Ostatni dzień lata (1958)

  • Gatunek: Melodramat Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 59 min.
  • Młody mężczyzna nawiązuje znajomość z dojrzałą kobietą. Wojna i osobiste problemy powodują, że trudno jest im znaleźć wspólny język.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Ostatni dzień lata (1958) to debiutancki film fabularny Tadeusza Konwickiego, zrealizowany za skromną sumę 10 tysięcy złotych. Obraz, nakręcony w 1958 roku, przedstawia losy dwojga ludzi, którzy spotykają się na opustoszałej plaży w ostatnim dniu lata.

Młoda kobieta, Anna (Irena Laskowska), jest wypalona wewnętrznie, obarczona przeżyciami wojennymi. W czasie wojny straciła męża, pilota, który zginął w walce. Anna jest pełna goryczy i nieufności do ludzi.

Młody mężczyzna, Andrzej (Jan Machulski), jest samotny i zagubiony. Nie może znaleźć swojego miejsca w życiu. Imał się różnych zawodów, ale żaden z nich nie przynosił mu satysfakcji.

Andrzej obserwuje Annę od kilku dni. W końcu odważa się nawiązać z nią znajomość. Namawia ją do pozostania na plaży. Anna początkowo jest niechętna, ale z czasem zaczyna się otwierać.

Mimo wzajemnego przyciągania, Anna i Andrzej znajdują się w klinczu psychologicznym. Ciąży nad nimi okres wojny, który odcisnął piętno na ich życiu. Andrzej nie może dojść do siebie po śmierci ojca, który również był pilotem. Anna natomiast wciąż żyje w cieniu przeszłości.

W filmie Konwickiego wojna nie jest tylko wydarzeniem historycznym, ale także traumą, która wpływa na życie bohaterów. Anna i Andrzej są ofiarami wojny, która pozbawiła ich bliskich i złamała ich psychikę.

Film Konwickiego jest również opowieścią o samotności i poszukiwaniu sensu życia. Anna i Andrzej to ludzie wyalienowani, którzy nie potrafią znaleźć swojego miejsca w świecie.

Film Konwickiego jest eksperymentalnym dziełem, które wymyka się konwencjom socrealizmu. Obraz jest utrzymany w ascetycznym stylu, a kamera często rejestruje postacie z dystansu.

„Ostatni dzień lata” to film poruszający i refleksyjny. To dzieło, które pozostawia widza z pytaniami o sens życia i przemijanie.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto uwzględnić w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w sześć dni w Szklanej Hucie, niewielkiej miejscowości nad morzem.
  • W filmie wykorzystano muzykę Camille’a Saint-Saënsa, w tym słynny „Karnawał zwierząt”.
  • Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Podsumowując, „Ostatni dzień lata” to film, który warto obejrzeć. To dzieło, które porusza ważne tematy i pozostawia widza z pytaniami o sens życia.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Tadeusz Konwicki
scenariusz Tadeusz Konwicki
gatunek Melodramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 4 sierpnia 1958 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Studio Filmowe Kadr
tytuł oryg. Ostatni dzień lata
inne tytuły The Last Day of Summer Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Ona
On

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *