Śmierć w Wenecji / Morte a Venezia (1971)

  • Gatunek: Dramat Kostiumowy
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 10 min.
  • Tytuł oryginalny: Morte a Venezia
  • Znany austriacki kompozytor wyjeżdża na urlop do Wenecji, gdzie inny turysta, nastoletni polski chłopiec, wzbudza w nim fascynację.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Śmierć w Wenecji to filmowa adaptacja opowiadania Thomasa Manna pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się w 1911 roku, w epoce przełomu między wiekami. Głównym bohaterem jest Gustav von Aschenbach, znany kompozytor austriacki, który przyjeżdża do Wenecji, aby odpocząć i podreperować zdrowie.

Aschenbach to człowiek dojrzały, ale wciąż pełen ambicji i pasji. Jednakże jego życie osobiste i zawodowe nie układa się najlepiej. Jego ostatnie dzieło nie zostało dobrze przyjęte przez krytyków, a jego syn zmarł w młodym wieku.

W Wenecji Aschenbach poznaje Tadzia, kilkunastoletniego polskiego chłopca, którego uroda i niewinność wywierają na nim ogromne wrażenie. Aschenbach natychmiast zakochuje się w Tadziu i zaczyna go obsesyjnie śledzić.

Podczas pobytu w Wenecji Aschenbach dowiaduje się, że w mieście wybuchła epidemia cholery. Władze ukrywają ten fakt przed publicznością, aby nie wywołać paniki. Aschenbach jednak nie daje się zastraszyć i decyduje się zostać w Wenecji, aby być jak najbliżej Tadzia.

W miarę upływu czasu Aschenbach coraz bardziej pogrąża się w obsesji na punkcie Tadzia. Zaczynają go opanowywać myśli o śmierci i zbliżającym się końcu.

Ostatecznie Aschenbach umiera z powodu cholery, patrząc na Tadzia, który bawi się z innymi dziećmi na plaży.

Tematyka filmu

Śmierć w Wenecji to film o wielu tematach. Jednym z nich jest estetyka. Aschenbach jest osobą o silnym poczuciu piękna. W Tadziu odnajduje on idealną manifestację piękna, zarówno fizycznego, jak i duchowego.

Innym tematem filmu jest przemijanie. Aschenbach to człowiek, który zdaje sobie sprawę z upływu czasu. Jego obsesja na punkcie Tadzia jest wyrazem jego tęsknoty za młodością i niewinnością.

Śmierć jest kolejnym ważnym tematem filmu. Aschenbach umiera w sposób tragiczny, ale jednocześnie piękny. Jego śmierć jest symbolem ostatecznego zwycięstwa piękna nad śmiercią.

Motywy przewodnie

W filmie Śmierć w Wenecji można wyróżnić kilka motywów przewodnich. Jednym z nich jest opozycja między pięknem a śmiercią. Aschenbach jest zafascynowany pięknem Tadzia, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę, że piękno jest nietrwałe i prowadzi do śmierci.

Innym motywem jest opozycja między kulturą a naturą. Aschenbach jest przedstawicielem kultury, która ceni sobie ład i harmonię. Tadzio natomiast reprezentuje naturę, która jest spontaniczna i nieprzewidywalna.

Ocena filmu

Śmierć w Wenecji to film wybitny, który porusza ważne i uniwersalne tematy. Film jest zrealizowany z niezwykłym rozmachem i wyczuciem estetycznym. Dirk Bogarde w roli Aschenbacha stworzył kreację, która przeszła do historii kina.

Film jest również interesujący pod względem formalnym. Visconti wykorzystał w nim wiele symboli i metafor, które nadają filmowi głębszy sens.

Podsumowanie

Śmierć w Wenecji to film, który warto zobaczyć. To dzieło, które zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Luchino Visconti
scenariusz Luchino Visconti, Nicola Badalucco
gatunek Dramat, Kostiumowy
produkcja Francja, Włochy
premiera 1 marca 1971 (Światowa) 23 lipca 2010 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Thomas Mann (opowiadanie)
dystrybucja Vivarto
studio Alfa Cinematografica
tytuł oryg. Morte a Venezia
inne tytuły Death in Venice Miedzynarodowe Death in Venice Wielka Brytania Death in Venice USA Death in Venice Kanada Death in Venice Irlandia

Obsada

Aktor Postać
Gustav von Aschenbach
Pani von Aschenbach
Matka Tadzia
Tadzio
Alfred
Fryzjer
Kierownik hotelu
Pracownik biura podróży
Młody Polak
Esmeralda
Guwernantka
Bezdomny
Pracownik hotelu
Angielska turystka
Rosyjska turystka
Łobuziak
Turystka w hotelu
Mała dziewczynka przy stole
Bogacz w hotelu
Mężczyzna, który zemdlał na stacji
Pracownik na stacji kolejowej
Starsza siostra Tadzia

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *