Anomalisa (2015)

 • Gatunek: Animacja dla dorosłych Dramat Komedia
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 30 min.
 • Mężczyzna sfrustrowany przyziemnością swojego życia doświadcza czegoś niezwykłego. 

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Anomalisa to film animowany z 2015 roku w reżyserii Duke’a Johnsona i Charliego Kaufmana. Opowiada historię Michaela Stone’a, mężczyzny sfrustrowanego przyziemnością swojego życia. Michael jest autorem poradnika o zwiększaniu wydajności pracy, ale sam nie jest w stanie znaleźć spełnienia w swoim życiu. Jego małżeństwo jest nudne i monotonne, a relacje z synem ograniczają się do częstych kłótni.

Pewnego dnia Michael wyjeżdża do Cincinnati, aby wziąć udział w konferencji marketingowej. Tam, oderwany od rutyny codzienności, poznaje tajemniczą kobietę o imieniu Lisa Hesselman. Lisa jest jedyną osobą, która nie mówi głosem Michaela. Jej głos jest inny, wyjątkowy, niemal hipnotyzujący.

Michael i Lisa spędzają razem wieczór, rozmawiając i śmiejąc się. Po raz pierwszy od dawna Michael czuje się tak, jakby był sobą. Jest podekscytowany i pełen nadziei.

Następnego dnia Michael i Lisa spotykają się ponownie. Ich rozmowa płynie swobodnie, a oni coraz lepiej się poznają. Michael zaczyna uświadamiać sobie, że Lisa jest kimś wyjątkowym.

Jednak ich szczęście nie trwa długo. Michael musi wracać do domu. Lisa zostaje w Cincinnati.

Michael jest zrozpaczony. Nie może przestać myśleć o Lisie. Zdaje sobie sprawę, że po raz pierwszy w życiu spotkał kogoś, kto go rozumie i z kim może być sobą.

Michael wraca do domu, ale jego życie nie jest już takie samo. Myśli o Lisie nie pozwalają mu się skupić na pracy ani na relacjach z rodziną.

Pewnego dnia Michael postanawia wrócić do Cincinnati. Chce odnaleźć Lisę i spróbować stworzyć z nią związek.

Michael odnajduje Lisę w hotelu, w którym mieszka. Oboje są szczęśliwi, że się spotkali. Rozmawiają, śmieją się i spędzają razem czas.

Michael i Lisa postanawiają być razem. Opuszczają Cincinnati i zaczynają nowe życie.

Anomalisa to film o poszukiwaniu miłości i spełnienia. To film o tym, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć od nowa.

Tematyka filmu

Anomalisa porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

 • Brak spełnienia w życiu
 • Kryzys wieku średniego
 • Monotonia i rutyna
 • Potrzeba miłości

Film pokazuje, że nawet ludzie, którzy mają wszystko, czego można chcieć, mogą odczuwać pustkę i niezadowolenie. Michael Stone jest autorem poradnika o zwiększaniu wydajności pracy, ale sam nie potrafi znaleźć spełnienia w swoim życiu. Jego małżeństwo jest nudne i monotonne, a relacje z synem ograniczają się do częstych kłótni.

Anomalisa to również film o kryzysie wieku średniego. Michael jest w wieku, w którym zaczyna zdawać sobie sprawę, że jego życie nie jest takie, jakim chciało być. Zaczynają go dręczyć myśli o tym, co zrobił ze swoim życiem i co jeszcze może zrobić.

Film pokazuje, że kryzys wieku średniego może być szansą na zmianę. Michael dzięki spotkaniu z Lisą zaczyna rozumieć, czego pragnie od życia. Decyduje się rzucić wszystko i zacząć od nowa.

Motywacja

Anomalisa to film, który może motywować do zmiany. Film pokazuje, że nawet jeśli nasze życie wydaje się beznadziejne, zawsze jest szansa, aby je naprawić.

Michael Stone jest przykładem człowieka, który nie bał się zacząć od nowa. Dzięki temu odnalazł szczęście i spełnienie.

Technika

Anomalisa jest filmem animowanym, ale w odróżnieniu od większości filmów animowanych, w tym filmie postacie nie mają twarzy. Ich twarze są zakryte maską, która sprawia, że wszyscy wyglądają tak samo.

Ta technika jest metaforą tego, że ludzie są często tak samo do siebie podobni. Wszyscy czujemy te same emocje, mamy te same pragnienia i lęki.

Podsumowanie

Anomalisa to film poruszający, refleksyjny i pełen nadziei. To film, który może zmusić nas do przemyślenia własnego życia i tego, czego

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Duke Johnson, Charlie Kaufman
scenariusz Charlie Kaufman
gatunek Dramat, Komedia, Animacja dla dorosłych
produkcja USA, Wielka Brytania
premiera 4 września 2015 (Światowa) 22 stycznia 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $5 659 286 na świecie$3 759 286 w USA$1 900 000 poza USA
budżet $8 000 000
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Paramount Animation / Starburns Industries
tytuł oryg. Anomalisa
inne tytuły Anomalisa Nowa Zelandia Anomalisa Szwajcaria Anomalisa Holandia

Obsada

Aktor Postać
Michael Stone
Lisa Hesselman

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *