Zatrute pióro / Quills (2000)

  • Gatunek: Dramat Kostiumowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 4 min.
  • Tytuł oryginalny: Quills
  • Markiz de Sade trafia do zakładu dla obłąkanych. Próbuje obejść zakaz publikowania, potajemnie wysyłając wydawcom swoje rękopisy.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Zatrute pióro (2000) to film Philipa Kaufmana opowiadający o ostatnich latach życia markiza de Sade, jednego z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy w historii. Obraz przedstawia de Sade’a jako człowieka o silnym poczuciu wolności i niezależności, który nie boi się wyrażać swoich myśli, nawet jeśli są one szokujące i oburzające.

Akcja filmu rozgrywa się w osiemnastowiecznej Francji, po upadku rewolucji. Markiz de Sade (Geoffrey Rush) jest osadzony w przytułku dla obłąkanych w Charenton. Mimo to, dzięki pomocy praczki Madeleine (Kate Winslet), nadal pisze swoje skandalizujące powieści.

Nowa powieść de Sade’a, Justyna, dociera do rąk Napoleona Bonaparte (Ron Cook). Cesarz jest oburzony treścią utworu i postanawia powstrzymać de Sade’a przed dalszym pisaniem. W tym celu wysyła do Charenton doktora Royer-Collarda (Michael Caine), sadystycznego lekarza, który ma za zadanie zastraszyć i poniżyć pisarza.

W Charenton dochodzi do konfrontacji między de Sade’em a doktorem Royer-Collardem. Markiz nie zamierza podporządkować się władzy i nadal pisze swoje powieści. Jego sprzeciw budzi wzburzenie wśród pacjentów przytułku, którzy zaczynają go traktować jako swojego przywódcę.

Film Zatrute pióro to poruszająca opowieść o wolności słowa i cenie, jaką trzeba za nią zapłacić. To także wnikliwe studium osobowości markiza de Sade’a, człowieka, który był jednocześnie geniuszem i szaleńcem.

Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Otrzymał m.in. nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Konfrontacja między wolnością słowa a cenzurą

**Film Zatrute pióro porusza temat wolności słowa i cenzury. Markiz de Sade jest symbolem wolności wypowiedzi, nawet jeśli jego słowa są szokujące i oburzające. Doktor Royer-Collard natomiast reprezentuje władzę, która próbuje tę wolność ograniczyć.

**W filmie dochodzi do konfrontacji między tymi dwoma punktami widzenia. Markiz de Sade nie zamierza podporządkować się władzy i nadal pisze swoje powieści. Jego sprzeciw budzi wzburzenie wśród pacjentów przytułku, którzy zaczynają go traktować jako swojego przywódcę.

Film pokazuje, że wolność słowa jest wartością, za którą trzeba walczyć.

  • Walka o miłość

**Film Zatrute pióro to także historia miłości między markizem de Sade’em a Madeleine. Madeleine jest młodą, naiwną praczką, która zakochuje się w de Sade’u. De Sade natomiast odwzajemnia jej uczucia.

**Ich miłość jest zakazana, ponieważ de Sade jest uważany za obłąkanego. Jednak ich miłość jest prawdziwa i silna.

Ich miłość jest symbolem walki o wolność i niezależność.

  • Konfrontacja między rozumem a szaleństwem

**Film Zatrute pióro to także refleksja nad naturą szaleństwa. Markiz de Sade jest uważany za obłąkanego, ponieważ jego poglądy są szokujące i oburzające. Jednak de Sade uważa, że to on jest szalony, a nie ci, którzy go tak postrzegają.

**W filmie dochodzi do konfrontacji między rozumem a szaleństwem. Markiz de Sade reprezentuje szaleństwo, które jest twórcze i buntownicze. Doktor Royer-Collard natomiast reprezentuje rozum, który jest zniewolony przez władzę.

Film pokazuje, że szaleństwo może być siłą twórczą i buntowniczą.

Podsumowując, film Zatrute pióro to poruszająca i wnikliwa opowieść o wolności słowa, miłości i szaleństwie. To film, który warto zobaczyć, aby zastanowić się nad tymi ważnymi tematami.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Philip Kaufman
scenariusz Doug Wright
gatunek Dramat, Kostiumowy
produkcja USA, Niemcy, Wielka Brytania
premiera 2 września 2000 (Światowa) 16 lutego 2001 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $17 989 227 na świecie$7 065 332 w USA$10 923 895 poza USA
budżet $13 500 000
studio Fox Searchlight Pictures (przedstawia) / Charenton Productions (niewymienione w czołówce) / Hollywood Partners (współudział) /
tytuł oryg. Quills

Obsada

Aktor Postać
Markiz de Sade
Madeleine Le Clerc
Coulmier
Doktor Royer-Collard
Madame LeClerc
Delbene
Simone
Renee Pelagie
Prouix
Valcour
Mademoiselle Clairwill
Sprzedawca
Sprzedawca
Pitou
Delfin
Cleante
Napoleon Bonaparte
Lunatyk podczas przedstawienia
Lunatykujący członek zespołu
Prostytutka
Siostra Flavie
Siostra Rose Fatima
Właściciel lombardu
Fop
Bouchon
Charlotte
Franval
Orvolle
Pani Bougival
Michette
Louison
Guerin
Opat Maupas
Gaillon
Panna Renard
Siostra Noirceuil
Jeździec
Lokaj
Wariatka

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Zatrute pióro to film Philipa Kaufmana z 2000 roku, opowiadający o ostatnich latach życia markiza de Sade. Akcja filmu rozgrywa się w osiemnastowiecznej Francji, w okresie po rewolucji francuskiej. De Sade zostaje umieszczony w przytułku dla obłąkanych w Charentonie, gdzie kontynuuje pisanie swoich kontrowersyjnych dzieł. Jego rękopisy są publikowane dzięki pomocy Madeleine Leclerc, młodej praczki, która jest nim zafascynowana.

Nowa powieść de Sade'a, Justyna, wywołuje wściekłość samego Napoleona. Władca wysyła do Charentonu doktora Royer-Collarda, specjalistę od wyrafinowanych tortur, który ma powstrzymać pisarza przed dalszym pisaniem.

Royer-Collard wprowadza w Charentonie nowe porządki, które budzą sprzeciw zarządzającego przytułkiem ojca Coulmiera. Lekarz rywalizuje również z markizem o względy Madeleine.

Konflikt między de Sadem, Royer-Collardem i ojcem Coulmierem prowadzi do tragicznych wydarzeń.

Film Zatrute pióro to poruszająca opowieść o wolności słowa, szaleństwie i miłości. Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, m.in. Złoty Glob dla najlepszego aktora w roli pierwszoplanowej dla Geoffreya Rusha.

Główne wątki filmu:

  • Walka o wolność słowa: de Sade jest symbolem wolności słowa, nawet jeśli jego dzieła są kontrowersyjne i szokujące. Royer-Collard reprezentuje siły, które chcą tę wolność ograniczyć.
  • Konfrontacja między szaleństwem a normalnością: de Sade jest uważany za obłąkanego, ale jego idee są w rzeczywistości bardzo racjonalne. Royer-Collard jest natomiast zdrowym człowiekiem, ale jego metody są skrajnie nieludzkie.
  • Miłość i pożądanie: de Sade i Madeleine są w sobie zakochani, ale ich miłość jest zakazana. Ojciec Coulmier również jest zakochany w Madeleine, ale jego miłość jest niespełniona.

Ocena filmu:

Zatrute pióro to film dobrze zrealizowany i poruszający. Geoffrey Rush stworzył wspaniały portret markiza de Sade, a Kate Winslet jest doskonałą Madeleine. Film jest bogaty w tematykę i skłania do refleksji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *