Trainspotting (1996)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 34 min.
  • Narkoman Mark Renton postanawia zerwać z nałogiem. Jednak jego kumple tak łatwo na to nie pozwolą.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner VoD Strefa

Fabuła

Trainspotting (1996) to brytyjski film komediowy-dramatyczny w reżyserii Danny’ego Boyle’a, oparty na powieści irlandzkiego pisarza Irvine’a Welsha o tym samym tytule. Film opowiada o grupie młodych ludzi z Edynburga, którzy uzależnieni są od narkotyków, w szczególności od heroiny. Głównym bohaterem jest Mark Renton (Ewan McGregor), który postanawia zerwać z nałogiem i zacząć nowe życie. Jednak jego przyjaciele nie pozwalają mu tak łatwo odejść.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Mark Renton opowiada o swoim życiu w Edynburgu. Jest 27-letnim mężczyzną, który zarabia na życie kradzieżami i handlem narkotykami. Jego najlepsi przyjaciele to Begbie (Robert Carlyle), Sick Boy (Jonny Lee Miller), Spud (Ewen Bremner) i Diane (Kelly Macdonald). Razem spędzają czas na imprezach, zażywaniu narkotyków i drobnych przestępstwach.

Pewnego dnia Mark spotyka matkę, która jest zaniepokojona jego stanem zdrowia i zachowaniem. Mark postanawia, że to najwyższy czas, aby zerwać z nałogiem. Wyjeżdża do Londynu i rozpoczyna terapię odwykową. W nowej rzeczywistości poznaje Frances (Susan Vidler), z którą się zakochuje.

Jednak Mark nie jest w stanie całkowicie odciąć się od przeszłości. Jego przyjaciele z Edynburga nieustannie go odwiedzają i próbują namówić do powrotu. Begbie, który jest niebezpiecznym psychopatą, grozi Markowi śmiercią, jeśli nie wróci do nich.

Mark musi podjąć trudną decyzję: czy zerwać z nałogiem i zacząć nowe życie, czy też wrócić do znajomych i wrócić do dawnego trybu życia.

Film „Trainspotting” jest śmiałym i kontrowersyjnym obrazem, który w realistyczny sposób przedstawia problem uzależnienia od narkotyków. Film jest pełen czarnego humoru i absurdalnych sytuacji, ale nie brakuje w nim też momentów wzruszających i poruszających.

Film zdobył wiele nagród, w tym BAFTA dla najlepszego brytyjskiego filmu roku oraz nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Oto niektóre z najistotniejszych wątków i tematów poruszanych w filmie „Trainspotting”:

  • Uzależnienie od narkotyków – film przedstawia uzależnienie od narkotyków jako chorobę, która może zniszczyć życie człowieka. Mark Renton jest inteligentnym i zdolnym mężczyzną, ale uzależnienie od heroiny sprawia, że traci kontrolę nad swoim życiem.
  • Przeszłość i teraźniejszość – film opowiada o konflikcie między przeszłością i teraźniejszością. Mark Renton pragnie zerwać z przeszłością i zacząć nowe życie, ale jego przyjaciele nie pozwalają mu na to.
  • Przyjaźń – film pokazuje, że przyjaźń może być zarówno siłą napędową, jak i przeszkodą w drodze do zmiany. Przyjaciele Marka są jego najbliższymi ludźmi, ale jednocześnie są oni również źródłem jego uzależnienia.

„Trainspotting” to film, który nie pozostawia widza obojętnym. To obraz, który porusza i skłania do refleksji. Film jest wart obejrzenia, nawet jeśli nie jest się fanem filmów o tematyce narkotykowej.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Danny Boyle
scenariusz John Hodge
gatunek Dramat
produkcja Wielka Brytania
premiera 23 lutego 1996 (Światowa) 23 września 1997 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $71 991 080 na świecie$16 491 080 w USA$55 500 000 poza USA
budżet $3 500 000
na podstawie Irvine Welsh (powieść)
studio Channel Four Films / Figment Films / The Noel Gay Motion Picture Company
tytuł oryg. Trainspotting

Obsada

Aktor Postać
Renton
Spud
Sick Boy
Tommy
Begbie
Diane
Swanney
Pan Renton
Pani Renton
Allison
Lizzy
Gail
Gavin / Amerykański turysta
Mikey Forrester
Gospodarz teleturnieju
Diler
Andreas
Matka Gail
Ojciec Gail
Matka Diane
Ojciec Diane
Mężczyzna
Mężczyzna
Kobieta
Szeryf
Pośrednik handlu nieruchomościami
Mężczyzna kupujący mieszkanie
Pracownik ochrony w sklepie
Pielęgniarka Rentona
Duży mężczyzna w pubie
Komentator sportowy

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *