Wróg publiczny / Enemy of the State (1998)

  • Gatunek: Sensacyjny
  • Rok: 1998
  • Czas trwania: 2 godz. 11 min.
  • Tytuł oryginalny: Enemy of the State
  • Młody prawnik wchodzi w posiadanie dowodu zbrodni dokonanej przez rządowych agentów i staje się celem szpiegowskich ataków.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Tony Scott
scenariusz David Marconi
gatunek Sensacyjny
produkcja USA
premiera 18 listopada 1998 (świat)
boxoffice $250 649 836 na świecie$111 549 836 w USA$139 100 000 poza USA
budżet $90 000 000
studio Touchstone Pictures (przedstawia) / Don Simpson/Jerry Bruckheimer Films / Jerry Bruckheimer Films /
data produkcji 1998
tytuł oryg. Enemy of the State
inne tytuły Wróg publiczny Polska Enemy of the State Holandia Enemy of the State Holandia
Wpływowy kongresman Stanów Zjednoczonych (Jason Robards), który sprzeciwia się wprowadzeniu nowego prawa umożliwiającego nieskrępowaną inwigilację obywateli, zostaje zamordowany przez ambitnego urzędnika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Thomasa Briana Reynoldsa i dwóch jego ludzi. Zbrodnię, która ma miejsce w parku, przypadkowo rejestruje kamera zajmującego się fotografowaniem przyrody Daniela Zavitza. Ludzie Reynoldsa trafiają na trop Zavitza, który zdążył odkryć zawartość kasety i ruszają za nim w pościg. Uciekając Zavitz przypadkowo trafia na swego kolegę ze studiów, młodego prawnika Roberta Claytona Deana. Niepostrzeżenie wsuwa mu do torby z zakupami kasetę i w chwilę potem ginie potrącony przez samochód. Wkrótce życiem nieświadomego Roberta Claytona Deana, cieszącego się szczęściem rodzinnym i sukcesem zawodowym, wstrząśnie szereg niezwykłych zbiegów okoliczności: nieoczekiwanie traci pracę; żona, której ktoś anonimowy podesłał kompromitujące zdjęcia, każe opuścić mu dom; jego karty kredytowe nagle przestają mieć pokrycie. Dean zdaje sobie powoli sprawę, że został wplątany w śmiertelnie groźną aferę, a jedynym jego sojusznikiem okazuje się enigmatyczny Brill, dla którego współczesne techniki szpiegowskie zdają się nie mieć tajemnic. Tylko z jego pomocą Robert Clayton Dean oczyścić się może z oskarżeń o zabójstwo, którego nie popełnił...
W parku, na oczach przypadkowego świadka, ginie człowiek. Ofiarą jest wpływowy kongresman Stanów Zjednoczonych (Jason Robards). Zostaje zamordowany przez ambitnego urzędnika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Thomasa Briana Reynoldsa (Jon Voight) i jego dwóch ludzi. Zbrodnie te przypadkowo rejestruje kamera młodego fotografika Daniela Zavitza (Jason Lee). Bardzo szybko orientuje się, że jest w niebezpieczeństwie. Ludzie Reynoldsa domyślili się, że na miejscu zbrodni nie byli sami. Uciekając, Zavitz spotyka swego kolegę ze studiów, młodego i dobrze zapowiadającego się prawnika, Roberta Claytona Deana (Will Smith), któremu niepostrzeżenie wsuwa do torby z zakupami kasetę z zarejestrowana zbrodnią. W chwilę potem ginie w wypadku. Wkrótce życiem nieświadomego niebezpieczeństwa Roberta wstrząsa szereg niezwykłych przypadków. Traci pracę, żona wyrzuca go z domu, a jego karty kredytowe nie mają pokrycia. Dean powoli zaczyna zdawać sobie sprawę, ze został wplątany w groźną aferę. W tej trudnej sytuacji pomocną dłoń wyciąga do niego tajemniczy starszy pan Brill (Gene Hackman).
Amerykański kongresmen zostaje zamordowany przez skorumpowanego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego i jego ludzi. Zajście to zostaje przypadkowo zarejestrowane przez kamerę ornitologa, Zavitza. Podczas ucieczki przed napastnikami spotyka on dawnego kolegę, prawnika Deana, i umieszcza tę kasetę w jego torbie. Kilka minut później Zavitz ginie, potrącony przez samochód, a Dean staje się ofiarą spisku politycznego. Jedyną osobą, która może pomóc Danowi jest niejaki Brill, były pracownik służb wywiadowczych.
Film opowiada historię adwokata, Roberta Claytona Deana, który przypadkowo zostaje wplątany w wielką aferę polityczną. Wszystko zaczyna się od zabicia amerykańskiego kongresmana, przeciwnika nieograniczonej kontroli państwa nad obywatelami. Dokonuje tego Thomas Reynolds, skorumpowany pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Cała ta sytuacja zostaje przypadkiem zarejestrowana przez kamerę przyrodnika. Gdy spiskowcy dowiadują się o tym nagraniu za wszelką cenę próbują odzyskać kompromitujące taśmy. W czasie ucieczki przed przestępcami ornitolog podrzuca kasetę nieświadomemu niczego Robertowi. Niedługo po tym ginie z rąk przestępców politycznych, ale oni nie spoczną póki nie znajdą tej feralnej kasety. Wszystkie tropy wskazują na to, iż to Robert posiada to nagranie. Adwokat i jego najbliżsi stają się ofiarą spisku politycznego. Robert od tej chwili staje się wrogiem publicznym i musi uciekać. Jedyną osobą, która może mu pomóc jest były agent wywiadu Brill, który zna wszystkie chwyty przestępców.
Młody, dobrze zapowiadający się, waszyngtoński prawnik Robert Clayton Dean (Smith) przypadkowo i bezwiednie wchodzi w posiadanie kasety video, na której zarejestrowane zostało zabójstwo wpływowego kongresmana. Z nagrania wynika, że w zbrodni brał udział urzędnik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Thomas Brian Reynolds (John Voight - Najlepszy Aktor - Oscar 1978 "Powrót do domu"). Z dnia na dzień życie Deana zmienia się diametralnie: nieoczekiwanie traci pracę, jego karty kredytowe przestają mieć pokrycie, żona (Regina King - "Jerry Maguire") każe mu opuścić dom, a agenci NSA depczą mu po piętach. Dean zdaje sobie powoli sprawę, że został wplątany w śmiertelnie niebezpieczną aferę, a jedynym jego sojusznikiem jest enigmatyczny Brill (Hackman), dla którego współczesne techniki szpiegowskie zdają się nie mieć tajemnic. Tylko on może pomóc Deanowi oczyścić się z oskarżeń o zabójstwo, którego nie popełnił, i powrócić do normalnego życia...
Prawnik Robert Clayton Dean (Will Smith) nieświadomie wchodzi w posiadanie nagrania zbrodni, popełnionej ma kongresmenie przez skorumpowanych pracowników Agencji Bezpieczeństwa narodowego. Wkrótce Robert traci pracę i konto w banku, a żona wyrzuca go z domu. Zdezorientowany nie wie, że agenci, chcąc odzyskać taśmę, wszelkimi metodami próbują zniszczyć jego życie. Jedyną osobą, która może mu pomóc w tej sytuacji jest tajemniczy Bryll (Gene Hackman).
Stany Zjednoczone. Kongres ma głosować nad ustawą legalizującą nieograniczoną kontrolę służb bezpieczeństwa nad poczynaniami obywateli. Nie chcę się na to zgodzić pewien wpływowy kongresmen. Na przeforsowaniu tych regulacji zależy jednak funkcjonariuszowi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Thomasowi Reynoldsowi (Jon Voight). Jego ludzie mordują polityka. Zajście zostaje przypadkowo zarejestrowane przez ukrytą w pobliżu kamerę należącą do ornitologa - Daniela Zavitza (Jason Lee). Reynolds nasyła na niego morderców, lecz naukowcowi udaje się zbiec. Ścigany, spotyka dawnego kolegę, prawnika Roberta Claytona Deana (Will Smith). Niepostrzeżenie umieszcza w jego torbie cenną kasetę. Agenci bezpieczeństwa dowiadują się, kto ma nagranie i gdzie prawdopodobnie go ukrył. Nie chcą jednak ryzykować zabicia Deana - pragną najpierw odzyskać film. Używają wszystkich dostępnych technik, by zniszczyć mężczyźnie jego życie. Nieświadomy niczego prawnik traci pracę, rodzinę i pieniądze. Jedyną osobą, która może mu pomóc jest tajemniczy Brill (Gene Hackman).
Młody prawnik Robert Clayton Dean bezwiednie wchodzi w posiadanie nagrania, które łączy wpływowego kongresmana z zabójstwem politycznego przeciwnika. Agenci służb specjalnych depczą prawnikowi po piętach i robią wszystko, aby odzyskać dowód przestępstwa. Zwyczajne życie Deana zmienia się nie do poznania, a jedynym jego sojusznikiem staje się Brill, dla którego współczesne techniki szpiegowskie nie mają tajemnic.
Aktor Postać
Will Smith Robert Clayton Dean
Gene Hackman Edward Lyle
Jon Voight Thomas Brian Reynolds
Lisa Bonet Rachel F. Banks
Regina King Carla Dean
Stuart Wilson Kongresmen Sam Albert
Ian Hart Bingham
Laura Cayouette Christa Hawkins
James Le Gros Jerry Miller
Dan Butler Shaffer
Jacob Chambers Davis
Alexandra Balahoutis Martha
Anna Gunn Emily Reynolds
Jascha Washington Eric Dean
Rebeca Silva Niania Marie
Arthur J. Nascarella Frankie
Albert Wong Pan Wu
Gabriel Byrne Brill
Jack Black Fiedler
Lillo Brancato Młody pracownik
Grant Heslov Lenny
Bobby Boriello Dylan
John Capodice Starszy pracownik
Vic Manni Vic, stary gangster
Elizabeth Berman Ruthie
Donna W. Scott Jenny
Michael Andolini Sal
Carl Mergenthaler Mike z firmy prawniczej
Beatriz Mayoral Niania Reynoldsów
Kasey Lynn Quinn Córka Reynoldsów
Allison Sie Recepcjonistka w hotelu
John Cenatiempo Młody gangster
Joyce Flick Wendl Kelnerka
Jason Welch Dziecko Pintero
Joshua Ward Dziecko Pintero
John Allendorfer Obserwator z FBI
Henry Sandler Obserwator z FBI
Dennis Sean Fahey Policjant w karetce
Rhonda Overby Reporterka w terenie
Lillie Shaw Hamer Reporterka w terenie
Brenna McDonough Reporterka w terenie
Daniel Cano Prawnik na korytarzu
Joy Ehrlich Mama na kolacji
Michael James Walker Unijny oficjel
Pete Sutton Policjant w domu Deana
Eric Keung Pracownik w kuchni mambo
David Han Pracownik w kuchni mambo
Jason Lee Daniel Zavitz
Jamie Kennedy Jamie
Scott Caan Jones
Jake Busey Krug
Barry Pepper David Pratt
Loren Dean Hicks
Larry King Larry King
Bodhi Elfman Van
Carlos Gómez Agent FBI
Greg Collins Inspektor FBI
Warren Olney Prezenter telewizyjny
Penny Griego Prezenterka telewizyjna
Steve Uhrig Pracownik sklepu elektronicznego
Tom Quinn Technik obsługi tunelu
Robert O'Rourke Obserwator z FBI
Chris Holt Chris Holt
Noel Werking Reporter
Sam De Crispino Reporter
Wayne A. Larrivey Odźwierny
Callison Slater Dziecko
Colin Brodie Dziecko
Eric Olson Doradca
Marcus Troy Doradca
Adam Karkowsky Doradca
Robyn Killian Modelka
Laura E. Johnson Modelka
Vene L. Arcoraci Modelka
Raichle Watt Becky
Jackilyn Ward Siostra Pintero
Ivana Miličević Sprzedawczyni u Ruby'ego
Troy A. Cephers Ochroniarz w hotelu
Angelica Pamintuan Modelka
Joseph Patrick Kelly Strażak
Mattias Kraemer Pracownik stacji benzynowej
T.R. Richards Kucharz
Patsy Grady Abrams Świadek wypadku
Frank Medrano Barman
Christopher Lawrence Sanitariusz
John Haynes Walker Strażak
Lennox Brown Robotnik konserwacji tunelu
Martin Bosworth Kurier rowerowy
Nancy Yee Pani Wu
Robert Gersicoff Agent FBI
Arnie Alpert Agent FBI
Doug Roberts Kierowca skradzionego samochodu
Mandy Kriss Reporter
Jim Beatty Agent FBI
Paul M. Clary Ferry Person
Pamela Fischer Policjantka
Steve Gonzales Pan O'Brien
Eddie Hargitay Chłopak roznoszący gazety
Paul Herman Carlos
Paul Majors Odźwierny
Brian Markinson Prawnik Brian Blake
Steven Zlotnick Technik NSA
Tom Sizemore Szef Paulie Pintero
Jason Robards Kongresmen Phillip Hammersley
Phil Hawn Technik cywilny NSA
Philip Stamper
James Hunter Programista komputerowy
Seth Green Selby
Jade Wu Modelka
Charlie Curtis Modelka
Nancy Gassner-Clayton Pokojówka w hotelu
Nasi Glekas Świadek
Gilley Grey Strażak
Philip Baker Hall Prawnik Mark Silverberg
David Lewin Klient w kawiarni
Alexis McCombs Klient hotelu
Adrienne Townes Gość hotelowy
Eric Alan Wendell Oficer policji
Crystal L. Bass Zastępująca aktora
Doug Blimline Goniec hotelowy
Lee Boria Nauczycielka
Mark Byrne Oficer policji
Brittany L. Carmichael Córka
Michael Chong Osoba na zjeździe u Shaffera
Clary Davison Osoba na promie
Mark Falvo Technik NSA
Jeff Laass Biznesmen w hotelu
David L. Marston Pracownik sklepu elektronicznego
Jimmy Star Agent FBI

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *