Drogówka (2013)

  • Gatunek: Kryminał Obyczajowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 58 min.
  • Historia siedmiu policjantów, których poza pracą łączy przyjaźń, imprezy, samochody i interesy. Wszystko się zmienia, gdy ginie jeden z nich.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Drogówka to film kryminalny z 2013 roku w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Opowiada on historię siedmiu policjantów z warszawskiej drogówki, których życie zmienia się diametralnie, gdy jeden z nich zostaje zamordowany. Główny bohater, sierżant Ryszard Król, zostaje oskarżony o to przestępstwo i musi walczyć o swoje życie i reputację.

Akcja filmu rozpoczyna się w dniu, w którym zginął sierżant Marek Banaś. Król, który był z nim w patrolu, zostaje oskarżony o jego zabójstwo. Mężczyzna nie przyznaje się do winy i rozpoczyna własne śledztwo. Wkrótce odkrywa, że Banaś był zamieszany w szereg nielegalnych interesów, w tym w korupcję i handel narkotykami.

Król staje się coraz bardziej zaangażowany w śledztwo. Wkrótce okazuje się, że Banaś nie był jedyną ofiarą. Inni policjanci z drogówki również zostali zamordowani, a ich morderstwa zostały sfingowane tak, by wyglądały jak wypadki.

Król zdaje sobie sprawę, że jego życie jest w niebezpieczeństwie. Jest śledzony przez tajemniczych mężczyzn, a jego rodzina jest zagrożona. Mężczyzna musi znaleźć sposób, aby udowodnić swoją niewinność i przetrwać.

Drogówka to film, który ukazuje mroczną stronę polskiego społeczeństwa. Smarzowski nie oszczędza nikogo, przedstawiając korupcję, bezprawie i brutalność, które szerzą się w kraju. Film jest pełny brutalnych scen, które mogą być trudne do oglądania.

Charaktery

W filmie występują siedmiu głównych bohaterów, którzy reprezentują różne typy policjantów.

  • Sierżant Ryszard Król to główny bohater filmu. Jest on uczciwym i sprawiedliwym policjantem, który nie godzi się na korupcję i bezprawie.
  • Sierżant Bogdan Petrycki to przyjaciel Króla. Jest on również uczciwym policjantem, ale jest bardziej pragmatyczny niż Król.
  • Starszy posterunkowy Jerzy Trybus jest doświadczonym policjantem, który jest przekonany, że cały świat jest skorumpowany.
  • Marcin Dorociński jest młodym policjantem, który jest jeszcze naiwny i wierzy w sprawiedliwość.
  • Marian Dziędziel jest gangsterem, który współpracuje z policjantami.
  • Agata Kulesza jest żoną Króla. Jest ona silna i niezależna kobieta, która wspiera męża.

Motywy

Korupcja to jeden z najważniejszych motywów filmu. Smarzowski pokazuje, że korupcja jest powszechna w polskim społeczeństwie, w tym wśród policjantów. Bohaterowie filmu są zmuszeni do łamania prawa, aby przetrwać.

Bezprawie to kolejny ważny motyw filmu. Smarzowski pokazuje, że w Polsce panuje bezprawie, które jest chronione przez osoby na wysokich stanowiskach. Bohaterowie filmu są bezsilni wobec bezprawia, które ich otacza.

Brutalna rzeczywistość to kolejny motyw filmu. Smarzowski pokazuje, że polska rzeczywistość jest brutalna i pełna przemocy. Bohaterowie filmu są świadkami i ofiarami przemocy.

Ocena

Drogówka to film, który wywołał wiele kontrowersji. Niektórzy widzowie zarzucili Smarzowskiemu, że zbyt brutalnie i pesymistycznie ukazuje polską rzeczywistość. Inni widzowie docenili film za jego realizm i odwagę.

Film jest zdecydowanie wart obejrzenia. Jest to mocny i poruszający film, który pozostawia widza z wieloma refleksjami.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Wojciech Smarzowski
scenariusz Wojciech Smarzowski
gatunek Kryminał, Obyczajowy
produkcja Polska
premiera 14 grudnia 2012 (Światowa) 1 lutego 2013 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Next Film
studio Agora Films S.A. (koprodukcja) / Canal+ Polska (koprodukcja) / Film It /
tytuł oryg. Drogówka
inne tytuły Traffic Department Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Sierżant sztabowy Ryszard Król
Sierżant sztabowy Bogdan Petrycki
Posterunkowa Maria Madecka
Sierżant sztabowy Marek Banaś
Sierżant sztabowy Henryk Hawryluk
Starszy posterunkowy Jerzy Trybus
Sierżant sztabowy Krzysztof Lisowski
Gołąb
Jadzia
Ewa
Zaręba
Prokurator Czech
Walczak
Wojnar
Lena
Świtoń
Maślanka
Wąs
Musiał
Kierowca Nissana
Kierowca Opla
Ksiądz
Sprawca wypadku
Bożena
Krystyna
Kochański
Tłokiński
Adwokat
Komendant z Częstochowy
Jasiu
Julek
Ecik
Policjant z Częstochowy
Dziennikarz
"Ruda"
Oliwa
Zoran
Właściciel jamnika
Grzegorczyk
Wójcik
Pawlak
"Papież"
Andżela
Sąsiadka
Rolnik
Żona
"Kudłaty"
Kierowca malucha
Prostytutka
Żona
Prostytutka
Menel
Sprawca wypadku
Czarnoskóry bijący w domu publicznym policjanta rasistę
Biskup
Prostytutka
Policjant drogówki
Kobieta na jednym z nagrań Lisowskiego
Tancerka

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Drogówka (2013) to film kryminalny i obyczajowy w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Warszawie. Głównym bohaterem jest sierżant sztabowy Ryszard Król (Bartłomiej Topa), który pracuje w drogówce. Król jest uczciwym i sprawiedliwym policjantem, który nie toleruje korupcji i bezprawia.

Pewnego dnia Król zostaje oskarżony o zabójstwo swojego kolegi, sierżanta Bogdana Petryckiego (Arkadiusz Jakubik). Król jest zszokowany zarzutami i nie może uwierzyć, że ktoś mógł go o to posądzać. Rozpoczyna własne śledztwo, aby udowodnić swoją niewinność.

W trakcie śledztwa Król odkrywa, że w środowisku drogówki panuje powszechna korupcja. Policjanci biorą łapówki od kierowców, chronią przestępców i uwikłani są w przeróżne nielegalne interesy. Król staje się zagrożeniem dla tych, którzy czerpią korzyści z korupcji.

Wkrótce Królowi zaczynają zagrażać ci, którzy chcą go uciszyć. Mężczyzna musi walczyć o swoje życie i o prawdę.

Fabuła

Film rozpoczyna się od przedstawienia siedmiu policjantów z drogówki. Są to:

  • Ryszard Król - uczciwy i sprawiedliwy policjant, który nie toleruje korupcji.
  • Bogdan Petrycki - kolega Króla, który jest skorumpowany i uwikłany w przestępcze interesy.
  • Marek Banaś - szef drogówki, który również jest skorumpowany.
  • Jerzy Trybus - starszy posterunkowy, który jest lojalny wobec Banasiu.
  • Hawryluk - policjant, który jest uzależniony od alkoholu i narkotyków.
  • Lisowski - policjant, który jest wykorzystywany przez Banasiu do nielegalnych interesów.

Pewnego dnia Król i Petrycki zatrzymują na drodze kierowcę, który ucieka przed nimi. Król rzuca się w pościg za kierowcą i w końcu go łapie. Król jest przekonany, że kierowca jest przestępcą, ale Petrycki przekonuje go, aby go wypuścił.

Wkrótce potem Petrycki zostaje znaleziony martwy. Król zostaje oskarżony o jego zabójstwo. Król jest zszokowany zarzutami i nie może uwierzyć, że ktoś mógł go o to posądzać.

Król rozpoczyna własne śledztwo, aby udowodnić swoją niewinność. W trakcie śledztwa Król odkrywa, że w środowisku drogówki panuje powszechna korupcja. Policjanci biorą łapówki od kierowców, chronią przestępców i uwikłani są w przeróżne nielegalne interesy.

Król staje się zagrożeniem dla tych, którzy czerpią korzyści z korupcji. Wkrótce zaczynają mu grozić.

Krytyka

Film "Drogówka" został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Recenzenci docenili m.in.:

  • realistyczne przedstawienie rzeczywistości polskiej drogówki,
  • mocne i poruszające dramatyczne wątki,
  • znakomitą grę aktorską.

Film zdobył wiele nagród, m.in.:

  • Nagrodę za najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni,
  • Nagrodę za najlepszą reżyserię na Festiwalu Filmowym w Gdyni,
  • Nagrodę za najlepszą rolę męską dla Bartłomieja Topy na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Podsumowanie

"Drogówka" to film, który porusza ważne tematy, takie jak korupcja, bezprawie i degrengolada moralna polskiego społeczeństwa. Film jest dobrze zrealizowany i poruszający. Główny bohater, Ryszard Król, to postać, z którą można się utożsamiać. Król jest symbolem walki o prawdę i sprawiedliwość.


"Drogówka" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego to opowieść o siedmiu policjantach, których łączą nie tylko obowiązki służbowe, lecz także głęboka więź przyjaźni, wspólne imprezy oraz pasja do sportowych samochodów. Ich życie towarzyskie wydaje się być dobrze skrojone, ale wszystko zmienia się w momencie tajemniczej śmierci jednego z nich. W obliczu tego dramatu świat bohaterów staje na głowie, a szczególnie dla sierżanta Ryszarda Króla, który zostaje oskarżony o zbrodnię, której nie popełnił. Jego walka o oczyszczenie z zarzutów prowadzi do odkrycia mrocznych sekretów i przestępczych koneksji, które sięgają najwyższych szczebli władzy.

Film ukazuje wydarzenia rozgrywające się w ciągu jednego tygodnia, prezentując grupę bohaterów, których życie zdominowane jest przez codzienne obowiązki służbowe oraz wspólne zainteresowania. Smarzowski w mistrzowski sposób kreśli portret Warszawy, stawiając w centrum uwagi nie tylko postacie, ale i miejsce, w którym się obracają. Jego charakterystyczny styl reżyserii pozwala na głębsze zanurzenie się w psychologię postaci oraz w atmosferę stolicy.

Wątek pasji do szybkich samochodów przeplata się z główną liną fabularną, nadając filmowi dodatkowej dynamiki i emocji. Widzowie są zaproszeni do świata, gdzie uliczne wyścigi są nie tylko rozrywką, lecz także symbolem wolności i ucieczki od szarej rzeczywistości. Jednakże, ta pasja nie jest jedynie elementem dekoracyjnym, lecz pełni istotną rolę w rozwijaniu postaci i wątków fabularnych.

Jednym z kluczowych elementów "Drogówki" jest wątek kryminalny, który rzuca światło na rozległą sieć korupcji i nepotyzmu, która sięga głęboko w struktury władzy. Smarzowski wplata go w narrację filmu, sprawiając, że każda scena staje się elementem większej układanki, której ostateczny obraz jawi się jako przerażający obraz zgniłej rzeczywistości. Jego zdolność do ukazania złożoności ludzkiej natury i społeczeństwa sprawia, że "Drogówka" to nie tylko thriller kryminalny, lecz także obraz społeczny, który zmusza do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Warto zauważyć, że Smarzowski nie boi się sięgać po kontrowersyjne tematy i przedstawiać je w sposób bezkompromisowy. Jego film to nie tylko historia siedmiu policjantów, lecz także gorzka refleksja nad moralnością, lojalnością oraz ceną, jaką płaci się za prawdę. "Drogówka" to więc nie tylko kino rozrywkowe, lecz także dzieło, które stawia ważne pytania i zmusza do głębszego zastanowienia się nad kondycją współczesnego społeczeństwa.


"Drogówka", inspirowana wydarzeniami z życia siedmiu funkcjonariuszy, ukazuje świat, gdzie obowiązki służbowe splatają się z towarzyskimi więziami, imprezami i zamiłowaniem do samochodów. Jednakże równowaga zostaje zachwiana, kiedy w tajemniczych okolicznościach umiera jedno z nich.

W reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, sierżant Ryszard Król (w tej roli Bartek Topa) staje w obliczu oskarżeń o morderstwo, które musi rozwiązać, by oczyścić swoje imię. W swojej walce o sprawiedliwość odkrywa skomplikowane relacje przestępcze, sięgające najwyższych kręgów władzy.

Film przecina życiowe wątki siedmiorga bohaterów z fascynacją szybkimi samochodami oraz cieniem korupcji, tworząc wizję współczesnej Warszawy i jej moralnych dylematów. Smarzowski, wierny swojemu charakterystycznemu stylowi, bierze widza w podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej psychiki i społecznych struktur.

Wątek kryminalny przeplata się z elementami socjologicznymi, rzucając światło na mechanizmy korupcji i moralnego upadku. "Drogówka" staje się zatem nie tylko thrillerem kryminalnym, lecz także studium ludzkiej natury i zepsucia władzy. To kino, które nie tylko wciąga widza w porywającą historię, ale także zmusza do refleksji nad kondycją współczesnego społeczeństwa.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *