Królik po berlińsku (2009)

  • Gatunek: Dokumentalny
  • Rok:
  • Czas trwania: 51 min.
  • Alegoryczny film przedstawiający życie dzikich królików między murami podzielonego Berlina.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Królik po berlińsku to polski-niemiecki film dokumentalny z 2009 roku w reżyserii Bartosza Konopki. Film opowiada o losach pokoleń tysięcy dzikich królików, które przez 28 lat mieszkały w strefie śmierci Muru Berlińskiego.

Film rozpoczyna się w 1961 roku, w dniu budowy muru. Króliki, które do tej pory swobodnie wędrowały po Berlinie, zostają uwięzione w pasie zieleni oddzielającym miasto na dwie części. Początkowo zwierzęta czują się bezpieczne w swoim nowym domu. Mają dostęp do pożywienia i wody, a mur chroni je przed drapieżnikami.

Z czasem jednak króliki zaczynają odczuwać ograniczenia wynikające z zamknięcia. Nie mogą swobodnie podróżować, a kontakt z innymi zwierzętami jest utrudniony. Pojawia się w nich również tęsknota za wolnością.

W latach 70. króliki zaczynają wykorzystywać mur do swoich celów. Budują tunele, które pozwalają im się przemieszczać między dwoma stronami miasta. Niektóre zwierzęta nawet uciekają na Zachód.

W latach 80. w Berlinie narasta ruch opozycyjny. Króliki również zaczynają uczestniczyć w protestach. Wspólnie z ludźmi śpiewają, skandują hasła i rzucają kamieniami w żołnierzy.

W 1989 roku mur berliński zostaje zburzony. Króliki, które przez 28 lat były uwięzione, mogą wreszcie odzyskać wolność.

**Film Królik po berlińsku jest alegoryczną opowieścią o budowie i upadku muru berlińskiego. Króliki symbolizują mieszkańców NRD, którzy zostali uwięzieni w systemie komunistycznym. Mur, który początkowo miał chronić króliki przed niebezpieczeństwami, z czasem stał się symbolem ich ograniczeń i tęsknoty za wolnością.

Film został zrealizowany w formie dokumentu. Reżyser wykorzystał archiwalne zdjęcia i filmy, które pozwalają nam zobaczyć, jak wyglądało życie królików w strefie śmierci muru. W filmie występują również m.in. Krystyna Czubówna, Manfred Hamm, Roland Egersdörfer i Horst Mildner, którzy opowiadają o historii muru z perspektywy człowieka.

Królik po berlińsku to film poruszający i pouczający. Pokazuje, jak ważny jest wolność i jak łatwo ją stracić. Film zdobył wiele nagród, w tym nominację do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w całości na terenie Berlina.
  • Reżyser Bartosz Konopka pracował nad filmem przez ponad dwa lata.
  • W filmie wykorzystano zdjęcia z archiwum Stasi, które pokazują, jak ściśle mur był strzeżony.
  • Film został doceniony przez krytyków, którzy uznali go za oryginalny i poruszający.

**Podsumowując, Królik po berlińsku to film, który warto obejrzeć. To nie tylko historia o zwierzętach, ale również o ludziach i ich wolności.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Bartosz Konopka
scenariusz Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski
gatunek Dokumentalny
produkcja Polska, Niemcy
premiera 24 kwietnia 2009 (Światowa)
dystrybucja Fundacja Film Polski
studio MS Films (produkcja) / Lichtpunt (współudział) / Ma.Ja.De Filmproduktion (koprodukcja) /
tytuł oryg. Królik po berlińsku
inne tytuły Rabbit à la Berlin Miedzynarodowe

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *