Uciekające kurczaki / Chicken Run (2000)

  • Gatunek: Animacja Dla dzieci Komedia
  • Rok: 2000
  • Czas trwania: 1 godz. 24 min.
  • Tytuł oryginalny: Chicken Run
  • Mieszkające na farmie kurczaki desperacko próbują uciec i zacząć nowe życie.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Nick Park / Peter Lord
scenariusz Karey Kirkpatrick
gatunek Animacja / Dla dzieci / Komedia
produkcja Wielka Brytania
premiera 21 czerwca 2000 (świat)
boxoffice $224 834 564 na świecie$106 834 564 w USA$118 000 000 poza USA
budżet $45 000 000
na podstawie Peter Lord (materiały do scenariusza, historia) / Nick Park (materiały do scenariusza, historia) / Więcej...
studio DreamWorks Animation (przedstawia) / Aardman Animations (produkcja) / Allied Filmmakers (niewymienione w czołówce) /
data produkcji 2000
tytuł oryg. Chicken Run
inne tytuły Uciekające kurczaki Polska C:R-1 (tytuł skrócony) USA C:R-1 (tytuł skrócony) USA Chicken Run (tytuł skrócony) USA
Zamknięci, otoczeni drutem kolczastym, drżący o swoje życie Rocky, Ginger, Bunty oraz Fowler podejmują rozpaczliwą próbę ucieczki. I oto po raz pierwszy w historii filmu będziemy mogli śledzić przygody... bohaterskiego drobiu! Akcja tej niezwykłej, animowanej komedii rozgrywa się bowiem na fermie, gdzie każda kura, która nie znosi tylu jajek, ile powinna, kończy w potrawce. Ale Ginger i jej kumple nie mają zamiaru czekać bezczynnie na sfiletowanie. Przygotowują podkop i wydostają się na wolność.
Ginger jest bardzo odważna i marzy o wolności dla siebie i swoich uwięzionych współbratymców. Działalność spiskowa przysporzyła jej już wiele cierpień ze strony oprawców, ale Ginger nie ustaje w planowaniu kolejnej próby ucieczki. Ginger jest dziarską i sympatyczną kurą, a cała rzecz dzieje się na kurzej fermie. Uwięzione tam ptaki pędzą nędzny żywot, a jeśli nie zniosą wystarczającej ilości jajek, zła pani Tweedy i jej głupkowaty mąż przeznaczają je pod topór. A że dochody z jajek nie są zbyt duże, okrutni właściciele fermy noszą się z zamiarem przerobienia wszystkich kur na kotlety... Czy w takiej sytuacji może dziwić entuzjazm, z którym Ginger wita nowego przybysza - koguta, zdającego się posiadać umiejętność latania? Jeśli wszystkie kury umiałyby się wzbić w powietrze, mogłyby odlecieć i stworzyć kurzy raj tam, gdzie trawa jest zawsze zielona, a niebo błękitne. Jednak od pomysłu do realizacji droga będzie długa...
Są więźniami w okrutnej pułapce z drutu kolczastego. Każdego dnia drżą o swoje życie i marzą, żeby wydostać się na wolność. Każda próba ucieczki skazana jest na niepowodzenie Każdy bunt jest bezlitośnie dławiony. Nie jest to jdnak typowe zwyczajne więxienie. Ten straszliwy los zgotowano skrzydlatym więżniom na Kurzej Fermie Tweedy, gdzie każdy , w każdej chwili może wyladować na pbiadowym stole jako danie. Jednakże Gringer i jej skrzydlaci bracia żywią mocne postanowienie wyrwania się z niewoli, zanim podzielą klasyczny los hodowlanych kurczaków.
Cierpiący prześladowania więźniowie kurzej fermy postanawiają wyrwać się z niewoli. Dotąd każdy kurczak, który nie dostarczył jajka na śniadanie, mógł sam skończyć na stole w porze obiadowej. Ale ma być jeszcze gorzej - skąpa i zachłanna właścicielka fermy postanowiła produkować ciasto drobiowe. Niezależny samotni kogut Rocky pomoże "hodowlanym" przygotować plan, jak wyfrunąć z klatki.
Bohaterami filmu są kury, których największym marzeniem jest uciec z fermy, gdzie są hodowane dla jajek, a później na rosół. Niestety, wyprowadzenie w pole właściciela, pana Tweedyego, i jego psich strażników okazuje się wyjątkowo trudne. Przywódczyni zbuntowanych niosek, Ginger, jest niezmordowana, ale kolejne odsiadki w karcerze dają się jej mocno we znaki. Ginger ogarnia zwątpienie, czy kiedykolwiek uda się jej wyrwać z niewoli u ludzi. Niezwykle inspirujące jest dla niej pojawienie się na fermie koguta zbiegłego z cyrku, Rockyego.
Na Kurzej Farmie Tweedy, każdy kurczak, który nie dostarczy jajka na śniadanie może skończyć na stole w porze obiadowej. Jednakże Ginger i jej skrzydlaci bracia żywią mocne postanowienie wyrwania się z niewoli, zanim podzielą klasyczny los hodowlanych kurczaków. Czasu pozostało już niewiele, ponieważ skąpa i zachłanna właścicielka farmy Pani Tweedy wpadła na nowy genialny pomysł, który ma jej zapewnić dostatni żywot - będzie produkować placki drobiowe! Teraz już z pomocą Rocky'ego niezależnego samotnika kurczaki przygotowują plan - jak wyfrunąć z klatki. Opis dystrybutora.
Kurczaki na farmie złej Pani Tweedy marzą o lepszym życiu, a mądra kura o imieniu Ginger snuje plany jak z niej wylecieć już na dobre! Jest tylko jeden problem kurczaki nie potrafią fruwać... Wszystkie próby spalają na panewce. Dopiero kogut Rocky podejmuje się nauczyć latać Ginger i jej pierzastych przyjaciół. Nie wie jak ciężki kawałek drobiastej roboty go czeka, jednak wspólna praca, determinacja i odrobina szczęścia pozwolą nieustraszonemu stadku na ostatnią, śmiałą próbę w walce o wolność! [opis dystrybutora]
"Uciekające kurczaki" to historia o grupie kurczaków, które są przetrzymywane w podobnej do więzienia kurzej farmie należącej do Państwa Tweedy. Jeśli kury nie zniosą wymaganej liczby jajek, są zabijane. Zdesperowane kurczaki pragną uciec. Z ich liderką, kurą Ginger, wymyślają plany ucieczki, ale wszystkie zawodzą. Pewnego dnia "latający" kogut Rocky ląduje w farmie po ucieczce z cyrku. Rocky i Ginger zawierają umowę: jeśli Rocky nauczy kury latać, Ginger pomoże mu ukryć się przed cyrkiem. Nauka latania zaczyna się, ale kurom nie wychodzi to najlepiej. W międzyczasie, pani Tweedy, która jest zmęczona małymi dochodami z kurzych jajek, planuje, aby robić z kurczaków ciasta i sprzedawać w supermarketach. Zamawia ogromną maszynę do robienia ciasta, do której jednym otworem wkłada się kurczaki, a drugim wychodzi z nich ciasto. Kurczaki muszą wymyślić plan, by uratować się przed śmiercią.
Stado zdesperowanych więźniarek, w które wcieliły się kury chcą uciec z fermy, na której dzień po dniu są zabijane. W ucieczce ma im pomóc Rocky-kogut, który przypadkiem znalazł się na ich fermie. Przyszłe uciekinierki są pewne, że Rocky potrafi fruwać, a on sam ukrywa przed nimi gorzką prawdę, że nie ma z lataniem nic wspólnego. Jak potoczą się losy przerażonych kur?
Chciwa i bezwzględna pani Tweedy jest właścicielką kurzej fermy. Ponieważ zyski z gospodarstwa cały czas spadają, decyduje się przerobić ptaki na pasztet. Kury dowiadują się o tym i postanawiają uciec. Ich przywódczynią jest niepokorna Ginger, która wielokrotnie, lecz bez skutku, próbowała wyrwać się z niewoli. Tymczasem na fermie pojawia się kogut Rocky, który twierdzi, że potrafi latać. Ginger prosi go, by nauczył nioski tej sztuki.
Aktor Postać
Mel Gibson Rocky
Julia Sawalha Ginger
John Sharian Cyrkowiec
Jo Harvey Allen Kurczak
Lisa Kay Kurczak
Laura Strachan Kurczak
Tony Haygarth Pan Tweedy
Jane Horrocks Babs
Timothy Spall Nick
Lynn Ferguson Mac
Phil Daniels Fetcher
Benjamin Whitrow Fowler
Imelda Staunton Bunty
Miranda Richardson Pani Tweedy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *