Tato (1995)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 50 min.
  • Psychicznie chora żona operatora filmowego zamienia jego życie w piekło. Gdy sąd przyznaje jej prawo do opieki nad kilkuletnią córką, mężczyzna postanawia walczyć o swoje dziecko.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Tato to film fabularny z 1995 roku w reżyserii Macieja Ślesickiego. Jest to debiut reżyserski Ślesickiego, który zdobył za niego nagrodę Złotej Kaczki za najlepszy film polski oraz nagrodę za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film opowiada historię Michała Suleckiego (Bogusław Linda), młodego mężczyzny, który pewnego dnia traci pracę. Jego żona, Ewa (Dorota Segda), postanawia rozwieść się z nim i wyprowadzić się z córką, Kasią (Aleksandra Maliszewska). Michał nie chce się na to zgodzić i postanawia porwać córkę.

Wraz z Kasią Michał wyrusza w podróż po Polsce. Początkowo nie są do siebie przyzwyczajeni, ale z czasem zaczynają się do siebie zbliżać. Michał odkrywa, że Kasia jest nie tylko jego córką, ale i jego najlepszą przyjaciółką.

Fabuła

Film rozpoczyna się od sceny, w której Michał Sulecki traci pracę. Jest to dla niego bardzo trudny moment, ponieważ jest to jego jedyne źródło utrzymania. Jego żona, Ewa, postanawia rozwieść się z nim i wyprowadzić się z córką, Kasią. Michał nie chce się na to zgodzić i postanawia porwać córkę.

W nocy Michał wchodzi do domu Ewy i Kasi i zabiera córkę. Wraz z nią wyrusza w podróż po Polsce. Początkowo nie są do siebie przyzwyczajeni, ale z czasem zaczynają się do siebie zbliżać. Michał odkrywa, że Kasia jest nie tylko jego córką, ale i jego najlepszą przyjaciółką.

Po drodze Michał i Kasia przeżywają wiele przygód. Spotykają wielu ciekawych ludzi, ale także muszą zmierzyć się z wieloma problemami. Michał musi ukryć Kasię przed policją, która poszukuje ich. Musi też znaleźć sposób, aby przekonać Ewę, że jest dobrym ojcem.

Motywy

Film „Tato” porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Relacja ojca z córką. Film pokazuje, jak ważna jest więź między ojcem a córką. Michał i Kasia początkowo nie są do siebie przyzwyczajeni, ale z czasem zaczynają się do siebie zbliżać. Michał odkrywa, że Kasia jest nie tylko jego córką, ale i jego najlepszą przyjaciółką.
  • Prawa ojca. Film porusza kwestię praw ojca do opieki nad dzieckiem. Michał zostaje pozbawiony opieki nad Kasią, ponieważ sąd uznaje, że jest on nieodpowiedzialnym ojcem. Michał nie zgadza się z tym wyrokiem i postanawia walczyć o córkę.
  • Rodzina. Film pokazuje, jak ważna jest rodzina. Michał i Ewa nie są już razem, ale nadal są rodzicami Kasi. Muszą nauczyć się współpracować, aby zapewnić córce godne życie.

Recenzje

Film „Tato” został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Doceniano przede wszystkim aktorstwo Bogusława Lindy, który w roli Michała Suleckiego stworzył bardzo wiarygodną i poruszającą kreację. Film został również doceniony za poruszanie ważnych tematów społecznych.

Wpływ

Film „Tato” miał duży wpływ na polską kulturę. Był to pierwszy polski film, który w tak otwarty sposób poruszał kwestię praw ojca do opieki nad dzieckiem. Film przyczynił się do zmiany społecznej świadomości w tym zakresie.

Podsumowanie

Film „Tato” to poruszający i wzruszający film, który opowiada o ważnej więzi między ojcem a córką. Jest to film, który warto obejrzeć, aby zastanowić się nad ważnymi tematami społecznymi.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Maciej Ślesicki
scenariusz Maciej Ślesicki
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 14 grudnia 1995 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Agencja Produkcji Filmowej / Canal+ Polska / Héritage Films /
tytuł oryg. Tato
inne tytuły Daddy Miedzynarodowe Dad Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Michał Sulecki
Ewa Sulecka, żona Michała
Kasia, córka Ewy i Michała
Jadwiga Fornalczyk, teściowa Michała
Cezary Kujawski, działacz Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca
Magda, adwokat Michała
Nauczycielka Kasi
Adwokat Ewy
Małgorzata Piotrowska, psychiatra, przyjaciółka Ewy
Dziennikarka
Goryl wynajęty przez teściową Michała
Adwokat teściowej Michała
Sędzina
Sędzina
Starszy pan na zebraniu Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca
Funkcjonariusz Straży Miejskiej
Policjant
Taksówkarz
Reżyser
Inspektor policji
Asystent reżysera
Teść Michała
Aktorka grająca w reklamie realizowanej przez Michała
Zleceniodawca reklamówki szamponu
Koleżanka Ewy zeznająca w sądzie przeciwko Michałowi
Dozorca na zebraniu Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca
Sąsiad Sucheckich
Producent reklamówek
Aktor grający w reklamie realizowanej przez Michała
Sąsiadka Sucheckich
Sprzedawca w sklepie
Policjant
Pani Krysia, kobieta z biura kuratora sądowego
Ojciec Maćka
Goryl wynajęty przez teściową Michała
Psychiatra w szpitalu
Funkcjonariuszka Straży Miejskiej
Policjant
Pielęgniarz w szpitalu psychiatrycznym
Kobieta z biura kuratora sądowego
Kelner
Goryl wynajęty przez teściową Michała
Członkini Parlamentarnego Koła Kobiet w telewizji
Strąk, "ojciec" Kasi na sali sądowej
Aktorka występująca w reklamie szamponu
Aktor występujący w reklamie szamponu
Policjant
Dziennikarz
Mężczyzna na schodach kamienicy teściów Michała

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Tato (1995) to debiut reżyserski Macieja Ślesickiego, który opowiada historię Michała Suleckiego, samotnego ojca, który walczy o prawo do opieki nad swoją córką. Film porusza tematykę praw ojców w Polsce, a także relacji między ojcami a dziećmi.

Fabuła

Michał Sulecki jest młodym mężczyzną, który prowadzi niespełnione życie. Pracuje w nudnej pracy, mieszka w ciasnym mieszkaniu i nie potrafi utrzymać stabilnego związku. Kiedy poznaje Ewę, wydaje się, że wreszcie wszystko się zmieni. Ewa jest piękną i inteligentną kobietą, która szybko zakochuje się w Michału.

Po kilku miesiącach znajomości Ewa zostaje w ciąży. Michał jest szczęśliwy, ale z czasem zaczynają się między nimi problemy. Ewa nie akceptuje stylu życia Michała i uważa, że nie jest on gotowy na bycie ojcem.

Kiedy Kasia, córka Michała i Ewy, ma trzy lata, Ewa opuszcza męża i zabiera dziecko. Michał jest zrozpaczony. Nie może pogodzić się z tym, że stracił córkę.

Postanawia walczyć o prawo do opieki nad Kasią. Zaczyna spotykać się z prawnikiem, Cezarym Kujawskim, który zajmuje się sprawami praw ojców. Michał walczy o swoją córkę z determinacją, ale ma świadomość, że stoi na przegranej pozycji.

Motywy

Prawa ojców

Tato to film, który porusza tematykę praw ojców w Polsce. W latach 90. XX wieku prawa te były bardzo ograniczone. Opieka nad dzieckiem po rozwodzie automatycznie przysługiwała matce, a ojcowie musieli walczyć o nią w sądach.

Film Ślesickiego pokazuje, jak trudne jest dla ojców uzyskanie prawa do opieki nad dzieckiem. Michał Sulecki musi zmierzyć się z niechęcią sądów, stereotypami na temat ojców i brakiem wsparcia ze strony otoczenia.

Relacja między ojcami a dziećmi

Tato to także film o relacji między ojcami a dziećmi. Michał Sulecki jest człowiekiem, który nie ma łatwego kontaktu z emocjami. Nie potrafi wyrazić swojej miłości do córki, a jego zachowanie często jest dla niej niezrozumiałe.

Z czasem Michał zaczyna rozumieć, jak ważna jest dla niego Kasia. Zaczyna się zmieniać, staje się bardziej dojrzały i odpowiedzialny.

Ocena

Tato to poruszający i realistyczny film. Maciej Ślesicki pokazuje, jak trudne może być dla ojców uzyskanie prawa do opieki nad dzieckiem. Film jest także opowieścią o walce o miłość i o tym, jak ważne jest, aby mieć w swoim życiu kogoś, kto nas kocha i rozumie.

Film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1995 roku. Otrzymał Nagrodę Główną za reżyserię oraz Nagrody dla najlepszego aktora (Bogusław Linda) i najlepszej aktorki drugoplanowej (Teresa Lipowska).

Wpływ na kulturę

Tato to film, który wywarł duży wpływ na polską kulturę. Film był szeroko dyskutowany w mediach, a jego tematykę poruszano w wielu artykułach i programach telewizyjnych.

Film Ślesickiego przyczynił się do zwiększenia świadomości społecznej na temat praw ojców. Pokazał, że ojcowie mają prawo do opieki nad swoimi dziećmi, a ich prawa powinny być chronione przez państwo.

Film jest nadal aktualny

Niestety, mimo upływu czasu, tematy poruszane w filmie Tato nadal są aktualne. Nadal w Polsce prawa ojców są ograniczone, a sądy często stają po stronie matek.

Film Ślesickiego to ważne dzieło, które warto obejrzeć. Jest to film poruszający, realistyczny i inspirujący.


Tato (1995) to film fabularny w reżyserii Macieja Ślesickiego, który zadebiutował nim jako reżyser. Film opowiada o Michale Suleckim, mężczyźnie, który zostaje pozbawiony praw rodzicielskich do swojej córki Kasi. Zdesperowany, porywa dziecko i rozpoczyna samotną walkę o jej miłość.

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy Michał i Ewa, młodzi małżonkowie, rozstają się. Ewa oskarża Michała o przemoc i zabiera córkę. Michał próbuje walczyć o prawa rodzicielskie, ale sąd przyznaje je Ewie. Zrozpaczony mężczyzna porywa córkę i wyjeżdża z nią na wieś.

Na początku Michał i Kasia mają problem z nawiązaniem kontaktu. Michał jest nieufny i niepewny siebie, a Kasia jest zbuntowana i nie rozumie, dlaczego jej tata ją porwał. Jednak z czasem zaczynają się do siebie zbliżać. Michał uczy Kasi, jak żyć na wsi, a Kasia pomaga Michałowi odnaleźć sens życia.

W międzyczasie Ewa nie ustaje w poszukiwaniach córki. Z pomocą policji i prywatnych detektywów próbuje odnaleźć Michała i Kasię. W końcu udaje jej się je znaleźć, ale Michał nie chce oddać córki. Dochodzi do konfrontacji między Michałem i Ewą, która kończy się tragicznie.

Tato to film poruszający temat praw rodzicielskich. Film pokazuje, jak łatwo można pozbawić ojca praw do dziecka, nawet jeśli jest on dobrym i kochającym ojcem. Film jest również opowieścią o miłości ojcowskiej i o tym, jak silna jest więź między ojcem a dzieckiem.

Główni bohaterowie

  • Michał Sulecki (Bogusław Linda) - główny bohater filmu. Jest dobrym i kochającym ojcem, ale w wyniku rozstania z żoną zostaje pozbawiony praw rodzicielskich do swojej córki. Zdesperowany, porywa dziecko i rozpoczyna samotną walkę o jej miłość.
  • Kasia Sulecka (Aleksandra Maliszewska) - córka Michała i Ewy. Jest zbuntowana i nie rozumie, dlaczego jej tata ją porwał. Jednak z czasem zaczyna się do niego przywiązywać.
  • Ewa Fornalczyk-Sulecka (Dorota Segda) - żona Michała. Oskarża go o przemoc i zabiera córkę.

Motywy

  • Miłość ojcowska - film pokazuje, jak silna jest więź między ojcem a dzieckiem.
  • Prawa rodzicielskie - film porusza temat praw rodzicielskich i tego, jak łatwo można pozbawić ojca praw do dziecka.
  • Rozstanie - film pokazuje, jak rozstanie rodziców może wpłynąć na dziecko.

Ocena

Tato to film dobrze zrealizowany i poruszający. Bogusław Linda stworzył w nim znakomitą kreację Michała Suleckiego, a Aleksandra Maliszewska jest bardzo przekonująca w roli Kasi. Film jest również dobrze napisany i reżyserowany.

Film otrzymał wiele pozytywnych recenzji. Został doceniony za poruszanie ważnego tematu, czyli praw rodzicielskich. Film zdobył również wiele nagród, w tym Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu polskiego w 1995 roku.

Wpływ na kulturę

Tato to film, który wywarł znaczący wpływ na polską kulturę. Film był jednym z najpopularniejszych polskich filmów lat 90. XX wieku. Do dziś jest uważany za jeden z najlepszych polskich filmów o miłości ojcowskiej.

Film inspirował również innych twórców. W 2016 roku powstał film Tato, córka, szpieg, który jest luźną adaptacją Tata.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *