Panny z Wilka (1979)

  • Gatunek: Dramat obyczajowy Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 56 min.
  • Kiedy Wiktor odwiedza dwór, w którym spędził młode lata, na nowo mierzy się ze wspomnieniami przeszłości.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Panny z Wilka (1979) to film psychologiczny w reżyserii Andrzeja Wajdy, oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest Wiktor Ruben, czterdziestoletni pisarz, który po stracie przyjaciela przyjeżdża do rodzinnego domu na wieś. Tam spędził swoje młodzieńcze lata, w towarzystwie pięciu sióstr, które nazywane są „pannami z Wilka”.

Przyjazd Wiktora burzy spokój i rutynę panujących w dworku. Jego obecność zmusza kobiety do konfrontacji z przeszłością i własnymi niespełnionymi marzeniami. Wiktor sam również zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie.

Film Wajdy jest pełną refleksji opowieścią o przemijaniu, straconej miłości i stosunku człowieka do życia i śmierci. Jest to także opowieść o dojrzewaniu i o tym, jak zmieniamy się wraz z upływem czasu.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną, w której Wiktor przyjeżdża do rodzinnego domu na wieś. Jest załamany po śmierci przyjaciela, z którym spędził wiele lat. Wiktor wspomina swoje młodzieńcze lata, spędzone w towarzystwie pięciu sióstr, które nazywane są „pannami z Wilka”.

Wiktor spotyka się z paniami z Wilka, które wiele się zmieniły od czasu, gdy go widziały. Wujostwo zestarzało się, a dziewczęta przeobraziły się w młode kobiety. Jedna z nich, Fela, zmarła, inne wyszły za mąż.

Pojawienie się Wiktora budzi w kobietach wspomnienia. Wspominają wspólne zabawy, rozmowy i rodzące się między nimi uczucia. Wiktor również zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie. Uświadamia sobie, że wiele stracił, nie podejmując decyzji o pozostaniu w Wilku.

Motywy

Przemijanie

Jednym z najważniejszych motywów w filmie jest przemijanie. Wiktor, przyjeżdżając do Wilka, spotyka się z rzeczywistością, która jest zupełnie inna niż ta, którą zapamiętał. Wujostwo zestarzało się, dziewczęta wyszły za mąż, a sam Wiktor jest już dorosłym mężczyzną.

Przemijanie jest również widoczne w naturze. Film kręcono latem, ale w scenerii pojawia się również jesień, symbolizująca koniec czegoś.

Stracona miłość

Kolejnym ważnym motywem jest stracona miłość. Wiktor i Fela, jedna z pięciu sióstr, byli w sobie zakochani. Jednak ich miłość nie mogła się spełnić, ponieważ Fela zmarła młodo.

Przyjazd Wiktora do Wilka sprawia, że ponownie przeżywa on uczucia, które towarzyszyły mu w młodości. Uświadamia sobie, że stracił coś cennego.

Stosunek człowieka do życia i śmierci

Film porusza również kwestię stosunku człowieka do życia i śmierci. Wiktor, po stracie przyjaciela, zaczyna inaczej patrzeć na życie. Uświadamia sobie, że jest kruche i nieprzewidywalne.

Pani z Wilka również są zmuszone do konfrontacji z myślą o śmierci. Fela, która zmarła młodo, jest dla nich symbolem niespełnionych marzeń i możliwości.

Analiza

Panny z Wilka to film pełen refleksji i zadumy. Jest to opowieść o tym, jak zmieniamy się wraz z upływem czasu i jak stajemy się bardziej świadomi przemijania. Film porusza również kwestię straconej miłości i stosunku człowieka do życia i śmierci.

Wajda zrealizował film w pięknych plenerach, które doskonale oddają nastrój melancholii i nostalgii. Obraz jest również pełen subtelnych metafor, które wzbogacają jego wymowę.

Ocena

Panny z Wilka to jeden z najważniejszych filmów w dorobku Andrzeja Wajdy. Jest to film dojrzały i pełen refleksji, który porusza ważne uniwersalne tematy.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Zbigniew Kamiński
gatunek Dramat obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Francja, Polska
premiera 30 maja 1979 (Światowa) 4 września 1979 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Jarosław Iwaszkiewicz (opowiadanie)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Films Molière / Pierson Productions / Polish Corporation for Film Production /
tytuł oryg. Panny z Wilka
inne tytuły The Maids of Wilko Miedzynarodowe Young Girls of Wilko Miedzynarodowe The Maids of Wilko USA The Young Ladies of Wilko Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Wiktor Ruben
Julcia
Jola
Zosia
Kazia
Tunia
Kawecki, mąż Julci
Ciotka Wiktora
Wuj Wiktora
Mąż Joli
Służąca w Wilku
Lekarz w Stokroci
Ksiądz w Stokroci
Gość Joli z Warszawy
Matka sióstr
Woźnica w Wilku
Służąca w Wilku
Służąca w Wilku
Zakonnica
Oficer, gość Joli z Warszawy
Córka Julci
Córka Julci
Syn Kazi
Lokaj w Wilku
Mąż Joli
Tunia

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *