Stalingrad (1993)

  • Gatunek: Dramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 14 min.
  • Po urlopie spędzonym we Włoszech grupa niemieckich żołnierzy zostaje skierowana do Stalingradu.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Stalingrad (1993) to niemiecki dramat wojenny w reżyserii Josepha Vilsmaiera. Film opowiada historię grupy niemieckich żołnierzy, którzy zostają przeniesieni na front wschodni, gdzie zostają uwięzieni w Stalingradzie.

Fabuła

Film rozpoczyna się w sierpniu 1942 roku, kiedy oddział niemieckich żołnierzy, w tym Fritz Reiser (Dominique Horwitz), Hans von Witzland (Thomas Kretschmann), Manfred Rohleder (Jochen Nickel) i GeGe Müller (Sebastian Rudolph), odpoczywa we Włoszech po kampanii w Afryce Północnej. Wkrótce zostają wezwani na front wschodni, gdzie mają wziąć udział w ofensywie na Stalingrad.

Pod dowództwem kapitana Hermanna Muska (Karel Heřmánek), żołnierze docierają do Stalingradu w październiku 1942 roku. Miasto jest już w ruinach, a Niemcy są w ciężkim położeniu. Rosjanie prowadzą nieustanne natarcia, a żywność i amunicja są na wyczerpaniu.

Wśród żołnierzy panuje chaos i rozpacz. Fritz, Hans i Manfred próbują zachować nadzieję, ale GeGe jest coraz bardziej załamany. Wkrótce dołącza do niego Irina (Dana Vávrová), rosyjska kobieta, która została uwięziona w Stalingradzie.

Walki o Stalingrad

Walki o Stalingrad to jedne z najkrwawszych w historii II wojny światowej. Niemcy ponoszą ogromne straty, a ich morale jest coraz niższe. W końcu, w lutym 1943 roku, Rosjanie przełamują niemieckie linie i rozpoczynają kontrofensywę.

Fritz, Hans i Manfred walczą do końca, ale w końcu zostają zmuszeni do kapitulacji. GeGe ginie w walce, a Irina zostaje wzięta do niewoli.

Koniec

Film kończy się sceną, w której Fritz, Hans i Manfred, wraz z innymi niemieckimi jeńcami, są pędzeni przez stepy. Są wyczerpani i zdezorientowani, ale nadal żyją.

Ocena

„Stalingrad” to film realistyczny i poruszający. Vilsmaier z dużą precyzją przedstawia okrucieństwa wojny i ukazuje, jak wojna wpływa na psychikę ludzi. Film jest również dobrze zagrany, a obsada radzi sobie z trudnymi rolami.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nominowany do nagrody Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia, a także zdobył wiele innych nagród, w tym nagrodę jury na festiwalu filmowym w Berlinie.

Wpływ

„Stalingrad” miał znaczący wpływ na kulturę niemiecką. Film był pierwszym niemieckim filmem, który w tak realistyczny sposób przedstawił II wojnę światową. Pokazał, że Niemcy nie są tylko ofiarami wojny, ale że również ponoszą za nią odpowiedzialność.

Film przyczynił się do rewizji niemieckiej pamięci historycznej. Pokazał, że Niemcy nie byli tylko ofiarami wojny, ale że również ponoszą za nią odpowiedzialność.

Podsumowanie

„Stalingrad” to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca i realistyczna opowieść o wojnie i jej wpływie na ludzi.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Joseph Vilsmaier
scenariusz Jürgen Büscher, Christoph Fromm
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Niemcy
premiera 21 stycznia 1993 (Światowa)
boxoffice $152 972 w USA
studio B.A. Produktion / Bavaria Film / Perathon Film-und Fernsehproduktions GmbH /

Obsada

Aktor Postać
Obergefreiter Fritz Reiser
Porucznik Hans von Witzland
Podoficer Manfred Rohleder
GeGe Müller
Irina
Generał Hentz
Otto
Kapitan Hermann Musk
Edgar Emigholz
Kapitan Haller
Dziecko
Sierżant Pflüger
Matka
Dieter
Viola
Feldmann
Dziecko
Dziecko
Wölk
Schröder
Lupo
Major Kock
Płacząca matka
Dziadek Erwin
Niemiecki żołnierz
HGM
Von Lausitz
Akordeonista
Stary ojciec
Kolja
Lekarz
Adiutant
Żołnierz
Dubler Edgara
Lekarz
Major / Mężczyzna na lotnisku
Żołnierz
Ksiądz Renner
Żołnierz
Dziecko
Lekarz / Mężczyzna na lotnisku

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *