Gwiezdne wrota / Stargate (1994)

  • Gatunek: Przygodowy Sci-Fi
  • Rok: 1994
  • Czas trwania: 2 godz. 1 min.
  • Tytuł oryginalny: Stargate
  • U podnóża piramidy w Gizie ekipa archeologów znajduje tajemniczy metalowy pierścień. Egiptolog Daniel Jackson odkrywa, że jest on bramą do innego miejsca we wszechświecie.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Roland Emmerich
scenariusz Roland Emmerich / Dean Devlin
gatunek Przygodowy / Sci-Fi
produkcja Francja / USA
premiera 28 października 1994 (świat)
boxoffice $196 567 262 na świecie$71 567 262 w USA$125 000 000 poza USA
budżet $55 000 000
studio Canal+ / Carolco Pictures (współudział) / Centropolis Film Productions
data produkcji 1994
tytuł oryg. Stargate
inne tytuły Gwiezdne wrota Polska La porte des étoiles Kanada Stargate, la porte des étoiles Francja
Pokryty hieroglifami tajemniczy pierścień odnaleziony na początku wieku w Egipcie okazuje się być Gwiezdnymi Wrotami - portalem stworzonym przez obcą cywilizację. Daniel Jackson (James Spader), młody naukowiec, który wyjaśnia zagadkę pozaziemskiego pochodzenia i przeznaczenia pierścienia, wraz z wojskową ekspedycją dowodzoną przez pułkownika Jacka O'Neila (Kurt Russell) decydują się na przejście przez tajemniczy pierścień. Żaden z nich nie wie, dokąd prowadzą Wrota. Gwiezdne wrota zostały uhonorowane Nagrodą Saturna dla Najlepszego Filmu Science Fiction w 1995 roku.
W 1928 roku w Egipcie zostaje odnaleziony tajemniczy obiekt. 60 lat później młody egiptolog, Daniel Jackson (James Spader), odkrywa przeznaczenie tajemniczego obiektu. Są to Gwiezdne Wrota - urządzenie zaprojektowane przez istoty pozaziemskie do przenoszenia się pomiędzy planetami. Daniel wraz z grupą wojskowych wyrusza w podróż do niewiadomego, aby odkryć, gdzie prowadzą wrota i co czeka po ich drugiej stronie.
Naukowcy odkrywają kolisty obiekt, który okazuje się być maszyną - bramą do przemieszczania się w odległe strony kosmosu. Wojskowa ekspedycja z towarzyszeniem specjalisty od języka egipskiego (James Spader), dowodzona przez doświadczonego wygę (Kurt Russell) po drugiej stronie wrót odkrywa taką samą konstrukcję. Jest też planeta łudząco podobna do ziemi, pustynna zamieszkana przez ludzi zamieszkujących dziwne miasto. Mieszkańcy są terroryzowani przez dziwne istoty, których władcą jest jeszcze dziwniejszy gość. Jest wątek romantyczny mieszkanki tej planety z naukowcem, jest wątek rozgrywki pomiędzy samymi wojskowymi - okazuje się, że dowódca ma dodatkowe, tajne zadanie na wypadek gdyby coś nie wyszło. Film jest bogaty w efekty specjalne, ciekawe zwroty akcji, łącznie z zaskakującym zakończeniem. Film jest ciekawą próbą odpowiedzi na tajemnice cywilizacji starożytnego Egiptu, na temat pochodzenia monumentalnych budowli, a także w pewnym sensie pochodzenia ludzi. Warto zobaczyć choćby dla dobrej gry aktorskiej pary Russell-Spader. Na kanwie popularności filmu nakręcono równie popularny serial TV.
Egipt rok 1912. W wykopaliskach archeologicznych zostaje znaleziony dziwny wielki okrąg z wygrawerowanym hieroglifami. Tak rozpoczyna się ten film. Następnie akcja przenosi się do współczesności na salę wykładową, gdzie młody naukowiec Daniel Jackson (James Spader) usiłuje przekonać swoich starszych uczonych, że piramidy nie zostały zbudowane przez faraonów. Wynik tego wykładu jest taki, że bohater traci stypendium i pozostaje bez pracy. Na ratunek przychodzi mu starsza kobieta, która proponuje mu pracę tłumacza. Nie mając nic do stracenia Daniel zgadza się na tę propozycję nie wiedząc jeszcze, że dzięki temu pozna odpowiedzi na wszystkie jego pytania.
Młody egiptolog, dr Daniel Jackson (James Spader), rozszyfrowuje tajemnicze hieroglify. Właśnie nimi były pokryte kamienne tablice. Znaleziono je w 1928 roku u podnóża wielkiej piramidy w Gizie. Ale jak się okazuje to jego odkrycie wyzwala tajemną moc, zaklętą w pierścieniu. To sprawia, że można teleportować ludzi w kosmos, do odległych galaktyk. Ale jest jeden warunek - trzeba znaleźć tam urządzenie "odbiorcze". Ziemianie decydują się wysłać w przestrzeń grupę komandosów pod dowództwem pułkownika Jacka O'Neila (Kurt Russell).
1928 rok. U podnóża piramidy w Gizie archeolodzy znajdują tajemniczy metalowy pierścień o dziesięciometrowej średnicy. 60 lat później młody egiptolog Daniel (James Spader) odkrywa, że dzięki niemu można przenieść się na inną planetę. Władze wysyłają ekspedycję, na której czele staje pułkownik Jack O'Neil (Kurt Russell). Śmiałkowie docierają na planetę, którą rządzi okrutny Ra (Jaye Davidson).
Kurt Russell jako twardy i zdecydowany na wszystko dowódca ekspedycji do innej galaktyki i James Spader, młody, błyskotliwy naukowiec, od którego zależy powodzenie przedsięwzięcia, które przybliży nas do wyjaśnienia tajemnicy egipskich piramid.
Aktor Postać
Kurt Russell Pułkownik Jonathan Jack O'Neil
James Spader Daniel Jackson
Jaye Davidson Bóg słońca Ra
Viveca Lindfors Catherine
Alexis Cruz Skaara
Mili Avital Sha'uri
Leon Rippy Generał West
John Diehl Porucznik Kawalsky
Carlos Lauchu Anubis
Djimon Hounsou Horus
Erick Avari Kasuf
French Stewart Porucznik Feretti
Gianin Loffler Nabeh
Christopher John Fields Freeman
Derek Webster Brown
Jack Moore Reilly
Steve Giannelli Porro
Lee Taylor-Allan Jenny
George Gray Technik
Kelly Vint Castro Młoda Catherine
Erik Holland Profesor Langford
Nick Wilder Majster Taylor
Sayed Badreya Arabski tłumacz
Robert Ackerman Towarzysz
Kairon John Zamaskowany Ra
John Storey Mitch
Cecil Hoffman Sarah O'Neil
Dialy N'Daiye Strażnik Horusa
David Pressman Zastępca porucznika
Scott Alan Smith Oficer
Rae Allen Barbara Shore
Richard Kind Gary Meyers
Christopher West Profesor
Gladys Holland Pani profesor
Kenneth Danziger Profesor
Roger Til Profesor
Michael Jean-Phillipe Strażnik Horusa
Jerry Gilmore Strażnik Horusa
Michael Conception Strażnik Horusa
Dax Biagas Młody Ra
Kit West Profesor
Frank Welker Mastadge
Joseph Olea Pastuszek
Tim Sauer Wieśniak
Phillip L. Tomalin Jr. Strażnik z gazetą

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *