Zdjęcie w godzinę / One Hour Photo (2002)

  • Gatunek: Psychologiczny Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 36 min.
  • Tytuł oryginalny: One Hour Photo
  • Niezrównoważony psychicznie pracownik sklepu fotograficznego zaczyna prześladować swoją klientkę i jej rodzinę.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Zdjęcie w godzinę (ang. One Hour Photo) to amerykański thriller psychologiczny z 2002 roku w reżyserii Marka Romanka, w którym główną rolę gra Robin Williams. Film opowiada historię Sy’a Parrisha, samotnego fotografa w sklepie „One Hour Photo”, który obsesyjnie interesuje się rodziną Yorkinów, regularnie odbierających u niego zdjęcia.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Sy Parrish (Robin Williams) pracuje w sklepie „One Hour Photo”. Jest to mały, ciemny sklepik, w którym Sy wywołuje zdjęcia i dostarcza je klientom. Sy jest samotnym mężczyzną, który nie ma żadnych bliskich. Jego jedyną pasją jest fotografia.

Pewnego dnia do sklepu przychodzi rodzina Yorkinów: Nina (Connie Nielsen), Will (Michael Vartan) i ich syn Jakob (Dylan Smith). Sy od razu zakochuje się w tej rodzinie. Obserwuje ich przez okno sklepu i wyobraża sobie, że jest częścią ich życia.

Sy zaczyna gromadzić zdjęcia rodziny Yorkinów. Przegląda je uważnie, analizując każdy szczegół. Obsesja Sy’a nabiera na sile. Zaczyna wyobrażać sobie, że jest bliskim przyjacielem Yorkinów.

Pewnego dnia Sy dowiaduje się, że Will Yorkin zdradza swoją żonę z inną kobietą. Sy jest wstrząśnięty. Nie może pogodzić się z tym, że jego wyidealizowany obraz rodziny Yorkinów okazał się kłamstwem.

Sy zaczyna planować zemstę na Yorkinach. Chce, aby rodzina poniosła karę za swoje winy.

Motyw obsesji

Zdjęcie w godzinę to film o obsesji. Sy Parrish jest postacią obsesyjną. Jest uzależniony od fotografii i od rodziny Yorkinów. Obsesja Sy’a prowadzi go do szaleństwa i zbrodni.

Motyw obsesji jest przedstawiony w filmie w sposób realistyczny i przekonujący. Sy Parrish jest postacią złożoną i tragiczną. Jest to człowiek, który nie potrafi poradzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Obsesja jest dla niego sposobem na wypełnienie pustki w jego życiu.

Motyw rodziny

Zdjęcie w godzinę to film o rodzinie. Film ukazuje różne oblicza rodziny, zarówno jej dobre, jak i złe strony.

Rodzina Yorkinów jest idealnym obrazem rodziny z amerykańskiego snu. Są to piękni, szczęśliwi ludzie, którzy żyją w dostatku. Jednak pod tą idealną fasadą kryją się sekrety i kłamstwa.

Sy Parrish jest osobą, która pragnie mieć rodzinę. Jednak jego obsesja na punkcie rodziny Yorkinów prowadzi go do zniszczenia rodziny, której tak bardzo pragnie.

Motyw fotografii

Zdjęcie w godzinę to film o fotografii. Fotografia jest dla Sy’a Parrisha nie tylko sposobem na życie, ale także sposobem na poznanie świata i ludzi.

Sy Parrish jest mistrzem fotografii. Umie uchwycić w obiektywie piękno i prawdę. Jednak jego obsesja na punkcie fotografii prowadzi do tego, że zaczyna manipulować rzeczywistością.

Interpretacja

Zdjęcie w godzinę można interpretować na wiele sposobów. Film można interpretować jako metaforę samotności i alienacji. Sy Parrish jest postacią, która czuje się wyobcowana z społeczeństwa. Jego obsesja na punkcie rodziny Yorkinów jest sposobem na stworzenie sobie własnej rodziny, na znalezienie miejsca w świecie.

Film można interpretować również jako metaforę ciemnej strony ludzkiej natury. Sy Parrish jest postacią, która jest w stanie popełnić zbrodnię z powodu swojej obsesji. Film pokazuje, że każdy człowiek ma w sobie potencjał do zła.

Ocena

Zdjęcie w godzinę to film dobrze zrealizowany i z ciekawą fabułą. Robin Williams stworzył w tym filmie jedną z najlepszych swoich ról. Jego kreacja Sy’a Parrisha jest pełna emocji i psychologicznej głębi.

Film jest niepokojący i wywołuje wiele refleksji. Jest to film, który warto obejrzeć, zwłaszcza jeśli interesujecie się psychologicznymi thrillerami.

Podsumowanie

Zdjęcie w godzinę to film, który porusza ważne tematy, takie jak samotność, obsesja i rodzina. Jest to

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Mark Romanek
scenariusz Mark Romanek
gatunek Thriller, Psychologiczny
produkcja USA
premiera 13 stycznia 2002 (Światowa)
boxoffice $52 223 306 na świecie$31 597 131 w USA$20 626 175 poza USA
budżet $12 000 000
dystrybucja Syrena EG
studio Fox Searchlight Pictures (przedstawia) / Catch 23 Entertainment (współudział) / Killer Films /
tytuł oryg. One Hour Photo

Obsada

Aktor Postać
Nina Yorkin
Seymour 'Sy' Parrish
Will Yorkin
Bill Owens
Jakob Yorkin
Maya Burson
Gliniarz
Oficer Dan Lyon
Duane
Młody ojciec
Pan Siskind
Pani Von Unwerth
Kelnerka
Chirurg
Kucharz
Pielęgniarka
Risa Owens
Oficer Bravo
Dyrektor
Kierownik w recepcji hotelowej
Amateur Porn Guy
Mężczyzna dokonujący napraw
Trener piłkarski
Yoshi Araki
Ekspedient w Sav-Mart
Detektyw James Van Der Zee
Detektyw Paul Outerbridge
Strażnik
Kasjer
Dziewczyna w restauracji
Mały chłopiec na zdjęciach
Pan Ankrum - Ojciec
Nancy
Pani Ankrum - Matka
Sally
Kupująca

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Zdjęcie w godzinę (One Hour Photo, 2002) to amerykański thriller psychologiczny w reżyserii Marka Romanka. W głównej roli wystąpił Robin Williams, który za swoją kreację otrzymał wiele pozytywnych recenzji. Film opowiada historię Sy'a Parrisha, samotnego pracownika zakładu fotograficznego, który obsesyjnie przygląda się życiu rodziny Yorkinów.

Fabuła

Sy Parrish (Robin Williams) to samotny mężczyzna, który pracuje jako pracownik zakładu fotograficznego SavMart. Jest on bardzo oddany swojej pracy i z pasją zajmuje się wywoływaniem i obróbką zdjęć. Pewnego dnia do zakładu przychodzi rodzina Yorkinów, aby wywołać zdjęcia z urodzin syna, Jakoba. Sy jest zafascynowany tą rodziną, która wydaje mu się idealna.

Sy zaczyna obserwować Yorkinów, podglądając ich przez okno zakładu. Z czasem zaczyna coraz bardziej się w nich wcielać. Uważa, że jest ich częścią, a ich szczęście jest jego szczęściem. Sy zaczyna nawet udawać, że jest ojcem Jakoba.

Pewnego dnia Sy odkrywa, że Will Yorkin (Michael Vartan), mąż Niny, spotyka się potajemnie z inną kobietą. Sy jest załamany, ponieważ uważa, że rodzina Yorkinów jest symbolem szczęścia i harmonii.

Sy zaczyna planować zemstę na Willu. Zaczyna podkładać mu zdjęcia, które mają go zdemaskować przed Niną. Sy zaczyna również nękać Willa i jego kochankę.

Analiza

Zdjęcie w godzinę to film o obsesji, samotności i upadku człowieka. Sy Parrish to tragiczna postać, która jest ofiarą własnych lęków i kompleksów. Jest on samotny i odrzucony przez innych, dlatego szuka miłości i akceptacji w rodzinie Yorkinów.

Film jest również studium społeczeństwa konsumpcyjnego. Sy jest uzależniony od fotografii, która pozwala mu uciec od rzeczywistości. Zdjęcia rodzin Yorkinów są dla niego symbolem idealnego życia, któremu sam nigdy nie będzie mógł doświadczyć.

Obsada

  • Robin Williams jako Sy Parrish
  • Connie Nielsen jako Nina Yorkin
  • Michael Vartan jako Will Yorkin
  • Dylan Smith jako Jakob Yorkin
  • Eriq La Salle jako detektyw James Van Der Zee
  • Clark Gregg jako Ron
  • Connie Nielsen jako Nina Yorkin

Ocena

Zdjęcie w godzinę to jeden z najlepszych filmów Marka Romanka. Film jest dobrze zrealizowany, a obsada jest znakomita. Robin Williams w roli Sy'a Parrisha jest fenomenalny. Jego kreacja jest pełna emocji i napięcia.

Film jest również bardzo poruszający. Historia Sy'a Parrisha jest tragiczna, ale jednocześnie uniwersalna. Każdy z nas może się w nim odnaleźć, ponieważ każdy z nas ma jakieś lęki i kompleksy.

Podsumowanie

Zdjęcie w godzinę to świetny film psychologiczny, który warto zobaczyć. Jest to film poruszający, trzymający w napięciu i doskonale zagrany.


Film "Zdjęcie w godzinę" to psychologiczny thriller z 2002 roku, wyreżyserowany przez Marka Romaneka, który ukazuje mroczną stronę ludzkiej psychiki i obsesyjną naturę. Głównym bohaterem jest Seymour "Sy" Parrish, odgrywany przez Robina Williamsa, człowiek skryty i odosobniony, który od dwudziestu lat pracuje w punkcie fotograficznym w supermarketowej galerii handlowej.

Sy jest postacią tajemniczą, nie budzącą zainteresowania innych, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Codziennie oddaje się swej rutynowej pracy, dbając o doskonałą jakość wywoływanych zdjęć, by po zakończonej służbie udać się do ulubionego baru na wieczorne posiłki. Jego życie poza pracą to monotonny rytm dnia, wypełniony samotnością i odrobiną kreskówek, które ogląda w swoim niewielkim mieszkaniu.

Jednak to, co kryje się za pozornie zwyczajnym życiem Sya, to jego obsesja na punkcie jednej z klientek - Niny Yorkin, graną przez Connie Nielsen. Nina, razem ze swoim mężem Willem (Michael Vartan) i synem Jakobem, regularnie korzysta z usług punktu fotograficznego, przekazując Parrishowi rodzinne fotografie do wywołania. Dzięki tym obrazom Sy poznaje intymne szczegóły ich życia, a także zaczyna fantazjować na temat ich doskonałego małżeństwa i harmonijnej rodziny.

Nina i Will są dla niego jak rodzina, której sam nigdy nie miał. Ich szczęście na fotografiach staje się dla niego wyidealizowanym obrazem, na którym chciałby się oprzeć swoje życie. Gdy jednak Sy odkrywa, że za fasadą doskonałego życia kryją się problemy i tajemnice, jego obsesja staje się coraz bardziej niebezpieczna.

W miarę jak historia się rozwija, widz śledzi stopniowe oddalanie się Sya od rzeczywistości, gdy jego obsesyjne zachowanie wobec Yorkinów przybiera coraz bardziej niebezpieczne i zaburzone formy. Sy zaczyna prześladować rodzinę, wtajemniczając się coraz bardziej w ich prywatne życie. Jego zdolność do odróżniania między fantazją a rzeczywistością znika, a jego działania stają się coraz bardziej niebezpieczne i przerażające.

Głównym tematem filmu jest zagłębienie się w psychikę człowieka odrzuconego przez społeczeństwo, który w desperackim poszukiwaniu emocjonalnego związku zaczyna idealizować i w końcu prześladować obiekty swojej obsesji. "Zdjęcie w godzinę" pokazuje, jak silna może być ludzka potrzeba bliskości i jak daleko człowiek może się posunąć, by ją osiągnąć, nawet kosztem zdrowia psychicznego i życia innych osób.

Film nie tylko zapewnia dreszczyk emocji dzięki napiętej atmosferze i nieprzewidywalnym zwrotom akcji, ale także stawia ważne pytania dotyczące granic między prywatnością a inwigilacją, między intymnością a obłędem. Przekonująca gra aktorska, zwłaszcza Robin Williamsa w roli głównej, oraz sugestywna reżyseria Marka Romaneka sprawiają, że "Zdjęcie w godzinę" pozostaje w pamięci widza jako mocny i niepokojący portret ludzkiej psychiki i jej najmroczniejszych zakamarków.


"Zdjęcie w godzinę", reżyserowane przez Marka Romaneka, to film z gatunku psychologicznego thrillera z 2002 roku, który ukazuje skomplikowane mechanizmy ludzkiej psychiki oraz obsesyjną naturę bohaterów. Głównym protagonistą jest Seymour "Sy" Parrish, grany przez Robina Williamsa, człowiek zamknięty w sobie i niezauważalny na pierwszy rzut oka, który od dwudziestu lat pełni funkcję pracownika punktu fotograficznego w supermarketowej galerii handlowej.

Sy prowadzi życie pełne rutyny i monotonii, codziennie oddając się swej pracy, dbając o jakość wywoływanych fotografii, by po zakończeniu dnia powrócić do swojego cichego mieszkania, gdzie spędza wieczory na oglądaniu kreskówek. Jednakże za fasadą tej rutyny kryje się obsesyjna fascynacja jednym z klientów punktu fotograficznego - Niną Yorkin, odgrywaną przez Connie Nielsen.

Nina, wraz ze swoim mężem Willem (wcielonym przez Michaela Vartana) i synem Jakubem, regularnie korzysta z usług Sya, przekazując mu swoje rodzinne fotografie do wywołania. Dzięki tym obrazom, Sy poznaje coraz więcej intymnych szczegółów z życia Yorkinów, co skłania go do idealizowania ich małżeństwa i rodziny.

Nina i Will stanowią dla Sya rodzaj idealizowanego obrazu rodziny, którą sam nigdy nie miał. Jednakże, gdy odkrywa on, że za pozornie idealnym życiem Yorkinów kryją się mroczne tajemnice i problemy, jego obsesja zaczyna przybierać coraz bardziej niebezpieczne i zaburzone formy.

W miarę jak fabuła filmu się rozwija, widz śledzi stopniowe oddalanie się Sya od rzeczywistości, gdy jego obsesyjne zachowanie wobec Yorkinów staje się coraz bardziej paranoiczne i niebezpieczne. Sy zaczyna coraz bardziej prześladować rodzinę, coraz bardziej wtajemniczając się w ich prywatne życie. Jego zdolność do rozróżniania między fantazją a rzeczywistością zanika, a jego działania stają się coraz bardziej niebezpieczne i przerażające.

Głównym tematem filmu jest zagłębienie się w psychikę człowieka wyobcowanego społecznie, który w desperacji poszukuje emocjonalnej więzi i zaczyna idealizować oraz w końcu prześladować obiekt swojej obsesji. "Zdjęcie w godzinę" stawia również ważne pytania dotyczące granic między prywatnością a inwigilacją, między intymnością a obłędem.

Przekonujące kreacje aktorskie, zwłaszcza Robin Williamsa w roli głównej, oraz sugestywna reżyseria Marka Romaneka sprawiają, że "Zdjęcie w godzinę" to nie tylko dreszcz emocji, ale również głęboko poruszający portret ludzkiej psychiki i jej najbardziej mrocznych aspektów.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *