Opór / Defiance (2008)

  • Gatunek: Dramat Wojenny
  • Rok:
  • Czas trwania: 2 godz. 17 min.
  • Tytuł oryginalny: Defiance
  • Bracia Bielscy ukrywają się w lesie przed hitlerowcami. Z czasem dołączają do nich kolejne grupy uciekinierów.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Opór (2008) to amerykański film wojenny w reżyserii Edwarda Zwicka, opowiadający o losach grupy Żydów, którzy podczas II wojny światowej schronili się w lasach Puszczy Nalibockiej na terenie dzisiejszej Białorusi. Film jest oparty na książce Nechamy Tec „Defiance: The Bielski Partisans”.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1941 roku, kiedy Niemcy wkraczają do Białorusi. W jednym z gett, położonym w pobliżu miasteczka Naliboki, mieszkają bracia Bielscy: Tuvia, Zus, Asael i Aron. Mężczyźni postanawiają uciec z getta i schronić się w lesie.

W lesie bracia spotykają grupę Żydów, którzy również uciekli z getta. Wspólnie postanawiają założyć partyzancki oddział, który będzie walczył z Niemcami. Pod wodzą Tuvii, który zostaje przywódcą oddziału, partyzanci stają się coraz liczniejszą i lepiej uzbrojoną grupą.

Oddział Bielskich nie tylko walczy z Niemcami, ale także pomaga innym Żydom, którzy uciekają z gett. Partyzanci organizują kryjówki dla uchodźców, a także pomagają im zdobyć żywność i lekarstwa.

W ciągu kilku lat oddział Bielskich uratuje życie ponad 1200 Żydów. Partyzanci stali się symbolem nadziei i oporu dla wszystkich, którzy walczyli z nazistami.

Bohaterowie filmu

Tuvia Bielski (Daniel Craig) to najstarszy z braci Bielskich. Jest przywódcą oddziału partyzanckiego. Tuvia jest odważnym i odpowiedzialnym mężczyzną, który zawsze stawia dobro innych przed swoje własne.

Zus Bielski (Liev Schreiber) to drugi z braci Bielskich. Jest szefem wywiadu oddziału. Zus jest inteligentnym i przebiegłym mężczyzną, który potrafi wymyślić śmiałe plany walki z Niemcami.

Asael Bielski (Jamie Bell) to trzeci z braci Bielskich. Jest szefem oddziału szturmowego. Asael jest odważnym i bezwzględnym mężczyzną, który nie cofnie się przed niczym, aby chronić swoich ludzi.

Aron Bielski (George MacKay) to najmłodszy z braci Bielskich. Jest lekarzem oddziału. Aron jest troskliwym i oddanym mężczyzną, który zawsze pomaga innym.

Inni bohaterowie filmu

Lilka Ticktin (Alexa Davalos) to młoda kobieta, która dołącza do oddziału Bielskich. Lilka jest odważną i niezależną kobietą, która szybko staje się ważną częścią oddziału.

Ben Zion Gulkowitz (Tomas Arana) to rabin, który dołącza do oddziału Bielskich. Ben Zion jest mądrym i doświadczonym mężczyzną, który pomaga partyzantom zachować wiarę i nadzieję.

Ocena filmu

Opór to znakomity film wojenny, który opowiada prawdziwą historię niezwykłej grupy ludzi. Film jest dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą i scenografią.

Film porusza ważne tematy, takie jak walka o wolność, odpowiedzialność i nadzieja. Opór to film, który warto obejrzeć, aby pamiętać o bohaterach, którzy walczyli o przetrwanie i wolność w czasie II wojny światowej.

Ocena techniczna filmu

Opór jest dobrze zrealizowanym filmem, z doskonałą obsadą i scenografią.

Daniel Craig w roli Tuvii Bielskiego jest doskonały. Craig doskonale oddaje charakter Tuvii, jako odważnego i odpowiedzialnego przywódcy.

Liev Schreiber również świetnie wypada w roli Zusa Bielskiego. Schreiber jest przekonujący jako inteligentny i przebiegły szef wywiadu.

Jamie Bell i George MacKay również dobrze radzą sobie w swoich rolach. Bell jest przekonujący jako odważny i bezwzględny Asael, a MacKay jako troskliwy i oddany Aron.

Alexa Davalos w roli Lilki Ticktin jest również dobra. Davalos jest przekonująca jako odważna i niezależna kobieta.

Tomas Arana w roli Ben Ziona Gulkowitza jest doskonały. Arana jest przekonujący jako mądry i doświadczony rabin

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Edward Zwick
scenariusz Edward Zwick, Clay Frohman
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja USA
premiera 31 grudnia 2008 (Światowa) 23 stycznia 2009 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $51 155 219 na świecie$28 644 813 w USA$22 510 406 poza USA
budżet $32 000 000
na podstawie Nechama Tec (książka)
dystrybucja Monolith Plus
studio Paramount Vantage (przedstawia) / Bedford Falls Company, The / Defiance Productions /
tytuł oryg. Defiance
inne tytuły Defiance (I)

Obsada

Aktor Postać
Tuvia Bielski
Zus Bielski
Asael Bielski
Aron Bielski
Ben Zion Gulkowitz
Lilka Ticktin
Isaac Malbin
Staruszek w getcie
Konstanty "Kościk" Kozłowski
Chaya Dziencielsky
Shimon Haretz
Arkady Lubczanski
Tamara Skidelsky
Yitzchak Shulman
Zwiadowca SS
Lova Volkin
Gramov
Riva Reich
Bella
Peretz Shorshaty
Lazar
Motl Lubczanski
Rachel
Avram Rubinski
Córka Avrama
Lila
Miriam
Jacov
Ciemnowłosa ślicznotka
Rudowłosa kobieta
Pinchas Zuckerman
Oppenheim
Księgowy
Ojciec Chayi
Matka Chayi
Isadore Skidelsky
Yechael Efrati
Sarah Oppenheim
Israel Kotler
Krensky
Levine
Mały chłopiec
Kapitan białoruskiej policji
Policjant
Ortodoksyjny rabin
Strzelający wieśniak
Krzyczący mężczyzna
Niemiecki kapitan
Kapitan SS
Niemiecki kurier
Kobieta w samochodzie
Niemiecki oficer
Niemiecki szeregowy
Niemiecki sierżant
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Syn kapitana policji
Syn kapitana policji
Oficer białoruskiej policji
Oficer białoruskiej policji
Viktor Panchenko
Rosa
Dobrze ubrana kobieta
Żydowska matka oddzielona od dziecka
Żydowski bity ojciec
Żydowski bity ojciec
Żydowska matka oddzielona od dziecka
Mleczarz Kissely
Żona kapitana policji
Żona "Kościka"
Niemiecki oficer w samochodzie

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Opór to amerykański film wojenny z 2008 roku w reżyserii Edwarda Zwicka, oparty na książce Nechamy Tec „Defiance: The Bielski Partisans”. Film przedstawia historię braci Bielskich, którzy podczas II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce i Białorusi utworzyli w Puszczy Nalibockiej partyzancką grupę, która uratowała życie ponad tysiącu Żydów.

Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1941 roku, kiedy to trzech braci Bielskich, Tuvia, Zus i Asael, ucieka z getta w Nowogródku. Początkowo ukrywają się w lesie, ale wkrótce zaczynają pomagać innym uciekinierom. Wkrótce przyłącza się do nich coraz więcej osób, a grupa Bielskich staje się liczącą ponad tysiąc osób partyzancką formacją.

Braciom Bielskim udaje się stworzyć w lesie prawdziwy raj dla ocalałych z Holocaustu. Budują domy, uprawiają ziemię, a nawet tworzą szkołę. Grupa prowadzi też działalność partyzancką, atakując niemieckie patrole i transporty.

Film przedstawia historię braci Bielskich jako historię bohaterstwa i determinacji. Bracia nie tylko uratowali życie tysiącom ludzi, ale też pokazali, że nawet w najciemniejszych czasach można zachować człowieczeństwo i nadzieję.

Obsada

  • Daniel Craig jako Tuvia Bielski
  • Liev Schreiber jako Zus Bielski
  • Jamie Bell jako Asael Bielski
  • George MacKay jako Aron Bielski
  • Tomas Arana jako Ben Zion Gulkowitz
  • Alexa Davalos jako Lilka Ticktin
  • Mark Feuerstein jako Isaac Malbin
  • Mark Margolis jako Staruszek w getcie

Odbiór

Film został dobrze przyjęty przez krytyków, którzy chwalili jego wiarygodność historyczną, a także aktorstwo Daniela Craiga i Lieva Schreibera. Film zdobył również kilka nagród, w tym nagrodę publiczności na festiwalu filmowym w Toronto.

Wpływ

Film „Opór” przyczynił się do popularyzacji historii braci Bielskich. W 2010 roku powstał serial dokumentalny „The Bielski Brothers”, który opowiadał o ich losach. W 2013 roku w USA powstało muzeum poświęcone braciom Bielskim.

Ocena

„Opór” to poruszający i inspirujący film, który opowiada prawdziwą historię bohaterstwa i determinacji. Film jest dobrze zrealizowany, a aktorstwo Daniela Craiga i Lieva Schreibera jest na wysokim poziomie. „Opór” to obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy interesują się historią II wojny światowej i Holocaustem.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w Białorusi, Polsce i na Litwie.
  • Reżyser Edward Zwick chciał, aby film był jak najbardziej realistyczny, dlatego wykorzystał w nim prawdziwe rekwizyty i kostiumy z okresu II wojny światowej.
  • W filmie wystąpili także polscy aktorzy, m.in. Artur Żmijewski, Marcin Dorociński i Piotr Fronczewski.

Podsumowując, „Opór” to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i inspirująca historia, która pokazuje, że nawet w najciemniejszych czasach można zachować człowieczeństwo i nadzieję.


W roku 1941, gdy Europa Wschodnia tonęła w krwawych mrokach hitlerowskiego terroru, trzej nieustraszeni bracia Bielscy, unikając śmiertelnej pogoni, schronili się w mrocznych zaułkach gęstych lasów. Tam, w ukryciu przed oprawcami, rozpoczęli swoją desperacką walkę o przetrwanie. Odważny Tewje, wcielając się w rolę przywódcy, starał się wzbudzić nadzieję w sercach uciekinierów, a zarazem musiał zmagać się z wewnętrznymi demonami i rozterkami. Jego brat, Zus, niepokorny i pełen zapału, poszukiwał drogi zemsty, wplątując się w działania partyzanckie, które w jego przekonaniu stanowiły jedyną odpowiedź na nazistowską okrutność. Tymczasem młodszy z braci, Asael, starał się godzić podzielone lojalności i zbliżać serca rodzeństwa, widząc w jedności siłę, która mogłaby przetrwać najtrudniejsze chwile.

W krwawym wirze okupacji, gdy tysiące Żydów stawało się ofiarami bestialstwa nazistowskich oprawców, los tych, którzy schronili się w lesie, wydawał się być nieuchwytny. Ocalić ich godność i przetrwać stało się nie tylko wyzwaniem, lecz też imperatywem moralnym. Wydarzenia na tle wojny, które rozgrywały się w zacienionych zakątkach puszczy, przynosiły zarówno bolesne konfrontacje z przeszłością, jak i triumfy nad własnymi słabościami. Każda decyzja, każde działanie miało wagę złota, gdyż od nich zależało życie i śmierć.

Wraz z nadejściem zimy, w sercu lasu, gdzie czas płynął innym rytmem, uciekinierzy z trudem budowali swoje schronienie. Nie była to tylko osada, to była ostoja nadziei, symbol walki o przetrwanie i godność. Wspólnota, która narodziła się wśród drzew, stała się fundamentem, na którym opierała się ludzka solidarność w obliczu nieprzyjaznego losu. To właśnie w tym spoiwie bracia Bielscy odnaleźli siłę, by walczyć dalej, by nie poddać się mrocznej sile, która próbowała zatrzeć człowieczeństwo.

W krwawym tańcu śmierci, gdzie każdy dzień był walką o przetrwanie, gdzie ślady nadziei często ginęły w mrokach nocy, bracia Bielscy stawili czoła nie tylko zagładzie, lecz także swoim własnym demonom. W świecie, gdzie zemsta kusiła obietnicą ulgi, a strach mroził serca nawet najdzielniejszych, oni wybrali drogę nadziei, solidarności i człowieczeństwa. To opowieść o niezłomnej sile ludzkiego ducha, która w obliczu najcięższych prób potrafiła wykiełkować i rosnąć, jak ziarna nadziei wśród spalonej ziemi.

Wojna, która obracała świat w perwersyjnym tańcu śmierci, nie zdołała zgasić iskry nadziei, jaką w sobie niosła ludzka solidarność. Przez mroczne zaułki lasu, gdzie drzewa skrywały historie tysięcy uciekinierów, rozbrzmiewał śpiew ludzkiej wytrwałości i wiary. To opowieść o niezłomnym dążeniu do życia w obliczu najstraszniejszych mroków, o sile, którą niesie wspólnota ludzkich serc w walce z okropieństwem wojny.

Wkraczając w świat skrytych ścieżek i ukrytych zaułków lasu, gdzie życie i śmierć tańczyły ze sobą w mrocznym rytuale, bracia Bielscy stanęli na czele niewielkiej grupy uciekinierów, gotowi stawić czoło najcięższym próbom. Ich historia, choć zapomniana przez wielu, pozostaje pomnikiem ludzkiej wytrwałości, siły woli i odwagi w obliczu najciemniejszych mroków. To opowieść o sile nadziei, która trwała nawet w najtrudniejszych chwilach, i o mocy, którą niesie wspólna walka o przetrwanie i godność.


W czasach, gdy Europa Wschodnia tonęła w krwawej zawierusze hitlerowskiego terroru, trzej nieustraszeni bracia Bielscy, unikając śmiertelnej pogoni, znaleźli schronienie w gęstych ostępach leśnych. Tam, w ukryciu przed oprawcami, zapoczątkowali swoją niezłomną walkę o przetrwanie. Odważny Tewje, obejmując przywództwo, starał się zasiać ziarno nadziei w sercach uciekinierów, jednocześnie musząc stawiać czoła wewnętrznym demonom i rozterkom. Jego brat, Zus, buntowniczy i porywczy, poszukiwał ścieżki zemsty, angażując się w działania partyzanckie, które uznawał za jedyną odpowiedź na bezwzględność nazistowskiego reżimu. W międzyczasie młodszy z braci, Asael, starał się pogodzić podzielone lojalności i zbliżyć serca rodzeństwa, dostrzegając w jedności siłę zdolną przetrwać najtrudniejsze chwile.

W świecie zagłady, gdzie tysiące Żydów stawało się ofiarami bestialstwa hitlerowskich oprawców, los tych, którzy znaleźli schronienie w gąszczu lasu, wydawał się być niepewny. Zachować godność i przetrwać stało się nie tylko wyzwaniem, lecz także imperatywem moralnym. Dramatyczne wydarzenia, rozgrywające się w otoczeniu wojennej zawieruchy, przynosiły zarówno bolesne konfrontacje z przeszłością, jak i zwycięstwa nad własnymi słabościami. Każde słowo, każdy gest, miał wagę złota, gdyż od nich zależało życie i śmierć.

Z nadejściem mroźnej zimy, w samym sercu lasu, gdzie czas płynął innym rytmem, uciekinierzy z trudem wznosili swój tymczasowy dom. To nie był jedynie skromny szałas – to była ostoja nadziei, symbol walki o przetrwanie i godność. Wzrastające poczucie wspólnoty, które tkwiło wśród drzew, stało się fundamentem, na którym opierała się ludzka solidarność w obliczu nieprzyjaznego losu. To właśnie w tym spoiwie bracia Bielscy odnaleźli siłę, by kontynuować walkę, by nie poddać się mrocznej sile, która próbowała zatrzeć człowieczeństwo.

W śmiertelnym tańcu wojny, gdzie każdy dzień był walką o przetrwanie, gdzie nadzieja często gasła w mrokach nocy, bracia Bielscy stawili czoła nie tylko zagładzie, lecz także własnym lękom. W świecie, gdzie zemsta kusiła obietnicą ulgi, a strach paraliżował serca nawet najdzielniejszych, oni wybrali drogę nadziei, solidarności i człowieczeństwa. To historia niezłomnej siły ludzkiego ducha, która w obliczu najtrudniejszych prób potrafiła wykiełkować i wzrastać, jak ziarna nadziei na spalonej ziemi.

Wojna, która przewartościowała znaczenie życia i śmierci, nie była w stanie zgasić iskry nadziei, którą niosła ludzka solidarność. Poprzez ciemne zakamarki lasu, gdzie drzewa słuchały historii tysięcy uciekinierów, rozbrzmiewał głos ludzkiej wytrwałości i wiary. To opowieść o nieustraszonej determinacji do życia w obliczu najstraszniejszych mroków, o mocy, jaką niesie wspólne staranie o przetrwanie i godność.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *