Polityka (2019)

  • Gatunek: Obyczajowy Polityczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 15 min.
  • Spojrzenie na zachowania polskich polityków, gdy kamery są wyłączone.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Polityka to film fabularny w reżyserii Patryka Vegi, który miał swoją premierę w 2019 roku. Opowiada on o kulisach polskiej polityki, ukazując zachowania polskich polityków, gdy kamery są wyłączone.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Andrzej Grabowski, wcielający się w rolę Jarosława Kaczyńskiego, spotyka się z Zbigniewem Zamachowskim, odgrywającym postać premiera. Rozmawiają oni o planach na przyszłość, a Kaczyński ostrzega premiera przed zagrożeniem ze strony opozycji.

W dalszej części filmu poznajemy innych przedstawicieli polskich elit politycznych. Maciej Stuhr wciela się w rolę Bartka, byłego polityka, który teraz pracuje jako rehabilitant. Daniel Olbrychski gra Stefana Drzewieckiego, byłego ministra, który został oskarżony o korupcję. Janusz Chabior gra Alojzego, czołowego działacza partii rządzącej. Iwona Bielska gra poseł Piotrowicz, znaną z kontrowersyjnych wypowiedzi. Antoni Królikowski gra Arka, syna bogatego biznesmena, który chce wejść do polityki.

Film przedstawia polityków jako ludzi zdeprawowanych przez władzę i dostęp do publicznych pieniędzy. Są oni bezwzględni, cyniczni i nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele.

Kaczyński jako dyktator

Kaczyński jest ukazany jako dyktator, który chce podporządkować sobie cały kraj. Jest przekonany, że tylko on wie, co jest najlepsze dla Polski. Nie liczy się z opinią innych, a jego decyzje są nieodwołalne.

Premier jako marionetka

Premier jest marionetką w rękach Kaczyńskiego. Jest bezradny i nie potrafi podejmować samodzielnych decyzji. Jest jedynie wykonawcą poleceń swojego szefa.

Bartek jako głos rozsądku

Bartek jest jedyną postacią w filmie, która walczy o to, aby polityka była uczciwa i służyła obywatelom. Jest on sfrustrowany tym, co widzi wokół siebie i postanawia działać.

Drzewiecki jako ofiara systemu

Drzewiecki jest ofiarą systemu, który sprzyja korupcji. Został oskarżony o przestępstwa, których nie popełnił, ale nie ma szans na sprawiedliwy proces.

Alojzy jako cynik

Alojzy jest cynicznym politykiem, który nie ma żadnych zasad. Jest gotów zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel.

Piotrowicz jako populistka

Piotrowicz jest populistką, która wykorzystuje ludzkie emocje do osiągnięcia władzy. Nie ma żadnych programów ani pomysłów, a jej jedynym celem jest zdobycie jak największej popularności.

Arkan jako syn bogatego biznesmena

Arkan jest synem bogatego biznesmena, który chce wykorzystać swoją pozycję do wejścia do polityki. Jest przekonany, że władza pozwoli mu zarobić jeszcze więcej pieniędzy.

**Film Polityka to mocna i bezkompromisowa krytyka polskiej polityki. Vega nie szczędzi gorzkich słów pod adresem polityków, ukazując ich jako ludzi zdeprawowanych i niemoralnych. Film wywołał wiele kontrowersji, ale jednocześnie okazał się dużym sukcesem kasowym.

Ocena filmu

Film Polityka to produkcja, która nie pozostawia widza obojętnym. Jest to film mocny i uderzający w sedno. Vega nie szczędzi gorzkich słów pod adresem polityków, ukazując ich jako ludzi zdeprawowanych i niemoralnych. Film jest jednak również stronniczy i nie przedstawia pełnego obrazu polskiej polityki.

Ocena filmu: 4/5

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Patryk Vega
scenariusz Olaf Olszewski
gatunek Polityczny, Obyczajowy
produkcja Polska
premiera 3 września 2019 (Światowa) 4 września 2019 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $10 602 835 na świecie$10 602 835 poza USA
dystrybucja Kino Świat
studio Vega Investments
tytuł oryg. Polityka
inne tytuły Politics Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Prezes
Ojciec dyrektor
Rehabilitant Bartek
Stefan Drzewiecki
Alojzy
Posłanka Piotrowicz
Arek
Premier "Bankster"
Premier Jadwiga
Ojciec Marek
Pacyna
Minister
Karpiński
Tadeusz
Żołnierz w Centrum Kontrwywiadu NATO
Jacuś
Julia
Basia
Paweł
Dziennikarka
Poseł Władysław Skiba
Minister Sprawiedliwości
Marszałek Sejmu
Policjant
Barman
Specjalista od wizerunku
Starszy Kapral Dąbek
Ordynator szpitala
Minister Kultury
Poseł
Kosmetyczka
Minister Zdrowia
Funkcjonariusz BOR
Ksiądz
Posłanka
Pułkownik
Prokurator
Poseł Mirosław Tokarski
Gospodyni prezesa
Sekretarka Grażyna
Oficer CBA
Dziennikarz tv
Posłanka opozycji
Poseł opozycji
Urzędnik Kancelarii Prezydenta
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Komendant
Prezydent
Poseł
Strażnik więzienny
Funkcjonariusz BOR ochraniający panią premier
Więzień

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Polityka to film Patryka Vegi z 2019 roku, który przedstawia kulisy polskiej polityki. Film śledzi losy kilku postaci ze świata polityki, zarówno rządzących, jak i opozycji. Widzowie mogą zobaczyć, jak zachowują się ci ludzie, gdy nie są obserwowani przez kamery.

Głównym bohaterem filmu jest Andrzej Grabowski, który gra Jarosława Kaczyńskiego. Kaczyński to potężny polityk, który kieruje partią Prawo i Sprawiedliwość. W filmie widzimy go jako człowieka bezwzględnego, który nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele.

Inną ważną postacią jest Zbigniew Zamachowski, który gra ojca dyrektora telewizji publicznej. Ojciec dyrektor to człowiek skorumpowany, który wykorzystuje swoją pozycję do osobistych korzyści. W filmie widzimy go jako człowieka bez skrupułów, który nie waha się szantażować i przekupywać innych.

Do obsady filmu należą również Maciej Stuhr, który gra rehabilitanta Bartka, oraz Daniel Olbrychski, który gra Stefana Drzewieckiego, byłego premiera. Bartek to człowiek, który chce zmienić polską politykę, ale szybko przekonuje się, że jest to niemożliwe. Drzewiecki to człowiek, który zrezygnował z polityki, ale nadal jest w nią zaangażowany.

Film Polityka to bezkompromisowe spojrzenie na polską politykę. Vega nie oszczędza nikogo, przedstawiając polityków jako ludzi skorumpowanych, bezwzględnych i pozbawionych zasad. Film wywołał wiele kontrowersji, ale nie można mu odmówić pewnej siły oddziaływania.

Oto kilka konkretnych przykładów zachowań polskich polityków, jakie zostały przedstawione w filmie:

  • Jarosław Kaczyński jest pokazany jako człowiek, który nie waha się łamać prawa i używać przemocy, aby osiągnąć swoje cele.
  • Ojciec dyrektor telewizji publicznej jest pokazany jako człowiek, który wykorzystuje swoją pozycję do osobistych korzyści.
  • Bartek jest pokazany jako człowiek, który chce zmienić polską politykę, ale szybko przekonuje się, że jest to niemożliwe.
  • Stefan Drzewiecki jest pokazany jako człowiek, który zrezygnował z polityki, ale nadal jest w nią zaangażowany.

Film Polityka można interpretować na wiele sposobów. Można go zobaczyć jako satyryczną opowieść o polskiej polityce, ale można go również zobaczyć jako poważne ostrzeżenie przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą władza.

Film Vegi wywołał wiele kontrowersji, ale nie można mu odmówić pewnej siły oddziaływania. Obraz pokazuje, jak łatwo władza może zepsuć człowieka, a dostęp do publicznych pieniędzy może prowadzić do korupcji. Film może być pouczający dla wszystkich, którzy są zainteresowani polityką.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film został wyprodukowany przez wytwórnię TFP.
  • Film miał premierę 4 września 2019 roku.
  • Film otrzymał dwie nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł: za najlepszy scenariusz i za najlepszą drugoplanową rolę męską dla Andrzeja Grabowskiego.

Film Polityka to obraz, który nie pozostawi nikogo obojętnym. Obraz skłania do refleksji nad kondycją polskiej polityki i nad zagrożeniami, jakie niesie ze sobą władza.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *