Głowa do wycierania / Eraserhead (1977)

  • Gatunek: Surrealistyczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 29 min.
  • Tytuł oryginalny: Eraserhead
  • Henry żyje w zindustrializowanym świecie. Podczas kolacji u rodziców swojej dziewczyny dowiaduje się, że został ojcem.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Głowa do wycierania (ang. Eraserhead) to debiut fabularny Davida Lyncha, zrealizowany w 1977 roku. Film opowiada o Henrym Spencerze, samotnym mężczyźnie żyjącym w ponurym, industrialnym świecie. Henry dowiaduje się, że został ojcem, ale jego dziecko jest zdeformowane i nieustannie płacze. Mężczyzna nie radzi sobie z opieką nad dzieckiem i coraz bardziej pogrąża się w koszmarnej rzeczywistości.

Fabuła

Film rozpoczyna się od sceny, w której Henry wraca do swojego mieszkania w deszczowy, ponury dzień. W mieszkaniu panuje chaos i brud. Henry jest nerwowy i zdenerwowany. Otrzymuje wiadomość od swojej dziewczyny, Mary, że chce się z nim spotkać.

Henry udaje się do domu Mary. Jej rodzice są dziwni i niesympatyczni. Podczas kolacji Mary oznajmia Henry’emu, że urodziła dziecko. Henry jest zszokowany. Dziecko jest zdeformowane i nie przypomina normalnego noworodka.

Henry i Mary decydują się wziąć ślub. Mieszkają razem w ciasnym, zaniedbanym mieszkaniu. Dziecko ciągle płacze i krzyczy. Henry nie radzi sobie z opieką nad nim.

Pewnego dnia Mary opuszcza Henry’ego i dziecko. Henry zostaje sam. Jego życie staje się jeszcze bardziej koszmarne.

Świat przedstawiony

Świat przedstawiony w Głowie do wycierania jest ponury i depresyjny. Miasto, w którym mieszka Henry, jest zanieczyszczone i zaniedbane. Ludzie są dziwni i niesympatyczni.

Film jest pełen surrealistycznych scen i symboli. Przykładem może być scena, w której Henry widzi w swoim pokoju kobietę wyłaniającą się z kaloryfera.

Interpretacje

Głowa do wycierania to film wieloznaczny. Można go interpretować na wiele sposobów.

Jedną z możliwych interpretacji jest taka, że film opowiada o koszmarze ojcostwa. Henry nie jest przygotowany na rodzicielstwo. Dziecko jest dla niego ciężarem i źródłem cierpienia.

Inna interpretacja mówi, że film jest metaforą życia. Henry jest symbolem każdego człowieka, który zmaga się z problemami i wyzwaniami.

Ocena

Głowa do wycierania to jeden z najważniejszych filmów w twórczości Davida Lyncha. Jest to film niepokojący i mroczny, który zapada w pamięć na długo.

Film jest dobrze zrealizowany pod względem technicznym. Obraz jest mroczny i ponury, a muzyka jest charakterystyczna dla twórczości Lyncha.

Podsumowanie

Głowa do wycierania to film, który warto obejrzeć choćby raz. To film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria David Lynch
scenariusz David Lynch
gatunek Surrealistyczny
produkcja USA
premiera 19 marca 1977 (Światowa) 31 grudnia 1978 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $7 000 000 w USA
budżet $20 000
studio American Film Institute (AFI) / Libra Films
tytuł oryg. Eraserhead
inne tytuły Gardenback (tytuł roboczy) USA Eraserhead 2000 USA

Obsada

Aktor Postać
Henry Spencer
Mary X
Pan X
Pani X
Piękna dziewczyna po drugiej stronie holu
Kobieta w kaloryferze
Właścicielka domu
Mężczyzna wewnątrz planety
Babcia
Chłopiec
Menel
Paul
Szef
Operator maszyny do ołówków
Dziewczynka
Mały chłopiec
Osoba kopiąca w uliczce
Osoba kopiąca w uliczce
Mężczyzna z cygarem
Walczący mężczyzna
Pan Roundheels

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Głowa do wycierania (ang. Eraserhead) to debiutancki film fabularny amerykańskiego reżysera Davida Lyncha, wydany w 1977 roku. Obraz przedstawia surrealistyczną wizję świata, w którym główną rolę odgrywa Henry Spencer, młody mężczyzna żyjący w zindustrializowanym mieście.

Akcja filmu rozgrywa się w nieokreślonym czasie i miejscu. Świat przedstawiony w Głowie do wycierania jest ponury i depresyjny. Miasto, w którym mieszka Henry, jest brudne i zaniedbane. W powietrzu unosi się zapach spalin, a dźwięki maszyn nieustannie tną powietrze.

Henry jest samotnym i nieszczęśliwym człowiekiem. Pracuje w fabryce ołówków, ale jego praca nie daje mu satysfakcji. Ma nieudany związek z Mary X, która wkrótce po ślubie porzuca go, pozostawiając mu opiekę nad ich zmutowanym dzieckiem.

Dziecko Henry'ego jest groteskową i przerażającą istotą. Ma ogromną, łysa głowę i dziwne, ślepe oczy. Płacze bez przerwy i wydaje ohydne dźwięki. Henry nie radzi sobie z opieką nad dzieckiem i coraz bardziej pogrąża się w koszmarze.

Film Lyncha jest pełny surrealistycznych i niepokojących obrazów. W Głowie do wycierania nie ma jasnych granic między rzeczywistością a snem. Bohaterowie często miewają halucynacje i wizje, które są nie do odróżnienia od prawdziwego świata.

Obrazy Lyncha są często interpretowane jako metafory ludzkich lęków i obsesji. Dziecko Henry'ego może być symbolem naszych niechcianych pragnień i uczuć. Miasto, w którym mieszka Henry, może być metaforą współczesnego świata, w którym człowiek jest zagubiony i bezradny.

Głowa do wycierania to film, który porusza trudne i niepokojące tematy. Jest to obraz, który trudno zapomnieć.

Oto niektóre z interpretacji filmu:

  • Kosmiczny horror: Film można interpretować jako kosmiczny horror, w którym Henry jest jedynym człowiekiem, który pozostał na Ziemi po apokalipsie. Dziecko Henry'ego może być symbolem obcych, którzy przybyli na Ziemię, aby ją podbić.
  • Metafora dorosłości: Film można interpretować jako metaforę dorosłości, w której Henry musi zmierzyć się z odpowiedzialnością za dziecko. Dziecko Henry'ego może być symbolem naszych niechcianych obowiązków i zobowiązań.
  • Psychoanaliza: Film można interpretować jako psychoanalizę Henry'ego. Dziecko Henry'ego może być symbolem jego nieświadomych pragnień i lęków.

**Niezależnie od interpretacji, Głowa do wycierania to film, który pozostawia widza z poczuciem niepokoju i niepewności. Jest to obraz, który z pewnością zapadnie w pamięć.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *