W stronę morza / Mar adentro (2004)

  • Gatunek: Biograficzny Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 5 min.
  • Tytuł oryginalny: Mar adentro
  • Sparaliżowany od 30 lat Ramón stara się o pozwolenie na eutanazję.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

W stronę morza (2004) to film Alejandro Amenábara, który opowiada o prawdziwej historii Ramóna Sampedro, hiszpańskiego mechanika, który po skoku do wody w 1968 roku został sparaliżowany od szyi w dół. Przez 28 lat walczył o prawo do eutanazji, wzbudzając tym samym ogromną dyskusję na temat tej kontrowersyjnej kwestii.

Film rozpoczyna się w 1994 roku, kiedy Ramón ma już 51 lat. Mieszka w nadmorskim miasteczku w Galicji, otoczony przez rodzinę i przyjaciół, którzy troszczą się o niego i starają się mu ulżyć w cierpieniu. Ramón jednak nie może pogodzić się z tym, że został uwięziony w ciele, które nie jest w stanie mu służyć. Pragnie umrzeć z godnością, zanim jego stan się pogorszy i będzie jeszcze bardziej zależny od innych.

W tym czasie Ramón poznaje Julię (Belén Rueda), młodą prawniczkę, która zgadza się go reprezentować w jego walce o eutanazję. Julia jest przekonana, że Ramón ma prawo do decydowania o własnym życiu i jest gotowa zrobić wszystko, aby mu pomóc.

Ramón i Julia szybko się do siebie zbliżają. Ramón jest dla Julii inspiracją, pokazuje jej, że nawet w najtrudniejszych okolicznościach można zachować wiarę w życie. Julia natomiast pomaga Ramónowi w jego walce, daje mu nadzieję, że jego głos zostanie wysłuchany.

W międzyczasie Ramón poznaje również Rosę (Lola Dueñas), młodą kobietę, która jest w nim zakochana. Rosa jest przeciwna eutanazji, uważa, że Ramón powinien walczyć o życie. Jednak z czasem zaczyna rozumieć jego punkt widzenia i zaczyna go wspierać.

Ramón, Julia i Rosa tworzą niezwykły trójkąt, który łączy miłość, współczucie i walkę o sprawiedliwość. Ich historia jest pełna emocji, poruszających momentów i trudnych decyzji.

W stronę morza to film, który porusza ważne kwestie moralne i etyczne. Amenábar nie daje łatwych odpowiedzi na pytanie, czy eutanazja jest moralnie dopuszczalna. Film pokazuje różne perspektywy tego problemu, pozwala widzom wyrobić sobie własną opinię.

Film został doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie. Otrzymał m.in. Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a Javier Bardem został nagrodzony za swoją rolę Ramóna Sampedro.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest w dużej mierze oparty na wspomnieniach Ramóna Sampedro, które zostały wydane w książce „Cartas desde el infierno”.
  • W filmie wystąpili również: Mabel Rivera, Celso Bugallo, Clara Segura i Joan Dalmau.
  • Film został kręcony w Galicji, w tym w nadmorskim miasteczku Porto do Son, gdzie mieszkał Ramón Sampedro.

Ocena filmu:

W stronę morza to film, który warto zobaczyć. Jest to poruszająca i dobrze zrealizowana historia, która skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Alejandro Amenábar
scenariusz Alejandro Amenábar, Mateo Gil
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja Hiszpania, Francja, Włochy
premiera 2 września 2004 (Światowa) 21 stycznia 2005 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $38 535 221 na świecie$2 104 923 w USA$36 430 298 poza USA
dystrybucja SPInka
studio Sogepaq (przedstawia) / Canal+ France / Eurimages (wsparcie) /
tytuł oryg. Mar adentro
inne tytuły The Sea Inside Miedzynarodowe The Sea Within Miedzynarodowe The Sea Inside Wielka Brytania The Sea Inside USA

Obsada

Aktor Postać
Ramón Sampedro
Julia
Rosa
Manuela
José
Gené
Joaquín
Germán
Javi
Marc
Ojciec Francisco
Sędzia
Dziennikarka
Dziennikarz
Sędzia
Santiago
Dziewczyna z plaży
Christian
Hermano Andrés
Kierownik
Samuel
Przyjaciel Ramóna
Kierowca
Prezenter
Introligator

Zdjęcia

Alternatywne opisy

W stronę morza (2004) to hiszpański dramat filmowy w reżyserii Alejandro Amenábara, oparty na prawdziwej historii Ramóna Sampedro, hiszpańskiego mechanika, który po skoku do wody został sparaliżowany i przez 28 lat walczył o prawo do eutanazji. Film zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, a Javier Bardem został nagrodzony za rolę główną.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1973 roku, gdy Ramón Sampedro (Javier Bardem) w wieku 30 lat ulega wypadkowi, w wyniku którego zostaje sparaliżowany od szyi w dół. Mężczyzna jest otoczony miłością rodziny i przyjaciół, ale nie może pogodzić się ze swoją niepełnosprawnością. Uważa, że życie w takim stanie jest niegodne i pragnie godnie umrzeć.

Ramón rozpoczyna wieloletnią walkę o prawo do eutanazji. Zwraca się do sądu, ale jego wnioski są odrzucane. Podpisuje także petycję do króla Hiszpanii, na której zbiera podpisy tysięcy osób.

W tym czasie Ramón poznaje Julię (Belén Rueda), młodą prawniczkę, która zgadza się reprezentować go w sądzie. Kobieta jest zafascynowana osobowością Ramóna i stopniowo zaczyna rozumieć jego argumenty.

Do życia Ramóna wkrada się także Rosa (Lola Dueñas), młoda kobieta, która chce go przekonać, że warto żyć. Ramón jest nią zauroczony, ale nie jest gotowy na nowy związek.

Mimo tego, że Ramón stopniowo poznaje wartość życia, pozostaje nieugięty w swoim postanowieniu. W końcu, w 1998 roku, podejmuje ostateczną decyzję i popełnia samobójstwo.

Film W stronę morza to poruszająca opowieść o człowieku, który walczy o prawo do godnej śmierci. Ramón Sampedro to postać złożona i kontrowersyjna, ale bez wątpienia jest to człowiek, który zainspirował miliony ludzi na całym świecie.

Film Amenábara został zrealizowany z dużym rozmachem i dbałością o szczegóły. Scenariusz jest dobrze napisany i wiarygodnie oddaje realia tamtych czasów. Obsada filmu jest znakomita, a Javier Bardem stworzył wybitną kreację Ramóna Sampedro.

W stronę morza to film, który porusza ważne kwestie moralne i religijne. To film, który skłania do refleksji i dyskusji. To film, który warto zobaczyć.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w autentycznych miejscach, w których żył Ramón Sampedro.
  • Film otrzymał 7 nagród Goya, w tym nagrodę dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszego aktora.
  • Film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

**Jeśli interesują Cię filmy poruszające temat eutanazji, W stronę morza to obowiązkowa pozycja. To film, który na długo zapadnie w Twojej pamięci.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *