Wielkie żarcie / La grande bouffe (1973)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 10 min.
  • Tytuł oryginalny: La grande bouffe
  • Czterej mężczyźni spotykają się na uczcie w podmiejskiej willi, by popełnić samobójstwo z przejedzenia.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Wielkie żarcie (fr. La grande bouffe, wł. La grande abbuffata) to francusko-włoski film komediodramat z 1973 roku w reżyserii Marco Ferreriego. Film opowiada o grupie czterech przyjaciół, którzy postanawiają spędzić weekend w wiejskiej rezydencji, aby się najeść do śmierci.

Głównymi bohaterami filmu są Marcello (Marcello Mastroianni), pilot linii lotniczych; Ugo (Ugo Tognazzi), restaurator; Michel (Michel Piccoli), reżyser telewizyjny; i Philippe (Philippe Noiret), sędzia. Wszyscy czterej są zamożnymi i wykształconymi mężczyznami, którzy są rozczarowani życiem. Marcello jest zmęczony monotonią swojej pracy, Ugo jest niezadowolony ze swojego małżeństwa, Michel jest znudzony swoją karierą, a Philippe jest zmęczony otaczającym go światem.

Przyjaciele postanawiają wspólnie spędzić weekend w wiejskiej rezydencji Philippe’a. Chcą wykorzystać ten czas, aby się najeść do śmierci. Zamożny gospodarz zapewnia im dostęp do nieograniczonej ilości jedzenia i alkoholu.

Przez kolejne dni przyjaciele jedzą i piją bez opamiętania. Zjadają ogromne ilości mięsa, ryb, warzyw, owoców, słodyczy, a także piją wino, szampana i wódkę. Wraz z jedzeniem rosną w nich poczucie sytości i przyjemności, ale także poczucie apatii i depresji.

W pewnym momencie przyjaciele zaczynają rozumieć, że ich plan może się nie udać. Próbują przestać jeść, ale nie są w stanie się powstrzymać. Ich ciała zaczynają się psuć, a oni sami pogrążają się w coraz większej depresji.

W końcu jeden z przyjaciół, Ugo, umiera z powodu uduszenia. Pozostali trzej przyjaciele są załamani, ale postanawiają kontynuować swój plan. W końcu wszyscy czterej umierają z powodu skrajnego przejedzenia.

Wielkie żarcie to film o wieleznacznym przesłaniu. Można go interpretować jako satyrę na konsumpcjonizm i dekadencję mieszczaństwa, ale także jako metaforę egzystencjalnej pustki i poszukiwania sensu życia. Film jest również mocno kontrowersyjny, ponieważ porusza temat śmierci i kanibalizmu.

Film został nakręcony w czarno-białej technice, co nadaje mu bardziej dramatyczny i surowy charakter. Ferreri wykorzystał w filmie liczne metafory i symbole, aby wyrazić swoje przesłanie. Na przykład, jedzenie jest symbolem życia, ale także śmierci. Przyjaciele, którzy jedzą do syta, dążą do śmierci, ale jednocześnie w ten sposób próbują zatrzymać upływ czasu.

Wielkie żarcie to film, który nie pozostawia widza obojętnym. Jest to obraz poruszający, ale także trudny do przyjęcia. Film jest jednak wciąż aktualny, ponieważ porusza problemy, które są obecne w dzisiejszym świecie.

Oto kilka ważniejszych motywów i symboli występujących w filmie:

  • Jedzenie: Jedzenie jest jednym z najważniejszych motywów w filmie. Jest symbolem życia, ale także śmierci. Przyjaciele, którzy jedzą do syta, dążą do śmierci, ale jednocześnie w ten sposób próbują zatrzymać upływ czasu.
  • Śmierć: Śmierć jest kolejnym ważnym motywem w filmie. Przyjaciele, którzy postanawiają się najeść do śmierci, dążą do samobójstwa. Ich śmierć jest jednak symboliczna. Jest to śmierć mieszczaństwa, dekadencji i konsumpcjonizmu.
  • Kanibalizm: Kanibalizm jest kolejnym symbolem, który pojawia się w filmie. Przyjaciele, którzy jedzą się nawzajem, stanowią metaforę społeczeństwa, które pożera samo siebie.
  • Czarno-biała fotografia: Czarnoskóra fotografia nadaje filmowi bardziej dramatyczny i surowy charakter. Jest to spójne z przesłaniem filmu, które jest mocne i kontrowersyjne.

Wielkie żarcie to film, który warto zobaczyć przynajmniej raz. Jest to obraz, który nie pozostawia widza obojętnym. Jest to film poruszający, ale także trudny do przyjęcia. Film jest jednak wciąż aktualny, ponieważ porusza problemy, które są

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Marco Ferreri
scenariusz Rafael Azcona, Marco Ferreri
gatunek Dramat
produkcja Francja, Włochy
premiera 17 maja 1973 (Światowa)
na podstawie Francis Blanche (dialogi)
studio Capitolina Produzioni Cinematografiche (koprodukcja) / Films 66 / Mara Films
tytuł oryg. La grande bouffe
inne tytuły The Big Feast Miedzynarodowe The Great Feed Miedzynarodowe Blow Out Wielka Brytania La Grande Bouffe Wielka Brytania

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *