Prawo i pięść (1964)

  • Gatunek: Psychologiczny Sensacyjny
  • Rok: 1964
  • Czas trwania: 1 godz. 32 min.
  • Polska tuż po zakończeniu II wojny światowej. Andrzej Kenig trafia do oddziału ochotników, z którym zostaje wysłany na Ziemie Odzyskane, by zabezpieczyć przed szabrownikami pozostawione tam mienie.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Edward Skórzewski / Jerzy Hoffman
scenariusz Józef Hen
gatunek Sensacyjny / Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 14 września 1964 (świat)
na podstawie Józef Hen "Toast" (powieść)
studio Zespół Filmowy "Kamera"
data produkcji 1964
tytuł oryg. Prawo i pięść
Andrzej Kenig (Gustaw Holoubek), były więzień obozu koncentracyjnego, zgłasza się na ochotnika do pracy zleconej przez pełnomocnika rządu (Bolesław Płotnicki). Zostaje dokooptowany do grupy działającej pod przewodnictwem doktora Mieleckiego (Jerzy Przybylski), mającej za zadanie zabezpieczyć mienie znajdującego się na Ziemiach Odzyskanych uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Niebawem jednak uświadamia sobie, że jego koledzy to w rzeczywistości szabrownicy, którzy nie przebierają w środkach, by zdobyć fortunę.
Rok 1945. Pełnomocnik rządu mianuje doktora Mieleckiego (Jerzy Przybylski) burmistrzem jednego z miasteczek na Ziemiach Odzyskanych. Lekarz jedzie tam z kilkoma swoimi ludźmi i przydzielonym mu w ostatniej chwili Andrzejem Kenigiem (Gustaw Holoubek). Na miejscu okazuje się, że Mielecki i jego współpracownicy są bandytami i szabrownikami. Zamierzają obrabować teren z najcenniejszych przedmiotów i uciec. Uczciwy Kenig podejmuje się nierównej walki z bandą.
Andrzej Kenig (Gustaw Holoubek) w czasie II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych. Po odzyskaniu wolności nie ma grosza, by żyć. Gdy w pewnej miejscowości ucieka mu pociąg, postanawia poszukać pracy w najbliższej okolicy. Przypadkowo zaciąga się do oddziału doktora Mieleckiego (Jerzy Przybylski), który ma przygotować jedno z miasteczek na Ziemiach Odzyskanych do osiedlenia nowych mieszkańców. Kenig odkrywa jednak, że jego towarzysze nie dbają o przyszłą społeczność, ale by się wzbogacić, chcą wywieźć wartościowe rzeczy. Kuszony wielkim bogactwem, czuje, że musi się temu przeciwstawić...
Aktor Postać
Gustaw Holoubek Andrzej Kenig
Jerzy Przybylski "Doktor" Mielecki
Ryszard Pietruski Wijas
Zofia Mrozowska Anna
Zbigniew Dobrzyński Rudłowski
Hanna Skarżanka Barbara Dubikowska
Wiesława Kwaśniewska Zośka
Wiesław Gołas Antoni Smółka
Zdzisław Maklakiewicz Czesiek Wróbel
Adam Perzyk Schaeffer
Ewa Wiśniewska Janka
Michał Szewczyk Milicjant
Wojciech Rajewski Repatriant przy torze kolejowym
Bolesław Płotnicki Pełnomocnik rządu
Józef Nowak Porucznik Wrzesiński
Zofia Czerwińska Napastowana repatriantka
Jan Ossowski
Włodzimierz Stępiński Mężczyzna napastujący repatriantkę

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *