Więzień labiryntu / The Maze Runner (2014)

 • Gatunek: Akcja Sci-Fi Thriller
 • Rok:
 • Czas trwania: 1 godz. 53 min.
 • Tytuł oryginalny: The Maze Runner
 • Thomas traci pamięć i budzi się w ciemnej windzie. Wkrótce odkrywa, że został porwany wraz z innymi nastolatkami.

Dostępne na urządzeniach:
 • IOS
 • Android
 • Windows
 • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Więzień labiryntu to amerykański film fabularny z 2014 roku w reżyserii Wesa Balla, na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Jamesa Dashnera. Film opowiada historię Thomasa, nastoletniego chłopca, który budzi się w windzie, nie pamiętając niczego ze swojego życia. Trafia do Strefy, zamkniętego obszaru otoczonego labiryntem. W Strefie żyje grupa chłopców, którzy zostali tam wrzuceni w ten sam sposób co Thomas. Chłopcy muszą codziennie walczyć o przetrwanie, bo w labiryncie żyją groźne stwory zwane Griewerami.

Fabuła

Thomas budzi się w windzie, która zatrzymuje się w Strefie. Chłopiec nie pamięta niczego ze swojego życia, nawet swojego imienia. W Strefie mieszka grupa chłopców, którzy zostali tam wrzuceni w ten sam sposób co Thomas. Chłopcy podzieleni są na grupy, a każdą grupą kieruje jeden z nich. W Strefie panuje surowa hierarchia, a za złamanie zasad grozi kara.

Thomas szybko poznaje zasady panujące w Strefie. Chłopcy muszą codziennie walczyć o przetrwanie, bo w labiryncie żyją groźne stwory zwane Griewerami. Griewery są dużymi, smukłymi stworami z ostrymi pazurami i kolcami. Mogą się poruszać w labiryncie w ciemności, a ich ukąszenie jest śmiertelne.

Thomas postanawia poznać tajemnicę labiryntu. Chłopiec zaczyna badać labirynt i szybko odkrywa, że w jego murach kryją się sekrety. Thomas łączy siły z grupą chłopców, aby wydostać się ze Strefy.

Postacie

 • Thomas to główny bohater filmu. To młody, odważny i inteligentny chłopak, który chce poznać prawdę o sobie i labiryncie.

 • Alby to chłopak, który jest liderem grupy chłopców w Strefie. To doświadczony i rozważny chłopak, który chce chronić swoich przyjaciół.

 • Minho to chłopak, który jest odpowiedzialny za badanie labiryntu. To sprytny i bystry chłopak, który ma obsesję na punkcie labiryntu.
  [Image of Minho, chłopak odpowiedzialny za badanie labiryntu w filmie Więzień labiryntu]

 • Teresa to dziewczyna, która pojawia się w Strefie w tym samym czasie co Thomas. Teresa to tajemnicza dziewczyna, która może mieć klucz do rozwiązania tajemnicy labiryntu.

Motywy

 • Przetrwanie to główny motyw filmu. Chłopcy w Strefie muszą codziennie walczyć o przetrwanie, bo w labiryncie żyją groźne stwory.
 • Tajemnica to kolejny ważny motyw filmu. Thomas i jego przyjaciele starają się odkryć tajemnicę labiryntu i sposobu na wydostanie się ze Strefy.
 • Przyjaźń to ważny motyw filmu. Chłopcy w Strefie łączą się, aby przetrwać i pomóc sobie nawzajem.

Ocena

Więzień labiryntu to dobry film przygodowy z elementami science fiction. Film ma ciekawą fabułę, dobrze rozwinięte postacie i trzyma w napięciu do samego końca. Film jest przeznaczony dla widzów w każdym wieku.

Zalety filmu

 • Ciekawa fabuła
 • Dobrze rozwinięte postacie
 • Film trzyma w napięciu

Wady filmu

 • Ostatecznie film nie wyjaśnia wszystkich tajemnic

Podsumowanie

Więzień labiryntu to dobry film przygodowy, który warto obejrzeć. Film jest przeznaczony dla widzów w każdym wieku.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Wes Ball
scenariusz Noah Oppenheim, T.S. Nowlin
gatunek Thriller, Akcja, Sci-Fi
produkcja USA, Kanada, Wielka Brytania
premiera 11 września 2014 (Światowa) 19 września 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $340 750 640 na świecie$102 427 862 w USA$238 322 778 poza USA
budżet $34 000 000
na podstawie James Dashner (powieść)
dystrybucja Imperial - Cinepix
studio 20th Century Fox / Dayday Films / Gotham Group /
tytuł oryg. The Maze Runner

Obsada

Aktor Postać
Thomas
Alby
Minho
Chuck
Newt
Gally
Frypan
Teresa
Ben
Zart
Winston
Jeff
Clint
Ava Paige
Zamaskowany mężczyzna
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Strefer
Technik laboratoryjny
Studentka laboratoryjna
Adam
Rebeliant
Student w laboratorium
Nadzorca w pokoju kontrolowania labiryntu / Sanitariusz
Pacjent zero
Studentka w laboratorium
Strefer
Strefer
Student w laboratorium
Naukowiec w laboratorium
Osoba w pokoju konferencyjnym
Rodzic w sali konferencyjnej
Technik laboratorium
Studentka w laboratorium
Jack

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Więzień labiryntu (2014) to amerykański film science fiction wyreżyserowany przez Wesa Balla w jego reżyserskim debiucie. Film powstał na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Jamesa Dashnera.

Fabuła

Film opowiada historię Thomasa (Dylan O'Brien), nastolatka, który budzi się w ciemnej windzie, nie pamiętając niczego. Trafia do Strefy – zamkniętego obszaru zamieszkanego przez grupę chłopców, którzy dostali się tam w identyczny sposób.

Chłopcy żyją w Strefie zgodnie z ustalonymi zasadami. Każdego dnia wychodzą do labiryntu, który otacza ich siedlisko. Labirynt jest pełen śmiertelnych pułapek i tajemniczych stworzeń, zwanych Grieversami. Chłopcy próbują znaleźć wyjście z labiryntu, ale bezskutecznie.

Thomas szybko zostaje zaakceptowany przez grupę, która daje mu przydomek „Człowiek z Pamiętnikiem”. Chłopiec szybko odkrywa, że ​​ma pewne zdolności, które mogą pomóc mu rozwiązać zagadkę labiryntu.

Pewnego dnia Thomas spotyka dziewczynę o imieniu Teresa (Kaya Scodelario). Teresa również nie pamięta niczego, ale ma tatuaż na dłoni, który jest identyczny z tatuażem Thomasa.

Chłopiec i dziewczyna odkrywają, że ​​zostały wysłane do Strefy w celu przeprowadzenia eksperymentu. Ich zadaniem jest znaleźć wyjście z labiryntu, a w zamian otrzymają wolność.

Postacie

 • Thomas (Dylan O'Brien) – główny bohater filmu. Chłopak, który nie pamięta niczego, ale ma pewne zdolności, które mogą pomóc mu rozwiązać zagadkę labiryntu. [Image of Dylan O'Brien jako Thomas w filmie „Więzień labiryntu”]
 • Teresa (Kaya Scodelario) – dziewczyna, która również nie pamięta niczego. Ma tatuaż na dłoni, który jest identyczny z tatuażem Thomasa. [Image of Kaya Scodelario jako Teresa w filmie „Więzień labiryntu”]
 • Alby (Aml Ameen) – przywódca chłopców w Strefie. Jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa. [Image of Aml Ameen jako Alby w filmie „Więzień labiryntu”]
 • Minho (Ki Hong Lee) – najlepszy przyjaciel Alby'ego. Jest odpowiedzialny za eksplorację labiryntu. [Image of Ki Hong Lee jako Minho w filmie „Więzień labiryntu”]
 • Newt (Thomas Brodie-Sangster) – przyjaciel Thomasa. Jest odpowiedzialny za opiekę nad Chuckiem. [Image of Thomas Brodie-Sangster jako Newt w filmie „Więzień labiryntu”]
 • Gally (Will Poulter) – wróg Thomasa. Jest przekonany, że chłopak jest zagrożeniem dla Strefy. [Image of Will Poulter jako Gally w filmie „Więzień labiryntu”]
 • Frypan (Dexter Darden) – kucharz w Strefie. Jest odpowiedzialny za przygotowanie posiłków. [Image of Dexter Darden jako Frypan w filmie „Więzień labiryntu”]

Motywy

W filmie „Więzień labiryntu” pojawiają się następujące motywy:

 • Przygoda – film opowiada o grupie chłopców, którzy próbują znaleźć wyjście z labiryntu. Przygoda jest głównym motywem filmu i nadaje mu dynamiczny charakter.
 • Przyjaźń – chłopcy w Strefie tworzą silną więź przyjaźni. Przyjaźń pomaga im przetrwać w trudnych warunkach.
 • Tożsamość – Thomas i Teresa próbują odkryć swoją tożsamość i miejsce w świecie. Tożsamość jest ważnym motywem filmu, ponieważ pozwala bohaterom zrozumieć siebie i swoje miejsce w świecie.
 • Wolność – chłopcy w Strefie marzą o wolności. Wolność jest głównym celem ich walki.

Ocena

Film „Więzień labiryntu” to udany debiut reżyserski Wesa Balla. Film jest dobrze zrealizowany technicznie, a obsada aktorska jest przekonująca.


W mrocznym wnętrzu windy, młodzieniec imieniem Thomas (w tej roli Dylan O'Brien) budzi się, otoczony przez całkowitą pustkę umysłu. Gdy jego świadomość powoli wraca, odkrywa, że został uprowadzony wraz z innymi rówieśnikami do tajemniczej przestrzeni.

Ta miejska dżungla, którą odkrywa, nosi nazwę Strefy - skupisko młodych mężczyzn, którzy znaleźli się tu w identycznych okolicznościach. Strefa, z otaczającym ją olbrzymim murem, dziwnie rozchylającym się każdego poranka, by ujawnić labirynt, którym otoczona jest ta tajemnicza enklawa. Wśród tych młodych więźniów narasta poczucie beznadziejności, bowiem od lat próbują oni znaleźć wyjście z tego zawiłego labiryntu, lecz bezowocnie.

Wszystko zmienia się, gdy do tego zamkniętego świata przybywa dziewczyna imieniem Teresa (w tej roli Kaya Scodelario), której ręka ściska tajemniczą notatkę. Jej pojawienie się w Strefie budzi nadzieję na zmianę, na szansę ucieczki z tego koszmaru, którym staje się labirynt.

W filmie "Więzień labiryntu" reżysera Wesa Balla, Thomas budzi się w centrum niewiadomego, zmuszony do zmierzenia się z nieustannie zmieniającym się labiryntem, który jest nie tylko miejscem, ale i antagonistą. Razem z innymi chłopcami, z którymi się znajduje, musi stawić czoła niebezpieczeństwom, jakie czają się na każdym zakręcie. W tej opresyjnej atmosferze każdy krok może być ostatnim, zwłaszcza gdy wokół grasują Buldożerowe Bestie - strażnicy labiryntu, gotowi zniszczyć wszystko na swojej drodze.

To thriller science fiction, który wciąga od pierwszych chwil, przedstawiając świat po wielkim kataklizmie, gdzie reguły grawitacji wydają się nieco inne, a zagrożenie czyha na każdym kroku. Thomas i jego towarzysze muszą zmierzyć się nie tylko z fizycznymi przeszkodami, lecz także z własnymi demonami i wspomnieniami, które mogą prowadzić do klucza ucieczki.

W tej pulsującej opowieści opartej na bestsellerowej powieści, główny bohater, który stał się pionkiem w grze o przetrwanie, musi szybko nauczyć się radzić sobie w środowisku, które zmienia się szybciej, niż potrafi zrozumieć. Każdy moment staje się wyborem między życiem a śmiercią, a każde odkrycie może przynieść zarówno nadzieję, jak i rozpacz. Czas płynie nieubłaganie, a Thomas wraz z towarzyszami musi podjąć wyzwanie, które przekracza granice ich wyobraźni i sił.

Czy uda im się odkryć tajemnicę labiryntu i znaleźć drogę na wolność, czy też będą skazani na wieczną tułaczkę wśród betonowych korytarzy? Odpowiedź kryje się w ich własnych sercach i umysłach, w walce między nadzieją a desperacją, która toczy się na tym mrocznym terytorium, gdzie nawet światło dnia nie daje ukojenia.


W zakamarkach opuszczonej windy, młody chłopak imieniem Thomas (zagrał go Dylan O'Brien) budzi się, zatopiony w mroku niepamięci. Stopniowo, jakby promienie słońca przebijające się przez ciemność, odkrywa, że został porwany wraz z innymi rówieśnikami i przeniesiony do tajemniczego miejsca.

Strefa, bo tak nazywają to miejsce, to skupisko młodzieńców, którzy znaleźli się tu w identycznych okolicznościach. Otoczona ogromnym, nieprzeniknionym murem, codziennie rozchylającym się na świt, aby ujawnić labirynt, który okala ich świat. Dla tych uwięzionych w jego ramionach młodych ludzi, walka o ucieczkę trwa od długich lat, jednak bezskutecznie.

Rozgrywki zmieniają się, gdy do Strefy przybywa dziewczyna o imieniu Teresa (w tej roli Kaya Scodelario), trzymająca w dłoni tajemniczą notatkę. Jej pojawienie się wśród nich budzi iskrę nadziei, iskrę, która może zapalić płomień wolności i ucieczki z tego latającego w labiryncie piekła.

W "Więźniu labiryncie" Wes Balla, Thomas musi zmierzyć się z nieustannie zmieniającym się labiryntem, który nie tylko otacza ich fizycznie, ale również stanowi swego rodzaju nieuchwytnego wroga. Razem z innymi chłopcami musi przetrwać wśród pułapek i zagrożeń, które czyhają na każdym rogu. W świecie, gdzie zagłada jest tak blisko, a życie tak kruche, każdy krok staje się walką o przetrwanie, zwłaszcza w obliczu Buldożerowych Strażników, które grasują nocą, gotowe zniszczyć wszystko, co stanie na ich drodze.

To science fiction pełne napięcia, które zaprasza widza do świata zbudowanego na gruzach kataklizmu, gdzie reguły natury zostały przemieszane, a zagrożenie jest wszechobecne. Thomas i jego towarzysze muszą zmierzyć się nie tylko z zewnętrznymi zagrożeniami, lecz także z wewnętrznymi demonami i wspomnieniami, które mogą być kluczem do ucieczki.

W tej opowieści opartej na bestsellerowej powieści, główny bohater staje się pionkiem w grze o przetrwanie, musząc szybko przystosować się do świata, który jest bardziej nieprzewidywalny, niż mógłby sobie wyobrazić. Każdy moment to walka o życie, a każde odkrycie może być zarówno zbawienne, jak i zgubne. Czas płynie nieubłaganie, a Thomas wraz z towarzyszami musi podjąć wyzwanie, które wykracza poza granice ich wyobraźni i sił.

Czy uda im się odkryć sekret labiryntu i znaleźć drogę na wolność, czy też są skazani na ciągłą tułaczkę po betonowych korytarzach? Odpowiedź tkwi w ich sercach i umysłach, w walce między nadzieją a rozpaczą, która toczy się na tym mrocznym terytorium, gdzie nawet światło dnia nie daje ukojenia.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *