Gierek (2022)

  • Gatunek: Biograficzny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 30 min.
  • Historia życia Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Gierek (2022) to polski film fabularny w reżyserii Michała Węgrzyna, opowiadający o życiu Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980. Film przedstawia zarówno sukcesy, jak i porażki Gierka, a także jego osobiste życie.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 50. XX wieku. Edward Gierek (Michał Koterski) jest młodym górnikiem, który szybko awansuje w hierarchii partyjnej. W 1968 roku zostaje sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR, a w 1970 roku I sekretarzem.

Gierek obiecuje Polakom lepsze życie i wprowadza szereg reform gospodarczych, które początkowo przynoszą sukcesy. Polska gospodarka rozwija się, a poziom życia obywateli rośnie. Gierek zyskuje popularność i zostaje okrzyknięty „cudotwórcą z Żywca”.

Jednak w latach 80. gospodarka Polski zaczyna się chwiać, a Gierek staje się coraz bardziej autokratyczny. W 1980 roku wybucha strajk w Stoczni Gdańskiej, który prowadzi do powstania NSZZ „Solidarność”. Gierek traci poparcie partii i zostaje zmuszony do ustąpienia w 1981 roku.

Film przedstawia Gierka jako człowieka ambicjatnego, ale też nie zawsze rozsądnego. Gierek pragnie dokonać rzeczy wielkich, ale jego decyzje często mają nieoczekiwane konsekwencje. Film pokazuje także, że Gierek był człowiekiem z krwi i kości, który kochał swoją rodzinę i ojczyznę.

W filmie występują także inne postacie historyczne, m.in. Stanisława Gierek (Małgorzata Kożuchowska), Prymas Stefan Wyszyński (Jan Frycz), Marzena Pazik (Agnieszka Więdłocha), Premier Filip Rawicki (Rafał Zawierucha), Generał Roztocki (Antoni Pawlicki) i Włodzimierz Maślak (Sebastian Stankiewicz).

Film „Gierek” został zrealizowany z dużym rozmachem. Scenariusz został napisany przez Heathcliffa Janusza Iwanowskiego, Michała Kalickiego i Krzysztofa Tyszowieckiego. Za reżyserię odpowiada Michał Węgrzyn, który wcześniej zrealizował filmy „Piłsudski” (2019) i „Jan Paweł II. Nie lękajcie się” (2021).

Film „Gierek” otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Został doceniony za wierność historyczną, dobre aktorstwo i ciekawą narrację.

Oto kilka konkretnych scen z filmu, które warto zapamiętać:

  • Scena, w której Gierek wygłasza przemówienie do robotników w Nowej Hucie. Gierek obiecuje Polakom lepsze życie i zapewnia, że będzie pracował dla ich dobra.
  • Scena, w której Gierek przyjmuje w Warszawie prezydenta USA Richarda Nixona. Gierek chce pokazać, że Polska jest ważnym partnerem gospodarczym i politycznym.
  • Scena, w której Gierek rozmawia z Prymasem Stefanem Wyszyńskim. Gierek chce uzyskać poparcie Kościoła dla swoich reform.
  • Scena, w której Gierek przybywa do Stoczni Gdańskiej, aby negocjować z załogą. Gierek jest zmuszony do ustępstw, aby zapobiec rozlewowi krwi.

Film „Gierek” to interesująca i pouczająca opowieść o jednym z najważniejszych polityków w historii Polski. Film pokazuje, że nawet najbardziej ambitne plany mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Michał Węgrzyn
scenariusz Michał Kalicki, Krzysztof Tyszowiecki
gatunek Biograficzny
produkcja Polska
premiera 21 stycznia 2022 (Światowa i polska premiera kinowa)
boxoffice $1 531 831 na świecie$1 531 831 poza USA
na podstawie Heathcliff Janusz Iwanowski (pomysł)
dystrybucja Mówi Serwis
studio Global Studio
tytuł oryg. Gierek

Obsada

Aktor Postać
Edward Gierek
Stanisława Gierek
Prymas Stefan Wyszyński
Marzena Pazik
Premier Filip Rawicki
Generał Roztocki
Włodzimierz Maślak
Wasiak
Paulina
Sekretarka Gierka
Aleksander
Stella
Krystyna
Leonid Breżniew
Sekretarka Gierka
Generał KGB
Profesor - generał Kaliciak
Stoczniowiec
Oldman
Piere Lavale
Esbek Jeziorak
Esbek
Czesiek
Prezydent Gerald Ford
Robotnik
Stoczniowiec
Syn Filipa
Bufetowa
Wygoda
Tłumaczka francuskiego
Prezydent Francji
John Goodman
Profesor
Robotnik
Rosjanin
Ekonomista
Paulina w młodości
Dygnitarz
Dygnitarz
Adam Gierek
Wanda
Milicjant
Popiłow
Pijak przy budce telefonicznej
Kapitan MO
Literat Czesio
Inżynier
Literat
Władysław Gomułka
Ekonomista
Znachorka
Balmour
Armando Scuro
Lekarka
Ania
Pielęgniarz

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *