Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 39 min.
  • Tomasz Berg jest śmiertelnie chory, dlatego prosi byłą żonę o sfinansowanie ryzykownej operacji. Stan jego jest jednak tak poważny, iż nie ma żadnej nadziei na wyleczenie.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową to film psychologiczny z 2000 roku w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Głównym bohaterem jest Tomasz Berg (Zbigniew Zapasiewicz), 60-letni lekarz, który dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chory. Bliskość śmierci wyzwala w nim szereg przemyśleń i emocji, które prowadzą do jego wewnętrznej przemiany.

Film rozpoczyna się od sceny rozgrywającej się w średniowieczu. Święty Bernard z Clairvaux (Tadeusz Bradecki) prosi o ułaskawienie skazanego na śmierć koniokrada (Paweł Okraska). Ta scena stanowi metaforę dla sytuacji Tomasza, który również stoi przed wyborem: życie lub śmierć.

Tomasz jest inteligentnym i wykształconym mężczyzną, ale również cynicznym i egoistycznym. W życiu kierował się zasadą „carpe diem”, czerpiąc jak najwięcej przyjemności z chwili obecnej. Choroba zmusza go do spojrzenia na świat w zupełnie inny sposób.

Tomasz zaczyna kwestionować swoje dotychczasowe życie. Zadaje sobie pytania o sens istnienia, o miłość, o Boga. Próbuje odnaleźć drogę, która poprowadzi go do szczęścia.

W poszukiwaniu odpowiedzi Tomasz podejmuje szereg działań. Prosi byłą żonę Annę (Krystyna Janda) o sfinansowanie operacji, która mogłaby go uratować. Próbuje także odnaleźć miłość w ramionach młodej kobiety (Monika Krzywkowska).

Jednak wszystkie jego wysiłki kończą się niepowodzeniem. Operacja jest niemożliwa, a miłość do młodej kobiety okazuje się iluzją.

Ostatecznie Tomasz podejmuje decyzję o tym, że nie chce walczyć o życie. Przygotowuje się do śmierci, a ostatnie chwile spędza w szpitalu, w otoczeniu bliskich osób.

Motywy

Film Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Sposób, w jaki ludzie radzą sobie z chorobą i śmiercią. Tomasz Berg początkowo próbuje zaprzeczyć swojej chorobie, a następnie ucieka się do różnych zachowań destrukcyjnych. Ostatecznie jednak podejmuje trudną decyzję o przyjęciu śmierci.
  • Sens życia. Choroba Tomasza zmusza go do refleksji nad sensem życia. Zadaje sobie pytania o to, co jest dla niego ważne i co pozostawi po sobie.
  • Miłość. Tomasz próbuje odnaleźć miłość w ostatnich chwilach swojego życia. Jednak jego poszukiwania kończą się niepowodzeniem.

Interpretacja

Film Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako metaforę poszukiwania sensu życia, opowieści o walce człowieka z chorobą i śmiercią, a także jako studium ludzkiej psychiki.

Film Zanussiego jest filmem głębokim i poruszającym. Porusza ważne tematy w sposób szczery i bezkompromisowy. Jest to film, który warto zobaczyć, szczególnie jeśli interesuje nas tematyka ludzkiej egzystencji.

Ocena

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową to jeden z najlepszych filmów Krzysztofa Zanussiego. Jest to film dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą i poruszającą historią. Film ten z pewnością zapadnie w pamięć widzów na długo.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Krzysztof Zanussi
scenariusz Krzysztof Zanussi
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera lipca 2000 (Światowa) 8 września 2000 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Syrena EG
studio Agencja Filmowa Telewizji Polskiej / Canal+ Polska / Jacques Le Glou Audiovisuel
tytuł oryg. Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową
inne tytuły Life As a Fatal Sexually Transmitted Disease Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Tomasz Berg
Anna, była żona Tomasza
Zakonnik Marek
Garderobiana Hanka
Filip, chłopak Hanki, student medycyny
Karol, obecny mąż Anny
Profesor
Piosenkarz - narkoman
Św. Bernard w filmie "Bernard i Abelard"
Koniokrad w filmie "Bernard i Abelard"
Starszy wioskowy w filmie "Bernard i Abelard"
Matka chorego muzyka
Chory muzyk
Pielęgniarka
Starszy lekarz w Paryżu
Asystentka dyrektora biura podróży
Asystent profesora na obchodzie
Sąsiadka Tomasza
Pracownik kostnicy
Sekretarka profesora
Dyrektor biura podróży
Lekarz
Salowa przemywająca Tomasza
Młodszy lekarz w Paryżu
Ranny kaskader na planie filmu "Bernard i Abelard"
Kierownik planu filmu "Bernard i Abelard"
Klapserka na planie filmu "Bernard i Abelard"
Kelnerka
Reżyser filmu "Bernard i Abelard"
Asystent profesora na zajęciach z patologii
Abelard w filmie "Bernard i Abelard"
Mężczyzna w kawiarni

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową to film psychologiczny Krzysztofa Zanussiego z 2000 roku. Głównym bohaterem jest Tomasz Berg, 60-letni lekarz, który dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Bliskość śmierci wyzwala w nim pragnienie spełnienia wszystkich swoich pragnień, nawet tych najbardziej zakazanych.

Film rozpoczyna się w średniowiecznej Francji. Święty Bernard z Clairvaux, mistyk i założyciel zakonu cystersów, stara się ocalić skazańca przed karą śmierci. Współcześnie Tomasz Berg, również lekarz, otrzymuje diagnozę nieuleczalnej choroby. Jego życie wywraca się do góry nogami.

Tomasz jest człowiekiem cynicznym i egoistycznym. Do tej pory żył beztrosko, korzystając z uroków życia. Teraz, gdy wie, że niedługo umrze, chce przeżyć wszystko, co do tej pory odkładał na później.

Początkowo Tomasz próbuje uratować swoje życie. Prosi byłą żonę Annę o sfinansowanie kosztownej operacji w Paryżu. Anna jednak odmawia. Tomaszowi pozostaje więc tylko pogodzić się ze śmiercią.

W obliczu śmierci Tomasz zaczyna inaczej patrzeć na świat. Dochodzi do wniosku, że jego dotychczasowe życie było pozbawione sensu. Chce więc naprawić błędy, które popełnił.

Tomasz zaczyna flirtować z młodą aktorką, Magdaleną. Chce ją uwieść, aby udowodnić sobie, że wciąż jest atrakcyjny. Jednak jego plany nie układają się po jego myśli. Magdalena odrzuca jego zaloty.

Tomasz zaczyna również rozmawiać z młodym księdzem, Markiem. Chce od niego uzyskać potwierdzenie, że Bóg nie istnieje. Jednak Marek nie jest w stanie odpowiedzieć na jego pytanie.

W końcu Tomasz postanawia popełnić samobójstwo. Zaczyna przygotowywać wszystko do swojej śmierci. Jednak w ostatniej chwili dowiaduje się, że jego były kochanek, Paweł, jest śmiertelnie chory. Tomasz postanawia pomóc Pawłowi w ostatnich chwilach życia.

Ostatecznie Tomasz odnajduje sens życia w pomaganiu innym. Zostaje wolontariuszem w hospicjum, gdzie opiekuje się umierającymi ludźmi.

Motywe

Motyw śmierci jest głównym motywem filmu. Tomasz Berg wie, że niedługo umrze, i to doświadczenie zmusza go do przewartościowania swojego życia.

Motyw poszukiwania sensu życia jest również istotnym motywem filmu. Tomasz, wiedząc, że jego życie dobiega końca, zaczyna zastanawiać się, jaki był jego sens.

Motyw miłości pojawia się w filmie w kilku odsłonach. Tomasz próbuje uwieść Magdalenę, ale jego plany nie układają się po jego myśli. Jednak ostatecznie odnajduje miłość w pomaganiu innym.

Motyw wiary jest również obecny w filmie. Tomasz, będący ateistą, szuka potwierdzenia, że Bóg nie istnieje. Jednak rozmowy z księdzem Markiem nie przynoszą mu odpowiedzi.

Ocena

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową to film poruszający i refleksyjny. Zanussi w sposób subtelny i wyważony porusza trudne tematy śmierci, sensu życia i wiary.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Sceny średniowiecznej Francji są niezwykle realistyczne. W rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy: Zbigniew Zapasiewicz, Krystyna Janda i Tadeusz Bradecki.

Podsumowanie

Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową to film, który warto obejrzeć. To poruszająca opowieść o człowieku, który w obliczu śmierci odnajduje sens życia.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *