Skazany na bluesa (2005)

  • Gatunek: Dramat Muzyczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 37 min.
  • Historia życia Ryszarda Riedla, jednego z najwybitniejszych polskich muzyków, który szukał wolności poprzez swoje utwory.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Skazany na bluesa (2005) to polski film biograficzny, muzyczny, w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Film przedstawia historię życia Ryszarda Riedla, wokalisty zespołu Dżem. Tytułową postać zagrał Tomasz Kot, a żonę Riedla zagrała Jolanta Fraszyńska.

Film rozpoczyna się w latach 70. XX wieku, kiedy Ryszard Riedel jest młodym chłopakiem, mieszkającym w Gliwicach. Jest zakochany w muzyce bluesowej i marzy o tym, aby zostać muzykiem. Wkrótce tworzy zespół Dżem, który szybko zyskuje popularność wśród fanów bluesa w Polsce.
[Image of Ryszard Riedel, lider zespołu Dżem]

Riedel jest charyzmatycznym i utalentowanym muzykiem. Jego głos i interpretacje bluesowych utworów poruszają serca słuchaczy. Jednak Riedel ma również problem z alkoholem i narkotykami. Jego uzależnienie coraz bardziej utrudnia mu życie i karierę.

W filmie pokazane są zarówno sukcesy Riedla, jak i jego osobiste dramaty. Widzowie mogą zobaczyć, jak muzyk walczy z nałogiem, jak próbuje pogodzić życie rodzinne z karierą, i jak cierpi z powodu niemożności poradzenia sobie z własnymi demonami.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Postać Ryszarda Riedla

Ryszard Riedel był postacią tragiczną i fascynującą zarazem. Był niezwykle utalentowanym muzykiem, który miał ogromny wpływ na polską kulturę. Jego twórczość przetrwała do dziś i nadal inspiruje kolejne pokolenia artystów.

Riedel urodził się w Gliwicach w 1951 roku. Już od najmłodszych lat interesował się muzyką. W szkole średniej założył zespół Dżem, który początkowo wykonywał covery utworów bluesowych. Wkrótce jednak zaczął tworzyć własne kompozycje.

W latach 80. XX wieku Dżem stał się jednym z najpopularniejszych zespołów muzycznych w Polsce. Riedel był jego charyzmatycznym liderem i wokalistą. Jego głos i interpretacje bluesowych utworów poruszały serca słuchaczy.

Jednak Riedel miał również problem z alkoholem i narkotykami. Jego uzależnienie coraz bardziej utrudniało mu życie i karierę. W 1994 roku Riedel zmarł w wieku 43 lat.

Film „Skazany na bluesa”

Film „Skazany na bluesa” to przejmująca opowieść o życiu Ryszarda Riedla. Film pokazuje zarówno sukcesy Riedla, jak i jego osobiste dramaty. Widzowie mogą zobaczyć, jak muzyk walczy z nałogiem, jak próbuje pogodzić życie rodzinne z karierą, i jak cierpi z powodu niemożności poradzenia sobie z własnymi demonami.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nagrodzony m.in. Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ocena filmu

Film „Skazany na bluesa” jest bardzo dobrym filmem biograficznym. Film jest dobrze zrealizowany, a Tomasz Kot w roli Ryszarda Riedla jest doskonały. Film pokazuje tragiczną historię życia Riedla, ale jednocześnie jest to historia o miłości do muzyki i o ludzkiej kondycji.

Film jest wart obejrzenia zarówno przez fanów Dżemu, jak i przez wszystkich, którzy interesują się muzyką i sztuką.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jan Kidawa-Błoński
scenariusz Przemysław Angerman, Jan Kidawa-Błoński
gatunek Dramat, Muzyczny
produkcja Polska
premiera 12 sierpnia 2005 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Cezary Grzesiuk (pomysł)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Agencja Koncertowa Leszek Martinek / Agencja Produkcji Filmowej (współfinansowanie) / Agencja Scenariuszowa (współfinansowanie) /
tytuł oryg. Skazany na bluesa
inne tytuły Destined For Blues USA

Obsada

Aktor Postać
Ryszard Riedel
Małgorzata "Gola" Riedel
Indianer
Jan Riedel, ojciec Ryśka
Polowa, matka Goli
Krystyna Riedel, matka Ryśka
Leszek Martinek, menadżer "Dżemu"
Członek zespołu "Dżem"
Członek zespołu "Dżem"
Członek zespołu "Dżem"
Członek zespołu "Dżem"
Członek zespołu "Dżem"
Akustyk
Kierowca
Goldwasser
Beno Otręba w młodości
Paweł Berger w młodości
Jerzy Styczyński w młodości
Perkusista
Ryszard Riedel w dzieciństwie
Indianer w dzieciństwie
Bastek
Karolina
Baśka
Dźwiękowiec Ogór
Dyrektorka technikum
Henio
Gruber
Lekarz
Asystentka Grubera
Asystentka w TV
Kapral
Motocyklista
Motocyklista
Motocyklista
Motocyklista
Motocyklista
Motocyklista
Andrzej, student na plaży
Dziewczyna na plaży
Mężczyzna
Nauczycielka na koncercie
Adam Otręba w młodości
Żołnierz WSW
Student nad morzem
Ochroniarz Grubera
Student nad morzem
Dziewczyna nad morzem
Student
Sąsiadka
Dziewczyna
Mężczyzna
Dziewczyna
Sąsiadka
Mężczyzna
Dziewczyna
Dziewczyna
Żołnierz
Mężczyzna
Bileterka
Diler Henio
Nauczyciel na koncercie w liceum

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Skazany na bluesa to polski film biograficzny z 2005 roku w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Film przedstawia historię życia Ryszarda Riedla, wokalisty zespołu Dżem.

Film rozpoczyna się w 1965 roku, kiedy Rysiek Riedel jest nastolatkiem. Mieszka w Zabrzu, uczy się w technikum i marzy o karierze muzycznej. W tym czasie poznaje gitarzystę Pawła Bergera i perkusistę Zbigniewa "Bendera" Wendrowskiego. Razem z basistą Januszem "Panasem" Panasem tworzą zespół Breakout.

Breakout szybko zyskuje popularność w Polsce. W 1970 roku zespół wygrywa festiwal w Jarocinie, co daje mu sławę na skalę ogólnopolską. Riedel staje się idolem młodzieży, a jego charyzmatyczny głos i bluesowy styl gry na gitarze porywają publiczność.

W 1973 roku Breakout rozpada się. Riedel tworzy nowy zespół, Dżem. Zespół szybko zdobywa popularność, a Riedel staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny muzycznej.

Riedla cechuje jednak niestabilna psychika i uzależnienie od alkoholu. Jego problemy z nałogiem zaczynają coraz bardziej utrudniać mu życie. W 1982 roku zostaje aresztowany za jazdę po pijanemu i skazany na dwa lata więzienia.

Po wyjściu z więzienia Riedel próbuje wrócić do życia zawodowego. Dżem wydaje nowe albumy i koncertuje, ale problemy Riedla z nałogiem nie ustają. W 1985 roku zostaje ponownie aresztowany za jazdę po pijanemu.

Riedla nie udaje się wyrwać z nałogu. W 1994 roku, podczas koncertu w Rybniku, traci przytomność i umiera. Miał 35 lat.

Skazany na bluesa to film poruszający i przejmujący. Pokazuje życie człowieka, który był jednocześnie wybitnym artystą i ofiarą nałogu.

Film został zrealizowany z dużym rozmachem. Sceny koncertowe są realistyczne i pełne energii. Tomasz Kot, który zagrał Riedla, stworzył wybitną kreację. Jego gra jest pełna emocji i charyzmy.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę za najlepszą reżyserię na festiwalu w Gdyni.

Film przedstawia życie Ryszarda Riedla w kilku kluczowych momentach:

  • Lata 60.: młody Riedel poznaje muzykę bluesową i zaczyna marzyć o karierze muzycznej.
  • Lata 70.: Breakout zdobywa popularność, a Riedel staje się idolem młodzieży.
  • Lata 80.: Riedel tworzy Dżem i kontynuuje karierę muzyczną, ale jego problemy z nałogiem zaczynają się nasilać.

Film porusza następujące tematy:

  • Walka z nałogiem: Riedel jest ofiarą uzależnienia od alkoholu. Jego problemy z nałogiem utrudniają mu życie osobiste i zawodowe.
  • Artysta i nałóg: Riedel był wybitnym artystą, ale jego nałóg uniemożliwił mu pełne rozwinięcie talentu.
  • Legenda: Riedel stał się legendą polskiej muzyki. Jego twórczość nadal inspiruje i porusza słuchaczy.

Skazany na bluesa to film, który warto zobaczyć. To poruszająca opowieść o życiu wybitnego artysty, który został pokonany przez nałóg.


Skazany na bluesa to polski film biograficzny z 2005 roku w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Film przedstawia historię życia Ryszarda Riedla, wokalisty zespołu Dżem.

Film rozpoczyna się w 1964 roku, kiedy to młody Rysiek Riedel (Tomasz Kot) poznaje w liceum Małgorzatę "Golę" Riedel (Jolanta Fraszyńska). Oboje zakochują się w sobie i niedługo potem biorą ślub.

Rysiek od najmłodszych lat interesował się muzyką. W liceum założył swój pierwszy zespół, który jednak nie odniósł sukcesu. W 1973 roku Rysiek i Gola wyjechali do Wrocławia, gdzie Rysiek zaczął grać z zespołem Breakout. Wkrótce potem Breakout stał się jednym z najpopularniejszych zespołów w Polsce. [Image of Ryszard Riedel i Breakout]

W 1980 roku Rysiek opuścił Breakout i założył własny zespół, Dżem. Dżem szybko stał się jednym z najbardziej popularnych zespołów rockowych w Polsce. Rysiek Riedel był charyzmatycznym wokalistą, którego głos i muzyka trafiały do serc milionów fanów.

Jednakże sukces przyszedł wraz z problemami. Rysiek zaczął nadużywać alkoholu i narkotyków. Jego uzależnienie coraz bardziej utrudniało mu życie osobiste i zawodowe.

W 1993 roku Ryszard Riedel zmarł na zawał serca. Miał zaledwie 36 lat.

Skazany na bluesa to film o miłości, sławie i uzależnieniu. To historia człowieka, który był skazany na bluesa, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Film został nakręcony w realistycznym stylu. Reżyserowi udało się oddać klimat tamtych czasów i atmosferę koncertów zespołu Dżem.

Tomasz Kot w roli Ryszarda Riedla dał znakomity występ. Jego kreacja jest pełna emocji i autentyzmu.

Skazany na bluesa to film, który porusza i inspiruje. To historia, która zapada w pamięć na długo.

Oto kilka ważnych wątków, które porusza film:

  • Miłość i małżeństwo

Ryszard Riedel i Małgorzata Riedel byli ze sobą bardzo szczęśliwi. Ich miłość była prawdziwa i trwała. Jednakże uzależnienie Ryszarda coraz bardziej utrudniało im wspólne życie.

  • Sukces i popularność

Ryszard Riedel był bardzo popularnym muzykiem. Jego twórczość trafiała do serc milionów fanów. Jednakże sukces przyszedł wraz z problemami. Rysiek zaczął nadużywać alkoholu i narkotyków.

  • Uzależnienie

Uzależnienie Ryszarda Riedla było jego piętą achillesową. Mimo wielu prób nie potrafił się z nim uporać. Uzależnienie doprowadziło do jego przedwczesnej śmierci.

  • Blues

Ryszard Riedel był wielbicielem bluesa. Muzyka ta była dla niego sposobem wyrażenia siebie. Rysiek Riedel stał się jednym z najpopularniejszych polskich wokalistów bluesowych.

Skazany na bluesa to film, który warto zobaczyć. To historia, która porusza i inspiruje. To film, który zapada w pamięć na długo.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *