy
Polski robotnik sezonowy
Polski robotnik sezonowy
Polski robotnik sezonowy
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Dziewczyna na dożynkach
Dziewczyna na dożynkach
Dziewczyna na dożynkach
Farmer
Farmer
Robotnik
Uczennica
Uczeń
Uczeń
Uczeń
Uczeń
Uczeń
Uczeń
Uczeń
Uczennica
Siostra Evy

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Biała wstążka (2009) to film austriackiego reżysera Michaela Hanekego, który został nagrodzony Złotym Globem i Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2009 roku. Akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku w Niemczech w latach 1913-1914.

Film opowiada historię grupy dzieci i ich rodziców, którzy żyją w pozornie spokojnej i uporządkowanej społeczności. Jednak pod powierzchnią tej pozornej harmonii czają się napięcia i konflikty. Dzieci są świadkami przemocy i okrucieństwa, które wyrządzają im ich rodzice. Rodzice natomiast są pogrążeni w hipokryzji i zakłamywaniu.

Tytułową białą wstążkę noszą wszystkie dzieci w miasteczku. Jest ona symbolem czystości i niewinności, ale także represji i kontroli. Władcy miasteczka nakazują, aby wszystkie dzieci nosiły białe wstążki, aby uchronić je przed złem. Jednak białe wstążki nie są w stanie powstrzymać przemocy i chaosu, które stają się coraz bardziej powszechne.

W filmie pojawiają się następujące postacie:

  • Baronka Marie-Luise: Wdowa po baronie, władczyni miasteczka. Jest surową i autorytarną kobietą, która ceni sobie porządek i dyscyplinę.

  • Hrabia Georg: Młody i zawadiacki syn baronowej. Jest rozpieszczonym i uprzywilejowanym chłopcem, który nie liczy się z uczuciami innych.

  • Pastor Niedeck: Lokalny pastor, który głosi hasła miłości i miłosierdzia. Jednak jego własne czyny są często sprzeczne z jego słowami.

  • Lekarz Kroemer: Miejscowy lekarz, który jest żonaty z pokojówką baronowej. Jest cichym i wycofanym mężczyzną, który stara się żyć w zgodzie z innymi.

  • Rodzina Kerner: Prowincjonalna rodzina, która mieszka w miasteczku. Rodzice Kernerów są surowymi i wymagającymi rodzicami, którzy traktują swoje dzieci jak niewolników.

Film "Biała wstążka" jest bogatą i wielowarstwową metaforą. Haneke wykorzystuje historię fikcyjnego miasteczka, aby opowiedzieć o ogólnych problemach społecznych i moralnych. Film można interpretować na wiele sposobów, między innymi jako:

  • Krytykę autorytaryzmu i represji
  • Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwami przemocy i okrucieństwa
  • Analizę źródeł zła

Film jest również znakomitym przykładem kina artystycznego. Haneke wykorzystuje w nim subtelny język filmowy, aby stworzyć atmosferę napięcia i niepewności. Obrazy są oszczędne i minimalistyczne, a muzyka jest dyskretna i melancholijna.

"Biała wstążka" to film, który zapada w pamięć długo po obejrzeniu. Jest to dzieło głęboko poruszające i skłaniające do refleksji.


Biała wstążka to austriacko-francusko-niemiecko-włoski dramat filmowy w reżyserii Michaela Hanekego, nagrodzony Złotym Globem oraz Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes 2009, nominowany także w 2010 roku do Oskara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”.

Akcja filmu rozgrywa się w niemieckiej wiosce w latach 1913-1914. Mieszkańcy wioski są dobrze sytuowani, wykształceni i szanują zasady moralne. Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej noszą na szyjach białe wstążki, symbolizujące ich niewinność i moralność.

Jednak spokój wioski zostaje zakłócony przez serię tajemniczych wydarzeń. Najpierw dochodzi do ułamania nogi młodego chłopca, a następnie do zabójstwa położnej. Mieszkańcy wioski są przerażeni i nie wiedzą, kto jest odpowiedzialny za te zdarzenia.

W śledztwo angażuje się detektyw, który szybko odkrywa, że w wiosce nie wszystko jest takie, jak się wydaje. Okazuje się, że pod pozorem moralności i porządku kryją się mroczne sekrety i brutalne zachowania.

Film Hanekego to wstrząsająca opowieść o ciemnej stronie ludzkiej natury. Reżyser pokazuje, że nawet w pozornie idealnym świecie mogą czaić się zło i przemoc.

Główne wątki filmu

  • Tajemnicze wydarzenia w wiosce

Głównym wątkiem filmu jest seria tajemniczych wydarzeń, które zakłócają spokój wioski. Mieszkańcy są przerażeni i nie wiedzą, kto jest odpowiedzialny za te zdarzenia. Detektyw, który prowadzi śledztwo, szybko odkrywa, że w wiosce nie wszystko jest takie, jak się wydaje.

  • Mroczne sekrety i brutalne zachowania

W miarę rozwoju akcji filmu Haneke odsłania mroczne sekrety i brutalne zachowania, które kryją się pod pozorem moralności i porządku. Okazuje się, że mieszkańcy wioski, którzy noszą na szyjach białe wstążki, nie są tak niewinni, jak się wydają.

  • Relacje między dziećmi i dorosłymi

Film Hanekego to także opowieść o relacjach między dziećmi i dorosłymi. Dzieci są świadkami przemocy i okrucieństwa, których dopuszczają się ich rodzice. Te doświadczenia kształtują ich osobowość i prowadzą do wyobcowania.

Tematyka filmu

Biała wstążka to film o wielu tematach. Jednym z nich jest zła strona ludzkiej natury. Haneke pokazuje, że nawet w pozornie idealnym świecie mogą czaić się zło i przemoc.

Innym tematem filmu jest problem przemocy i okrucieństwa. Haneke ukazuje, jak przemoc może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Film porusza także temat relacji między dziećmi i dorosłymi. Haneke pokazuje, jak dzieci są kształtowane przez doświadczenia, których doświadczają w dzieciństwie.

Styl filmu

Biała wstążka to film utrzymany w stylu chłodnego, realistycznego kina. Haneke wykorzystuje w nim minimalistyczne środki wyrazu, takie jak długie ujęcia i powtarzające się motywy.

Film jest czarno-biały, co podkreśla jego atmosferę tajemniczości i niepokoju.

Odbiór filmu

Biała wstążka została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę. Film otrzymał wiele nagród, w tym Złoty Glob i Złotą Palmę.

Krytycy docenili śmiałość i oryginalność filmu, a także jego poruszającą tematykę.

Podsumowanie

Biała wstążka to wstrząsający i poruszający film, który pozostawia widza z mnóstwem pytań. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zastanowić się nad własną naturą i relacjami z innymi.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *