Syn Szawła / Saul fia (2015)

  • Gatunek: Dramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 47 min.
  • Tytuł oryginalny: Saul fia
  • Członek Sonderkommando z Auschwitz chce za wszelką cenę, na przekór obozowej rzeczywistości, godnie pochować chłopca, w którym widzi swego syna.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Syn Szawła (2015) to węgierski dramat wojenny w reżyserii László Nemesa, który przedstawia historię Szawła Ausländera, członka Sonderkommando w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego i zdobył wiele innych nagród, w tym Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Akcja filmu rozgrywa się w 1944 roku, w ostatnich miesiącach funkcjonowania obozu Auschwitz-Birkenau. Szaweł jest członkiem Sonderkommando, grupy żydowskich więźniów zmuszanych do asystowania nazistom w procesie eksterminacji. Jego codzienność to praca w komorze gazowej, gdzie jest świadkiem okrucieństw dokonywanych na niewinnych ludziach.

Pewnego dnia Szaweł znajduje ciało młodego chłopca, który zginął w komorze gazowej. Chłopiec ma na sobie łańcuszek z medalikiem, który przypomina Szawłowi jego własnego syna. Szaweł postanawia pochować chłopca z godnością i znaleźć dla niego rytualny obrządek pogrzebowy.

W poszukiwaniu odpowiedniego miejsca pochówku Szaweł musi przedzierać się przez obóz, który jest pełen śmierci i rozpaczy. Spotyka na swojej drodze innych członków Sonderkommando, którzy są zmęczeni i zniechęceni. Szaweł jest jednak zdeterminowany, aby pochować chłopca i nadać mu godny koniec.

Film Syn Szawła to poruszające i pełne emocji dzieło, które pozwala nam wczuć się w sytuację więźniów obozów koncentracyjnych. Reżyser László Nemes zastosował w filmie unikatową technikę filmowania, która pozwala widzowi zobaczyć świat oczami Szawła. Akcja filmu jest kręcona z perspektywy pierwszej osoby, co sprawia, że widz czuje się jakby sam znajdował się w obozie.

Film jest pełny realistycznych scen ukazujących okrucieństwa Holocaustu. Nemes nie ucieka od brutalności i cierpienia, które były codziennością obozowego życia. Jednak film nie jest tylko dokumentem o Zagładzie. To także opowieść o ludzkiej duszy, która potrafi znaleźć nadzieję i sens nawet w najciemniejszych momentach.

Ocena filmu

Syn Szawła to wybitne dzieło filmowe, które porusza ważne i trudne tematy. Film jest świetnie zrealizowany, a aktorstwo jest na najwyższym poziomie. Géza Röhrig w roli Szawła stworzył przejmującą kreację, która pozostaje w pamięci widza na długo po obejrzeniu filmu.

Film jest również znaczącym osiągnięciem artystycznym. Nemes zastosował w filmie unikatową technikę filmowania, która pozwala widzowi wczuć się w sytuację bohatera. Dzięki temu Syn Szawła to doświadczenie, które nie tylko porusza, ale także pozostaje w pamięci na długo.

Nagrody i nominacje

  • Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)
  • Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny (nominacja)
  • Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej: Najlepszy film zagraniczny (nominacja)
  • Nagroda Satelita za najlepszy film zagraniczny (nominacja)
  • Grand Prix na festiwalu w Cannes
  • Nagroda FIPRESCI na festiwalu w Cannes
  • Nagroda Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes
  • Nagroda Europa Cinemas Label na festiwalu w Cannes
  • Nagroda za najlepszy film na festiwalu w Locarno
  • Nagroda za najlepszy film na festiwalu w Toronto
  • Nagroda za najlepszy film na festiwalu w San Sebastián
  • Nagroda za najlepszy film na festiwalu w Zurychu

Cytaty z filmu

  • „Bóg jest martwy.” – Szaweł
  • „Musimy się utrzymać przy życiu.” – Szaweł
  • „Musimy znaleźć godny sposób, aby pochować tych ludzi.” – Szaweł
  • „Świat nie może zapomnieć o tym, co się tu stało.” – Szaweł

Podsumowanie

Syn Szawła to poruszające i pełne emocji dzieło, które pozwala nam wczuć się w sytuację więźniów obozów koncentracyjnych. Film jest świetnie zrealizowany i porusza ważne i trudne tematy.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria László Nemes
scenariusz László Nemes, Clara Royer
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Węgry
premiera 15 maja 2015 (Światowa) 22 stycznia 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $6 564 545 na świecie$1 777 043 w USA$4 787 502 poza USA
budżet $1 650 000
dystrybucja Gutek Film
studio Hungarian National Film Fund (wsparcie) / Laokoon Filmgroup
tytuł oryg. Saul fia
inne tytuły Son of Saul Miedzynarodowe

Obsada

Aktor Postać
Szaweł Ausländer
Abraham Warszawski
Oberkapo Biederman
Brodaty więzień
Rabin Frankel
Syn Szawła
Syn Szawła
Dr Miklos Nyiszli
Kapo Feigenbaum
Rosyjski więzień
Mietek
Starszy sierżant Voss
Starszy sierżant Busch
Yankl (młody więzień)
Schlojme
Apikoyres (grecki rabin)
Hirsch (kolekcjoner złota)
Katz
Ella
Landesman
Kapo
Doktor SS
Stary rabin
Żołnierz
Członek Sonderkommando
Młoda kobieta w baraku kobiecym
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Ruszający się artysta
Żołnierz
Ruszający się artysta
Ruszająca się artystka
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Żołnierz
Ruszający się artysta
Ruszająca się artystka
Ruszający się artysta
Ruszająca się artystka
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Ruszająca się artystka
Ruszająca się artystka
Ruszająca się artystka
Żołnierz
Żołnierz
Ruszająca się artystka
Ruszająca się artystka
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Ruszająca się artystka
Ruszająca się artystka
Ruszająca się artystka
Ruszająca się artystka
Ruszająca się artystka
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Oficer SS
Żołnierz
Żołnierz
Ruszająca się artystka
Żołnierz
Ruszający się artysta
Żołnierz
Ruszający się artysta
Żołnierz
Ruszająca się artystka
Ruszający się artysta
Ruszający się artysta
Żołnierz

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Syn Szawła / Saul fia (2015) to węgierski dramat filmowy w reżyserii László Nemesa, zrealizowany na podstawie scenariusza László Nemesa i Clary Royer. Obraz miał swoją światową premierę w konkursie głównym na 68. MFF w Cannes, gdzie zdobył drugą nagrodą, czyli Grand Prix. Był prezentowany również na MFF w Toronto.

Akcja filmu rozgrywa się w oświęcimskim obozie zagłady jesienią 1944 roku. Pochodzący z Ungvaru Saul (Szaweł) Ausländer należy do tzw. Sonderkommando złożonego z żydowskich więźniów wybranych do pracy przy komorze gazowej i obsłudze krematorium, zwanych „tragarzami tajemnic”.

Pewnego dnia Saul zauważa wśród ciał zamordowanych dzieci ciało chłopca, który wygląda jakby wciąż żył. Saul postanawia pochować chłopca według żydowskich obrzędów. Aby to zrobić, musi uciec z Sonderkommando i zdobyć odpowiednie materiały. Wyrusza w niebezpieczną podróż po obozie, na której drodze napotyka wiele przeszkód.

Film László Nemesa jest opowieścią o ludzkiej determinacji i duchowości w obliczu nieludzkiej Zagłady. Saul to postać tragiczna, która mimo ogromu cierpienia i okrucieństwa, którego jest świadkiem, nie traci wiary w Boga i nadzieję na sprawiedliwość. Jego misja pochowania chłopca jest symbolem walki o ludzką godność i pamięć o ofiarach Holokaustu.

Film jest zrealizowany w unikatowym stylu. Akcja rozgrywa się w wąskim, ciasnym kadrze, który ogranicza widzowi pole widzenia. Dzięki temu widz jest zmuszony do identyfikacji się z postacią Saula i przeżywania jego historii z jego perspektywy.

„Syn Szawła” to film poruszający i wstrząsający. To obraz, który nie pozostawia widza obojętnym. To dzieło, które warto zobaczyć, aby zrozumieć, jaką tragedią była Zagłada.

Oto kilka szczegółowych analiz poszczególnych elementów filmu:

Kadr i montaż

Kadr filmu jest wąski i ograniczony. Często obejmuje jedynie twarz lub tułów Saula. Dzięki temu widz jest zmuszony do skupienia się na jego przeżyciach i emocjach. Montaż jest dynamiczny i często wykorzystuje szybkie przeskoki między ujęciami. Dzięki temu film ma napięty i trzymający w napięciu rytm.

Światło i dźwięk

Światło w filmie jest mroczne i przygnębiające. Często jest ograniczone do wąskich smug, które przebijają się przez okna i drzwi. Dzięki temu film ma ponury i przytłaczający klimat. Dźwięk jest niepokojący i budzący grozę. Często wykorzystuje on dźwięki obozu, takie jak krzyki ofiar, dźwięki maszyn krematorium czy kroki SS-manów.

Aktorstwo

Główną rolę w filmie gra Géza Röhrig. Jego kreacja Saula jest poruszająca i pełna emocji. Röhrig doskonale oddaje wewnętrzny dramat i rozdarcie swojej postaci.

Ogólna ocena

„Syn Szawła” to film wybitny, który z pewnością przejdzie do historii kina. To dzieło, które porusza i wstrząsa. To obraz, który warto zobaczyć, aby zrozumieć, jaką tragedią była Zagłada.

Film otrzymał wiele nagród, m.in.:

  • Grand Prix na 68. MFF w Cannes
  • Nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy film nieanglojęzyczny
  • Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny
  • Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej: Najlepszy film zagraniczny
  • Nagrodę Satelita za najlepszy film zagraniczny

"Syn Szawła" to poruszający obraz w reżyserii László Nemesa, który przenosi widza do Auschwitz-Birkenau w roku 1944, na 48 godzin z życia Szawła Auslandera, członka Sonderkommando. Ta grupa składała się z więźniów żydowskich, zmuszonych do asystowania nazistom w realizacji ich przerażającego planu Zagłady. W centrum historii znajduje się dramatyczna decyzja Szawła, który wbrew okrutnej rzeczywistości obozu postanawia godnie pochować chłopca, którego uważa za swego syna.

W otoczeniu kaźni i strachu Szaweł staje w obliczu nieludzkiego wyzwania. Warto zaznaczyć, że akcja filmu toczy się tuż przed wybuchem buntu więźniów. Jest to moment, w którym wszelkie nadzieje na przetrwanie wydają się być beznadziejne, a losy bohaterów zawisają na włosku. W tej desperackiej sytuacji Szaweł podejmuje decyzję, która nie tylko definiuje jego własne człowieczeństwo, ale również rzuca wyzwanie okrutnej rzeczywistości obozu.

Poprzez niezwykle sugestywne obrazy Nemes przenosi widza w sam środek piekła Auschwitz, ukazując nie tylko fizyczną, ale przede wszystkim duchową degradację więźniów. Szawł, jako główny bohater, staje się symbolem ludzkiego dążenia do godności w obliczu absolutnego zła. Jego walka nie jest tylko o przetrwanie czy zemstę, ale o zachowanie ostatniego bastionu ludzkości w bezlitosnym świecie nazistowskiego okrucieństwa.

Film nie tylko pokazuje zewnętrzny horror obozu koncentracyjnego, ale również wnika w psychikę bohaterów, eksplorując ich wewnętrzne konflikty, nadzieje i rozczarowania. W tym kontekście scena, w której Szaweł próbuje godnie pochować chłopca, nabiera niezwykłego znaczenia symbolicznego. To akt desperackiego buntu przeciwko bezdusznej machinie śmierci, który stawia pytanie o granice ludzkiej godności nawet w najbardziej okrutnych warunkach.

W filmie Nemesa widzimy zatem nie tylko opowieść o dramacie jednego człowieka, ale również uniwersalną historię o sile ludzkiego ducha w obliczu największego zła. "Syn Szawła" to hołd dla wszystkich tych, którzy w najtrudniejszych chwilach potrafili zachować człowieczeństwo i godność.


W filmie "Syn Szawła", reżyserowanym przez László Nemesa, przenosimy się do piekła Auschwitz-Birkenau w 1944 roku, gdzie towarzyszymy Szawłowi Auslanderowi, członkowi Sonderkommando, podczas 48 godzin jego życia. Ta grupa więźniów żydowskich, zmuszonych do współpracy z nazistami w ich okrutnym planie Zagłady, staje w obliczu zbliżającego się buntu. W tym mrocznym świecie, gdzie przetrwanie staje się niemożliwe, Szaweł podejmuje heroiczną próbę godnego pochowania chłopca, którego traktuje jak swojego syna.

Obraz ten ukazuje nie tylko fizyczne cierpienie więźniów, ale także ich wewnętrzne rozterki i walkę o zachowanie człowieczeństwa w obliczu absolutnego zła. Szaweł staje się symbolem niezłomnej ludzkiej duchowości, która odmawia uległości w obliczu okrutnej rzeczywistości obozu koncentracyjnego. Jego decyzja o godnym pochówku chłopca jest aktm buntu przeciwko systemowi, który próbuje zniszczyć wszelkie przejawy ludzkiej godności.

Reżyser László Nemes nie unika brutalnej prawdy o Auschwitz, lecz przez swoją wrażliwą narrację odsłania również nadzieję i heroizm tkwiące w sercach tych, którzy odmawiają poddania się bezwzględnej przemocy. "Syn Szawła" to nie tylko historia jednego człowieka, ale uniwersalny testament o mocy ludzkiego ducha w obliczu niewyobrażalnego cierpienia.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *