Pogrzebany / Buried (2010)

  • Gatunek: Thriller
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 35 min.
  • Tytuł oryginalny: Buried
  • Młody Amerykanin budzi się zakopany w trumnie. Tlenu starczy mu na 90 min.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Film „Pogrzebany” (Buried) z 2010 roku, w reżyserii Rodriga Cortésa, to hipnotyzujący thriller, który rzuca widza w wir klaustrofobicznego koszmaru. Główny bohater, Paul Conroy (w tej roli Ryan Reynolds), Amerykanin pracujący w Iraku, staje się ofiarą uprowadzenia i budzi się w trumnie zakopanej pod ziemią. Jego jedynymi towarzyszami są zapalniczka, telefon komórkowy i długopis. Odpowiedź na pytanie „Co byś zrobił, gdybyś był pogrzebany żywcem?” staje się dla niego rzeczywistością, a widzowie zostają porwani przez niesamowite tempo narracji.

Paul Conroy, którego życie obraca się w koszmar po ataku terrorystycznym na konwój, staje się głównym bohaterem tego dramatu. Po przebudzeniu w ciemnościach trumny, otoczony jedynie ciemnością, zaczyna desperacko wołać o pomoc. Jego głos odbija się jednak bezlitośnie od drewnianych ścian. W miarę jak panika ogarnia Paula, udaje mu się znaleźć zapalniczkę, która rzuca światło na okrutną rzeczywistość – jest uwięziony w ciasnej przestrzeni trumny.

Napięcie narasta, gdy widzowie są świadkami zmagania się Paula z bezlitosną sytuacją. Wykorzystując zapalniczkę, bohater odkrywa, że jest otoczony przez drewniane deski, które go izolują od reszty świata. Dźwięki tłumionej paniki, ściśniętej przestrzeni i strachu przed śmiercią tworzą atmosferę, która wciąga widza do wnętrza trumny razem z głównym bohaterem.

Jednak to nie koniec wyzwań. Paul odkrywa w kieszeni swój telefon komórkowy, a dzwoniący telefon staje się jednocześnie strażnikiem czasu i jedynym połączeniem z resztą świata. To przez ten aparat widzowie są świadkami desperackich prób Paula nawiązania kontaktu z zewnątrz, a jednocześnie musi radzić sobie z brakiem czasu. Tlenu wystarczy mu jedynie na 90 minut, co sprawia, że wyścig z czasem staje się kluczowym elementem fabuły.

Film zdobył uznanie za innowacyjny scenariusz i znakomitą grę aktorską Ryana Reynoldsa. Aktor, znany z takich produkcji jak „Narzeczony mimo woli” czy „X-Men Geneza: Wolverine”, w tej roli prezentuje swoje wielostronne umiejętności aktorskie. Jego interpretacja postaci Paula Conroya sprawia, że widzowie są w stanie silnie utożsamić się z jego cierpieniem, lękiem i determinacją do przeżycia.

„Pogrzebany” nie tylko trzyma widza w napięciu przez cały czas trwania filmu, ale również zdobył wiele prestiżowych nagród filmowych. Wśród nich warto wymienić Brązową Żabę za najlepszego operatora na Camerimage 2010 oraz nagrody Goya 2010 w kategoriach najlepszego scenariusza, dźwięku i montażu. To potwierdzenie artystycznego sukcesu filmu, który zdołał zaskoczyć widzów oraz krytyków swoją oryginalnością i innowacyjnym podejściem do tematu.

Rodrigo Cortés doskonale operuje napięciem i atmosferą klaustrofobii, co sprawia, że „Pogrzebany” to nie tylko thriller, ale prawdziwa podróż emocjonalna. Widzowie są wręcz wciągani do trumny razem z Paulem, czując duszny oddech, odczuwając każdy skurcz przerażenia i towarzysząc bohaterowi w walce o przetrwanie.

Film ten stawia widza w niezwykle trudnej sytuacji moralnej, zadając pytania o granice ludzkiej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Główny bohater staje przed koniecznością podjęcia trudnych decyzji, a widzowie razem z nim przeżywają uczucie bezsilności i desperacji.

W „Pogrzebanym” zarysowuje się również krytyka wojny i skomplikowanych relacji międzynarodowych. Paul Conroy, będąc jednym z wielu pracowników kontraktowych w Iraku, staje się jedynie pionkiem w grze politycznej. Jego losy są nieuchronnie związane z decyzjami wielkich machin wojennych, co dodaje filmowi dodatkowej warstwy znaczeniowej.

Zakopany żywcem w trumnie, Paul Conroy staje się metaforą dla wielu niewinnych ofiar konfliktów zbrojnych, które giną w cieniu geopolitycznych decyzji. Film ukazuje brutalność wojny nie tylko na froncie, ale również w najbardziej intymnych przestrzeniach ludzkiego życia.

Ostateczny sukces „Pogrzebanego” leży w zdolności Rodriga Cortésa do stworzenia filmu, który nie tylko elektryzuje widza od pierwszej do ostatniej minuty, ale również zostawia go z trwałymi refleksjami na temat życia, śmierci i ludzkiej natury. Ryan Reynolds w roli Paula Conroya udowadnia, że potrafi doskonale balansować między dramatem a thrillerm, co sprawia, że film ten jest niezapomnianym doświadczeniem kinowym.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Rodrigo Cortés
scenariusz Chris Sparling
gatunek Thriller
produkcja USA, Hiszpania, Francja
premiera 23 stycznia 2010 (Światowa) 26 listopada 2010 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $19 152 480 na świecie$1 044 143 w USA$18 108 337 poza USA
budżet $3 000 000
dystrybucja Monolith Films
studio Dark Trick Films (współudział) / Studio 37 (współudział) / The Safran Company (współudział) /
tytuł oryg. Buried

Obsada

Aktor Postać
Paul Conroy
Jabir
Dan Brenner
Alan Davenport
Linda Conroy
Pamela Lutti
Maryanne Conroy / Donna Mitchell / Rebecca Browning
Agent specjalny Harris
Operatorka numeru 911
Członek Urzędu Stanu
Shane Conroy
Operatorka numeru 411
Operator numeru 411
Operatorka CRT
Przedstawiciel CRT
Pielęgniarka w domu opieki
Porywacz
Porywacz
Żołnierz
Żołnierz
Maryanne

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Thriller "Pogrzebany" (Buried) z 2010 roku, w reżyserii Rodriga Cortésa, to fascynująca opowieść, która wplątuje widza w labirynt klaustrofobicznego koszmaru. Główny protagonista, Paul Conroy (w tej roli Ryan Reynolds), Amerykanin pełniący obowiązki w Iraku, staje się ofiarą porwania i odnajduje się w trumnie zakopanej pod ziemią. Jego jedynymi towarzyszami są zapalniczka, telefon komórkowy i długopis. To, co kiedyś wydawało się abstrakcyjne, teraz staje się brutalną rzeczywistością, a widzowie są wciągani w dramatyczny wyścig z czasem.

Paul Conroy, którego życie zostaje drastycznie przeinaczone w wyniku ataku terrorystycznego na konwój, staje się głównym aktorem tego bolesnego dramatu. Po przebudzeniu w mroku trumny, otoczonej nieprzeniknioną ciemnością, próbuje desperacko przekroczyć barierę milczenia. Jego głos, bijący w pustkę, odbija się bezlitosne od drewnianych ścian. W miarę jak paniczny strach ogarnia Paula, udaje mu się odnaleźć zapalniczkę, która rzuca światło na okrutną rzeczywistość - jest uwięziony w ograniczonej przestrzeni trumny.

Napięcie narasta, gdy widzowie śledzą starania Paula w radzeniu sobie z beznadziejną sytuacją. Korzystając z płonącego płomienia, bohater odkrywa, że jest otoczony przez sklejone deski, które izolują go od reszty świata. Dźwięki tłamszonej paniki, dusznej przestrzeni i lęku przed nieuchronnością śmierci tworzą atmosferę, która absorbuje widza do wnętrza trumny razem z głównym bohaterem.

Jednak to nie koniec wyzwań. Paul odkrywa w kieszeni swoją komórkę, a dzwoniący telefon staje się jednocześnie strażnikiem czasu i jedynym połączeniem z resztą świata. To przez ten urządzenie widzowie są świadkami desperackich prób Paula nawiązania kontaktu z zewnątrz, jednocześnie borykając się z upływającym czasem. Tlen jest jego jedynym sojusznikiem, ale wystarczy mu tylko na 90 minut, co czyni wyścig z czasem kluczowym elementem fabuły.

Film zdobył uznanie za oryginalny scenariusz i znakomitą kreację Ryana Reynoldsa. Aktor, znany z produkcji takich jak "Narzeczony mimo woli" czy "X-Men Geneza: Wolverine", w tej roli demonstruje swoje wszechstronne umiejętności aktorskie. Jego interpretacja postaci Paula Conroya sprawia, że widzowie są w stanie głęboko współczuć mu w cierpieniu, przeżywać razem z nim lęk i podziwiać jego determinację do przeżycia.

"Pogrzebany" nie tylko utrzymuje widza w napięciu od początku do końca, ale również zdobył wiele prestiżowych nagród filmowych. Brązowa Żaba za najlepszego operatora na Camerimage 2010 oraz nagrody Goya 2010 w kategoriach najlepszego scenariusza, dźwięku i montażu to uznanie dla artystycznego sukcesu filmu, który zaskakuje widzów innowacyjnością i świeżym spojrzeniem na temat.

Rodrigo Cortés perfekcyjnie manipuluje napięciem i atmosferą klaustrofobii, tworząc film, który nie tylko trzyma w napięciu, ale również skłania do refleksji. Widzowie są praktycznie zasysani do trumny razem z Paulem, odczuwając duszny oddech, każdy skurcz przerażenia i towarzysząc bohaterowi w walce o przetrwanie.

Film stawia widza w trudnej sytuacji moralnej, zmuszając do zastanowienia się nad granicami ludzkiej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Paul Conroy stoi przed koniecznością podejmowania trudnych decyzji, a widz


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *