Pręgi (2004)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 31 min.
  • Wojtka wychowuje ojciec. Chce dla synka jak najlepiej, jednak ucieka się do przemocy i terroru.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Film „Pręgi” z 2004 roku, w reżyserii Magdaleny Piekorz, to poruszający dramat psychologiczny, który przedstawia historię trzydziestoletniego Wojciecha, dotkniętego fizycznymi i psychicznymi obrażeniami przez okrutnego ojca. Wojciech, człowiek ambitny i niezależny, zamknięty w swojej izolacji od społeczeństwa, stara się przetrwać, jednak jego życie jest zaklęte w cieniu traumy z dzieciństwa.

Historia zaczyna się w latach osiemdziesiątych, gdy dwunastoletni Wojtek mieszka jedynie z surowym ojcem po śmierci matki. Andrzej Winkler (Jan Frycz), ojciec Wojtka, nie potrafi wyrazić uczuć synowi, a jego metody wychowawcze to brutalne upokarzanie i bicie. Wojtek, stale maltretowany, zbudował mur ochronny wokół siebie, izolując się od świata i ludzi. Jego życie toczy się w rytmie chodzenia po jaskiniach i pisania artykułów do gazet, co staje się dla niego ucieczką przed rzeczywistością.

W dorosłym życiu Wojciech (Michał Żebrowski) staje się człowiekiem zgorzkniałym, samotnym i nieufnym wobec bliskości. Jego postawa bezkompromisowa i cyniczna maskuje delikatną duszę, która nadal unika bolesnej przeszłości. Wojtek unika miłości i związków rodzinnych, obawiając się, że może stać się kopią swojego ojca.

Jednak po latach na drodze Wojtka pojawia się Tania (Agnieszka Grochowska), młoda i urocza kobieta, która przynosi mu nadzieję na znalezienie sensu w życiu. Miłość Tani staje się dla niego szansą na przezwyciężenie przeszłości i zniszczenie muru emocjonalnego, który zbudował wokół siebie.

Film „Pręgi” porusza temat dojrzewania do roli ojca i ukazuje, w jaki sposób traumy z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie. Opowieść o bolesnej przeszłości Wojtka, pełnej cierpienia i traumy, prowadzi widza przez trudną drogę ku uzdrowieniu. Magdalena Piekorz ukazuje w filmie subtelność relacji międzyludzkich, podkreślając, jak głęboko tkwiące rany z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie jednostki.

„Pręgi” to nie tylko opowieść o cierpieniu, lecz także o sile miłości, zdolnej przemienić nawet najbardziej zranioną duszę. Michał Żebrowski w roli Wojtka doskonale oddaje złożoną naturę postaci, a Agnieszka Grochowska jako Tania wnosi do filmu delikatność i nadzieję. Jan Frycz jako sadystyczny ojciec z kolei buduje obraz brutalnego wychowawcy, którego własne błędy wpływają na życie syna.

„Pręgi” to film, który zostawia widza z refleksją nad potęgą uzdrawiającej miłości oraz nad tym, jak przeszłość kształtuje nasze obecne i przyszłe decyzje. Magdalena Piekorz stworzyła dzieło, które wstrząsa emocjonalnie, skłaniając do zastanowienia się nad znaczeniem miłości i możliwością przebaczenia w procesie leczenia psychicznych ran.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Magdalena Piekorz
scenariusz Wojciech Kuczok
gatunek Dramat obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 15 września 2004 (Światowa)
na podstawie Wojciech Kuczok (opowiadanie) (niewymieniony w czołówce)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Non Stop Film Service (koprodukcja) / Studio Filmowe Tor
tytuł oryg. Pręgi
inne tytuły The Welts Miedzynarodowe The Welts USA

Obsada

Aktor Postać
Wojciech Winkler
Andrzej Winkler, ojciec Wojciecha
12-letni Wojtek Winkler
Tania
Bartosz, przyjaciel Wojciecha
12-letni Bartek
Proboszcz
Redaktor
Matka Tani
Ojciec Tani
Lekarz
Doktor Sobański, przyjaciel Andrzeja Winklera
Maciakowa, sąsiadka Wojciecha
Starsza nauczycielka
Młodsza nauczycielka
Matka Bartka
Sekretarka redaktora
Ksiądz na pogrzebie Andrzeja Winklera
Uczestnik prywatki u Wojciecha
Uczestnik prywatki u Wojciecha
Dziewczyna na prywatce u Wojciecha
Grabarz
Grabarz
Kobieta w toalecie
Taternik
Dziewczyna Taternika
Kuzyn Tani
Dziewczyna w parku
Chłopak w parku
Uczestnik prywatki u Wojciecha
Uczestniczka prywatki u Wojciecha

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *