300 mil do nieba (1989)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 29 min.
  • Nastoletni bracia ukrywają się w ciężarówce i trafiają do Danii. Ich rodzice nie walczą o powrót dzieci.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Film „300 mil do nieba,” zrealizowany w 1989 roku pod kierunkiem Macieja Dejczera, to wzruszająca podróż przez niełatwe losy dwóch braci, Jędrka (Rafał Zimowski) i Grzesia (Wojciech Klata). Opowieść ta skupia się na ich desperackim dążeniu do lepszego życia, uciekając z trudnych warunków, jakie przyniosło im życie w ubóstwie.

W biednych warunkach, żyjąc w niedostatku, Jędrek i Grześ postanawiają odmienić swoje życie. Odejście z domu i próba przedostania się do Szwecji stają się ich jedyną drogą do przełamania biedy. Ukrywając się pod podwoziem ciężarówki, trafiają do Danii, gdzie ich losem zaczyna się interesować zaangażowana dziennikarka (Adrianna Biedrzyńska). Dzięki jej pomocy bracia mają szansę na otrzymanie azylu i rozpoczęcie nowego rozdziału w swoim życiu.

Rok 1985 to czas, w którym bracia Zielińscy, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, również postanowili szukać lepszego losu, ukrywając się pod podwoziem ciężarówki i docierając do Szwecji. Polskie władze próbowały ich sprowadzić za wszelką cenę, jednak rodzice chłopców nie zgłosili chęci ich ekstradycji, pozostawiając ich samym sobie do podejmowania decyzji o własnym losie.

Przebiegła podróż bohaterów obrazuje trudności związane nie tylko z niepewnością przyszłości, ale także z koniecznością podejmowania trudnych decyzji. Jędrek i Grześ, podobnie jak Adam i Krzysztof, muszą zmierzyć się nie tylko z niesprzyjającym losem, ale także z własnymi wyborami, które zaważą na ich przyszłości.

Film eksploruje tematykę rodziny i odpowiedzialności, ukazując brak zaangażowania rodziców w poszukiwania swoich dzieci. To sprawia, że młodzi bohaterowie muszą samodzielnie zmierzyć się z wyzwaniami życia. Dramatyczna sytuacja sprawia, że muszą podjąć decyzje, które zaważą na ich dalszym losie, zarówno emocjonalnie, jak i społecznie.

Rafał Zimowski i Wojciech Klata, wcielając się w role Jędrka i Grzesia, przynoszą na ekran autentyczność i głębię emocji. Ich wyraziste aktorstwo pozwala widzom wczuć się w trudne doświadczenia bohaterów, rozumieć ich pragnienie lepszego życia oraz towarzyszyć im w ich trudnej podróży.

Postać dziennikarki, w którą wciela się Adrianna Biedrzyńska, wprowadza dodatkowy aspekt fabuły. Jej zaangażowanie w los braci podkreśla problem uchodźców oraz konieczność społecznego zrozumienia dla tych, którzy szukają schronienia poza granicami swojego kraju.

„300 mil do nieba” nie tylko dotyka trudnych kwestii społecznych, ale również skupia się na sile więzi międzyludzkich oraz umiejętności przetrwania w trudnych warunkach. Opowieść o braciach Jędrku i Grzesiu, choć osadzona w realiach lat 80., pozostaje aktualna, poruszając uniwersalne tematy.

Ten film przenosi widzów w świat trudnych wyborów, niebezpiecznych podróży i walki o lepszą przyszłość. „300 mil do nieba” to nie tylko historia ucieczki przed trudnościami, ale także opowieść o odwadze, determinacji i nadziei, które towarzyszą bohaterom w dążeniu do wolności i lepszego losu.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Maciej Dejczer
scenariusz Cezary Harasimowicz, Maciej Dejczer
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Dania, Francja, Polska
premiera 30 października 1989 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Cezary Harasimowicz (dialogi) / Maciej Dejczer (dialogi)
studio Lise Lense-Møller Film / Studio Filmowe Tor / Trans Europe Film
tytuł oryg. 300 mil do nieba
inne tytuły 300 Miles to Heaven Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Grześ Kwiatkowski
Jędrek Kwiatkowski
Elka
Barbara Kwiatkowska, matka Grzesia i Jędrka
Tadeusz Kwiatkowski, ojciec Grzesia i Jędrka
Dziennikarka
Nauczyciel
Zdzisio, ojciec Elki
Muzyk
Komornik
Prokurator
Milicjant
Konsul
Urzędnik w obozie
Pracownik stacji benzynowej
Sędzina
Sędzina
Lekarz
Urzędnik sądowy
Bliźniak, syn Kwiatkowskich
Bliźniak, syn Kwiatkowskich

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *