Przełamując fale / Breaking the Waves (1996)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 39 min.
  • Tytuł oryginalny: Breaking the Waves
  • Sparaliżowany Jan zwalnia swoją żonę Bess z przysięgi wierności i chce, by ta kochała się z innymi mężczyznami. Kobieta spełnia jego prośbę.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Przełamując fale (ang. Breaking the Waves) to duński dramat filmowy z 1996 roku w reżyserii Larsa von Triera. Scenariusz napisali Lars von Trier, Peter Asmussen i David Pirie. Główne role w filmie zagrali debiutująca na dużym ekranie Emily Watson oraz szwedzki aktor Stellan Skarsgård.

Film opowiada historię młodej i wrażliwej Bess McNeill (Watson), która wychodzi za mąż za pracującego na platformie wiertniczej Jana Nymana (Skarsgård). Bess jest zakochana w Janie bezgranicznie i oddaje mu się bez reszty. Jan jest jednak mężczyzną doświadczonym przez życie, który nie zawsze potrafi odwzajemnić uczucia Bess.

Wkrótce po ślubie Jan wyjeżdża do pracy na platformie wiertniczej na Morzu Północnym. Bess pozostaje sama w małym, szkockim miasteczku. Jest jej bardzo smutno i samotnie. Modli się o jak najszybszy powrót ukochanego.

Tymczasem na platformie dochodzi do groźnego wypadku i Jan wraca do domu sparaliżowany. Bess jest zrozpaczona. Nie może pogodzić się z tym, że jej mąż nie może chodzić.

Bess zaczyna wierzyć, że jej modlitwy zostały wysłuchane, ale że Bóg postawił jej warunki. Jeśli będzie współżyła z innymi mężczyznami, Jan odzyska zdrowie. Bess jest gotowa zrobić wszystko, aby pomóc mężowi.

Bess zaczyna spotykać się z Terrym (Jean-Marc Barr), przyjacielem Jana. Terry jest mężczyzną przystojnym i czułym. Bess odnajduje w nim uczucie, którego nie znalazła u Jana.

Jan jest świadomy tego, co dzieje się między Bess a Terrym. Nie jest jednak w stanie nic zrobić, aby temu zapobiec.

Bess kontynuuje swoje spotkania z Terrym. Jan w końcu odzyskuje zdrowie, ale nie jest już szczęśliwy. Czuje się zdradzony i opuszczony.

Bess jest zdruzgotana. Nie może pogodzić się z tym, że jej miłość do Jana doprowadziła do jego cierpienia.

Film kończy się sceną, w której Bess rzuca się do morza. Jej śmierć jest aktem miłości, ale także aktem samozniszczenia.

Przełamując fale to film poruszający i niepokojący. Opowiada o miłości, która może być zarówno źródłem szczęścia, jak i cierpienia. To film o granicach miłości i o tym, jak daleko można się posunąć, aby pomóc ukochanej osobie.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Otrzymał wiele nagród, w tym Złotą Palmę na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Emily Watson otrzymała za swoją rolę nagrodę dla najlepszej aktorki na wielu festiwalach filmowych, w tym na Oscarach, Złotych Globach i BAFTA.

Motywy i symbole

Film Przełamując fale jest pełen symboli. Jednym z najważniejszych symboli jest morze. Morze jest symbolem miłości, ale także symbolem śmierci i nieznanego. Bess rzuca się do morza, aby zakończyć swoje cierpienie, ale także aby połączyć się z Janem w zaświatach.

Innym ważnym symbolem jest wiara. Bess jest głęboko wierzącą osobą. Jej wiara jest zarówno źródłem jej siły, jak i przyczyną jej cierpienia. Bess wierzy, że jej modlitwy zostały wysłuchane, ale że Bóg postawił jej warunki. Jeśli będzie współżyła z innymi mężczyznami, Jan odzyska zdrowie. Bess jest gotowa zrobić wszystko, aby pomóc mężowi, nawet jeśli oznacza to poświęcenie siebie.

Interpretacje

Film Przełamując fale można interpretować na wiele sposobów. Można go interpretować jako historię o miłości, która może być zarówno źródłem szczęścia, jak i cierpienia. Można go również interpretować jako historię o wierze, która może być zarówno źródłem siły, jak i przyczyną cierpienia.

Ocena

Przełamując fale to film poruszający i niepokojący. Opowiada o miłości, która może być zarówno źródłem szczęścia, jak i cierpienia. To film o granicach miłości i o tym, jak daleko można się posu

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Lars von Trier
scenariusz David Pirie, Lars von Trier
gatunek Dramat
produkcja Dania, Francja, Holandia, Norwegia, Szwecja, Islandia, Hiszpania, Wielka Brytania
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 13 maja 1996 (Światowa) 21 lutego 1997 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $3 828 405 na świecie$3 803 298 w USA$25 107 poza USA
budżet $7 500 000
dystrybucja Art House
studio Argus Film Produktie / Canal+ (współudział) / CoBo Fonds /
tytuł oryg. Breaking the Waves

Obsada

Aktor Postać
Bess McNeill
Jan Nyman
Dodo McNeill
Terry
Dr Richardson
Ksiądz
Matka
Sadystyczny marynarz
Pits
Pim
Dziadek
Przewodniczący
Członek starszyzny
Sybilla
Koroner
Lekarz z Glasgow
Mężczyzna w autobusie
Mężczyzna w latarni morskiej
Mężczyzna na łodzi
Młody marynarz
Obsługujący radio
Policjant
Policjant
Modlący się mężczyzna
Modlący się mężczyzna
Modlący się mężczyzna
Pielęgniarka
Chłopiec
Chłopiec
Prezenter
Odrażający mężczyzna
Chłopiec w filmie

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Przełamując fale / Breaking the Waves (1996) to dramat reżyserski Larsa von Triera, który opowiada historię młodej i naiwnej Bess McNeill, która wychodzi za mąż za przystojnego i doświadczonego Jana Nymana.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej szkockiej wiosce. Bess jest skromną i religijną dziewczyną, która w Janie odnajduje swoją wymarzoną miłość. Ich małżeństwo jest początkowo szczęśliwe, ale wkrótce Jan wyjeżdża do pracy na platformie wiertniczej na Morzu Północnym. Bess zostaje sama i zaczyna tęsknić za mężem.

Pewnego dnia Jan doznaje poważnego wypadku i wraca do domu sparaliżowany. Bess jest zrozpaczona i zaczyna się zastanawiać, jak może mu pomóc. Pewnego dnia dochodzi do niej, że jeśli będzie miała stosunki seksualne z innym mężczyzną, Jan odzyska zdrowie.

Bess zaczyna więc spotykać się z Terrym, przyjacielem Jana. Ich związek jest pełen namiętności, ale jednocześnie jest to związek sprzeczny z moralnością i religią. Bess cierpi z powodu swojej sytuacji, ale jest gotowa zrobić wszystko, aby uratować męża.

Fabuła filmu jest pełna zwrotów akcji i zaskakujących wydarzeń. Lars von Trier przedstawia historię Bess w sposób realistyczny, ale jednocześnie nie pozbawiony poetyckiego wyobrażenia.

Film został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym Złotą Palmę na festiwalu w Cannes.

Emily Watson, która zagrała rolę Bess, otrzymała za swoją kreację nominację do Oscara dla najlepszej aktorki.

Film "Przełamując fale" to poruszająca i pełna emocji historia o miłości, poświęceniu i wierze.

Oto kilka ważniejszych wątków i tematów, które porusza film:

  • Miłość: Bess i Jan są w sobie zakochani, ale ich miłość jest pełna przeszkód. Jan jest dużo starszy od Bess i pochodzi z innego świata. Ich małżeństwo jest burzliwe, ale jednocześnie pełne pasji.
  • Przeżycie: Bess przeżywa wiele trudnych doświadczeń, takich jak śmierć ojca, rozłąka z mężem i jego kalectwo. W obliczu tych trudności okazuje się być silną i odważną kobietą.
  • Wiara: Bess jest głęboko wierzącą osobą. Jej wiara pomaga jej przetrwać trudne chwile. W pewnym momencie Bess jest gotowa poświęcić swoją duszę, aby uratować męża.

Film "Przełamując fale" to dzieło, które zapada w pamięć na długo po obejrzeniu. Jest to film poruszający, ale jednocześnie pełen piękna i nadziei.

Oto kilka dodatkowych uwag na temat filmu:

  • Film jest utrzymany w realistycznym stylu, ale jednocześnie zawiera elementy fantastyczne. Na przykład, Bess ma wizje, w których rozmawia z Bogiem.
  • Film jest pełen symboliki. Na przykład, fale, które otaczają wioskę, symbolizują siłę natury i nieprzewidywalność życia.
  • Film jest pełen pięknych scen. Na przykład, scena, w której Bess tańczy na plaży, jest niezwykle poruszająca.

"Przełamując fale" to film, który warto obejrzeć przynajmniej raz. Jest to dzieło, które porusza do głębi i zmusza do refleksji.


"Przełamując fale", dzieło wybitnego reżysera Larsa von Triera, przenosi widza w malownicze zakątki północno-zachodniej Szkocji, gdzie surowe realia rybackiej społeczności splatają się z dramatem jednostki. To opowieść o miłości, poświęceniu i rozterkach wewnętrznych, które prowadzą do nieuchronnej tragedii.

Główną bohaterką filmu jest delikatna Bess, uchodząca w swojej społeczności za dziwaczkę. Jej serce zdobywa starszy od niej Jan, pracownik platformy wiertniczej, który staje się dla niej całym światem pomimo różnic społecznych i ostracyzmu ze strony otoczenia. Ich miłość, choć piękna, zostaje wystawiona na próbę, gdy Jan ulega poważnemu wypadkowi na morzu, który sprawia, że staje się sparaliżowany.

Bess, głęboko wierząca i oddana swojemu mężowi, boryka się z poczuciem winy za jego kalectwo. Jej modlitwy o cudowne uzdrowienie nie znajdują odzewu, a Jan, widząc cierpienie żony, podejmuje drastyczną decyzję. Zwalnia Bess z przysięgi wierności i zachęca ją do tego, by oddawała się innym mężczyznom i opowiadała mu o swoich doświadczeniach.

To dla Bess ogromna próba, jednak traktuje to jako sposób na przebłaganie Boga i nadzieję na cudowne uzdrowienie Jana. Jej poświęcenie i wiara sprawiają, że podejmuje się tego niemal nieludzkiego zadania, choć oznacza to odrzucenie przez społeczność i nawet najbliższą rodzinę. Jest to akt miłości pozbawiony egoizmu, gdzie Bess w swoim oddaniu dla męża sięga granic ludzkiej wytrzymałości i moralności.

Film ukazuje także konflikt Bess z restrykcyjnymi normami społecznymi oraz religijnymi, które nakazują jej żyć w bezwzględnej czystości i milczeniu w kościele. Jej bunt wobec tych norm, wywołany głęboką miłością do Jana i przekonaniem o słuszności swoich działań, stawia ją w opozycji do otoczenia, które nie potrafi zrozumieć jej wyborów.

Struktura filmu, podzielona na osiem rozdziałów, pozwala na głębsze zgłębienie psychiki głównych bohaterów oraz uwydatnia plastyczną oryginalność poszczególnych scen. W ten sposób Lars von Trier buduje atmosferę niepokoju i tragedii, która narasta wraz z rozwojem historii.

Głównymi aktorami w filmie są Emily Watson w roli Bess i Stellan Skarsgård w roli Jana. Ich niezwykłe aktorstwo pozwala na przekonujące ukazanie emocji i złożoności relacji między bohaterami. Watson w sposób poruszający oddaje wewnętrzne rozterki i siłę wiary Bess, podczas gdy Skarsgård kreuje postać Jana, która pomimo kalectwa emanuje determinacją i troską o żonę.

"Przełamując fale" to nie tylko opowieść o miłości i poświęceniu, ale także refleksja nad naturą wiary i moralności. Lars von Trier w sposób subtelny, lecz przejmujący, porusza tematy trudne i kontrowersyjne, pozostawiając widza z wieloma pytajnikami i refleksjami na temat ludzkiej natury i relacji między jednostką a społeczeństwem. Film ten zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Złoty Glob, Cezara i Złotą Palmę, oraz zasłużenie zyskał uznanie krytyków i publiczności.


W filmie "Nadmorskie Echa" w reżyserii Larsa von Triera, przenosimy się do malowniczych krajobrazów północno-zachodniej Szkocji, gdzie surowość natury splata się z dramatami ludzkimi. To opowieść o miłości, poświęceniu i nieuchronnych konsekwencjach, jakie niesie za sobą walka jednostki z przyjętymi normami społecznymi.

Główną bohaterką filmu jest delikatna Bess, okrzyknięta przez swoją społeczność jako dziwaczka. Jej serce zdobywa starszy od niej Jan, pracownik platformy wiertniczej, który staje się dla niej całym światem pomimo różnic społecznych i nieprzychylnego otoczenia. Ich miłość, choć piękna, zostaje wystawiona na próbę, gdy Jan ulega poważnemu wypadkowi na morzu, który skutkuje jego sparaliżowaniem.

Bess, głęboko religijna i oddana swojemu mężowi, boryka się z poczuciem winy za jego kalectwo. Jej modlitwy o cudowne uzdrowienie pozostają jednak bez odpowiedzi, a Jan, widząc jej cierpienie, podjęcie drastycznej decyzji. Zwalnia Bess z przysięgi wierności i zachęca ją do eksploracji związków z innymi mężczyznami oraz relacjonowania mu swoich doświadczeń.

To dla Bess ogromne wyzwanie, jednak traktuje je jako sposób na zadośćuczynienie Bogu i nadzieję na cudowne uzdrowienie Jana. Jej poświęcenie i wiara sprawiają, że podejmuje się tego niemal nieludzkiego zadania, choć oznacza to odrzucenie przez społeczność i nawet najbliższych. Jest to akt miłości pozbawiony egoizmu, gdzie Bess w swoim oddaniu dla męża sięga granic ludzkiej wytrzymałości i moralności.

Film ukazuje także konflikt Bess z restrykcyjnymi normami społecznymi oraz religijnymi, które nakazują jej życie w bezwzględnej czystości i milczeniu w kościele. Jej bunt wobec tych norm, wywołany głęboką miłością do Jana i przekonaniem o słuszności swoich działań, stawia ją w opozycji do otoczenia, które nie potrafi zrozumieć jej wyborów.

Struktura filmu, podzielona na osiem rozdziałów, pozwala na głębsze zgłębienie psychiki głównych bohaterów oraz podkreśla plastyczną oryginalność poszczególnych scen. W ten sposób Lars von Trier buduje atmosferę niepokoju i tragedii, która narasta wraz z rozwojem historii.

Głównymi aktorami w filmie są Emily Watson w roli Bess i Stellan Skarsgård w roli Jana. Ich niezwykłe aktorstwo pozwala na przekonujące ukazanie emocji i złożoności relacji między bohaterami. Watson w sposób poruszający oddaje wewnętrzne rozterki i siłę wiary Bess, podczas gdy Skarsgård kreuje postać Jana, która pomimo kalectwa emanuje determinacją i troską o żonę.

"Nadmorskie Echa" to nie tylko opowieść o miłości i poświęceniu, ale także refleksja nad naturą wiary i moralności. Lars von Trier w sposób subtelny, lecz przejmujący, porusza tematy trudne i kontrowersyjne, pozostawiając widza z wieloma pytajnikami i refleksjami na temat ludzkiej natury i relacji między jednostką a społeczeństwem. Film ten zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Złoty Glob, Cezara i Złotą Palmę, oraz zasłużenie zyskał uznanie krytyków i publiczności.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *