Nóż w wodzie (1961)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 30 min.
  • Podczas podróży nad jezioro małżeństwo zabiera młodego człowieka, którego następnie zaprasza na swój jacht. W trakcie rejsu dochodzi do rywalizacji pomiędzy mężczyznami.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner DisplayMovies

Fabuła

Nóż w wodzie to czarno-biały film psychologiczny z 1961 roku w reżyserii Romana Polańskiego, który zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie zdobył nagrodę FIPRESCI. Obraz opowiada o rywalizacji między dwoma mężczyznami, która rozgrywa się na pokładzie jachtu na mazurskich jeziorach.

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy Andrzej, znany dziennikarz sportowy, i jego żona Krystyna wyjeżdżają na jednodniowy rejs jachtem. Po drodze zatrzymują się, by zabrać autostopowicza. Młody mężczyzna, którego imię nie jest znane, jest przystojny i pewny siebie. Andrzej, początkowo zauroczony chłopakiem, postanawia zaprosić go na jacht.

Na pokładzie jachtu dochodzi do napięć między dwoma mężczyznami. Andrzej, który jest reprezentantem mieszczańskiej klasy średniej, stara się imponować chłopakowi swoim bogactwem i pozycją społeczną. Młody mężczyzna, który jest idealistą i buntownikiem, krytykuje Andrzeja za jego materializm i konformizm.

Konflikt między mężczyznami narasta stopniowo. Andrzej próbuje uwieść Krystynę, co doprowadza do kłótni z chłopakiem. W pewnym momencie Andrzej wyrzuca chłopaka za burtę, a następnie próbuje go utopić. Chłopakowi udaje się jednak uciec i dopłynąć do brzegu.

Film kończy się sceną, w której Andrzej i Krystyna wracają do domu. Andrzej jest zdezorientowany i przerażony tym, co się wydarzyło. Krystyna jest natomiast zmęczona i rozczarowana swoim mężem.

Nóż w wodzie jest filmem o rywalizacji i pożądaniu. Jest to również film o dwóch różnych wizjach świata. Andrzej reprezentuje świat mieszczański, który jest oparty na materializmie i konformizmie. Młody mężczyzna reprezentuje natomiast świat idealistyczny, który jest oparty na wolności i niezależności.

Film został nakręcony w czarno-białej technice, co podkreśla jego psychologiczny charakter. Obrazy mazurskich jezior są piękne i melancholijne. Muzyka Krzysztofa Komedy jest mroczna i niepokojąca.

Nóż w wodzie to jeden z najważniejszych polskich filmów psychologicznych. Został doceniony przez krytyków i publiczność na całym świecie. Obraz jest uważany za arcydzieło polskiego kina.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest debiutem reżyserskim Romana Polańskiego.
  • Film został nakręcony w ciągu zaledwie 22 dni.
  • Film był nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
  • Film jest uważany za jeden z pierwszych filmów nurtu Nowego Hollywoodu.

Nóż w wodzie to film, który warto obejrzeć. Jest to film, który porusza ważne tematy i który zapada w pamięć.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Roman Polański
scenariusz Roman Polański, Jerzy Skolimowski
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 9 marca 1962 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jerzy Skolimowski (dialogi)
studio Zespół Filmowy "Kamera"
tytuł oryg. Nóż w wodzie
inne tytuły Knife in the Water Miedzynarodowe Knife in the Water USA Knife in the Water Wielka Brytania

Obsada

Aktor Postać
Krystyna, żona Andrzeja
Andrzej, mąż Krystyny
Chłopak
Chłopak
Krystyna, żona Andrzeja

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *