Sami swoi (1967)

  • Gatunek: Komedia obycz.
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 18 min.
  • Zwaśnione od wielu lat rodziny Pawlaków i Kargulów trafiają z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Sami swoi to polski film komediowy z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, powstały na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Karguli, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1946 roku. Rodziny Pawlaków i Karguli, które przez lata żyły w zatargu, są zmuszone do opuszczenia swoich domów na Kresach Wschodnich. Zostają przesiedleni do wsi Potok na Ziemiach Odzyskanych.

Obaj ojcowie rodzin, Kazimierz Pawlak i Władysław Kargul, są nieustannie skonfliktowani. Kazimierz jest w typowym polskim chłopie, który jest pracowity i zaradny, ale też skłonny do zazdrości i uszczypliwości. Władysław jest natomiast bardziej flegmatyczny, ale też bardziej przedsiębiorczy.

Już od pierwszych chwil na nowej ziemi rodziny Pawlaków i Karguli zaczynają się kłócić. Spór dotyczy między innymi granicy między ich gospodarstwami. Pawlak uważa, że Kargul mu ukradł kawałek pola, a Kargul uważa, że Pawlak przesunął granicę.

Kłótnie między rodzinami nie przeszkadzają im jednak w nawiązywaniu przyjaźni z mieszkańcami wsi. Pawlak i Kargul szybko znajdują wspólny język z innymi chłopami, a ich żony, Jadźka i Zosia, zostają przyjaciółkami.

W filmie pojawiają się również inne postaci, które wnoszą do fabuły humor i dramatyzm. Jest to między innymi młody Witia Pawlak, który jest zakochany w córce Kargula, Krysi. Jest też starszy syn Kargula, Władek, który jest nieśmiałym i zahukanym chłopcem.

Akcja filmu toczy się w rytmie wiejskiego życia. Pawlak i Kargul zajmują się rolnictwem, a ich żony zajmują się domem. Mieszkańcy wsi bawią się na weselach, chrzcinach i innych uroczystościach.

Film kończy się pojednaniem rodzin Pawlaków i Karguli. Obaj ojcowie zdają sobie sprawę, że ich kłótnie są bezsensowne.

Sami swoi to jeden z najpopularniejszych polskich filmów komediowych. Otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Kaczkę w kategorii najlepszy film fabularny. Film został również doceniony przez widzów, którzy doceniają jego humor i ciepłą atmosferę.

Film jest również ważną pozycją w polskiej kulturze. Odzwierciedla on sytuację Polaków, którzy po II wojnie światowej zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych. Film pokazuje, jak trudno jest tym ludziom odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Oto kilka cytatów z filmu, które stały się kultowe:

  • „Niech się pan nie gniewa, ale ja mam swoje zdanie.” – Kazimierz Pawlak
  • „Ja jestem Polak, a pan jest Ruski.” – Władysław Kargul
  • „Czy to jest sprawiedliwość, żeby ja musiał płacić za to, że pan jest głupi?” – Kazimierz Pawlak
  • „Ja nie będę robił z siebie wariata.” – Władysław Kargul

Sami swoi to film, który warto obejrzeć. Jest to komedia, która rozbawi i wzruszy widzów. Film pokazuje również, że nawet w zwaśnionych rodzinach można znaleźć miłość i porozumienie.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Sylwester Chęciński
scenariusz Andrzej Mularczyk
gatunek Komedia obycz.
produkcja Polska
premiera 15 września 1967 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe Iluzjon
tytuł oryg. Sami swoi
inne tytuły All Friends Here Miedzynarodowe Our Folks Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Kazimierz Pawlak / Kacper Pawlak, ojciec Kazimierza
Władysław Kargul / Kargul senior, ojciec Władysława
Jaśko "John" Pawlak
Jadźka Pawlakowa
Witia Pawlak
Mania Pawlak
Sołtys
"Warszawiak"
Aniela Kargulowa
Sprzedawca kota
Paweł Pawlak
Władysław Kargul
Antoni Wieczorek
Leonia Pawlak z Furtaków, matka Kazimierza i Jana
Saszka, żołnierz radziecki
Sprzedawczyni lisów na targu
Handlarz na targu, sprzedawca 10 sukien damskich, i do tego lakierek
Żołnierz radziecki
Dowódca radzieckiego czołgu wjeżdżającego na podwórko Pawlaka
Mężczyzna obserwujący rozdział koni
Niemiecki ksiądz
Sąsiad Kargula
Żołnierz obserwujący ujeżdżanie konia
Młynarz Kokeszko
Jadźka Pawlakowa
Milicjant Bajdor
Mieszkaniec wsi
Jaśko "John" Pawlak, brat Kazimierza w młodości
Leonia Pawlak z Furtaków, matka Kazimierza i Jana
Jaśko Pawlak w młodości

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Sami swoi (1967) to polski film komediowy w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Film opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin Pawlaków i Karguli, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w 1945 roku, wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Rodzina Pawlaków, na czele z Kazimierzem (Wacław Kowalski), zostaje wysiedlona z Kresów Wschodnich. Trafiają na Ziemiach Odzyskanych, do małej wsi Łętowice. Tam poznają rodzinę Karguli, która również została wysiedlona z Kresów.

Pawlakowie i Kargulowie to dwie zwaśnione rodziny. Ich kłótnie sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Kargul jest bogatym chłopem, właścicielem koni i wozu. Pawlak jest biedny, ale pracowity i zaradny.

Początkowo Pawlakowie i Kargulowie nie mogą się dogadać. Kargul uważa, że Pawlakowie to nędzarze, a Pawlakowie uważają, że Kargulowie to próżniaki. Ich kłótnie doprowadzają do wielu zabawnych sytuacji.

Jednak z czasem Pawlakowie i Kargulowie zaczynają się do siebie zbliżać. Dowiadują się, że mają wiele wspólnego. Są to proste, uczciwe i pracowite rodziny.

Bohaterowie

Głównymi bohaterami filmu są:

  • Kazimierz Pawlak (Wacław Kowalski) - głowa rodziny Pawlaków. Jest to pracowity i zaradny człowiek. Jest również bardzo serdeczny i uczciwy.
  • Władysław Kargul (Władysław Hańcza) - głowa rodziny Karguli. Jest to bogaty i próżny człowiek. Jest również bardzo sprytny i przebiegły.
  • Jadwiga Pawlakowa (Ilona Kuśmierska) - żona Kazimierza. Jest to pogodna i życzliwa kobieta.
  • Władysław Kargul junior (Zdzisław Karczewski) - syn Władysława. Jest to młody i ambitny mężczyzna.
  • Jadwiga Kargulowa (Maria Zbyszewska) - żona Władysława. Jest to mądra i wyrozumiała kobieta.

Krytyka i wpływ

Sami swoi to jeden z najpopularniejszych polskich filmów komediowych. Film został nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1968 roku.

Film jest chwalony za humor, szczerość i naturalność. Jest to obraz życia prostych, polskich ludzi, którzy mimo kłótni i nieporozumień potrafią się wspierać i pomagać sobie nawzajem.

Sami swoi to film, który do dziś cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Jest to film, który bawi i wzrusza, a jednocześnie uczy nas o ważnych wartościach, takich jak przyjaźń, rodzina i miłość.

Dziedzictwo

Sami swoi to film, który wywarł duży wpływ na polską kulturę. Film był wielokrotnie wznawiany w telewizji i w kinach. Powstały również dwa sequele filmu: Nie ma mocnych (1974) i Kochaj albo rzuć (1977).

Postaci z filmu Sami swoi stały się ikonami polskiej kultury. Kazimierz Pawlak i Władysław Kargul to postaci, które są znane i lubiane przez Polaków w każdym wieku.

Sami swoi to film, który jest częścią polskiego dziedzictwa kulturowego. Jest to film, który będzie się cieszył popularnością jeszcze przez wiele lat.


"Sami swoi" to filmowy portret dwóch zwaśnionych rodzin - Pawlaków i Kargulów, których konflikt sięga lat przedwojennych. Historia rozgrywa się na tle przesiedleń ludności ze wschodu na tereny Ziem Odzyskanych. Gdy obie rodziny osiedlają się na nowych ziemiach, konflikt między nimi pozostaje nierozwiązany. Przed wojną doszło do incydentu, który stał się iskrą wywołującą pożar nienawiści - krowa Kargula weszła na pole Pawlaka, co spowodowało spalenie dwóch stodół oraz rozlewanie się krwi. Jaśko Pawlak, próbując pomścić rodzinną hańbę, musiał uciekać do Ameryki, aby uniknąć kary więzienia za pocięcie kosą Kargula.

Po latach, gdy Jaśko powraca do Polski w odwiedziny u brata Kazimierza, zaskakuje go obraz harmonii między dawno wrogimi rodzinami. Kazimierz opowiada mu historię pojednania, które wydawało się niemożliwe. Spotkanie na Ziemiach Odzyskanych, gdzie dzieci obu rodzin zakochują się w sobie, prowadzi do zawarcia małżeństwa. To miłość Witii Pawlaka i Jadźki Kargulanki, choć początkowo ukrywana, staje się kluczem do zrozumienia i pojednania.

Film Sylwestra Chęcińskiego ukazuje nie tylko konflikty między rodami, ale także walkę o przezwyciężenie nienawiści i urazów przeszłości. Przeszłość, która ciąży na barkach obu rodzin, zostaje stopniowo rozświetlona przez wzrastające uczucie między młodymi. Kazimierz Pawlak, obawiający się reakcji brata na zmiany, które zaszły w relacjach między Pawlakami a Kargulami, opowiada mu historię ich osiedlenia na nowych ziemiach. W opowieść wplata wątki waśni, zawiści sąsiedzkiej, niezdrowego współzawodnictwa i wzajemnego złorzeczenia, które trawiły obie rodziny przez lata. Jednak to miłość, której efektem jest związek między Witią a Jadźką, jest ostatecznym rozwiązaniem konfliktu.

"Sami swoi" to film o polskiej mentalności, o zmaganiach z przeszłością i o sile miłości, która jest w stanie pokonać nawet największe animozje. Przekazuje uniwersalną prawdę o tym, że pojednanie i zrozumienie są możliwe nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Wspaniała reżyseria Chęcińskiego oraz świetnie wykreowane postacie sprawiają, że ten film pozostaje niezapomnianym dziełem kina polskiego, poruszającym serca widzów i inspirującym do refleksji nad wartością pojednania i miłości.


Film "Sami swoi", wyreżyserowany przez Sylwestra Chęcińskiego, to opowieść o dwóch wrogich sobie rodzinach - Pawlaków i Kargulów, których spory sięgają lat przedwojennych. Akcja filmu rozgrywa się na tle masowych migracji ludności ze wschodu na ziemie Zachodnie. Gdy obie rodziny osiedlają się na nowych terenach, ich konflikt pozostaje nierozwiązany. Przed wybuchem wojny doszło do incydentu, który wywołał lawinę nienawiści - krowa Kargula wtargnęła na pole Pawlaka, co doprowadziło do spalenia dwóch stodół i rozlewu krwi. Jaśko Pawlak, próbując wymierzyć sprawiedliwość wobec rodziny, musiał opuścić kraj i uciec do Ameryki, aby uniknąć kary więzienia za atak na Kargula kosą.

Po wielu latach, gdy Jaśko powraca do Polski, aby odwiedzić brata Kazimierza, zaskakuje go obraz harmonijnej współpracy między dawnymi wrogami. Kazimierz opowiada mu historię pojednania, które wydawało się niemożliwe. Spotkanie na terenach Odzyskanych, gdzie dzieci obu rodzin zakochują się w sobie, prowadzi do zawarcia małżeństwa. To uczucie Witii Pawlaka i Jadźki Kargulanki, chociaż pierwotnie ukrywane, staje się kluczem do zrozumienia i pojednania.

Film Chęcińskiego rzuca światło nie tylko na konflikty między rodzinami, ale także na walkę o przezwyciężenie nienawiści i urazów przeszłości. Przeszłość, która ciąży na obu rodzinach, stopniowo zostaje rozjaśniona przez rozwijające się uczucie między młodymi. Kazimierz Pawlak, obawiający się reakcji brata na zmiany w relacjach między Pawlakami a Kargulami, opowiada mu historię ich osiedlenia na nowych terenach. W historię wplata wątki kłótni, zawiści sąsiedzkiej, niezdrowej rywalizacji i wzajemnego złorzeczenia, które trawiły obie rodziny przez lata. Jednak to miłość, która doprowadziła do związku między Witią a Jadźką, jest ostatecznym rozwiązaniem konfliktu.

"Sami swoi" to film o polskiej mentalności, o próbach pokonania przeszłości i o mocy miłości, która potrafi pokonać nawet największe animozje. Przekazuje uniwersalną prawdę o tym, że pojednanie i zrozumienie są możliwe nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe. Wspaniała reżyseria Chęcińskiego oraz świetnie wykreowane postacie sprawiają, że ten film pozostaje niezapomnianym dziełem kina polskiego, poruszającym serca widzów i skłaniającym do refleksji nad wartością pojednania i miłości.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *