Paterson (2016)

  • Gatunek: Dramat Komedia
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 53 min.
  • Kierowca autobusu prowadzi szczęśliwe życie u boku żony Laury, tworząc wiersze inspirowane zaobserwowanymi w pracy wydarzeniami.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Paterson to amerykański film dramatyczny z 2016 roku w reżyserii Jima Jarmuscha. Film opowiada o Patersonie (Adam Driver), kierowcy autobusu w tytułowym mieście w stanie New Jersey. Paterson jest również poetą, który każdego dnia pisze nowy wiersz. Jego żoną jest Laura (Golshifteh Farahani), która marzy o tym, aby zostać gwiazdą muzyki country i otworzyć cukiernię.

Film rozpoczyna się sceną, w której Paterson wyjeżdża z garażu autobusowego i rozpoczyna swoją codzienną pracę. Jeździ po mieście, obserwując ludzi i zdarzenia. Wraca do domu, gdzie czeka na niego Laura i ich buldog, Marvin. Paterson i Laura spędzają razem wieczór, rozmawiając i słuchając muzyki.

Następnego dnia Paterson wraca do pracy. W autobusie spotyka różne osoby, w tym starszego pana, który opowiada mu o swojej miłości do poezji, oraz młodą kobietę, która marzy o tym, aby wyjechać z miasta. Paterson również pisze nowy wiersz, który poświęca rzece Passaic, która przepływa przez Paterson.

Paterson i Laura spędzają razem weekend. Wyruszają na wycieczkę do pobliskiego miasta, gdzie zwiedzają muzea i spacerują po parku. Paterson czyta Laurze swój nowy wiersz, który ona bardzo lubi.

W ciągu kolejnych tygodni Paterson i Laura kontynuują swoje codzienne życie. Paterson nadal jeździ autobusem, pisze wiersze i spędza czas z Laurą. Laura natomiast pracuje nad swoimi marzeniami o karierze muzycznej i cukierni.

Pewnego dnia Paterson spotyka w autobusie japońskiego poetę, który jest pod wrażeniem jego twórczości. Poeta zachęca Patersona do publikowania swoich wierszy. Paterson postanawia zabrać się za to zadanie.

W międzyczasie Laura zostaje zaproszona na przesłuchanie do programu telewizyjnego dla młodych talentów. Przesłuchanie idzie jej dobrze, ale ostatecznie nie dostaje się do programu. Laura jest rozczarowana, ale nie poddaje się.

Paterson i Laura nadal wspierają się nawzajem. Przechodzą przez różne trudności, ale zawsze są dla siebie.

Film kończy się sceną, w której Paterson i Laura siedzą na ławce w parku. Paterson czyta Laurze swój nowy wiersz, który jest o niej. Laura jest wzruszona i dziękuje Patersonowi za to, że jest jej mężem.

Paterson to film o pięknie codzienności. Jarmusch pokazuje, że nawet najprostsze czynności mogą być źródłem radości i inspiracji. Film jest również o miłości i poświęceniu. Paterson i Laura to kochający się małżonkowie, którzy zawsze są dla siebie wsparciem.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Został nagrodzony Palm Dog Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Adam Driver otrzymał nominację do nagrody za najlepszą rolę męską.

Motywy

Film Paterson porusza wiele ważnych motywów, m.in.:

  • Piękno codzienności
  • Miłość
  • Poezja
  • Przeznaczenie

Piękno codzienności

Jarmusch pokazuje, że nawet najprostsze czynności mogą być źródłem radości i inspiracji. Paterson codziennie jeździ autobusem po Paterson, obserwując ludzi i zdarzenia. Zwraca uwagę na piękno otaczającego go świata, na przykład na rzekę Passaic, która przepływa przez miasto.

Miłość

Paterson i Laura to kochający się małżonkowie, którzy zawsze są dla siebie wsparciem. Są dla siebie oparciem w trudnych chwilach. Laura wierzy w talent Patersona i wspiera go w jego twórczości.

Poezja

Paterson jest poetą, który codziennie pisze nowy wiersz. Poezja jest dla niego sposobem wyrażania siebie i widzenia świata. Jarmusch pokazuje, że poezja może być źródłem piękna i inspiracji.

Przeznaczenie

Film sugeruje, że Paterson jest przeznaczony do tego, aby być poetą. Już od dzieciństwa interesował się poezją i interesował się nią. Jego żona Laura również wierzy, że jest przeznaczony do tego, aby być poetą.

Podsumowanie

Paterson to film, który warto zobaczyć. Jest to film piękny, wzruszający i inspirujący.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
gatunek Dramat, Komedia
produkcja USA, Francja, Niemcy
premiera 16 maja 2016 (Światowa) 30 grudnia 2016 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $2 152 738 w USA
budżet $5 000 000
dystrybucja Gutek Film
studio Amazon Studios (przedstawia) / K5 International (przedstawia) / Animal Kingdom (współudział) /
tytuł oryg. Paterson

Obsada

Aktor Postać
Paterson
Laura
Doc
Method Man
Marie
Everett
Japoński poeta
Uczennica
Uczeń
Donny
Luis
Jimmy
Dave
Sam
Żona Doca
Chłopiec
Młoda poetka
Blood w kabriolecie
Chłopiec w autobusie
Chłopiec w autobusie
Kobieta w czerwieni
Starsza kobieta
Starsza kobieta
Chłopczyk
Dziewczynka
Mężczyzna w stroju roboczym
Mężczyzna w stroju roboczym
Kobieta w barze

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Paterson (2016) to amerykański dramat obyczajowy w reżyserii Jima Jarmuscha. Film opowiada o życiu tytułowego bohatera, kierowcy autobusu i poety, który mieszka w Paterson, New Jersey.

Główny bohater

Paterson to spokojny i zrównoważony mężczyzna, który żyje skromnym życiem w niewielkim miasteczku. Każdego dnia jeździ autobusem po ulicach Paterson, obserwując ludzi i ich codzienne zajęcia. Po pracy wraca do domu, gdzie pisze wiersze. Jego pasją jest poezja, a jego ulubionym poetą jest William Carlos Williams, który również urodził się i mieszkał w Paterson. [Image of Paterson, główny bohater filmu "Paterson"]

Żona Patersona

Żoną Patersona jest Laura, energiczna i pełna pomysłów kobieta. Marzy o tym, by zostać gwiazdą country i otworzyć własną cukiernię. Laura jest bardzo wspierająca męża i zawsze wierzy w jego talent.

Miasto Paterson

Paterson to miasto o bogatej historii i kulturze. Jest to dom dla wielu artystów i twórców, którzy inspirują się codziennym życiem mieszkańców. Paterson jest także miastem o wielu kontrastach. Z jednej strony jest to spokojne i przyjazne miejsce, z drugiej strony jest to miasto, które boryka się z problemami społecznymi, takimi jak bieda i przestępczość.

Fabuła

Film opowiada o ciągu zwyczajnych dni z życia Patersona i jego żony. Akcja filmu rozgrywa się w spokojnym tempie, a twórcy skupiają się na obserwacji bohaterów i ich codziennych rytuałów.

W filmie pojawiają się również inne postacie, które reprezentują różnorodne aspekty życia w Paterson. Są to m.in.:

  • Bill, kolega Patersona z pracy, który jest zgorzkniałym i cynicznym człowiekiem.
  • Lori, znajoma Laury, która jest samotną matką i marzy o tym, by zacząć nowe życie.
  • Japonka, która przyjeżdża do Paterson, by studiować poezję Williama Carlosa Williamsa.

Ważne motywy

W filmie pojawiają się następujące ważne motywy:

  • Piękno codzienności: Film ukazuje, że piękno można znaleźć w najzwyklejszych codziennych czynnościach. Paterson znajduje inspirację w codziennych rozmowach z pasażerami autobusu, w obserwacji przyrody i w relacji z żoną.
  • Poezja jako sposób na wyrażenie siebie: Paterson jest poetą, dla którego poezja jest sposobem na wyrażenie siebie i swoich myśli. Wiersze Patersona są proste i zwięzłe, ale zawierają w sobie głęboki sens.
  • Miłość i wsparcie: Relacja między Patersonem i Laurą jest pełna miłości i wsparcia. Laura zawsze wierzy w męża i jest jego najwierniejszą fanką.

Ocena

"Paterson" to film spokojny i refleksyjny, który porusza ważne tematy w nienachalny sposób. Film jest dedykowany wszystkim, którzy cenią piękno codzienności i którzy wierzą w moc poezji.

Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków, którzy chwalili jego spokojne tempo, piękne zdjęcia i wiarygodne postacie. Film został również doceniony przez widzów, którzy docenili jego uniwersalny przekaz.

"Paterson" to film, który zostaje w pamięci na długo po obejrzeniu. To film, który skłania do refleksji nad sensem życia i pięknem codzienności.


W filmie "Paterson" (2016), wyreżyserowanym przez niezwykle utalentowanego twórcę Jim Jarmuscha, główny bohater, tytułowy Paterson (wspaniale zagrany przez Adama Drivera), jest nie tylko kierowcą miejskiego autobusu, ale również poetą-amatorem. Jego życie wydaje się być niezwykle poukładane i spokojne, aż do momentu, gdy pozornie nieistotne wydarzenie stawia je pod znakiem zapytania.

Paterson prowadzi ustabilizowany tryb życia, poświęcając uwagę rozmowom i obserwacjom, które przysparzają mu inspiracji do tworzenia poezji. Jego żona, Laura (w przekonujący sposób zagrana przez Golshifteh Farahani), stanowi przeciwieństwo dla jego spokoju - zawsze pełna pomysłów i marzeń, a jednocześnie największa fanka jego twórczości.

Codzienne rytuały Patersona obejmują regularne sesje pisania wierszy, które czerpią inspirację zarówno z dzieł Williama Carlosa Williamsa, jak i Franka O'Hary. Oprócz tego, jego dni wypełnione są spotkaniami z różnorodną grupą osobistości, od przyjaciela z barowego stołka, przez wyzwoloną singielkę po kolegę z pracy, który zazdrości Patersonowi jego spokoju i pogody ducha.

Jednakże harmonia życia Patersona zostaje zachwiana wskutek nieprzewidywalnego zdarzenia. To wydarzenie stawia pod znakiem zapytania dotychczasową filozofię życiową bohatera, zmuszając go do ponownego przemyślenia swoich priorytetów i wartości.

"Paterson" nie tylko bada tematykę codzienności i rutyny, ale również ukazuje delikatność ludzkich relacji oraz siłę inspiracji i twórczości. Poprzez subtelne obserwacje oraz niezwykle autentyczne postacie, film Jarmuscha przemyca głębokie przesłanie o szukaniu piękna w prostocie życia oraz o sile poezji jako formy wyrażania ludzkich emocji i doświadczeń.

Adam Driver wciela się w rolę Patersona z niezwykłą wrażliwością i subtelnością, przynosząc widzom bohatera pełnego skrywanych emocji i refleksji. Golshifteh Farahani jako Laura równie przekonująco przedstawia postać, która stanowi zarówno źródło inspiracji, jak i wsparcia dla swojego męża.

"Paterson" to film, który porusza i skłania do refleksji, przypominając nam o pięknie tkwiącym w codziennych drobiazgach oraz o sile miłości i sztuki w odnajdywaniu sensu w życiu. Jim Jarmusch, z charakterystycznym dla siebie stylem, po raz kolejny udowadnia swoje mistrzostwo w tworzeniu filmów o ludzkich doświadczeniach i relacjach.


W filmie "Paterson" (2016), reżyserowanym przez utalentowanego artystę Jim Jarmuscha, widzowie zostają wprowadzeni w życie głównego bohatera, Patersona (z wyjątkową interpretacją Adama Drivera). Ten niezwykły mężczyzna pełni funkcję kierowcy miejskiego autobusu, ale jego pasją jest także poezja. Jego życie, pozornie poukładane i spokojne, zostaje niespodziewanie zakłócone przez wydarzenie, które stawia pod znakiem zapytania jego dotychczasowe przekonania.

Codzienność Patersona jest napełniona rutyną i prostotą, a jednak niezwykle bogata w inspiracje. Jego żona, Laura (doskonale zagrana przez Golshifteh Farahani), jest jego największym wsparciem i motorem do działania. Wspólnie tworzą niezwykłą symbiozę, która pomaga im przetrwać codzienność.

Paterson czerpie inspirację z rozmów i obserwacji, które napotyka w trakcie swojej pracy jako kierowca autobusu. Jego wiersze są pełne uczucia i refleksji, co sprawia, że są one niezwykle autentyczne i poruszające.

Jarmuschowska galeria ekscentryków, z którymi Paterson się spotyka, dodaje filmowi niepowtarzalnego uroku i humoru. Od przyjaciela spędzającego dni w barze po kolegę z pracy, który zazdrości mu spokoju i harmonii ducha - każda postać wnosi coś wyjątkowego do historii.

Jednakże, w momencie, gdy pojawia się nieprzewidywalne wydarzenie, życie Patersona zostaje rzucone w chaos. Bohater zostaje zmuszony do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami i ponownego przeanalizowania swoich priorytetów i wartości.

"Paterson" to nie tylko historia o codzienności i rutynie, ale także o sile miłości, pasji i sztuki. Film Jarmuscha ukazuje, jak piękno może tkwić w najprostszych rzeczach i jak ważne jest umiejętne wyrażanie swoich emocji i doświadczeń.

Adam Driver wciela się w rolę Patersona z niesamowitą wrażliwością i autentycznością, co sprawia, że postać ta staje się niezwykle bliska widzom. Golshifteh Farahani jako Laura również przekonuje swoją grą, ukazując siłę i delikatność swojej postaci.

"Paterson" to film, który porusza i inspiruje do refleksji, przypominając nam o pięknie tkwiącym w codziennych drobiazgach i o sile sztuki w przetrwaniu trudnych chwil. Jim Jarmusch, z charakterystycznym dla siebie stylem, ponownie udowadnia swoje mistrzostwo w tworzeniu filmów o ludzkich doświadczeniach i relacjach.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *