Tramwaj zwany pożądaniem / A Streetcar Named Desire (1951)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 2 min.
  • Tytuł oryginalny: A Streetcar Named Desire
  • Blanche przyjeżdża do Nowego Orleanu, aby odwiedzić siostrę Stellę. Podczas pobytu popada w konflikt z jej mężem.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Tramwaj zwany pożądaniem (ang. A Streetcar Named Desire) to amerykański dramat filmowy z 1951 roku w reżyserii Elii Kazana, adaptacja sztuki autorstwa Tennessee Williamsa pod tym samym tytułem. Film opowiada historię Blanche Dubois, kobiety z wyższych sfer, która przybywa do Nowego Orleanu, aby odwiedzić swoją siostrę Stellę. Stella jest zamężna za Stanleya Kowalskiego, mężczyznę z niższych klas społecznych. Blanche i Stanley są diametralnie różnymi osobami i ich spotkanie prowadzi do konfliktu, który zakończy się tragicznie.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną, w której Blanche przybywa do Nowego Orleanu. Jest to kobieta zniszczona przez życie. Jej mąż popełnił samobójstwo, a jej dom w Alabamie spłonął. Blanche jest zrozpaczona i szuka schronienia u Stelli.

Stella jest szczęśliwa z mężem, ale Blanche nie akceptuje Stanleya. Jest on dla niej zbyt prymitywny i niekulturalny. Blanche próbuje zniszczyć małżeństwo Stelli, flirtując z Mitchem, przyjacielem Stanleya.

Stanley jest wściekły na Blanche. Zarzuca jej, że jest dziwką i że próbuje odebrać mu żonę. Blanche jest sparaliżowana strachem. Nie jest w stanie poradzić sobie z rzeczywistością i zaczyna wariować.

W finale filmu Blanche zostaje wyrzucona z domu Stelli. Jest to dla niej ostateczny upadek. Blanche zostaje umieszczona w szpitalu psychiatrycznym, gdzie spędzi resztę życia.

Bohaterowie

Blanche DuBois to główna bohaterka filmu. Jest to kobieta z wyższych sfer, która ma skłonność do idealizowania rzeczywistości. Blanche jest piękna i elegancka, ale jest też niestabilna emocjonalnie. Blanche jest ofiarą swoich własnych iluzji. Nie potrafi pogodzić się z rzeczywistością i dlatego popada w obłęd.
[Image of Blanche DuBois, bohaterka filmu Tramwaj zwany pożądaniem]

Stella Kowalska to siostra Blanche. Jest to kobieta kochająca i oddana mężowi. Stella jest przeciwieństwem Blanche. Jest realistką i potrafi pogodzić się z rzeczywistością. Stella jest ofiarą miłości do Stanleya. Nie potrafi poradzić sobie z jego agresją, ale nie chce go też opuścić.

Stanley Kowalski to mąż Stelli. Jest to mężczyzna z niższych klas społecznych, który jest agresywny i dominujący. Stanley jest ofiarą swojego środowiska. Nie potrafi poradzić sobie z emocjami i dlatego często sięga po przemoc.
[Image of Stanley Kowalski, bohater filmu Tramwaj zwany pożądaniem]

Mitch Mitchell to przyjaciel Stanleya. Jest to mężczyzna skromny i nieśmiały. Mitch jest zakochany w Blanche, ale nie jest w stanie poradzić sobie z jej iluzjami. Mitch jest ofiarą własnego uczucia. Nie potrafi odejść od Blanche, nawet gdy wie, że jest to dla niego zgubne.

Symbolika

Film Tramwaj zwany pożądaniem jest pełen symboliki. Tytuł filmu nawiązuje do tramwaju, który kursuje przez Nowy Orlean. Tramwaj jest symbolem zmian i przemian. Blanche przybywa do Nowego Orleanu, aby rozpocząć nowe życie. Jednak jej przeszłość nie pozwala jej na to. Blanche jest uwięziona w swoich iluzjach i nie potrafi pogodzić się z rzeczywistością.

Innym symbolem filmu jest dom Stella i Stanleya. Dom jest symbolem bezpieczeństwa i stabilności. Blanche pragnie schronienia w domu siostry. Jednak dom Stelli staje się dla niej więzieniem. Blanche nie potrafi poradzić sobie z agresją Stanleya i dlatego ucieka z domu.

Ocena

Tramwaj zwany pożądaniem to jeden z najwybitniejszych filmów amerykańskich. Film jest doskonale zrealizowany pod względem technicznym. Reżyseria Elii Kazana jest mistrzowska. Kazanowi udało się uchwycić na ekranie całą dramaturgię sztuki Tennessee Williamsa.

**Film jest również znakomity pod względem aktorskim. Vivien Leigh stworzyła kreację, która przeszła do historii kina. Leigh zagrała Blanche z wielką maestrią. Jej kre

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Elia Kazan
scenariusz Oscar Saul, Tennessee Williams
gatunek Dramat
produkcja USA
premiera (Wznowienie w polskich kinach) września 1951 (Światowa) 5 września 2014 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $8 000 000 w USA
budżet $1 800 000
na podstawie Tennessee Williams (sztuka)
dystrybucja Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
studio Charles K. Feldman Group / Warner Bros.
tytuł oryg. A Streetcar Named Desire

Obsada

Aktor Postać
Stanley Kowalski
Blanche DuBois
Stella Kowalski
Harold "Mitch" Mitchell
Steve
Pablo
Eunice
Mężczyzna roznoszący prenumeratę
Lekarz
Przełożona pielęgniarek
Meksykanka
Marynarz
Przechodzień
Policjant
Uliczny sprzedawca
Kobieta chichocząca z Eunice
Starosta
Przechodzeń
Epizod
Handlarz
Handlarz
Handlarz

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Tramwaj zwany pożądaniem, reż. Elia Kazan, 1951

Tramwaj zwany pożądaniem to amerykański dramat filmowy z 1951 roku w reżyserii Elii Kazana, adaptacja sztuki autorstwa Tennessee Williamsa pod tym samym tytułem. Film opowiada o Blanche Dubois, kobiecie z wyższych sfer, która przybywa do Nowego Orleanu, aby odwiedzić swoją siostrę Stellę i jej męża Stanleya Kowalskiego. Spotkanie tych dwóch kobiet, reprezentujących dwa odmienne światy, prowadzi do dramatycznych konsekwencji.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Orleanie w latach 40. XX wieku. Blanche Dubois, pochodząca z wyższych sfer, traci wszystko, co miała: dom, majątek i męża. W rozpaczy przybywa do swojej młodszej siostry Stelli, która mieszka w biednej dzielnicy miasta z mężem Stanleyem Kowalskim.

Stanley to mężczyzna silny, fizycznie i psychicznie. Jest żonaty z Stellą od kilku lat i mają syna. Stanley jest zazdrosny o swoją żonę i nie akceptuje Blanche.

Blanche jest kobietą delikatną i wrażliwą. Ma skłonność do fantazjowania i upiększania rzeczywistości. W swoich wspomnieniach widzi siebie jako piękną i szczęśliwą kobietę. W rzeczywistości jednak jest zgorzkniała i pozbawiona nadziei.

Spotkanie Blanche i Stanleya prowadzi do konfliktu. Stanley czuje się zagrożony przez Blanche i jej wyrafinowany światopogląd. Blanche z kolei nie może zaakceptować Stanleya i jego prostackiej natury.

Konflikt między Blanche i Stanleyem doprowadza do tragedii. Blanche traci zaufanie Stelli i zostaje wyrzucona z domu. Stanley staje się coraz bardziej agresywny i w końcu gwałci Blanche.

Obsada

Vivien Leigh w roli Blanche Dubois [Image of Vivien Leigh jako Blanche Dubois w filmie "Tramwaj zwany pożądaniem"]

Marlon Brando w roli Stanleya Kowalskiego [Image of Marlon Brando jako Stanley Kowalski w filmie "Tramwaj zwany pożądaniem"]

Kim Hunter w roli Stelli Kowalskiej

Karl Malden w roli Mitcha Mitchella

Analiza

Tramwaj zwany pożądaniem to film o sile i kruchości ludzkiej natury. Blanche Dubois to postać tragiczna. Jest kobietą, która straciła wszystko, co miała, i która nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Jest zagubiona i samotna, a jej ucieczka w świat fantazji jest wyrazem jej rozpaczy.

Stanley Kowalski to postać równie tragiczna. Jest mężczyzną, który nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami. Jest agresywny i impulsywny, a jego gwałt na Blanche jest wyrazem jego wewnętrznego bólu i frustracji.

Tramwaj zwany pożądaniem to film o złożonych relacjach międzyludzkich. Blanche i Stanley to dwie osoby, które reprezentują dwa odmienne światy. Ich spotkanie prowadzi do konfliktu, który kończy się tragedią.

Film został uznany za jedno z arcydzieł kina amerykańskiego. Zdobył czterech Oscarów, w tym za najlepszą aktorkę pierwszoplanową (Vivien Leigh) i najlepszego aktora drugoplanowego (Marlon Brando).

Wpływ

Tramwaj zwany pożądaniem miał duży wpływ na rozwój kina amerykańskiego. Film przyczynił się do popularyzacji tzw. teatru na ekranie, czyli adaptacji sztuk teatralnych na film. Obraz wpłynął również na rozwój aktorstwa filmowego. Występy Vivien Leigh i Marlona Brando są uważane za jedne z najlepszych w historii kina.

Film jest nadal aktualny i poruszający. Opowiada o uniwersalnych prawdach o ludzkiej naturze, takich jak miłość, zazdrość, rozpacz i przemoc.


"Tramwaj zwany pożądaniem", film wyreżyserowany przez Elia Kazana w 1951 roku, to niezwykła opowieść o konflikcie, napięciu emocjonalnym i ukrytych tajemnicach, rozgrywająca się w Nowym Orleanie. Główną postacią jest Blanche Dubois (w znakomitej kreacji Vivien Leigh), kobieta z delikatną duszą, która przybywa do miasta, by odwiedzić swoją siostrę Stellę (Kim Hunter). Jej spokój zostaje jednak szybko zachwiany przez napięcia z jej mężem, Stanleyem (Marlon Brando).

Blanche, pełna delikatności i wrażliwości, przyjeżdża do Nowego Orleanu, aby odwiedzić siostrę Stellę. Mimo początkowego entuzjazmu związkuje się z nią konfliktami, które narastać będą w miarę upływu czasu. Jej obecność w domu Stanleya i Stelli zaczyna drażnić męża siostry, Stanleya, który jest człowiekiem o gwałtownym usposobieniu i nieprzewidywalnym charakterze.

Historia ta, oparta na sztuce Tennessee Williamsa, ukazuje kompleksowe portrety postaci i ich zawiłe relacje. Blanche, chwiejna emocjonalnie, staje w konfrontacji z bezwzględnym i bezpośrednim Stanleyem, co prowadzi do eskalacji konfliktu. To spotkanie dwóch przeciwstawnych charakterów nieuchronnie prowadzi do napięcia i kłótni, które z czasem przekształcają się w burzę emocji.

Nie brakuje w tej historii również elementów symbolicznych. Tramwaj, nazwany "Pożądaniem", stanowi metaforę dla namiętności i pożądania, które prowadzą do konfliktów i chaosu. Jego obecność w życiu bohaterów symbolizuje narastające napięcie oraz zderzenie ich pragnień i ograniczeń.

Jednak nie tylko relacje między Blanche a Stanleyem są przedmiotem zainteresowania w filmie. Zagadkowa przeszłość Blanche oraz jej tajemnice stają się punktem centralnym, gdy odkrywane są stopniowo przez pozostałych bohaterów. Jej delikatność i kruchość skrywają mroczne sekrety, które wychodzą na jaw w miarę jak akcja się rozwija.

"Tramwaj zwany pożądaniem" to film, który nie tylko porusza tematykę konfliktów osobistych i emocjonalnych, ale także kładzie nacisk na złożoność ludzkiej psychiki i jej zdolność do ukrywania prawdy przed światem zewnętrznym. Kreacje aktorskie, zwłaszcza Vivien Leigh jako Blanche i Marlon Brando jako Stanley, są niezapomniane i stanowią prawdziwe arcydzieło sztuki aktorskiej.

W miarę jak historia się rozwija, widzowie są wciągani coraz głębiej w świat bohaterów, odkrywając kolejne warstwy ich osobowości i motywacje. Emocjonalna intensywność filmu oraz znakomita reżyseria Elia Kazana sprawiają, że "Tramwaj zwany pożądaniem" pozostaje jednym z najważniejszych dzieł w historii kina, poruszającym uniwersalne tematy ludzkiej natury i relacji międzyludzkich.


"Tramwaj zwany pożądaniem", dzieło reżysera Elia Kazana z 1951 roku, to przejmująca historia o konflikcie, pasji i zakamarkach ludzkiej psychiki, osadzona w klimatycznym Nowym Orleanie. Główną bohaterką jest Blanche Dubois (w wspaniałej interpretacji Vivien Leigh), kobieta pełna subtelności i emocji, która przybywa do miasta, by odwiedzić siostrę Stellę (Kim Hunter). Jednakże jej spokój szybko zostaje zachwiany przez napięcia związane z jej bratem polanym, Stanleyem (Marlon Brando).

Blanche, delikatna i wrażliwa, przyjeżdża do Nowego Orleanu, aby spotkać się ze swoją siostrą Stellą. Pomimo początkowego entuzjazmu, z czasem narasta konflikt między nią a jej szwagrem, Stanleyem, człowiekiem o wybuchowym temperamentu i nieprzewidywalnym charakterze.

Film ten, oparty na sztuce Tennessee Williamsa, prezentuje nam pełnokrwiste postacie i ich złożone relacje. Blanche, niepewna siebie, staje w obliczu bezpośredniego i nieustępliwego Stanleya, co prowadzi do narastającego napięcia i coraz częstszych spięć. Zderzenie tych dwóch skrajnych osobowości prowadzi do wybuchu emocji i dramatycznych konfrontacji.

Nie brakuje w filmie również symboliki. Tytułowy tramwaj, nazwany "Pożądaniem", stanowi metaforę dla pragnienia i namiętności, które prowadzą do chaosu i konfliktów. Jego obecność w życiu bohaterów symbolizuje narastające napięcie oraz zetknięcie ich pragnień i ograniczeń.

Jednak to nie tylko relacje między Blanche a Stanleyem są przedmiotem zainteresowania w filmie. Zagadkowa przeszłość Blanche oraz jej tajemnice stają się centralnym punktem, gdy stopniowo są odkrywane przez pozostałych bohaterów. Jej kruchość i wrażliwość kryją mroczne sekrety, które ujawniają się w miarę rozwoju akcji.

"Tramwaj zwany pożądaniem" to nie tylko historia konfliktów osobistych i emocjonalnych, ale także głęboka analiza ludzkiej psychiki i jej zdolności do ukrywania prawdy. Aktorskie kreacje, szczególnie Vivien Leigh jako Blanche i Marlon Brando jako Stanley, są niezapomniane i stanowią prawdziwą ucztę dla widza.

Wraz z rozwojem fabuły, widzowie są coraz bardziej wciągani w świat bohaterów, odkrywając kolejne warstwy ich osobowości i motywacji. Intensywność emocjonalna filmu oraz mistrzowska reżyseria Elia Kazana sprawiają, że "Tramwaj zwany pożądaniem" pozostaje jednym z najważniejszych arcydzieł w historii kina, poruszającym uniwersalne tematy ludzkiej natury i relacji międzyludzkich.


Komentarze

Jedna odpowiedź do “Tramwaj zwany pożądaniem / A Streetcar Named Desire (1951)”

  1. Fotograf napisał(a):

    Świetny artykuł. Byłem zachwycony, że wszedłem na ten wpis. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Muszę podziękować za Twoją pracę. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i często tu zaglądał, by poczytać nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *