Sztuka spadania (2004)

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Sztuka spadania (2004) to polski krótkometrażowy film animowany w reżyserii Tomasza Bagińskiego, produkcji studia Platige Image. Film opowiada historię zapomnianej bazy wojskowej na Pacyfiku, do której trafiają zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili kontakt z rzeczywistością, pielęgnując w oddaleniu od cywilizacji swoje pasje. Sierżant Al – miłość do żołnierzy, doktor Friedrich – talent fotograficzny, a Generał tworzy osobliwą sztukę.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną z lotu samolotu wojskowego. W środku znajduje się generał (głos Arkadiusza Jakubika), który leci do zapomnianej bazy wojskowej na Pacyfiku. Bazę tę zamieszkuje kilku starszych oficerów, którzy po wielu latach służby stracili kontakt z rzeczywistością. Sierżant Al (głos Marcina Kudelskiego) jest pasjonatem wojskowości i traktuje swoich podwładnych jak rodzinę. Doktor Friedrich (głos Dariusza Toczka) jest zapalonym fotografem, który dokumentuje życie na bazie. Generał natomiast jest artystą, który tworzy dzieła sztuki z ludzkich zwłok.

Po przybyciu na bazę generał postanawia rozpocząć nowy projekt artystyczny. Chciałby stworzyć dzieło, które będzie symbolem wojny i jej absurdu. W tym celu każe swoim podwładnym skakać z samolotu bez spadochronów. Oficerowie początkowo są zdezorientowani, ale z czasem zaczynają się cieszyć z nowego zadania. Skakanie z samolotu staje się dla nich formą sztuki i wyrażania siebie.

[Image of Generał w filmie Sztuka spadania]

Film kończy się sceną, w której generał prezentuje swoje dzieło. Jest to ogromny pomnik, wykonany z ludzkich kości i szczątków. Pomnik przedstawia ludzką sylwetkę, która spada z nieba. Generał jest dumny ze swojego dzieła, ale jednocześnie jest w nim odrobina smutku. Wie, że jego dzieło to symbol okrucieństwa wojny.

Interpretacja

Film „Sztuka spadania” można interpretować na wiele sposobów. Jednym z możliwych odczytań jest to, że film jest metaforą wojny i jej absurdu. Generał, który tworzy dzieła sztuki z ludzkich zwłok, to symbol wojny, która niszczy życie i czyni z ludzi przedmioty. Skakanie z samolotu bez spadochronów to symbol bezsensowności wojny, która pozbawia ludzi życia.

Innym możliwym odczytaniem filmu jest to, że jest on opowieścią o poszukiwaniu sensu życia. Oficerowie, którzy trafiają na bazę, są rozczarowani życiem. Szukają czegoś, co nadałoby ich życiu sens. Skakanie z samolotu bez spadochronów jest dla nich formą wyrażania siebie i poszukiwania sensu życia.

Film „Sztuka spadania” to poruszająca i refleksyjna opowieść o wojnie, absurdzie życia i poszukiwaniu sensu. Film jest wykonany z dużą dbałością o szczegóły i zachwyca piękną animacją.

Nagrody

Film „Sztuka spadania” zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród najważniejszych nagród są:

  • Nagroda BAFTA dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego
  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Teheranie
  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tiranie
  • Golden Palm Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Beverly Hills

Film „Sztuka spadania” jest jednym z najwybitniejszych polskich filmów animowanych. Jest to film, który porusza ważne tematy i pozostaje w pamięci widzów na długo po obejrzeniu.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Tomasz Bagiński
scenariusz Tomasz Bagiński
gatunek Animacja, Fantasy, Krótkometrażowy, Groteska filmowa
produkcja Polska
premiera 26 listopada 2004 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Platige Image
tytuł oryg. Sztuka spadania
inne tytuły Fallen Art Miedzynarodowe Fallen Art USA

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Sztuka spadania (2004) to polski krótkometrażowy film animowany w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Film opowiada historię trzech zasłużonych oficerów, którzy po wielu latach służby wojskowej trafiają do zapomnianej bazy na Pacyfiku. Tam, w odosobnieniu od cywilizacji, mogą pielęgnować swoje pasje i tworzyć sztukę.

Film rozpoczyna się sceną, w której trzech oficerów, generał (Arkadiusz Jakubik), sierżant Al (Marcin Kudelka) i doktor Friedrich (Dariusz Toczek), zostaje wysłanych na zapomnianą bazę wojskową na Pacyfiku. Baza znajduje się na odludnym atolu, otoczonym przez ocean. Oficerowie są zdezorientowani i nie wiedzą, dlaczego zostali tu wysłani.

Niedługo potem dowiadują się, że baza jest miejscem, gdzie wojsko przeprowadza eksperymenty artystyczne. Generał jest znanym artystą, który tworzy instalacje z ciał martwych żołnierzy. Sierżant Al jest miłośnikiem zwierząt i opiekuje się żabą Britney, która została przywieziona na atol razem z dostawą mrożonek. Doktor Friedrich jest fotografem i dokumentuje życie na bazie.

[Image of Generał w filmie "Sztuka spadania (2004)"]

[Image of Sierżant Al w filmie "Sztuka spadania (2004)"]

[Image of Doktor Friedrich w filmie "Sztuka spadania (2004)"]

Każdy z oficerów znajduje w bazie sposób na wyrażenie swojej kreatywności. Generał tworzy instalacje, które są zarówno piękne, jak i makabryczne. Sierżant Al uczy Britney skakać i pływać. Doktor Friedrich fotografuje krajobrazy atolu i życie codzienne na bazie.

Film jest utrzymany w czarnym humorze. Bagiński krytykuje absurdy wojska i potępia bezsens wojny. Film jest również refleksją na temat natury sztuki i jej roli w społeczeństwie.

Temat wojny

Film "Sztuka spadania" jest wyraźnie antywojennym. Bagiński pokazuje, że wojna jest absurdalna i prowadzi do śmierci i cierpienia. W filmie wojna jest przedstawiana jako gra, w której ludzie są traktowani jak pionki. Generał wysyła swoich żołnierzy na śmierć, aby stworzyć swoje dzieła sztuki.


Temat absurdu

Film "Sztuka spadania" jest również pełny absurdu. Bagiński pokazuje, że w świecie wojska często panuje chaos i absurd. Generał tworzy instalacje z ciał martwych żołnierzy, a sierżant Al uczy żaby skakać i pływać. Te sceny są jednocześnie zabawne i przerażające.

Temat sztuki

Film "Sztuka spadania" jest również refleksją na temat natury sztuki i jej roli w społeczeństwie. Bagiński pokazuje, że sztuka może być piękna, ale również brutalna i przerażająca. W filmie sztuka jest wykorzystywana do wyrażenia absurdu wojny i potępienia bezsensu śmierci.

Film "Sztuka spadania" to znakomity przykład polskiej animacji. Film jest pięknie zrealizowany, a jego przesłanie jest uniwersalne. Film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Podsumowanie

Film "Sztuka spadania" to poruszająca i refleksyjna opowieść o wojnie, absurdzie i naturze sztuki. Film jest wart obejrzenia przez każdego, kto interesuje się animacją, sztuką lub tematyką wojenną.


Sztuka spadania (2004), reż. Tomasz Bagiński, to polski krótkometrażowy film animowany zrealizowany techniką komputerową. Film opowiada historię zapomnianej bazy wojskowej na Pacyfiku, do której trafiają zasłużeni oficerowie, którzy w wyniku wypełnionych misji stracili kontakt z rzeczywistością, pielęgnując w oddaleniu od cywilizacji swoje pasje. Sierżant Al – miłość do żołnierzy, doktor Friedrich – talent fotograficzny, a Generał tworzy osobliwą sztukę.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną lądowania helikoptera na tropikalnej wyspie. Z helikoptera wysiada grupa żołnierzy, wśród których jest Sierżant Al, Doktor Friedrich i Generał. Żołnierze są ubrani w mundury z czasów II wojny światowej.

[Image of Sierżant Al, Doktor Friedrich i Generał w filmie "Sztuka spadania"]

Sierżant Al jest wesołym i serdecznym mężczyzną, który kocha żołnierzy i chce dla nich jak najlepiej. Doktor Friedrich jest spokojnym i introwertycznym mężczyzną, który pasjonuje się fotografią. Generał jest surowym i autorytarnym mężczyzną, który traktuje żołnierzy jak narzędzia.

Żołnierze przybywają na wyspę, aby kontynuować swoją służbę. Jednakże nie jest to zwykła baza wojskowa. Jest to miejsce, gdzie oficerowie mogą pielęgnować swoje pasje i oddawać się twórczości.

Sierżant Al organizuje zajęcia dla żołnierzy, na których uczy ich strzelać, walczyć i przetrwać w trudnych warunkach. Doktor Friedrich fotografuje wyspę i jej mieszkańców. Generał natomiast tworzy sztukę, która jest wyrazem jego wewnętrznego szaleństwa.

Temattyka

"Sztuka spadania" to film o wielu tematach. Jest to film o wojnie, o szaleństwie, o pasji i o sztuce.

Film porusza temat wojny w sposób metaforyczny. Bazą wojskową na wyspie można interpretować jako symbol wojny. Żołnierze, którzy trafiają na wyspę, to osoby, które zostały uwikłane w wojnę i straciły kontakt z rzeczywistością.

Film "Sztuka spadania" to również film o szaleństwie. Generał, który tworzy sztukę, jest postacią szaleniecką. Jego sztuka jest wyrazem jego wewnętrznego szaleństwa.

Film porusza również temat pasji. Sierżant Al i Doktor Friedrich to postacie, które są oddane swojej pasji. Sierżant Al kocha żołnierzy i chce dla nich jak najlepiej. Doktor Friedrich pasjonuje się fotografią i chce uwiecznić piękno wyspy.

Ostatnim tematem, który porusza "Sztuka spadania", jest sztuka. Film pokazuje, że sztuka może być wyrazem szaleństwa, ale może być również wyrazem piękna i prawdy.

Technika

"Sztuka spadania" to film animowany wykonany techniką komputerową. Film jest utrzymany w ciemnych, melancholijnych barwach. Animacja jest realistyczna i szczegółowa.

Film został zrealizowany w studiu Platige Image, które jest znane z produkcji wysokiej jakości animacji.

Odbiór

"Sztuka spadania" została pozytywnie przyjęta przez krytyków i widzów. Film zdobył wiele nagród, w tym nagrodę BAFTA dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego.

Film jest uważany za jeden z najlepszych polskich filmów animowanych. Jest to film, który porusza ważne tematy w sposób oryginalny i poruszający.

Podsumowanie

"Sztuka spadania" to film, który warto obejrzeć. Jest to film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *