Vinci (2004)

  • Gatunek: Komedia kryminalna
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 48 min.
  • Cuma, złodziej antyków, wychodzi z więzienia dzięki pomocy pasera, który zleca mu kradzież „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci. Teraz musi skompletować ekipę.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Vinci (2004) to polski film sensacyjny z elementami komedii kryminalnej w reżyserii Juliusza Machulskiego. Scenariusz napisał sam reżyser, a w rolach głównych wystąpili Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Kamilla Baar i Jan Machulski. Film opowiada o planie kradzieży obrazu Damy z gronostajem Leonarda da Vinci, który wraca z Japonii do Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

**Akcja filmu rozpoczyna się w więzieniu, gdzie odbywa karę Robert Cumiński, ps. „Cuma” (Robert Więckiewicz). Jest on profesjonalnym złodziejem dzieł sztuki, który za kradzież cennego obrazu został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Pewnego dnia do Cumy zgłasza się Gruby (Mieczysław Grąbka), jego dawny kumpel z branży. Gruby proponuje Cumie, że wyciągnie go z więzienia, jeśli ten zgodzi się na wykonanie dla niego pewnego zadania.

Cuma zgadza się na propozycję Grubego i po wyjściu z więzienia rozpoczyna przygotowania do kradzieży Damy z gronostajem. Obraz ten jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki na świecie i jest przechowywany w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Cuma wie, że to będzie bardzo trudna misja, ale jest przekonany, że podoła jej.

Do pomocy Cumie przyłącza się jego przyjaciel i były kolega z branży, Julian Wolniewicz, ps. „Szerszeń” (Borys Szyc). Szerszeń jest specjalistą od planowania i wykonania napadów. Obaj mężczyźni zbierają ekipę, która pomoże im w realizacji planu. Do ich zespołu dołączają:

  • Magda (Kamilla Baar), studentka Akademii Sztuk Pięknych, która jest ekspertką w dziedzinie fałszerstwa dzieł sztuki;
  • Marcin Kudra (Łukasz Simlat), policjant, który jest zakochany w Magdzie i pomaga jej w zdobyciu informacji o muzeum;
  • Szymański (Dominik Bąk), policjant, który również pomaga Kudrze w realizacji jej planu.

Cuma i jego ekipa rozpoczynają przygotowania do kradzieży. Opracowany przez nich plan jest bardzo skomplikowany i wymaga dokładnego wykonania. Mężczyźni muszą m.in. zdobyć klucze do muzeum, skopiować obraz i podrobić podpis Leonarda da Vinci.

W międzyczasie do Krakowa przyjeżdża komisarz Łukasz Wilk (Marcin Dorociński), który ma za zadanie zabezpieczyć obraz przed kradzieżą. Wilk jest doświadczonym policjantem, który nie da sobie łatwo z przestępcami.

Dzień kradzieży wreszcie nadchodzi. Cuma i jego ekipa realizują swój plan z chirurgiczną precyzją. Obraz zostaje skradziony, a złodzieje bez przeszkód uciekają z Krakowa.

Wilk i jego zespół rozpoczynają śledztwo. Mają do dyspozycji jedynie kilka poszlak, ale są przekonani, że uda im się złapać złodziei.

Vinci to film, który łączy w sobie elementy sensacji, komedii i kryminału. Jest to dzieło inteligentne i zabawne, ale również pełne napięcia i niespodzianek. Film został doceniony przez krytyków i widzów, zdobywając kilka nagród, w tym nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepszy scenariusz i Najlepsza reżyseria.

Ocena filmu:

Vinci to film, który zdecydowanie warto obejrzeć. Jest to inteligentna i zabawna komedia kryminalna, która wciąga widza od pierwszej do ostatniej minuty. Film jest dobrze zrealizowany, z dobrymi aktorskimi kreacjami i trzymającym w napięciu scenariuszem.

Plusy filmu:

  • Inteligentny i zabawny scenariusz
  • Dobre aktorskie kreacje
  • Trzymający w napięciu scenariusz
  • Znakomite zdjęcia
  • Klimatyczna muzyka

Minusy filmu:

  • Film może być zbyt długi dla niektórych widzów

Podsumowanie:

Vinci to film, który z pewnością przypadnie do gustu fanom kina sensacyjnego, komedii i kryminału. Jest to dzieło inteligentne, zabawne i pełne napięcia.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Juliusz Machulski
scenariusz Juliusz Machulski
gatunek Komedia kryminalna
produkcja Polska
premiera 13 września 2004 (Światowa i polska premiera kinowa)
boxoffice $7 443 126 na świecie$7 443 126 poza USA
studio Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Canal+ Polska (współfinansowanie) / Film Vision /
tytuł oryg. Vinci

Obsada

Aktor Postać
Julian Wolniewicz "Szerszeń"
Robert Cumiński "Cuma"
Tadeusz Hagen
Magda
Komisarz Łukasz Wilk
Policjant Marcin Kudra
Policjant Szymański
Policjant Tałaj
Paser Mieczysław "Gruby"
Milionerka Barbara Sykalska
Piotr Krętałowicz
Egzaminator
Policjant na parkingu
Antykwariusz
Helmut
Reporter w TV
Syn Werbusa
Córka Werbusa
Profesorka ASP
Profesor ASP
Pani dziekan
Szachista
Doktor Wiaderny
Strażnik więzienny
Werbus
Komisarz Pociecha
Pirotechnik policyjny
Kierowca autokaru
Tanaka
Reporterka TVN
Reporterka City TV
Asystent Sykalskiej
Profesor egzaminator
Zofia Cumińska, matka "Cumy"
Grzegorz Zylewski, opiekun obrazu
Helena Antończyk, dyrektor Muzeum Czartoryskich
Żona Krętałowicza
Kreft
Studentka ASP
Kamerzysta City TV
Wykładowca UJ, członek komisji egzaminacyjnej
Licytator
Sąsiadka Juliana
Sprzątaczka w komendzie policji
Przewodniczka w Muzeum Czartoryskich
Pielęgniarka w więziennym gabinecie lekarskim
Sprzątaczka w komendzie policji
Sąsiadka matki "Cumy"

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Vinci (2004) to polska komedia kryminalna w reżyserii Juliusza Machulskiego. Film opowiada historię Cuma, złodzieja dzieł sztuki, który otrzymuje zlecenie kradzieży obrazu Damy z gronostajem Leonarda da Vinci.

Akcja filmu rozpoczyna się w więzieniu, gdzie przebywa Cuma. Dostaje on propozycję wyjścia na wolność od Grubego, pasera dzieł sztuki. Warunkiem jest kradzież obrazu Damy z gronostajem, który właśnie powrócił do Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Cuma niechętnie zgadza się na zlecenie, ale wie, że nie ma innego wyjścia. Zbiera ekipę do napadu, w skład której wchodzą:

  • Julian, jego dawny przyjaciel i partner w interesach
  • Magda, studentka ASP, która ma wykonać kopię obrazu
  • Gruby, który ma dostarczyć ekipie środki transportu i zakwaterowanie

Plan napadu jest szczegółowo opracowany. Cuma i Julian włamują się do muzeum, a Magda zamienia oryginalny obraz z kopią. Wszystko przebiega zgodnie z planem, ale wkrótce Cuma i jego ekipa odkrywają, że nie są jedynymi, którzy planują kradzież obrazu.

Do akcji wkracza międzynarodowy gang, kierowany przez tajemniczego mężczyznę o pseudonimie „Rzeźnik”. Gang ma w rękach kluczowy do kradzieży element - kopię klucza do skarbca muzeum.

Cuma i jego ekipa muszą teraz znaleźć sposób, aby wyprzedzić gang i udaremnić im kradzież obrazu. W tym celu muszą współpracować z policją, która prowadzi śledztwo w sprawie napadu.

Film Vinci to pełna humoru i zwrotów akcji historia o złodziejach dzieł sztuki, którzy muszą zmierzyć się z międzynarodowym gangiem. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów, a jego akcja rozgrywa się w malowniczych plenerach Krakowa.

Główne wątki filmu

  • Wątek kryminalny to główny wątek filmu. Opowiada o planowaniu i wykonaniu kradzieży obrazu Damy z gronostajem. Wątek ten jest pełen zwrotów akcji i niespodzianek.
  • Wątek komediowy jest ważnym elementem filmu. Wprowadza do niego elementy humoru, które łagodzą napięcie związane z wątkiem kryminalnym.
  • Wątek romantyczny to delikatny wątek, który rozwija się między Cumą i Magdą.

Obsada

  • Robert Więckiewicz w roli Cuma
  • Borys Szyc w roli Juliana
  • Kamilla Baar w roli Magdy
  • Jan Machulski w roli Tadeusza Hagena
  • Marcin Dorociński w roli komisarza Łukasza Wilka

Recenzje

Film Vinci otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Doceniano przede wszystkim humor i zwroty akcji w filmie. Recenzenci podkreślali również, że film jest dobrze zrealizowany i że akcja rozgrywa się w malowniczych plenerach Krakowa.

Podsumowanie

Film Vinci to dobra propozycja dla widzów, którzy lubią komedie kryminalne. Film jest pełen humoru, zwrotów akcji i niespodzianek. Akcja filmu rozgrywa się w malowniczych plenerach Krakowa.


Vinci (2004) to polska komedia sensacyjna w reżyserii Juliusza Machulskiego. Film opowiada o złodzieju dzieł sztuki, który otrzymuje zlecenie kradzieży obrazu Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką".

Akcja filmu rozpoczyna się w Krakowie, gdzie z Japonii wraca obraz "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci. Obraz jest ubezpieczony na 100 milionów dolarów i jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki na świecie.

Cuma (Robert Więckiewicz), złodziej dzieł sztuki, wychodzi z więzienia dzięki pomocy Grubego (Mieczysław Grąbka). Gruby proponuje Cumie zlecenie kradzieży "Damy z łasiczką".

Cuma zgadza się na zlecenie i rozpoczyna przygotowania do kradzieży. Zbiera ekipę, w skład której wchodzą:

  • Julian (Borys Szyc), przyjaciel Cumy i były kolega z więzienia
  • Magda (Kamilla Baar), studentka Akademii Sztuk Pięknych, która ma wykonać kopię obrazu
  • Hagen (Jan Machulski), fałszerz, który ma pomóc w przygotowaniu kopii

Cuma i jego ekipa włamują się do Muzeum Czartoryskich, gdzie znajduje się obraz. Potrafią wymknąć się policji, ale mają problem z wydostaniem się z muzeum z obrazem.

W tym samym czasie policja rozpoczyna śledztwo w sprawie kradzieży. Na czele śledztwa stoi komisarz Łukasz Wilk (Marcin Dorociński). Wilk jest doświadczonym policjantem, który ma za sobą wiele sukcesów w łapaniu złodziei dzieł sztuki.

W trakcie śledztwa Wilk dowiaduje się, że za kradzieżą stoi Cuma. Wilk rozpoczyna poszukiwania Cumy i jego ekipy.

W końcu Cuma i jego ekipie udaje się wydostać z muzeum z obrazem. Są jednak ścigani przez policję.

W finale filmu dochodzi do pościgu między Cumą a policją. Pościg kończy się w tunelu, gdzie Cuma i jego ekipa są ostatecznie ujęci przez policję.

Film "Vinci" to zabawna i pełna zwrotów akcji komedia sensacyjna. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają bardzo przekonująco.

Oprócz humoru i akcji, film porusza również tematykę sztuki i jej wartości. Film pokazuje, jak wielką wartość może mieć dzieło sztuki, a także jak łatwo może zostać ono skradzione.

Film "Vinci" został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Film zdobył kilka nagród, w tym nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepszy scenariusz i Najlepsza reżyseria.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu "Vinci":

  • Obraz "Dama z łasiczką" był eksponowany w Muzeum Czartoryskich w Krakowie w latach 1916-1939. W czasie II wojny światowej obraz został wywieziony do Niemiec, a po wojnie został przewieziony do Włoch. Do Polski obraz powrócił w 1994 roku.
  • Film "Vinci" był kręcony w Krakowie, Warszawie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Dubiu.
  • Na potrzeby filmu powstała specjalna replika obrazu "Dama z łasiczką".

Podsumowując, film "Vinci" to zabawna i pełna zwrotów akcji komedia sensacyjna, która porusza również tematykę sztuki i jej wartości. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorzy grają bardzo przekonująco.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *