Wielki błękit / Le grand bleu (1988)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok: 1988
  • Czas trwania: 2 godz. 48 min.
  • Tytuł oryginalny: Le grand bleu
  • Jacques i jego przyjaciel z dzieciństwa Enzo rywalizują o mistrzostwo w nurkowaniu bez butli. Obaj chcą pobić kolejny rekord.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Luc Besson
scenariusz Marilyn Goldin / Jacques Mayol / więcej...
gatunek Dramat
produkcja Francja / USA / Włochy
premiera 11 maja 1988 (świat)
boxoffice $3 580 882 w USA
na podstawie Luc Besson (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Art House
studio Gaumont (przedstawia) / Les Films du Loup (produkcja wykonawcza)
data produkcji 1988
tytuł oryg. Le grand bleu
inne tytuły Wielki błękit Polska The Big Blue Miedzynarodowe Wielka Brytania Filipiny USA The Big Blue Miedzynarodowe Wielka Brytania Filipiny USA
Jacques to homo delphinus - nurek, który lepiej czuje się w towarzystwie delfinów w ich morskim królestwie, niż wśród ludzi. Rywalizuje z przyjacielem z dzieciństwa, Enzo, o mistrzowski tytuł we "Free Diving" oraz bije kolejne rekordy głębokości w nurkowaniu bez butli. Walka, połączona z wzajemną fascynacją obu bohaterów może doprowadzić do tragedii. Obaj przecież kochają morze i nurkowanie na swój sposób i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Wydaje się, że jest tam miejsce dla nich obu, lecz co powie na tęsknoty Jacquesa Johana, kochająca tego dziwnego człowieka - delfina całym sercem?
Film rozpoczynają czarno-białe sceny z wybrzeży Grecji. Dzieci bawią się, starając się zanurkować w morzu jak najgłębiej. Następna scena (w kolorze) dwadzieścia lat później, na Sycylii: dwaj Włosi ratują nurka z opresji. Przenosimy się do Peru: kobieta zmierza ku szczytom, podczas gdy mężczyzna nurkuje w głębi jeziora, by sprawdzić zwolnienie krążenia krwi w warunkach ekstremalnego zimna. Na Lazurowym Wybrzeżu spotykają się dwaj chłopcy z pierwszej sceny. W Nowym Jorku dziewczyna spotkana w Peru dowiaduje się, że poznany nurek ma ubiegać się o mistrzostwo świata w swobodnym nurkowaniu, w Taorminie, na Sycylii. Chce być obecna przy rywalizacji między Jacquesem, nazywanym Francuzem, a Włochem Enzo. Silniejsze niż życie, silniejsze niż ląd, morze zwycięża i zabiera w swoje otchłanie zafascynowanych nurków.
Dla Jacquesa Maloya (Jean-Marc Barr) morze jest całym życiem, nie wyobraża sobie innego, chociaż jego ojciec zginął w wypadku podczas nurkowania. Mieszkający na tej samej wyspie Enzo Molinari (Jean Reno) jest mistrzem świata we "Free diving". Jacques, pewny swych umiejętności postanawia stanąć z nim do zawodów. W międzyczasie poznaje też Johannę (Rosanna Arquette), zakochuje się w niej i staje przed życiowym wyborem: zostać z ukochaną kobietą, czy na zawsze pogrążyć się w "wielkim błękicie"...
Historia dwóch nurków: ich przyjaźni i rywalizacji. W ich wspólną pasję (nurkowanie głębinowe bez butli z tlenem) wplata się miłość do kobiety i do delfinów. I choć obsesyjne dążenie Enzo do bycia lepszym od początku zapowiada tragedię, wydaje się, że jest ona naturalnym zamknięciem historii odmierzanej kolejnymi zawodami, w których bohaterowie biorą udział. W całym obrazie czuć ogromną miłość jaką Besson darzy morze- jako nastolatek podróżował z rodzicami , którzy prowadzili kursy nurkowania, więc jego dzieciństwo jest z nim nierozłączne związane.
Jest takie miejsce na naszej planecie dziwniejsze od wszystkich innych - najsłabiej poznane i najbardziej tajemnicze - miejsce gdzie, podobnie jak w przestrzeni kosmicznej, ulatnia się konwencjonalne pojmowanie czasu i odległości, miejsce magiczne i niebezpieczne, do którego ludzkie ciało i ludzka dusza muszą się przystosować. Jest to zarazem jedyne miejsce, gdzie człowiek o imieniu Jacques Mayal naprawdę czuje się jak w domu. Tym miejscem jest morska otchłań - "Wielki błękit".
Aktor Postać
Jean Reno Enzo Molinari
Rosanna Arquette Johanna Baker
Jean-Marc Barr Jacques Mayol
Paul Shenar Dr Laurence
Sergio Castellitto Novelli
Jean Bouise Wujek Louis
Marc Duret Roberto
Griffin Dunne Duffy
Andréas Voutsinas Ksiądz
Valentina Vargas Bonita
Kimberly Beck Sally
Patrick Fontana Alfredo
Alessandra Vazzoler Mama Enzo
Geoffrey Carey Nadzorca
Bruce Guerre-Berthelot Młody Jacques
Gregory Forstner Młody Enzo
Claude Besson Ojciec Jacquesa
Marika Gevaudan Angelica
Jan Rouiller Noireuter
Pierre Semmler Franck
Jacques Levy Lekarz
Tredessa Dalton Carol
Luc Besson Blondwłosy nurek
Valentina Castellani Kobieta w windzie
Christian Gazio Wstrzymany nurek
Chico Scimone Andre Bonnet
Eric Do Japoński nurek
André Germe Filipiński nurek
Ronald Teuhi Tahitański nurek
Rosario Campese Kelner
Franco Diogene Recepcjonista
Constantin Alexandrov Treser delfinów
Pierre-Alain de Garrigues Nadzorca
Claude Robin Taksówkarz
Paul Herman Taksówkarz w USA
Nicolas Maltos Koordynator zanurzeń na platformie
Marc Planceon Sanitariusz

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *