Katyń (2007)

  • Gatunek: Dramat historyczny Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 57 min.
  • 17 września 1939 roku ZSRR napada na Polskę. Dowódcy i oficerowie Wojska Polskiego zostają pojmani przez Armię Czerwoną.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Katyń (2007) to dramat historyczny w reżyserii Andrzeja Wajdy, opowiadający o zbrodni katyńskiej, dokonanej przez NKWD wiosną 1940 roku na polskich oficerach, policjantach i więźniach politycznych. Film przedstawia nie tylko samą zbrodnię, ale także jej konsekwencje dla rodzin ofiar.

Akcja filmu rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, w momencie agresji ZSRR na Polskę. Anna (Maja Ostaszewska), młoda kobieta, poszukuje swojego męża, rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski), który został wzięty do niewoli przez Sowietów. W końcu odnajduje go w obozie w Kozielsku. Andrzej nie chce uciekać, ponieważ uważa, że jest to obowiązek wobec ojczyzny.

[Image of Film Katyń (2007)]

W kwietniu i maju 1940 roku Andrzej i tysiące innych polskich oficerów zostają zamordowani przez NKWD. Anna, podobnie jak inne rodziny ofiar, nie dowiaduje się o ich śmierci do końca wojny. W tym czasie musi zmagać się z bólem i niepewnością o los męża.

Po wojnie Anna rozpoczyna poszukiwania prawdy o zbrodni katyńskiej. Wspiera ją w tym generałowa Róża (Danuta Stenka), matka zamordowanego generała. Kobiety dowiadują się, że zbrodnię dokonali Sowieci, ale władze komunistyczne w Polsce odmawiają jej uznania.

Film Wajdy to poruszające i przejmujące studium ludzkiej tragedii. Przedstawia nie tylko samą zbrodnię katyńską, ale także jej konsekwencje dla rodzin ofiar. To film, który warto zobaczyć, aby pamiętać o tej strasznej zbrodni i jej ofiarach.

Ocena

„Katyń” to film wybitny, zarówno pod względem artystycznym, jak i historycznym. Wajda z wielką maestrią i wrażliwością przedstawia tragiczną historię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD. Film jest bardzo dobrze zrealizowany, z doskonałymi kreacjami aktorskimi.

Podsumowanie

„Katyń” to film, który powinien obejrzeć każdy, kto interesuje się historią Polski. To film, który porusza i wstrząsa, ale też uczy i skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Andrzej Wajda, Władysław Pasikowski
gatunek Wojenny, Dramat historyczny
produkcja Polska
premiera 17 września 2007 (Światowa)
boxoffice $14 723 313 na świecie$118 095 w USA$14 605 218 poza USA
na podstawie Andrzej Mularczyk (powieść) / Joanna Olczak-Ronikier (współpraca scenariuszowa) ...więcej
dystrybucja ITI Cinema Sp. z o.o.
studio Akson Studio (produkcja) (produkcja wykonawcza) / Agencja Filmowa Telewizji Polskiej (koprodukcja) / Legion Entertainment /
tytuł oryg. Katyń
inne tytuły Katyn Kanada

Obsada

Aktor Postać
Porucznik Jerzy
Anna
Rotmistrz Andrzej
Generałowa Róża
Generał
Agnieszka Baszkowska
Dyrektorka gimnazjum
Porucznik Piotr Baszkowski
Żona profesora Jana
Profesor Jan
Tadeusz
Ewa, córka generałowej w latach 1943-1945
Kapitan Popow
Müller
Podporucznik
Oficer niemieckich oddziałów propagandowych
Porucznik Klin
Człowiek na moście
Stasia, gospodyni w domu generała
Major przesłuchujący Agnieszkę
Kamieniarz
Aktorka grająca Antygonę
Komisarz
Nauczyciel gimnazjum
Weronika, córka rotmistrza Andrzeja i Anny
Profesor medycyny sądowej
Ksiądz kanonik
Adiutant generała
Agitator
Oficer
Kapelan
Wanda Wasilewska
Starosta
Tłumacz niemiecki
Żołnierz niemiecki
Ksiądz spowiednik
Fryzjer w Teatrze im. Słowackiego
Oficer niemiecki
Ksiądz wikary
Elżbieta, siostra Anny
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Milicjant
Oficer NKWD
Żołnierz przesłuchujący Agnieszkę
Fotograf Władysław
Listonosz
Pani Greta, asystentka profesora medycyny sądowej
Lejtnant Kozłow
Mężczyzna na moście
Ewa, córka generałowej w roku 1939
Oficer NKWD
Oficer
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Żołnierz w kantynie w roku 1945
Kierowca generałowej w roku 1939
Milicjant
Mężczyzna w tłumie uchodźców na moście

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Katyń (2007), reż. Andrzej Wajda

Opis filmu

Film Katyń Andrzeja Wajdy to poruszająca opowieść o zbrodni katyńskiej, dokonanej przez sowieckie służby bezpieczeństwa NKWD na polskich oficerach wiosną 1940 roku. Film przedstawia zarówno tragedię samych oficerów, jak i dramatyczne chwile ich rodzin i bliskich.

Akcja filmu rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, w momencie agresji ZSRR na Polskę. W wyniku ataku do niewoli sowieckiej trafia wielu polskich oficerów, w tym rotmistrz Andrzej Bytnar (Artur Żmijewski), mąż Anny (Maja Ostaszewska).

Anna, nie mogąc pogodzić się z rozstaniem z mężem, przedostaje się do obozu w Kozielsku, gdzie Andrzej jest przetrzymywany.

[Image of Obóz w Kozielsku]

W obozie Andrzej spotyka innych polskich oficerów, którzy dzielą jego los. Wszyscy oni są przekonani, że zostaną wymienieni na jeńców radzieckich.

Jednak wiosną 1940 roku oficerowie zostają wywiezieni z obozu i zamordowani w lesie katyńskim.

Anna, podobnie jak inne żony i matki zamordowanych oficerów, nigdy nie dowiaduje się o ich losie. Dopiero w 1943 roku, po odkryciu grobów w Katyniu, prawda o zbrodni wychodzi na jaw.

Film Wajdy to nie tylko opowieść o tragedii katyńskiej, ale także o sile ludzkiego ducha. Bohaterki filmu, mimo niewyobrażalnego cierpienia, nie tracą nadziei i walczą o prawdę o losie swoich bliskich.

Film został zrealizowany w czarno-białej technice, co podkreśla jego dramatyczny charakter. Wajda z wielkim wyczuciem oddaje atmosferę tamtych czasów, a także emocje bohaterów.


Ocena filmu

Katyń to jeden z najważniejszych filmów polskich ostatnich lat. Wajda stworzył dzieło, które jest jednocześnie poruszającym dramatem i ważną lekcją historii. Film został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie, zdobywając liczne nagrody, m.in. Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji.


Ważne wątki filmu

**W filmie Katyń Wajda porusza wiele ważnych wątków. Jednym z nich jest kwestia obowiązku wobec ojczyzny. Andrzej Bytnar, podobnie jak wielu innych polskich oficerów, decyduje się pozostać w niewoli radzieckiej, nawet ryzykując życiem. Dla niego obowiązek wobec ojczyzny jest ważniejszy niż osobiste szczęście.

**Innym ważnym wątkiem jest kwestia pamięci. Rodziny zamordowanych polskich oficerów przez wiele lat walczą o prawdę o ich losie. Ich determinacja jest dowodem na to, że pamięć jest ważną wartością, która pozwala zachować godność i tożsamość narodową.


Wpływ filmu

Katyń miał duży wpływ na świadomość Polaków na temat zbrodni katyńskiej. Film przyczynił się do podniesienia świadomości społecznej na temat tego tragicznego wydarzenia. Ponadto, film pomógł w walce o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej.


Podsumowanie

Katyń to wybitne dzieło, które porusza ważne kwestie historyczne i moralne. Film Wajdy jest poruszającym dramatem, który pozostawia w widzu niezapomniane wrażenie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *