Potop (1974)

  • Gatunek: Historyczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 4 godz. 48 min.
  • Młody chorąży Andrzej Kmicic musi zdobyć się na wiele poświęceń – nie tylko w walce z wrogami ojczyzny, ale i w miłości.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Potop (1974) to polski film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, będący trzecią ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Film opowiada o wydarzeniach z okresu potopu szwedzkiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a jego głównym bohaterem jest awanturniczy chorąży Andrzej Kmicic, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi; wskutek tego zmienia swe nazwisko, pod którym próbuje naprawić swe krzywdy i przeżywa zmianę swej osobowości.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1655 roku, kiedy to wojska szwedzkie pod wodzą króla Karola X Gustawa wkroczyły do Rzeczypospolitej. Andrzej Kmicic, młody chorąży, jest zaręczony z Oleńką Billewiczówną, córką bogatego szlachcica. Kmicic znany jest ze swej awanturniczej natury, a jego koligacje z rodem Radziwiłłów, który jest w opozycji do króla Jana Kazimierza, sprawiają, że jest postrzegany jako zdrajca.
[Image of Andrzej Kmicic w filmie „Potop (1974)”]

Kiedy Szwedzi zdobywają Wilno, Kmicic zostaje schwytany i osadzony w więzieniu. Tam poznaje pułkownika Jerzego Wołodyjowskiego, który jest dowódcą wojsk polskich walczących z najeźdźcą. Wołodyjowski przekonuje Kmicica, aby przyłączył się do jego oddziału. Kmicic, chcąc odzyskać dobre imię, przyjmuje pseudonim „Wołodyjowski” i rozpoczyna walkę z wrogiem.

W czasie wojny Kmicic przeżywa wiele przygód. Uczestniczy w wielu bitwach, w tym w bitwie pod Prostkami, w której Szwedzi zostają pokonani. Ratuje również Oleńkę przed porwaniem przez Szwedów.

Wkrótce jednak Kmicic popełnia błąd, który stawia go w jeszcze gorszej sytuacji. Zostaje oskarżony o zabójstwo komendanta zamku w Tykocinie. Aby oczyścić się z zarzutów, Kmicic musi pokonać w pojedynku mordercę komendanta. Pojedynek kończy się remisem, co powoduje, że Kmicic nadal jest podejrzewany o zbrodnię.

W końcu Kmicicowi udaje się odzyskać dobre imię. Oleńka wybacza mu jego błędy, a Kmicic poślubia ją. Film kończy się zwycięstwem Polaków nad Szwedami.

Potop to jeden z najwybitniejszych polskich filmów historycznych. Film został zrealizowany z dużym rozmachem i z dbałością o szczegóły. W rolach głównych wystąpili wybitni polscy aktorzy, w tym Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek i Tadeusz Łomnicki.

Film był bardzo dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność. Został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Złotą Palmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Ocena filmu

Potop to film, który warto obejrzeć. Jest to wspaniała opowieść o miłości, honorze i walce o ojczyznę. Film jest zrealizowany z dużym rozmachem i z dbałością o szczegóły. W rolach głównych wystąpili wybitni polscy aktorzy, którzy stworzyli niezapomniane kreacje.

Główne wątki filmu

Miłość

Jednym z najważniejszych wątków filmu jest miłość między Andrzejem Kmicicem a Oleńką Billewiczówną. Miłość ta jest pełna wzlotów i upadków. Kmicic i Oleńka często kłócą się i spierają, ale ich miłość jest silna i nie do złamania.

Honor

Kolejnym ważnym wątkiem filmu jest honor. Kmicic jest człowiekiem honoru, który zawsze walczy o to, co uważa za słuszne. Nawet kiedy popełnia błędy, zawsze stara się je naprawić.

Walka o ojczyznę

Film Potop to również opowieść o walce o ojczy

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Jerzy Hoffman, Adam Kersten
gatunek Historyczny
produkcja Polska, ZSRR
premiera 2 września 1974 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Henryk Sienkiewicz (powieść)
studio A.P. Dovzenko Filmstudio / Belarusfilm / Przedsiębiorstwo Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe"
tytuł oryg. Potop
inne tytuły The Deluge USA

Obsada

Aktor Postać
Andrzej Kmicic
Oleńka Billewiczówna
Pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski
Jan Onufry Zagłoba
Książę Janusz Radziwiłł
Wachmistrz Soroka
Bogusław Radziwiłł
Ciotka Kulwiecówna
Stary Kiemlicz
Król Jan II Kazimierz
Karol X Gustaw, król Szwecji
Zonia Gosztowtówna-Paculanka
Józwa Butrym
Roch Kowalski
Marynia Gasztowtówna-Paculanka
Braun
Aga
Kosma Kiemlicz
Damian Kiemlicz
Terka Gasztowtówna-Paculanka
Oskierko
Tyzenhauz
Jan Sakowicz
Jaromir Kokosiński
Rekuć Leliwa
Ranicki
Sosnowski
Prymas
Pułkownik Kuklinowski
Pułkownik Mirski
Charłamp
Tomasz
Butrym
Ganchoff
Bartek
Zbyszko
Uhlik
Kasjan Butrym
Krzepisz
Bergman
Miller
Stankiewicz
Zend
Ksiądz
Poseł cesarski
Kanclerz
Augustyn Kordecki
Stefan Czarniecki
Miecznik sieradzki Stefan Zamoyski
Kanclerz Oxenstierna
Wrzeszczowicz
Kulwiec-Hippocentaurus
Stankiewicz
Oficer księcia Bogusława
Augustyn Kordecki
Trębacz
Biskup
Szwedzki oficer
Szwedzki oficer
Szlachcic

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Potop (1974) to polski film historyczny w reżyserii Jerzego Hoffmana, będący trzecią ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Film opowiada o losach Andrzeja Kmicica, młodego chorążego, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi. W wyniku tego zmienia swe nazwisko na Babinicz i próbuje naprawić swe krzywdy.

Akcja filmu toczy się w XVII wieku, podczas potopu szwedzkiego. Polska Rzeczpospolita Obojga Narodów jest w opałach. Szwedzi pod wodzą Karola X Gustawa wkroczyli do kraju i zajmują kolejne miasta. Wśród Polaków panuje chaos i bezład.

W tym czasie Andrzej Kmicic jest zaręczony z Oleńką Billewiczówną. Jest ona córką bogatego szlachcica, który nie akceptuje Kmicica ze względu na jego awanturniczy charakter. Kmicic postanawia zdobyć aprobatę ojca Oleńki, dlatego przyłącza się do sił szwedzkich.

Wkrótce jednak Kmicic zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd. Szwedzi są okrutnymi najeźdźcami, którzy niszczą kraj i mordują jego mieszkańców. Kmicic postanawia wrócić do Polaków i walczyć z wrogiem.

Kmicic zmienia swe nazwisko na Babinicz i rozpoczyna walkę z szwedami. Wkrótce staje się jednym z najwybitniejszych dowódców polskich. Jego oddziały dokonują wielu bohaterskich czynów, m.in. zdobywają Wilno i odbijają Oleńkę z rąk Szwedów.

Kmicic w końcu zyskuje szacunek i uznanie. Oleńka również wybacza mu jego błędy. W końcu dochodzi do ich ślubu.

Potop jest monumentalnym dziełem, które przedstawia wspaniałą opowieść o miłości, honorze i walce o ojczyznę. Film jest bogato sfilmowany i charakteryzuje się doskonałą obsadą.

Bohaterowie

Andrzej Kmicic to główny bohater filmu. Jest on młodym, awanturniczym szlachcicem, który zakochuje się w Oleńce Billewiczównie. Kmicic popełnia błąd, przyłączając się do sił szwedzkich, ale w końcu postanawia walczyć z wrogiem. W trakcie filmu Kmicic przechodzi przemianę wewnętrzną. Z awanturnika staje się mężnym i szlachetnym człowiekiem. [Image of Andrzej Kmicic w filmie "Potop"]

Oleńka Billewiczówna to córka bogatego szlachcica. Jest ona piękną i inteligentną kobietą, która kocha Kmicica. Oleńka początkowo nie ufa Kmicicowi, ale w końcu wybacza mu jego błędy. [Image of Oleńka Billewiczówna w filmie "Potop"]

Pułkownik Jerzy Michał Wołodyjowski to jeden z najwybitniejszych dowódców polskich. Jest on znany ze swej odwagi i umiejętności walki. Wołodyjowski jest mentorem Kmicica i pomaga mu odzyskać honor.

Jan Onufry Zagłoba to przyjaciel Kmicica. Jest to szlachcic o ogromnej sile i odwadze. Zagłoba jest zawsze gotów pomóc Kmicicowi, nawet w najtrudniejszych momentach. [Image of Jan Onufry Zagłoba w filmie "Potop"]

Książę Janusz Radziwiłł to jeden z głównych antagonistów filmu. Jest on przywódcą stronnictwa antykrólewskiego, które współpracuje ze Szwedami. Radziwiłł jest okrutnym i bezwzględnym człowiekiem. [Image of Książę Janusz Radziwiłł w filmie "Potop"]

Recepcja

Potop został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Film zdobył wiele nagród, m.in. Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Potop jest uważany za jeden z najlepszych polskich filmów wszechczasów. Jest to dzieło, które przetrwało prób


Film "Potop" to epicka opowieść o losach młodego chorążego orszańskiego, Andrzeja Kmicica, w czasach najazdu szwedzkiego na Polskę w latach 1655-1660. Reżyser Jerzy Hoffman przedstawia burzliwe wydarzenia historyczne splecione z dramatem miłosnym i wewnętrzną walką głównego bohatera o honor i ojczyznę.

Andrzej Kmicic (w tej roli Daniel Olbrychski) wraca na Żmudź jako młody, ambitny oficer gotowy do spełnienia ostatniej woli zmarłego głowy rodu Billewiczów. Ma objąć posiadłość w Lubiczu i poślubić piękną Aleksandrę, zaręczoną z nim. Jednak jego losy szybko komplikują się, gdy jego kompania, złożona z ludzi wątpliwej reputacji, wpada w bójkę z okoliczną szlachtą. Rozpoczyna się spirala przemocy, w której Kmicic staje się protagonista konfliktu, atakując i podpalając majątek Wołmontowiczów.

W krwawej eskalacji zemsty Kmicic porywa również Oleńkę Billewiczównę, znaną także jako Małgorzata Braunek, narzeczoną swoją i innych dramatycznie rozgrywających się wydarzeń. Jednakże jego brutalne działania spotykają się z oporem pułkownika Michała Wołodyjowskiego, który w wyniku pojedynku rani Kmicica.

Po powrocie do zdrowia Kmicic decyduje się na nowy kierunek życia. Wstępuje do służby Janusza Radziwiłła, wielkiego hetmana litewskiego, w nadziei na odzyskanie honoru i miłości Oleńki. Jednak jego nadzieje zostają brutalnie rozbite, gdy podczas uczty w Kiejdanach Radziwiłł zdradza polskiego króla i poddaje się Szwedom.

Nasza historia toczy się na tle realiów historycznych, w czasach, gdy Polska była na krawędzi upadku, zaatakowana przez potężnego wroga. Jednakże Hoffman nie tylko prezentuje nam zmagania polityczne i militarną obronę kraju, ale również ukazuje wewnętrzne rozterki głównego bohatera.

Andrzej Kmicic, na początku buntowniczy i porywczy, przechodzi przez proces dojrzewania i samopoznania. Zdrajca w oczach wielu, próbuje odkupić swoje winy i odzyskać honor, stając się symbolem odwagi i poświęcenia dla ojczyzny. Pod przybranym nazwiskiem Babinicza, służy w obronie Jasnej Góry, wygrywając serca narodu brawurowymi czynami. Z nieodpowiedzialnego watażki staje się bohaterem narodowym.

"Potop" to nie tylko opowieść o heroicznej walce z wrogiem zewnętrznym, ale również o walce z własnymi słabościami i dążeniu do zbawienia. Jerzy Hoffman ukazuje nam epokowe wydarzenia w sposób barwny i pełen emocji, zwracając uwagę nie tylko na wielkie bitwy, lecz także na drobne ludzkie dramaty i triumfy.


Film "Potop", wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana, to opowieść o burzliwych wydarzeniach historycznych splatających się z dramatem miłosnym i wewnętrzną walką głównego bohatera o honor i ojczyznę.

Andrzej Kmicic, młody chorąży orszański, powraca na Żmudź jako ambitny oficer gotowy do spełnienia ostatniej woli zmarłego głowy rodu Billewiczów. Ma objąć posiadłość w Lubiczu i poślubić piękną Aleksandrę, zaręczoną z nim. Jednakże los szybko staje mu na przeszkodzie, gdy jego kompania, składająca się z ludzi wątpliwej reputacji, zostaje uwikłana w bójkę z okoliczną szlachtą. Rozpoczyna się spiralna przemoc, w której Kmicic staje się głównym uczestnikiem konfliktu, atakując i podpalając majątek Wołmontowiczów.

W krwawej spirali zemsty Kmicic porywa również Oleńkę Billewiczównę, znaną także jako Małgorzata Braunek, narzeczoną swoją i innych dramatycznie rozgrywających się wydarzeń. Jednakże jego brutalne działania napotykają opór pułkownika Michała Wołodyjowskiego, który w wyniku pojedynku rani Kmicica.

Po powrocie do zdrowia Kmicic decyduje się na nowy kierunek życia, wstępując do służby Janusza Radziwiłła, wielkiego hetmana litewskiego, w nadziei na odzyskanie honoru i miłości Oleńki. Jednakże jego nadzieje zostają brutalnie rozbite, gdy podczas uczty w Kiejdanach Radziwiłł zdradza polskiego króla i poddaje się Szwedom.

Nasza historia rozwija się na tle realiów historycznych, w czasach, gdy Polska znajdowała się na krawędzi upadku, zaatakowana przez potężnego wroga. Hoffmana ukazuje nie tylko zmagania polityczne i militarną obronę kraju, ale także wewnętrzne rozterki głównego bohatera.

Andrzej Kmicic, na początku buntowniczy i porywczy, przechodzi przez proces dojrzewania i samopoznania. Zdrajca w oczach wielu, próbuje odkupić swoje winy i odzyskać honor, stając się symbolem odwagi i poświęcenia dla ojczyzny. Pod przybranym nazwiskiem Babinicza, służy w obronie Jasnej Góry, zdobywając serca narodu brawurowymi czynami. Z nieodpowiedzialnego watażki staje się bohaterem narodowym.

"Potop" to nie tylko opowieść o heroicznej walce z wrogiem zewnętrznym, ale także o walce z własnymi słabościami i dążeniu do zbawienia. Jerzy Hoffman ukazuje nam epokowe wydarzenia w sposób barwny i pełen emocji, zwracając uwagę nie tylko na wielkie bitwy, lecz także na drobne ludzkie dramaty i triumfy.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *