Rashomon / Rashômon (1950)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 28 min.
  • Tytuł oryginalny: Rashômon
  • Historia napadniętego przez bandytę małżeństwa widziana oczami czterech osób.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Rashomon to japoński film fabularny z 1950 roku w reżyserii Akiry Kurosawy. Zapoczątkował międzynarodową popularność reżysera i przyczynił się do spopularyzowania na świecie kina japońskiego. Film opowiada o napadzie na samuraja i jego żonę, dokonanym przez rozbójnika Tajōmaru.

Akcja filmu rozgrywa się w Japonii w okresie Heian (794-1185). W gęstym lesie Rashōmon znajduje się rozkładające się ciało samuraja. W pobliżu leży jego żona, która jest w stanie szoku. Na miejscu zbrodni spotykają się dwaj świadkowie: drwal i strażnik. Drwal opowiada, że widział, jak Tajōmaru zamordował samuraja i zgwałcił jego żonę. Strażnik twierdzi, że widział, jak żona sama zabiła męża, a następnie popełniła samobójstwo.

Następnego dnia do Rashōmon przybywa Tajōmaru. Opowiada, że samuraj zaatakował go, a on musiał się bronić. Żona samuraja uciekła, a on ją zgwałcił.

Wreszcie do Rashōmon przybywa duch samuraja. Opowiada, że jego żona zdradziła go z Tajōmaru, a on sam nie chciał dopuścić do tego, aby żyła w hańbie.

Każda z tych relacji jest inna i sprzeczna z pozostałymi. Jaka jest prawda? Tego nie wie nikt.

Rashomon to film o naturze prawdy. Kurosawa pokazuje, że prawda jest subiektywna i zależy od punktu widzenia. Każdy z bohaterów filmu ma swoją własną prawdę, która jest dla niego wiarygodna.

Film jest również opowieścią o ludzkiej naturze. Kurosawa pokazuje, że ludzie są zdolni do okrucieństwa, ale też do miłości i współczucia.

Rashomon jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w historii kina. Film zdobył wiele nagród, w tym Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1951 roku.

Obrazy i muzyka

Rashōmon to film pełen pięknych obrazów. Kurosawa wykorzystał w filmie naturalne piękno japońskiej przyrody, aby podkreślić tragiczny charakter historii.

Ważnym elementem filmu jest również muzyka. Muzykę do filmu skomponował Fumio Hayasaka. Jest ona melancholijna i nostalgiczna, idealnie pasująca do atmosfery filmu.

Reżyseria

Akira Kurosawa to jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina. Jego filmy cechują się doskonałą reżyserią, scenariuszem i zdjęciami.

Rashōmon to przykład mistrzowskiego warsztatu Kurosawy. Reżyser wykorzystał w filmie wiele innowacyjnych technik, takich jak:

  • wykorzystanie kilku narratorów do opowiedzenia tej samej historii,
  • wykorzystanie ujęć z perspektywy osoby trzeciej,
  • wykorzystanie kontrastu między pięknem natury a ludzką brutalnością.

Wpływ

Rashōmon miał ogromny wpływ na rozwój kina. Film został nakręcony w czasie, gdy dominowało kino realistyczne. Kurosawa pokazał, że kino może być również narzędziem do badania ludzkiej natury i egzystencji.

**Film inspirował wielu innych twórców, w tym:

  • Martin Ritt, który w 1964 roku nakręcił film The Outrage, będący remake’iem Rashōmon,
  • Bernardo Bertolucci, który w 1987 roku nakręcił film Ostatni cesarz, w którym wykorzystał kilka technik zastosowanych w Rashōmon,
  • Quentin Tarantino, który w 2003 roku nakręcił film Kill Bill: Vol. 1, w którym wykorzystał kilka scen z Rashōmon.

Rashōmon to film, który nie traci na aktualności. Jest to film, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Akira Kurosawa
scenariusz Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto
gatunek Dramat
produkcja Japonia
premiera 25 sierpnia 1950 (Światowa)
na podstawie Ryûnosuke Akutagawa (opowiadanie)
studio Daiei Motion Picture Company
tytuł oryg. Rashômon
inne tytuły Rashomon Wielka Brytania Rashomon USA In the Woods Rasho-Mon

Obsada

Aktor Postać
Tajômaru
Masako
Takehiro
Drwal
Kapłan
Chudopachołek
Medium
Policjant

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Rashomon to japoński film fabularny z 1950 roku w reżyserii Akiry Kurosawy. Film opowiada o napadzie na samuraja i jego żonę, dokonanym przez rozbójnika Tajōmaru. Historia jest przedstawiona z perspektywy czterech narratorów: Tajōmaru, żony, ducha samuraja i drwala, który znalazł zwłoki.

Film rozpoczyna się od sceny, w której drwal (Takashi Shimura) znajduje zwłoki samuraja (Masayuki Mori) w lesie. Przybywa tam również strażnik (Takashi Shimura), który przesłuchuje drwala. Drwal opowiada, że widział, jak Tajōmaru (Toshiro Mifune) napadł na samuraja i jego żonę (Machiko Kyo). Tajōmaru zabił samuraja, a żonę zgwałcił.

Następnego dnia strażnik przesłuchuje Tajōmaru. Tajōmaru przedstawia inną wersję wydarzeń. Twierdzi, że to żona zaproponowała mu, aby zabili samuraja. Kobieta była niezadowolona z małżeństwa i chciała się uwolnić od męża. Tajōmaru zgodził się na jej prośbę i zabił samuraja. Kobieta jednak nie chciała, aby ją zgwałcono, więc walczyła z Tajōmaru. W wyniku szarpaniny opadła na miecz męża i śmiertelnie się zraniła.

Następnie strażnik przesłuchuje ducha samuraja. Duch opowiada, że to on zamordował żonę. Twierdzi, że kobieta była mu niewierna i chciał ją ukarać.

Na koniec strażnik przesłuchuje żonę. Kobieta opowiada, że to Tajōmaru zabił samuraja. Twierdzi, że walczyła z Tajōmaru, ale została zgwałcona.

W filmie nie ma jednej, ostatecznej wersji wydarzeń. Każdy z narratorów przedstawia swoją prawdę, która może być prawdą subiektywną, a nawet kłamstwem. Film pokazuje, że prawda może być różna dla różnych osób i że może być zależna od ich własnych interesów i przekonań.

Rashomon jest filmem przełomowym w historii kina. Był pierwszym japońskim filmem, który otrzymał międzynarodową sławę. Film zdobył Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1951 roku i był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Film jest również uważany za jeden z najwybitniejszych filmów noir. Jest to gatunek filmowy, który charakteryzuje się mrocznym, ponurym klimatem i atmosferą niepewności. Rashomon spełnia te kryteria, ponieważ opowiada o zbrodni, która ma miejsce w ciemnym, gęstym lesie.

Rashomon jest filmem, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to film o prawdzie, moralności, ludzkiej naturze i przemijaniu. Film jest również pięknie zrealizowany. Kurosawa wykorzystał w nim niesamowite zdjęcia Kazuo Miyagiwy, które tworzą niezapomniany klimat.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film jest oparty na dwóch opowiadaniach Ryūnosuke Akutagawy: Rashōmon i In a Grove.
  • Scenariusz filmu został napisany przez Akirę Kurosawę, Shinobu Hashimoto i Ryūnosuke Akutagawę.
  • Film został nakręcony w Japonii, w lesie Arashiyama w Kioto.
  • Rashomon był pierwszym japońskim filmem, który został nakręcony w technice CinemaScope.
  • Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Rashomon to film, który warto obejrzeć. Jest to film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *