Aviator / The Aviator (2004)

 • Gatunek: Biograficzny Dramat
 • Rok:
 • Czas trwania: 2 godz. 50 min.
 • Tytuł oryginalny: The Aviator
 • Wizjoner Howard Hughes zakłada własne linie lotnicze, przyciągając tym samym uwagę właściciela Pan Am oraz rządu.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Aviator to epicki dramat biograficzny z 2004 roku w reżyserii Martina Scorsese i scenariuszu Johna Logana. Film opowiada o życiu Howarda Hughesa, amerykańskiego miliardera, producenta filmowego, lotnika i filantropa. Akcja filmu toczy się w latach 20. i 30. XX wieku i przedstawia najważniejsze wydarzenia z życia Hughesa, w tym jego karierę filmową, zaangażowanie w rozwój lotnictwa oraz osobiste problemy z nerwicą natręctw.

Film rozpoczyna się w 1927 roku, gdy 21-letni Hughes staje się milionerem po śmierci ojca. Hughes jest zapalonym lotnikiem i szybko rozpoczyna karierę filmową. W 1930 roku wyprodukował swój pierwszy film, Aniołowie piekieł, który był przełomowym dziełem w historii kina. Hughes był również pionierem w dziedzinie lotnictwa. W 1934 roku ustanowił rekord prędkości lotu, a w 1938 roku założył Trans World Airlines (TWA).

W 1937 roku Hughes zakochuje się w Katharine Hepburn. Ich związek jest burzliwy i pełny zazdrości. Hughes jest coraz bardziej nerwowy i niestabilny psychicznie. W 1941 roku dochodzi do jego pierwszego ataku nerwicy natręctw.

W czasie II wojny światowej Hughes pracuje nad rozwojem nowych samolotów wojskowych. W 1942 roku zostaje mianowany majorem sił powietrznych. Po wojnie Hughes koncentruje się na dalszym rozwoju TWA.

W latach 50. Hughes staje się coraz bardziej wycofany z życia publicznego. Jego nerwica natręctw się pogłębia, a on sam popada w obsesję na punkcie higieny. W 1955 roku zostaje aresztowany za nielegalne szpiegostwo.

Aviator to film niezwykle realistyczny i dopracowany pod względem technicznym. Scorsese i Logan stworzyli niezwykle sugestywny portret człowieka o niezwykłym talencie i ambicjach, ale również o tragicznej osobowości. Leonardo DiCaprio w roli Hughesa jest fenomenalny. Jego kreacja jest pełna emocji i ekspresji. Cate Blanchett również zachwyca w roli Katharine Hepburn.

Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym pięć Oscarów, w tym za najlepszy film, reżyserię, aktora pierwszoplanowego (DiCaprio), aktorkę drugoplanową (Blanchett) i zdjęcia. Aviator to jeden z najlepszych filmów biograficznych w historii kina. To dzieło, które zachwyca widzów swoją epicką skalą, kunsztem wykonania i poruszającą historią.

Oto kilka kluczowych wątków filmu, które warto poruszyć w opisie:

 • Kariera filmowa Hughesa: Hughes był niezwykle utalentowanym producentem filmowym. Jego filmy, takie jak Aniołowie piekieł, Scarface i The Outlaw, były przełomowymi dziełami w historii kina. Hughes był również pionierem w dziedzinie efektów specjalnych.
 • Zaangażowanie Hughesa w rozwój lotnictwa: Hughes był zapalonym lotnikiem i wielkim entuzjastą lotnictwa. W 1935 roku ustanowił rekord prędkości lotu, a w 1938 roku założył TWA. Hughes był również odpowiedzialny za rozwój wielu przełomowych samolotów, takich jak Hughes H-1 Racer i Hughes XF-11.
 • Problemy osobiste Hughesa: Hughes był człowiekiem o niezwykle złożonej osobowości. Był niezwykle utalentowany i ambitny, ale również nerwowy i niestabilny psychicznie. W latach 50. Hughes stał się całkowicie wycofany z życia publicznego i popadał w obsesję na punkcie higieny.

Oto kilka ciekawostek dotyczących filmu:

 • Leonardo DiCaprio, aby przygotować się do roli Hughesa, schudł ponad 20 kilogramów.
 • Cate Blanchett spędziła wiele miesięcy na nauce charakterystycznego akcentu Katharine Hepburn.
 • Do kręcenia filmu wykorzystano ponad 100 samolotów.

Aviator to film, który warto obejrzeć choć raz w życiu. To dzieło, które zachwyca widzów swoją epicką skalą, kunsztem wykonania i poruszającą historią.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Martin Scorsese
scenariusz John Logan
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja USA, Niemcy
premiera 14 grudnia 2004 (Światowa) 18 lutego 2005 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $213 741 459 na świecie$102 610 330 w USA$111 131 129 poza USA
budżet $110 000 000
studio Miramax Films (przedstawia) / Warner Bros. (przedstawia) / Appian Way /
tytuł oryg. The Aviator

Obsada

Aktor Postać
Howard Hughes
Katharine Hepburn
Ava Gardner
Noah Dietrich
Juan Trippe
Senator Ralph Owen Brewster
Profesor Fitz
Jack Frye
Jean Harlow
Errol Flynn
Johnny Meyer
Glenn Odekirk
Faith Domergue
Kit Hepburn
Robert Gross
Louis B. Mayer
Joseph Breen
Roland Sweet
Doktor Hepburn
Ludlow
Młody Howard Hughes
Allene Hughes
Amelia Earhart
Thelma
Kumpel Louisa B. Mayera
Pilot testowy
Jorge
Frank
Kierownik sali
Gość na przyjęciu
Helen Frye
Agent FBI
Gość Queen Mary
Nadine Henley
Spencer Tracy
Żona Noah'a
Muzyk w Cocoanut Grove
Pracownik radia
Analizujący wiadomości
Gość
Doradca Howarda
Przewodniczący MPA
Mała dziewczynka
Roscoe Turner
Wujek Billy
Mężczyzna o kuli
Mała dziewczynka
Mężczyzna ze stoperem
Członek Cocoanut Grove
Dozorca
Senator
Pracownik Hughesa
Doktor
Doradca Hughesa
Pokojówka Brewstera
Dozorca
Pracownik Pan Am
Dozorca
Pracownik Pan Am
Klient Cocoanut Grove
Członek zespołu muzycznego w Cocoanut Grove
Kelner
Piosenkarz w Cocoanut Grove
Wokalistka w Cocoanut Grove
Inżynier
Reporter
Fotograf na przyjęciu Hell's Angels
Fotograf
Policjant
Redaktorka
Dziewczyna sprawdzająca płaszcze
Sekretarka
Tancerz
Gość w pokoju szpitalnym
Pracownik na pokładzie samolotu
Pilot
Aktorka
Mechanik samolotowy Hell's Angels
Tęgi mężczyzna na przyjęciu Hell's Angels
Kąpiąca się piękność
Fotograf
Inżynier samolotowy / Technik
Cary Grant
Aktorka
Pracownik na planie
Mechanik samolotu
Żołnierz piechoty morskiej
Strażnik
Operator filmowy na planie "Aniołowie piekieł"
Pracownik obsługi naziemnej
Członek zarządu Pan Am
Konferansjer
Aktoreczka
Kumpel Louisa B. Mayera
Kinooperator wyświetlający film "Hell's Angels" / Mężczyzna na czerwonym dywanie
Kierownik Trans World Airlines
Członek ekipy "Hell's Angels"
Młoda gwiazda
Mężczyzna w smokingu na premierze "Hell's Angels"
Fotograf
Fotograf
Kucharz
Odźwierny
Makijażystka Katharine Hepburn
Inżynier lotu

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Aviator (2004) to amerykański film biograficzny w reżyserii Martina Scorsese, opowiadający o życiu Howarda Hughesa, amerykańskiego milionera, pilota, reżysera i producenta filmowego. Film przedstawia jego karierę w latach 20. i 30. XX wieku, w tym produkcję filmu Aniołowie piekła (1930), który był przełomem w historii kina.

Fabuła

Film rozpoczyna się w 1927 roku, kiedy Hughes jest młodym, ambitnym milionerem, który dziedziczy po ojcu kontrolę nad Hughes Tool Company. Hughes jest zapalonym lotnikiem i szybko staje się jednym z najlepszych pilotów na świecie. W tym samym czasie zaczyna interesować się kinem i wkrótce staje się jednym z najbardziej wpływowych producentów filmowych w Hollywood.

W 1929 roku Hughes rozpoczyna produkcję filmu Aniołowie piekła, który ma być epickim dramatem o życiu pilotów wojskowych. Film jest niezwykle ambitny i kosztowny, a Hughes osobiście nadzoruje każdy aspekt jego produkcji. Aniołowie piekła stają się wielkim sukcesem komercyjnym i krytyczno-artystycznym, a Hughes zostaje uznany za jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia.

W latach 30. Hughes kontynuuje swoją karierę w Hollywood, produkując kolejne filmy, w tym Hell's Angels (1930), Scarface (1932) i The Front Page (1931). Jest również właścicielem własnej wytwórni filmowej, RKO Pictures.

Hughes jest również zaangażowany w rozwój lotnictwa. W 1932 roku konstruuje samolot Hughes H-1 Racer, który bije rekord prędkości. W 1938 roku Hughes zakłada Hughes Aircraft Company, która staje się jednym z największych producentów samolotów na świecie.

W latach 40. Hughes zaczyna coraz bardziej popadać w chorobę psychiczną. Staje się paranoikiem i zaczyna izolować się od świata. W 1947 roku Hughes traci kontrolę nad RKO Pictures i wycofuje się z życia publicznego.

Film kończy się w 1947 roku, kiedy Hughes jest już chory i wycofany z życia publicznego.

Analiza

Aviator to film epicki, który przedstawia życie Howarda Hughesa w pełnej krasie. Scorsese z niezwykłą maestrią ukazuje zarówno sukcesy, jak i porażki Hughesa. Film jest pełen spektakularnych scen lotniczych, które są prawdziwym majstersztykiem technicznym.

Leonardo DiCaprio w roli Hughesa daje jedną ze swoich najlepszych kreacji. DiCaprio doskonale oddaje złożoną osobowość Hughesa, który był jednocześnie genialnym przedsiębiorcą, utalentowanym artystą i chorą psychicznie osobą.

Cate Blanchett w roli Katharine Hepburn również daje znakomitej kreacji. Blanchett doskonale oddaje charyzmę Hepburn, która była jedną z najpopularniejszych aktorek Hollywoodu.

Aviator to film, który zachwyca zarówno rozmachem, jak i dojrzałością artystyczną. Jest to film, który na długo pozostaje w pamięci widza.

Nagrody

Aviator zdobył wiele nagród, w tym:

 • pięć Oscarów: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera (Martin Scorsese), najlepszej aktorki drugoplanowej (Cate Blanchett), najlepszego montażu montażowego (Thelma Schoonmaker) i najlepszej scenografii (Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo)
 • trzy Złote Globy: dla najlepszego filmu dramatycznego, najlepszego aktora w filmie dramatycznym (Leonardo DiCaprio) i najlepszej aktorki drugoplanowej (Cate Blanchett)
 • cztery nagrody BAFTA: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszej aktorki drugoplanowej (Cate Blanchett) i najlepszej scenografii

Ocena

Aviator to film, który można polecić każdemu, kto interesuje się historią kina, lotnictwem lub po prostu chce obejrzeć dobry film biograficzny.


"Aviator", dzieło reżysera Martin'a Scorsese, stanowi barwny obraz najbardziej kreatywnego okresu życia legendarnego Howard'a Hughesa, wcielającego się w postać niezwykle zróżnicowanego i wszechstronnego Leonard'a DiCaprio. Akcja filmu przenosi nas w czasy lat 20. i 40., ukazując fascynujący etap, gdy Hughes rozwijał swoje niezwykłe pasje: lotnictwo i produkcję filmową. To właśnie w tym okresie realizował on najbardziej odważne i innowacyjne pomysły, toczył burzliwe romanse i stawał w szranki z potężnymi korporacjami, odsłaniając tym samym cenę sławy, bogactwa i własnej obsesji.

Początki opowieści o Howardzie Hughesie ukazują jego młode lata w latach 20., gdy jako dwudziestolatek przybywa do Hollywood z zamiarem realizacji swoich kinowych marzeń. Nieświadomy jeszcze, że jego nazwisko zapisać się będzie w kartach historii z innych powodów, angażuje się w produkcję filmów, odkrywając przy okazji magię kina. Jednak to nie filmowy świat miał wyznaczyć mu ścieżkę ku sławie i legendzie, lecz jego osiągnięcia w dziedzinie lotnictwa oraz burzliwe związki miłosne, które nieuchronnie przyciągnęły uwagę mediów.

Hughes, urodzony w bogatej rodzinie nafciarza z Teksasu w 1905 roku, od najmłodszych lat przejawiał zdolności techniczne oraz fascynację lataniem. Jako jedenastolatek skonstruował swój pierwszy nadajnik radiowy, a później wciąż poszerzał swoje umiejętności, tworząc motorower czy system wewnętrznych telefonów. Pasja lotnicza nie opuszczała go przez całe życie, prowadząc go do realizacji wielkich marzeń. Już jako niespełna dwudziestolatek, po śmierci ojca, postanowił wykorzystać dziedzictwo finansowe na produkcję filmu "Aniołowie piekieł", w którym pragnął przelać swoją fascynację lotnictwem na wielki ekran. Ignorując konwencje Hollywood, postanowił działać jako niezależny producent, co zwiastowało nie tylko kreatywność, ale i determinację, która później wyprowadziła go na szczyty sławy i sukcesu.

Jego zaangażowanie w przemysł lotniczy oraz produkcję filmową, pomimo licznych trudności i przeciwności losu, przyniosło mu status legendy. Jako niezrównany pilot i konstruktor samolotów, Hughes pobił wiele rekordów prędkości i zdobył uznanie jako jeden z najwybitniejszych lotników swoich czasów, stając się wręcz postacią mityczną, wokół której narosła aura tajemniczości i nieodparty czar. Jego wyjątkowy talent do zarówno przemyślanych konstrukcji maszyn, jak i genialnych posunięć w świecie filmowym, sprawił, że stał się nie tylko magnatem przemysłu, ale i ikoną popkultury.

Jednak życie Hughesa nie ograniczało się jedynie do osiągnięć zawodowych. Jego życie prywatne, pełne skandali i burzliwych romansów z największymi gwiazdami Hollywood, stało się nieodłącznym elementem jego legendy. Związki z takimi ikonami kina jak Katharine Hepburn, Ava Gardner czy Jean Harlow, stawały się tematem gorących dyskusji prasy, dodając pikanterii do historii tego niezwykłego człowieka.

W opowieści "Aviator" o życiu Howarda Hughesa, reżyser Scorsese wplata wątki lotnicze i filmowe w miarę, jak bohater rozwija swoje pasje i ambicje. W miarę jak Hughes posuwał się naprzód, przeżywając wzloty i upadki, obserwujemy nie tylko jego geniusz techniczny i kreatywność, ale także obsesyjny charakter i konsekwencje jego życiowych wyborów. To portret nie tylko mężczyzny, który zrewolucjonizował przemysł lotniczy i filmowy, lecz także człowieka zmagającego się z własnymi demonami, próbującego odnaleźć równowagę między geniuszem a szaleństwem, między pasją a obsesją.

"Aviator" to nie tylko film o spektakularnych osiągnięciach jednego z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku, lecz także intymna opowieść o drodze do sukcesu, którą wiodła niezwykła postać Howarda Hughesa. Scorsese, poprzez świetną grę aktorską DiCaprio oraz wirtuozerię reżyserii, ukazuje nam złożoną postać tego wizjonera, jego geniusz, pasje, ale także demony i tragedie, które towarzyszyły mu na każdym kroku. To film, który nie tylko fascynuje widza swoją wizją epoki i wybitnej postaci, ale także skłania do refleksji nad ceną sukcesu i granicami ludzkiej ambicji.


"Aviator", dzieło w reżyserii Martina Scorsese, ukazuje nam barwny obraz najbardziej twórczego etapu życia legendarnego Howarda Hughesa, którego rolę w filmie gra niezwykle zróżnicowany i wszechstronny Leonardo DiCaprio. Fabuła przenosi nas w świat lat 20. i 40., gdzie nasz bohater rozwija swoje pasje: lotnictwo i produkcję filmową. To właśnie w tym okresie realizuje on swoje najbardziej śmiałe i innowacyjne pomysły, toczy burzliwe romansy i stawia czoła potężnym korporacjom, odkrywając w tym samym czasie cenę sławy, bogactwa i własnej obsesji.

Historia Howarda Hughesa rozpoczyna się w latach 20., gdy jako młody entuzjasta przybywa do Hollywood, aby zrealizować swoje kinowe ambicje. Nie zdaje sobie wówczas sprawy, że to nie filmowy świat będzie mu przynosił sławę, ale jego sukcesy w dziedzinie lotnictwa oraz burzliwe związki, które nieuchronnie przyciągną uwagę mediów.

Hughes, urodzony w zamożnej rodzinie nafciarza z Teksasu w 1905 roku, już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie techniką oraz miłość do latania. Jako jedenastolatek skonstruował swój pierwszy nadajnik radiowy, kontynuując swoje eksperymenty i tworząc kolejne wynalazki. Pasja do lotnictwa nigdy go nie opuszczała, prowadząc go do spektakularnych osiągnięć. Już jako młody człowiek, po śmierci ojca, postanowił wykorzystać dziedzictwo finansowe na produkcję filmu "Aniołowie piekieł", w którym pragnął podzielić się swoją fascynacją lataniem. Ignorując standardy Hollywood, postanowił działać jako niezależny producent, co zwiastowało nie tylko kreatywność, ale i determinację, która później uczyniła go ikoną swojej epoki.

Jego zaangażowanie w przemysł lotniczy oraz produkcję filmową, mimo wielu przeciwności losu, zapewniło mu miejsce w historii. Jako niezrównany pilot i konstruktor samolotów, Hughes pobił wiele rekordów prędkości i zdobył uznanie jako jeden z najwybitniejszych lotników swoich czasów, stając się postacią mityczną, otoczoną aurą tajemniczości i nieodparty czar. Jego niezwykłe zdolności techniczne i kreatywność sprawiły, że stał się nie tylko magnatem przemysłu, ale i ikoną kultury pop.

Jednak życie Hughesa nie ograniczało się tylko do sukcesów zawodowych. Jego życie prywatne, pełne skandali i burzliwych romansów z największymi gwiazdami Hollywood, przyciągało uwagę prasy i dodawało pikanterii do jego legendy. Związki z takimi ikonami kina jak Katharine Hepburn, Ava Gardner czy Jean Harlow, były tematem gorących dyskusji, dodając nowy wymiar historii tego wyjątkowego człowieka.

W "Aviator", Scorsese ukazuje nam nie tylko fascynujący portret Howarda Hughesa, ale także pełną pasji opowieść o jego drodze do sukcesu. Poprzez znakomitą grę aktorską DiCaprio oraz wirtuozerię reżyserii, odkrywamy złożoną postać tego wizjonera, jego geniusz, pasje, ale także demony i tragedie, które go prześladowały. To film, który nie tylko wciąga nas w epokę i fascynującą postać Hughesa, ale także skłania do refleksji nad ceną sukcesu i granicami ludzkiej ambicji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *