Piknik pod Wiszącą Skałą / Picnic at Hanging Rock (1975)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 50 min.
  • Tytuł oryginalny: Picnic at Hanging Rock
  • Australia, 1900 r., dzień św. Walentego. Podczas pikniku pod Wiszącą Skałą, lokalną atrakcją, kilka uczennic oraz nauczycielka giną w tajemniczych okolicznościach.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Piknik pod Wiszącą Skałą to australijski dramat kryminalny z 1975 roku w reżyserii Petera Weira, oparty na powieści Joan Lindsay o tym samym tytule. Film opowiada historię grupy uczennic i ich nauczycielki, które znikają bez śladu podczas pikniku w dniu Walentego w 1900 roku.

Akcja filmu rozgrywa się w Australii w 1900 roku. St. Valentine’s Day, grupa dziewcząt z elitarnej szkoły dla dziewcząt w Melbourne wybiera się na piknik do Hanging Rock, tajemniczej góry o dziwnej, mistycznej aurze. Wśród nich są:

  • Miranda (Anne-Louise Lambert), piękna i tajemnicza liderka grupy;
  • Marion (Helen Morse), introwertyczna i nieśmiała dziewczyna;
  • Irma (Vivean Gray), pewna siebie i niezależna;
  • Edith (Margaret Nelson), zdolna i ambitna;
  • Sara (Kirsten Williamson), młoda i niewinna dziewczyna.

Piknik przebiega spokojnie, dopóki dziewczęta nie postanawiają wspiąć się na Hanging Rock. Miranda, Marion i Irma znikają bez śladu, a ich nauczycielka, pani Appleyard (Rachel Roberts), zostaje znaleziona nieprzytomna.

Sprawa zniknięcia dziewcząt budzi duże zainteresowanie lokalnej społeczności i prasy. Podejrzewa się, że mogły zostać porwane, zamordowane lub nawet sprowadzić na siebie klątwę.

[Image of Miranda z filmu Piknik pod Wiszącą Skałą]

[Image of Marion z filmu Piknik pod Wiszącą Skałą]

[Image of Irma z filmu Piknik pod Wiszącą Skałą]

[Image of Edith z filmu Piknik pod Wiszącą Skałą]

[Image of Sara z filmu Piknik pod Wiszącą Skałą]

[Image of Pani Appleyard z filmu Piknik pod Wiszącą Skałą]

Policja prowadzi dochodzenie, ale nie jest w stanie znaleźć żadnych dowodów, które pomogłyby rozwiązać zagadkę. W międzyczasie rodzice dziewcząt rozpaczają i szukają pocieszenia w religii.

Film „Piknik pod Wiszącą Skałą” jest mrocznym i tajemniczym obrazem, który porusza wiele istotnych tematów, takich jak:

  • Dojrzewanie i przekraczanie granic;
  • Tajemnica i niebezpieczeństwo natury;
  • Zagłada i odrodzenie.

Film jest również piękny wizualnie, z subtelnymi zdjęciami australijskiego krajobrazu.

Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Zdobył wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest uważany za jeden z najważniejszych filmów australijskich wszechczasów.

Interpretacje filmu

Istnieje wiele interpretacji filmu „Piknik pod Wiszącą Skałą”. Niektórzy widzowie uważają, że film jest metaforą dojrzewania i przekraczania granic. Miranda, Marion i Irma reprezentują trzy różne etapy kobiecości: naiwność, dojrzałość i seksualność. Ich zniknięcie może symbolizować przejście od niewinności do doświadczenia.

Inni widzowie uważają, że film jest opowieścią o tajemnicy i niebezpieczeństwie natury. Hanging Rock jest miejscem o mistycznej aurze, które skrywa w sobie jakieś mroczne tajemnice. Dziewczęta mogły zostać sprowadzone na siebie klątwę lub po prostu stały się ofiarami nieszczęśliwego wypadku.

Jeszcze inni widzowie uważają, że film jest opowieścią o zagładzie i odrodzeniu. Dziewczęta mogą reprezentować wszystkie ofiary przemocy i niesprawiedliwości. Ich zniknięcie może być symboliczną śmiercią, która prowadzi do nowego początku.

Ostateczna interpretacja filmu jest kwestią indywidualną. „Piknik pod Wiszącą Skałą” to film, który pozostawia widza z mnóstwem pytań i wątpliwości. To film, który zapada w pamięć i długo pozostaje w głowie.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Peter Weir
scenariusz Cliff Green
gatunek Dramat
produkcja Australia
premiera 8 sierpnia 1975 (Światowa) 22 kwietnia 1994 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $84 744 w USA
na podstawie Joan Lindsay (powieść)
dystrybucja Monolith
studio Australian Film Commission, The / McElroy & McElroy / Picnic Productions Pty. Ltd.
tytuł oryg. Picnic at Hanging Rock

Obsada

Aktor Postać
Pani Appleyard
Miranda
Sara
Panna McCraw
Panna de Poitiers
Marion
Irma
Albert Crundall
Michael Fitzhubert
Panna Lumley
Minnie
Tom
Juliana
Doc. McKenzie
Pani Fitzhubert
Pułkownik Fitzhubert
Pani Bumpher
Ben Hussey
Sierżant Bumpher
Edith
Rosamund
Blanche
Pan Whitehead
Jones
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Uczennica
Kucharka

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Piknik pod Wiszącą Skałą (ang. Picnic at Hanging Rock) to australijski dramat filmowy z 1975 roku w reżyserii Petera Weira, na podstawie powieści Joan Lindsay pod tym samym tytułem. Film opowiada historię tajemniczego zniknięcia pięciu dziewcząt i ich nauczycielki z prestiżowego żeńskiego internatu w Australii na początku XX wieku.

Akcja filmu rozgrywa się w 1900 roku w Victorii w Australii. W St. Hilda's, prestiżowym żeńskim internacie, uczennice przygotowują się do pikniku w parku narodowym Hanging Rock. Wśród nich są: Miranda (Anne-Louise Lambert), uczennica z dobrych domów, która marzy o karierze artystycznej; Marion (Helen Morse), inteligentna i niezależna dziewczyna; Irma (Vivean Gray), piękna i arogancka córka zamożnego farmera; Edith (Kirsty Child), zamknięta w sobie i wycofana dziewczyna; oraz Sara (Margaret Nelson), młoda i niewinna dziewczyna.

Piknik przebiega spokojnie, dopóki dziewczyny nie postanawiają wspiąć się na Hanging Rock, tajemniczą skałę, która jest owiana legendami. Miranda, Marion, Irma, Edith i Sara wyruszają w górę, a ich nauczycielka, Miss McCraw (Rachel Roberts), zostaje w tyle.

Gdy dziewczyny nie wracają, rozpoczyna się wielka akcja poszukiwawcza. Policja, strażnicy parkowi i mieszkańcy okolicznych miejscowości przemierzają lasy i góry w poszukiwaniu śladów. Jednak poszukiwania nie przynoszą rezultatów. Dziewczyny i ich nauczycielka znikają bez śladu.

W małej społeczności, w której żyją dziewczyny, ich zniknięcie wywołuje szok i niepokój. Ludzie zaczynają snuć domysły na temat tego, co mogło się wydarzyć. Niektórzy uważają, że dziewczyny zostały porwane, inni, że zginęły w wypadku, a jeszcze inni, że stały się ofiarami tajemniczej siły.

Film Petera Weira to nie tylko misterna zagadka kryminalna, ale także poetycki obraz kobiecej dojrzałości. Dziewczyny, które udają się na piknik, są na progu dorosłości. Są pełne nadziei i marzeń, ale także niepokoją się przyszłością. Ich zniknięcie to metafora przejścia z dzieciństwa w dorosłość, które jest zawsze pełne niepewności i ryzyka.

Film jest również ważnym komentarzem do australijskiej historii i kultury. Hanging Rock to miejsce, które jest owiane legendami i mitami. Jest to symbol pierwotnej natury, która jest w opozycji do cywilizacji. Zniknięcie dziewczyn można interpretować jako metaforę konfliktu między kulturą europejską a kulturą aborygeńską.

„Piknik pod Wiszącą Skałą” to jeden z najważniejszych filmów w historii australijskiego kina. Jest to film tajemniczy, mroczny i piękny, który pozostawia widza z poczuciem niepokoju i niedopowiedzenia.

Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy film na festiwalu w Cannes. Jest uważany za klasykę australijskiego kina.

Oto kilka ciekawostek na temat filmu:

  • Film został nakręcony w realnych plenerach, w Parku Narodowym Hanging Rock w Australii.
  • Według autorki powieści, Joan Lindsay, zniknięcie dziewczyn było inspirowane prawdziwą historią, która wydarzyła się w Australii w 1890 roku.
  • Film miał wpływ na wiele innych dzieł kultury, w tym na film „Dzieci kukułki” (1986) i serial „The Leftovers” (2014-2017).

„Piknik pod Wiszącą Skałą” to film, który pozostaje w pamięci widzów na długo po obejrzeniu. To film, który można interpretować na wiele sposobów, film, który pozostawia widza z poczuciem tajemniczości i niedopowiedzenia.


Film "Piknik pod Wiszącą Skałą", wyreżyserowany przez Petera Weira, to misteryjna opowieść osadzona w australijskim krajobrazie roku 1900, w dniu świętego Walentego. Grupa młodych pensjonarek z australijskiej szkoły dla panien w Appleyard wyrusza na piknik przy malowniczej Wiszącej Skale, stanowiącej lokalną atrakcję turystyczną. Przedstawione wydarzenia, oparte na powieści Joan Lindsay, ukazują dramatyczne zniknięcie kilku dziewcząt oraz jednej z nauczycielek, w atmosferze tajemniczości i napięcia.

Sobota, 14 lutego 1900 roku, to dzień, który zaczyna się jak każdy inny, lecz szybko staje się dniem, który na zawsze pozostanie w pamięci mieszkańców okolicznych terenów Macedon w stanie Victoria. Pensjonarki z Appleyard wyruszają na piknik w otoczeniu Wiszącej Skały, gdzie przyroda miesza się z ludzkimi emocjami, tworząc tło dla niezwykłego zdarzenia. Cztery z nich, pod przywództwem Mirandy, postanawiają zbadać bliżej okoliczne tereny. To, co miało być jedynie przygodnym wypadem, przemienia się w dramatyczny akt zaginięcia.

Fabuła filmu przeplata wątki tajemniczości, napięcia i niepewności. W trakcie eksploracji skał, uczennice i nauczycielka matematyki tracą się w labiryncie kamieni, pozostawiając za sobą jedynie pytania i spekulacje. Powrót tylko jednej z uczennic, zrozpaczonej i bez pamięci o wydarzeniach, pozostawia tło dla rozwijającej się intrygi. Więzy społeczne i emocjonalne między postaciami ulegają rozedrganiu w obliczu tragedii, której przyczyny pozostają niejasne.

Pełna niepewności atmosfera zostaje zbudowana przez mistrzowskie połączenie zdjęć, dźwięku i scenariusza. Weir umiejętnie kreuje napięcie, podkreślając kontrast między pięknem natury a ludzką kruchotą. Przepiękne, lecz jednocześnie nieprzyjazne otoczenie górskie staje się kulisą dla tragedii, której rozwiązanie pozostaje nieosiągalne.

Motyw zniknięcia staje się punktem centralnym, wokół którego skupia się narracja. Losy zaginionych dziewcząt oraz nauczycielki stają się przedmiotem spekulacji i rozmaitych teorii, jednak żadna z nich nie potrafi w pełni wyjaśnić tajemnicy. To, co wydaje się być zwykłym piknikiem, przemienia się w koszmar, który pozostaje żywy w pamięci mieszkańców miejscowości Macedon przez lata.

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to film, który porusza nie tylko kwestię zaginięcia, lecz także temat ludzkiej natury i jej relacji z przyrodą oraz społeczeństwem. Poprzez dramatyczne wydarzenia, reżyser ukazuje, jak kruche są więzy, które łączą ludzi, oraz jak szybko można stracić kontrolę nad otaczającym światem. Ostatecznie, to nie tylko historia zniknięcia, lecz także opowieść o ludzkiej kondycji i jej nieprzeniknionych tajemnicach.


Film "Piknik przy Wiszącej Skale", zrealizowany pod kierunkiem Petera Weira, to opowieść o tajemniczych wydarzeniach rozgrywających się w australijskich krajobrazach roku 1900 w dniu świętego Walentego. Grupa młodych dziewcząt z ekskluzywnej pensji dla panien w Appleyard wyrusza na piknik w pobliżu malowniczej Wiszącej Skale, stanowiącej lokalną atrakcję turystyczną. Historia ta, oparta na powieści Joan Lindsay, przedstawia niezwykłą intrygę i dramatyczne zaginięcie kilku dziewcząt oraz jednej z nauczycielek w tajemniczych okolicznościach.

Sobota, 14 lutego 1900 roku, rozpoczyna się spokojnie, ale szybko staje się dniem, który zapisał się w historii zatracenia. Pensjonarki z Appleyard wybierają się na piknik w otoczeniu Wiszącej Skale, gdzie natura splata się z ludzkimi losami, tworząc scenografię dla niezwykłego wydarzenia. Cztery z nich, na czele z Mirandą, decydują się bliżej przyjrzeć okolicznym terenom. Co miało być jedynie przygodnym wypadem, przeradza się w dramatyczne zniknięcie.

Fabuła filmu splata wątki tajemniczości, niepokoju i niepewności. Podczas eksploracji skał, uczennice i nauczycielka matematyki gubią się w labiryncie kamieni, zostawiając za sobą jedynie pytania i domysły. Powrót tylko jednej z uczennic, zrozpaczonej i pozbawionej pamięci o wydarzeniach, stanowi podłoże dla rozwijającej się intrygi. Więzy społeczne i emocjonalne między postaciami rozpadają się w obliczu tragedii, której źródła pozostają niejasne.

Mistrzowskie połączenie zdjęć, dźwięku i scenariusza, buduje atmosferę niepokoju, podkreślając kontrast między pięknem natury a ludzką kruchotą. Przepiękne, lecz jednocześnie nieprzyjazne otoczenie górskie staje się tłem dla tragedii, której rozwiązanie wydaje się być nieosiągalne.

Centralnym motywem filmu staje się zniknięcie, wokół którego koncentruje się narracja. Losy zaginionych dziewcząt i nauczycielki stają się przedmiotem spekulacji i różnych teorii, lecz żadna z nich nie potrafi w pełni rozwikłać tajemnicy. To, co miało być zwykłym piknikiem, zamienia się w koszmar, który pozostaje żywy w pamięci mieszkańców Macedon przez lata.

"Piknik przy Wiszącej Skale" to nie tylko historia zniknięcia, lecz także opowieść o ludzkiej naturze i jej relacji z otaczającym światem. Poprzez dramatyczne wydarzenia, reżyser ukazuje kruchą więź łączącą ludzi oraz szybkość, z jaką można stracić kontrolę nad rzeczywistością. Ostatecznie, to nie tylko opowieść o zaginionych, lecz także refleksja nad kondycją ludzką i jej niepojętymi tajemnicami.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *