Operacja Samum (1999)

  • Gatunek: Dramat Sensacyjny
  • Rok: 1999
  • Czas trwania: 1 godz. 28 min.
  • Agent Józef Mayer próbuje ratować uwięzionego w Iraku syna. Polskie służby wykorzystują jego działania dla własnych celów.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV
reżyseria Władysław Pasikowski
scenariusz Maciej Dutkiewicz / Robert Brutter
gatunek Dramat / Sensacyjny
produkcja Polska
premiera 7 maja 1999 (świat)
studio Agencja Produkcji Filmowej / HBO Polska / Komitet Kinematografii /
data produkcji 1999
tytuł oryg. Operacja Samum
Józef Mayer, kiedyś as polskiego wywiadu postanawia ratować aresztowanego i uwięzionego w Iraku syna. Rozpoczyna działania na własną rękę i wyrusza w bardzo ryzykowną podróż. Nie zdaje sobie sprawy, że uwolnienie syna nie będzie jego jedyną misją. Byli szefowie, za jego plecami knują spisek. Chcą wykorzystać Mayera jako przynętę na irackie służby bezpieczeństwa. Jego prywatna akcja ma odwrócić uwagę i zmylić czujność tajnej policji Saddama Hussaina. Polacy mają w tym czasie do wykonania bardzo ważne, niebezpieczne i politycznie delikatne zadanie - muszą wyprowadzić z Iraku amerykańskich szpiegów.
Irak tuż przed wojną z Kuwejtem. Józef Mayer, były as polskiego wywiadu, na wieść o uwięzieniu syna - inżyniera pracującego w Iraku, na własną rękę rusza chłopakowi z pomocą. Jego misję po cichu wykorzystują dawni przełożeni, którzy chcą go użyć jako przynęty dla służb bezpieczeństwa Saddama Husajna. Były agent miałby odwrócić uwagę tamtejszej tajnej policji od ważnej akcji polskiego wywiadu: wywiezienia za granicę amerykańskich szpiegów, uwięzionych w Iraku przez wybuch wojny w Zatoce Perskiej.
Józef Mayer, kiedyś as polskiego wywiadu postanawia ratować aresztowanego i uwięzionego w Iraku syna. Rozpoczyna działania na własna ręke, ale zdaje sobie sprawe, że Irak, a w szczególności irackie więzienie, to nie żarty. Aresztowanie jego syna zgiega się w czasie z przygotowywanym przez polski wywiad na prośbę CIA wywiezieniem ważnych amerykańskich szpiegów z Iraku. Gra toczy się o duża stawkę, ale czy aż tak wysoką żeby świadomie "wystawiać" jednego z najlepszych i najbardziej zasłużonych oficerów?
Nazywa się Mayer. Józef Mayer. Jest emerytowanym asem wywiadu, który nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wyrusza z ryzykowną misją do Iraku, by ratować uwięzionego tam syna. Na własną rękę podejmuje straceńczą akcję odbicia go z rąk irackich służb specjalnych. Historia opowiedziana w filmie "Operacja Samum" wydarzyła się naprawdę, dziesięć lat temu, u progu wojny w Zatoce Perskiej. Przez długie lata pozostawała pilnie strzeżoną tajemnicą polskiego i amerykańskiego wywiadu. Dzięki filmowi Władysława Pasikowskiego, w którym wystąpiła plejada gwiazd polskiego kina, niezwykła historia ujrzy dziś światło dzienne...
"Operacja Samum" w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Szpiegowska intryga w wykonaniu gwiazd polskiego ekranu: Marka Kondrata, Olafa Lubaszenki, Radosława Pazury, Bogusława Lindy i Anny Korcz. Irak tuż przed wojną z Kuwejtem. Józef Mayer (Marek Kondrat), były as polskiego wywiadu, na wieść o uwięzieniu syna - inżyniera pracującego w Iraku, na własną rękę rusza mu z pomocą. Jego misję bez jego wiedzy wykorzystują dawni przełożeni, którzy chcą go użyć jako przynęty dla irackich służb bezpieczeństwa. Były agent miałby odwrócić uwagę tamtejszej tajnej policji od ważnej akcji polskiego wywiadu - uwolnienia amerykańskich szpiegów.
Aktor Postać
Marek Kondrat Józef Mayer
Radosław Pazura Paweł Mayer, syn Józefa
Olaf Lubaszenko Stanisław Kosiński, polski agent w Iraku
Bogusław Linda Edward Broński, polski agent w Iraku
Anna Korcz Karen Pierce, agentka Mossadu
Gustaw Holoubek Shopsovitz, szef Mossadu
Jerzy Skolimowski Hayes, szef CIA
Krzysztof Globisz "Grubas", oficer polskich służb wywiadowczych
Tugrul Çetiner Fajsal, pomocnik Mayera w Iraku
Hakan Akın Oficer straży granicznej
Hakan Baskaya Oficer straży granicznej
Hüseyin Avni Danyal Agent
Antoni Detner Wartownik w siedzibie polskich służb wywiadowczych
Bilat Gurdere Agent
Mahir İpek Oficer
Ozkan Karaoglu Chłopak karmiący Mayera w więzieniu
Kristof Konrad Jeff Magnus, agent CIA w Iraku
Mehmet Kucukekeskin Tajniak z budowy
Tamer Levent Iracki pułkownik
Grzegorz Pinior Adiutant
Dmitriy Shevchenko Wołodia Panajew, agent rosyjski w Iraku
Andrzej Zieliński Thomas, agent CIA w Iraku
Edward Linde-Lubaszenko Kardiolog, przyjaciel Mayera
Ireneusz Dydliński Łącznościowiec w Ambasadzie Polskiej w Iraku
Tadeusz Huk Pułkownik, szef polskich służb wywiadowczych
Michał Gadomski Walton, agent CIA w Iraku
John Edmondson Murphy, attache ambasady amerykańskiej w Warszawie
Anna Brusewicz Karen Pierce

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *