Uciekający pociąg / Runaway Train (1985)

  • Gatunek: Akcja Thriller
  • Rok: 1985
  • Czas trwania: 1 godz. 51 min.
  • Tytuł oryginalny: Runaway Train
  • Dwóch mężczyzn podczas ucieczki z więzienia trafia do pociągu, który w wyniku awarii rozpędza się bez maszynisty.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Andriej Konczałowski
scenariusz Akira Kurosawa / Edward Bunker / więcej...
gatunek Thriller / Akcja
produkcja USA / Izrael
premiera 15 listopada 1985 (świat)
boxoffice $7 683 620 w USA
budżet $9 000 000
na podstawie Ryûzô Kikushima (materiały do scenariusza, historia) (niewymieniony w czołówce) / Hideo Oguni (materiały do scenariusza, historia) (niewymieniony w czołówce)
studio Cannon Films / Golan-Globus Productions / Northbrook Films
data produkcji 1985
tytuł oryg. Runaway Train
inne tytuły Uciekający pociąg Polska Runaway Train Kanada Holandia هارب قطار Egipt Runaway Train Kanada Holandia
Stoneheaven, więzienie o zaostrzonym rygorze na Alasce. Skazany na dożywocie Manny (Jon Voight) wygrywa walkę w sądzie i wychodzi z izolatki, gdzie przesiedział trzy lata za próbę ucieczki. Naczelnik więzienia Ranken (John P. Ryan) nie kryje swojej nienawiści i prowokuje go, by móc się policzyć z nim raz na zawsze. Wkrótce w mroźny wieczór Manny ucieka z młodym więźniem Buckiem (Eric Roberts), zaś naczelnik Renken rusza za nimi. Uciekinierom udaje się dotrzeć do stacji kolejowej, gdzie ukrywają się w składzie lokomotyw. Pociąg rusza, ale nasi bohaterowie nie wiedzą, że maszynista miał zawał.
Z więzienia na Alasce uciekają recydywista Manny (Jon Voight) i młody Buck (Eric Roberts). Dotarłszy do stacji kolejowej, zbiegowie  dostają się do  stojącego na bocznicy składu. Wraz z młodą pracownicą kolei, Sarą (Rebecca De Mornay) pędzą z zawrotną szybkością pozbawionym maszynisty pociągiem. Rusza za nimi pościg, kierowany przez dyrektora więzienia. Ich pojmanie traktuje on jako osobistą zemstę na uciekinierach.
Alaska, Stoneheaven, więzienie o zaostrzonym rygorze. Skazany na dożywocie Manny (Voight) i jego młodszy kolega z celi Buck (Roberts) dokonują brawurowej ucieczki. Ich śladem rusza naczelnik więzienia (John P. Ryan). Uciekinierom udaje się dotrzeć do stacji kolejowej, gdzie ukrywają się w jednym z pociągów. Pociąg rusza, wioząc ich ku wolności... Gdy jednak okazuje się, że maszynista zmarł na atak serca, dwaj zbiegowie znajdują się w śmiertelnej pułapce, która pędzi z prędkością ponad 160 km/h ku pewnej zagładzie. Tymczasem okazuje się, że w pociągu jest jeszcze jeden pasażer (Rebecca De Mornay), tak samo jak dwaj skazańcy zdeterminowany, by wyjść cało z opresji.
Z więzienia na Alasce ucieka dwóch więźniów: Manny (Jon Voight) i Buck (Eric Roberts). Udaje im się dostać do odjeżdżającego pociągu. Niestety jego maszynista umiera. Pojazd zaczyna pędzić z maksymalną prędkością. Uwięzieni w ostatnim wagonie kryminaliści muszą dotrzeć do lokomotywy po oblodzonym dachu, by ją zatrzymać. Tymczasem władze kierują skład na ślepy tor.
Skazany na dożywocie Manny (Jon Voight) z pomocą młodego złodzieja Bucka (Eric Roberts) ucieka ze znajdującego się na Alasce więzienia o zaostrzonym rygorze. Mężczyźni docierają do stacji kolejowej i wskakują do mającego lada chwila wyruszyć składu. Kiedy wszystko ma się na dobrej drodze, maszynista zaraz po uruchomieniu pociągu umiera na zawał serca. Rozpędzony skład wymyka się spod kontroli. Władze przekonane, że pociąg jest pusty planują go wykoleić. Tymczasem zbiegowie odkrywają, że w pociągu nie są sami...
Akcja rozpoczyna się na Alasce w więzieniu Stonehaven o zaostrzonym rygorze. Wśród skazańców, odsiadujących kary długoletnich wyroków, znajduje się groźny recydywista Manny (Jon Voight), szczególnie znienawidzony przez szefa zakładu, Wardena Rankena (John P. Ryan). Po zaaranżowanej przez sadystycznego dyrektora rozróbie, którą Manny omal nie przypłaca życiem, udaje mu się zbiec. Wraz z nim kanałem ściekowym ucieka z więzienia 20-letni Buck (Eric Roberts). W kilkudziesięciostopniowym mrozie, wyczerpani i przemarznięci, docierają do najbliższej stacji kolejowej, ukrywając się przed obławą w stojącym na bocznicy składzie lokomotyw. Kiedy ruszają, obaj nie mają pojęcia, że jadą bez maszynisty, który zmarł na atak serca. Nie wiedzą również, że w lokomotywie spaliły się hamulce. Wierząc, że najgorsze mają już za sobą, wiwatują i cieszą się z wolności. Tymczasem pociąg widmo mknie coraz szybciej przez lodową pustynię Alaski. 
Aktor Postać
Jon Voight Oscar "Manny" Manheim
Eric Roberts Buck McGeehy
Rebecca De Mornay Sara
Kyle T. Heffner Frank Barstow
John P. Ryan Naczelnik Ranken
T.K. Carter Dave Prince
Kenneth McMillan Eddie MacDonald
Stacey Pickren Ruby
Walter Wyatt Conlan
Edward Bunker Jonah
Reid Cruickshanks Al Turner
Danny Trejo Bokser
John Fountain Strażnik
Robert M. Klempner Cushman
Dennis Ott Strażnik
Loren Janes Inżynier Eastbound 12
William Tregoe Rogers
Big Yank Trener
Jerry Brainum Kulturysta
Larry John Meyers Pulasky
Wally Rose Spiker
Don Pugsley Strażnik
Vladimir Bibic Strażak Wright
Don McLaughlin Brygadzista Cassidy
Diane Erickson Sue Majors
Hank Worden Stary więzień
Duey Thomasick Ratownik pogotowia
Michael Lee Gogin Niski więzień
Tom Lister Jr. Czarnoskóry strażnik
John Bloom Wysoki więzień
Dan Wray Gruby więzień
John Otrin Niedoświadczony więzień
Carmen Filpi Sygnalizator
Obie Weeks Główny hamulcowy
Norman Alexander Gibbs Więzień - "królowa"
Phillip Earl Członek załogi
Tom Keenan Członek załogi
John-Clay Scott Konduktor Eastbound 12
Dana Belgarde Strażniczka więzienna
Tony Epper Płatny zabójca
Dick Durock Strażnik w walce
Dennis Franz Gliniarz
Harris D. Smithe Willard
David Stompro Jonson
John K. Anderson Współwięzień
Benjamin Rivera Współwięzień
Charlie Messenger Pracownik kolei
John Richard Petersen Fotograf

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *