Lecą żurawie / Letyat zhuravli (1957)

  • Gatunek: Melodramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 37 min.
  • Tytuł oryginalny: Letyat zhuravli
  • Borys i Weronika są młodzi, szczęśliwi i kochają się. Kiedy wybucha wojna, chłopak zgłasza się na ochotnika do wojska. Okrutny przypadek sprawia, że dziewczyna z nie…

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Lecą żurawie to radziecki dramat psychologiczny z 1957 roku w reżyserii Michaiła Kałatozowa. Film opowiada historię romantycznej, ale też tragicznej miłości Borysa i Weroniki, których szczęście zostaje brutalnie przerwane wybuchem wojny.

Miłość

Film rozpoczyna się od ukazania idyllicznej scenerii Moskwy w przededniu wojny. Borys i Weronika są młodymi, zakochanymi w sobie ludźmi. Mają wspólne plany na przyszłość, ale ich szczęście zostaje brutalnie przerwane wybuchem wojny.

Borys zgłasza się na ochotnika do wojska. Weronika jest zrozpaczona, ale stara się być dzielna. Obiecuje Borysowi, że będzie na niego czekać.

Wojna

Wojna przynosi Weronice wiele cierpienia. Jej rodzice giną w bombardowaniu, a ona sama musi zmierzyć się z samotnością i poczuciem bezradności. W tym trudnym czasie Weronika poznaje Marka, przyrodniego brata Borysa. Marek jest przystojnym i czarującym mężczyzną, który szybko zakochuje się w Weronice.

Pewnej nocy, podczas nalotu, Weronika jest przerażona i załamana. Pod wpływem emocji ulega Markowi i wychodzi za niego za mąż.

Małżeństwo

Małżeństwo Weroniki i Marka nie jest szczęśliwe. Weronika nie potrafi zapomnieć o Borysie i wciąż czeka na jego list. Marek z kolei okazuje się być tchórzem, oportunistą i oszustem.

Koniec

Wojna się kończy, ale Weronika nie może znaleźć szczęścia. Nadal czeka na list od Borysa, który nigdy nie nadejdzie. W tłumie ożywionym euforią zwycięstwa dziewczyna wypatruje ukochanego, ale wie, że już nigdy go nie zobaczy.

Interpretacja

Lecą żurawie to film o miłości, wojnie i cierpieniu. To również film o triumfie dobra nad złem. Weronika, mimo wielu przeciwności losu, nie traci nadziei i wiary w miłość. Jej postawa jest symbolem siły ludzkiego ducha.

Film Kałatozowa jest również ważną refleksją na temat wojny. Reżyser pokazuje, jak wojna niszczy ludzkie życie i czyni z ludzi istoty złamane i pozbawione nadziei.

Technika

Lecą żurawie to film o wyjątkowych walorach artystycznych. Kałatozow wykorzystał w nim nowoczesne techniki filmowe, takie jak zdjęcia z lotu ptaka, zbliżenia i zwolnione tempo. Dzięki temu film zyskał na ekspresji i emocjonalnym oddziaływaniu.

Odbiór

Lecą żurawie odniósł wielki sukces na świecie. Film otrzymał liczne nagrody, w tym Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Obraz Kałatozowa jest uznawany za jeden z najważniejszych filmów radzieckich i za jeden z najwybitniejszych filmów o miłości.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Michaił Kałatozow
scenariusz Wiktor Rozow
gatunek Melodramat, Wojenny
produkcja ZSRR
premiera 12 października 1957 (Światowa)
studio Mosfilm
tytuł oryg. Letyat zhuravli
inne tytuły The Cranes are Flying Miedzynarodowe The Cranes Are Flying USA

Obsada

Aktor Postać
Boris Fiodorowicz Borozdin
Fiodor Iwanowicz Borozdin, ojciec Borisa
Wieronika "Biełka" Aleksiejewna
Stiepan
Irina Fiodorowna Borozdina
Mark Aleksandrowicz Borozdin
Wołodia
Warwara Kapitonowna, babcia Borisa i Iriny
Nikołaj Nikołajewicz Czernow
Anna Michajłowna Lebiediewa
Anatolij Aleksandrowicz Kuzʹmin
Żołnierka
Ranny
Matka Wieroniki
Aleksiej, ojciec Wieroniki
Saczkow, kolega Borisa
Dasza
Antonina Nikołajewna Monastyrskaja
Kobieta, która znalazła list Borisa
Luba
Zacharow
Matka Stiepana
Lusia
Staruszek
Kobieta w punkcie zbiórki
Dziewczyna
Żołnierka
Palukajtis

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *