Motyl Still Alice / Still Alice (2014)

  • Gatunek: Dramat
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 39 min.
  • Tytuł oryginalny: Still Alice
  • Pani profesor odkrywa, że ma wczesne objawy choroby Alzheimera.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Motyl Still Alice (2014) to dramat opowiadający o losach 50-letniej Alice Howland, cenionej profesorki lingwistyki na Columbia University. Alice jest szczęśliwą żoną i matką, która prowadzi uporządkowane i poukładane życie. Pewnego dnia, podczas wykładu, Alice zaczyna mieć problemy z pamięcią. Zaczyna zapominać imion znajomych, gubić się w mieście i mieć trudności z koncentracją. Początkowo bagatelizuje te objawy, ale gdy zaczynają się nasilać, decyduje się na wizytę u lekarza.

Diagnoza jest dla Alice druzgocąca – zdiagnozowano u niej wczesne stadium choroby Alzheimera. Alice musi pogodzić się z tym, że jej umysł powoli zanika i że nie będzie już w stanie prowadzić dotychczasowego życia.

Film przedstawia stopniowy rozwój choroby Alzheimera u Alice. W miarę upływu czasu Alice coraz bardziej traci pamięć, zdolność koncentracji i orientację w czasie i przestrzeni. Zaczynają się u niej również problemy z zachowaniem, które często są niezrozumiałe dla jej bliskich.

Alice musi zmierzyć się z wieloma trudnymi wyzwaniami. Musi pożegnać się z dotychczasowym życiem, nauczyć się radzić sobie z chorobą i przygotować się na to, że pewnego dnia nie będzie w stanie rozpoznać swoich bliskich.

Film Motyl Still Alice jest poruszającym i realistycznym portretem choroby Alzheimera. Julianne Moore w roli Alice stworzyła kreację, która została nagrodzona Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA.

Motywe

Motyw choroby i śmierci

Choroba Alzheimera jest tematem przewodnim filmu. Film przedstawia stopniowy rozwój choroby i jej wpływ na życie Alice i jej bliskich. Alice musi pogodzić się z tym, że jej umysł powoli zanika i że nie będzie już w stanie prowadzić dotychczasowego życia. Choroba jest dla niej również wyzwaniem duchowym – musi zmierzyć się z perspektywą śmierci i niebytu.

Motyw rodziny

Rodzina jest dla Alice źródłem wsparcia i miłości. Mąż Alice, John, jest przy niej przez cały czas i pomaga jej radzić sobie z chorobą. Córki Alice, Lydia i Anna, również są dla niej bardzo ważne.

Motyw miłości

Miłość jest siłą, która pozwala Alice przetrwać chorobę. Miłość do męża, córek i rodziny daje jej siłę do walki z chorobą.

Motyw pamięci

Pamięć jest dla Alice symbolem przeszłości, która powoli zanika. Alice musi pożegnać się z pamięcią o swoim życiu, o swoich bliskich i o sobie samej.

Ocena

Motyl Still Alice to poruszający i realistyczny film, który ukazuje dramatyczną historię kobiety, która zmaga się z chorobą Alzheimera. Film jest dobrze zagrany i zrealizowany, a Julianne Moore w roli Alice stworzyła kreację, która pozostaje w pamięci widza.

Film jest również istotnym głosem w dyskusji o chorobie Alzheimera. Film pokazuje, jak choroba ta wpływa na życie chorych i ich bliskich. Film może być również pomocny dla osób, które zmagają się z chorobą Alzheimera lub znają kogoś, kto jest chory.

Podsumowanie

Motyl Still Alice to film, który porusza i skłania do refleksji. Film jest niezapomnianym przeżyciem, które pozostanie w pamięci widza na długo.

Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Richard Glatzer, Wash Westmoreland
scenariusz Richard Glatzer, Wash Westmoreland
gatunek Dramat
produkcja USA, Francja
premiera 8 września 2014 (Światowa) 3 kwietnia 2015 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $44 758 976 na świecie$18 754 371 w USA$26 004 605 poza USA
budżet $5 000 000
na podstawie Lisa Genova (powieść)
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Backup Media / Big Indie Pictures (współudział) / Killer Films
tytuł oryg. Still Alice

Obsada

Aktor Postać
Alice Howland
John Howland
Lydia Howland
Anna Howland-Jones
Tom Howland
Eric Wellman
Dr Benjamin
Charlie Howland-Jones
Frederic Johnson
Jenny
Dyrektorka domu starców
Rezydentka domu starców
Lekarz rodzinny
Pracowniczka obsługi konwentu
Masha
Elena
Młody muzyk
Młody muzyk
Olga
Matka Alice
Anne
Uczestniczka konferencji o chorobie Alzheimera
Kierownik sali
Pacjentka z chorobą Alzheimera
Pracowniczka Pinkberry
Pracownik Pinkberry
Pielęgniarka
Student
Płacząca kobieta
Uczestniczka spotkania
Pacjentka z chorobą Alzheimera
Mężczyzna na widowni

Zdjęcia

Alternatywne opisy

Motyl Still Alice (2014) to amerykański dramat oparty na autobiograficznej powieści Still Alice autorstwa Lisa Genova. Film opowiada historię Alice Howland, 50-letniej profesorki językoznawstwa, u której zdiagnozowano wczesny Alzheimera.

Akcja filmu rozpoczyna się, gdy Alice zaczyna mieć problemy z koncentracją i pamięcią. Na początku wydaje jej się to błahe, ale z czasem objawy się nasilają. Alice zapomina, co miała zrobić, nie może odnaleźć słów, a nawet nie rozpoznaje bliskich.

Alice i jej mąż John (Alec Baldwin) decydują się na konsultację z neurologiem. Lekarz stawia diagnozę: choroba Alzheimera. Alice jest w szoku. Nie może uwierzyć, że to właśnie jej może przytrafić się coś takiego.

Alice zaczyna walczyć o swoją pamięć i niezależność. Poddaje się intensywnej terapii, stara się uczyć nowych rzeczy i zachować jak najdłużej dotychczasowe życie. Jednak choroba postępuje i Alice zaczyna tracić coraz więcej.

Film Motyl Still Alice to poruszająca historia o walce z chorobą Alzheimera. Julianne Moore, wcielająca się w rolę Alice, stworzyła przejmującą kreację. Jej gra aktorska została nagrodzona Oscarem, Złotym Globem i nagrodą BAFTA.

Motyw choroby Alzheimera w filmie

Film Motyl Still Alice przedstawia chorobę Alzheimera w sposób realistyczny i dojmujący. Reżyser Richard Glatzer i Wash Westmoreland nie uciekają od trudnych scen, pokazując, jak choroba niszczy życie i relacje.

Film przedstawia różne stadia choroby Alzheimera. W pierwszych scenach Alice zaczyna mieć problemy z koncentracją i pamięcią. Później zapomina, co miała zrobić, nie może odnaleźć słów, a nawet nie rozpoznaje bliskich. W końcowych scenach Alice jest całkowicie uzależniona od pomocy innych.

Film pokazuje, jak choroba Alzheimera wpływa na życie osób chorych i ich bliskich. Alice musi zmierzyć się z utratą pamięci, sprawności fizycznej i niezależności. Jej rodzina musi nauczyć się żyć z chorobą i wspierać Alice w tym trudnym czasie.

Motyw miłości w filmie

Film Motyl Still Alice to także historia o miłości. Alice i John są małżeństwem od 25 lat. Ich miłość jest silna i trwała, ale choroba wystawia ją na próbę.

John jest przy Alice przez cały czas. Podtrzymuje ją na duchu, pomaga jej w codziennych czynnościach i nie przestaje w nią wierzyć. Jego miłość jest dla Alice największą siłą w walce z chorobą.

Motyw rodziny w filmie

Film Motyl Still Alice pokazuje, jak choroba Alzheimera wpływa na rodzinę. Alice ma dwie córki: Lydia (Kristen Stewart) i Annę (Kate Bosworth). Obie córki są bardzo kochające i troskliwe, ale choroba ich matki jest dla nich dużym obciążeniem.

Lydia jest młodą kobietą, która dopiero zaczyna budować swoje życie. Choroba matki zmusza ją do dojrzewania w przyspieszonym tempie. Anna jest już dorosłą kobietą, ale choroba matki sprawia, że czuje się bezradna i samotna.

Ocena filmu

Film Motyl Still Alice to poruszający i realistyczny obraz choroby Alzheimera. Film jest dobrze zrealizowany i posiada znakomitą obsadę. Julianne Moore stworzyła przejmującą kreację, za którą otrzymała Oscara.

Film polecany jest wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej o chorobie Alzheimera. Jest to także film, który może skłonić do refleksji nad kruchością życia i ulotnością pamięci.

Podsumowanie

Film Motyl Still Alice to poruszająca historia o walce z chorobą Alzheimera. Film przedstawia chorobę w sposób realistyczny i dojmujący, pokazując, jak choroba niszczy życie i relacje. Film opowiada także o miłości i sile rodziny.


W życiu dr Alice Howland, renomowanej profesor lingwistyki na Uniwersytecie Columbia, wszystko wydaje się poukładane. U boku swojego męża Johna, mającego za sobą udane lata małżeństwa, cieszy się z obfitości trójki dorosłych już dzieci: Anną, Tomem oraz najmłodszą, pełną energii Lydią. Ich dom wypełniony jest miłością i wzajemnym wsparciem, a szczęście rodzinne zdaje się być stabilne i niezmienne.

Jednakże, nawet najszczęśliwsze historie potrafią zaskoczyć najbardziej nieoczekiwanymi wydarzeniami. Dla Alice ta niespodzianka przybiera postać stopniowo narastającej mgły niepewności, gdy zaczyna doświadczać niepokojących epizodów zapominania słów i mylenia w codziennych sytuacjach. Pierwsze sygnały sugerujące, że coś jest nie tak, pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach, jak zagubienie się na terenie uczelni, gdzie pracuje i którą zna jak własną kieszeń.

Początkowo te drobne incydenty bagatelizowane są przez Alice i jej bliskich. Jednak gdy stają się one coraz bardziej uporczywe i widoczne, nie da się już ignorować alarmujących sygnałów, które wskazują na coś znacznie poważniejszego. Wzrastający niepokój prowadzi Alice do gabinetu lekarskiego, gdzie zostaje skonfrontowana z przełomową diagnozą, której nie chciała przyjąć do wiadomości – wczesna odmiana choroby Alzheimera.

Diagnoza ta to jak grom z jasnego nieba dla Alice oraz dla całej rodziny. W momencie, gdy największymi troskami powinno być planowanie przyszłości, choroba Alzheimera staje się nieuchronną rzeczywistością, której trzeba stawić czoła. W domu, który dotąd tętnił życiem i radością, zaczyna unosić się cień niepewności i lęku. Anna, będąca w zaawansowanej ciąży, decyduje się przebadać, tylko po to, by odkryć, że podobnie jak jej matka, jest podatna na tę okrutną chorobę. Ta wiadomość staje się dodatkowym obciążeniem dla rodziny, która stara się utrzymać pozory normalności w obliczu coraz większego chaosu.

Nie mniejszym szokiem dla Alice jest poznanie wyników badań dotyczących jej syna Huntera. Chociaż on sam nie wykazuje jeszcze żadnych objawów, diagnoza wskazuje, że również on może odziedziczyć tę chorobę. Z każdym dniem staje się jasne, że żaden członek rodziny nie pozostanie nietknięty przez to okrutne schorzenie.

Niemniej jednak, mimo coraz bardziej niepewnej przyszłości, Alice nie zamierza poddać się bez walki. Jej determinacja w walce z chorobą staje się ośrodkiem nadziei dla całej rodziny. Choć czasem wydaje się, że z każdym dniem traci coraz więcej z siebie, to jednak w jej sercu płonie iskra, która nie pozwala jej zatracić się w mroku zapomnienia. To opowieść o bohaterskiej walce z własnym umysłem, o desperackiej próbie zachowania tożsamości w obliczu nieuchronnej straty. Alice staje się symbolem niezłomnej siły ludzkiego ducha, który nawet w najtrudniejszych chwilach potrafi znaleźć iskierkę nadziei.

"Motyl Still Alice" to poruszająca podróż przez labirynt ludzkiej psychiki, gdzie każdy krok to bój o zachowanie własnej tożsamości. Reżyserzy Richard Glatzer i Wash Westmoreland ukazują nam historię, która wstrząsa fundamentami naszej pewności siebie, zadając trudne pytania o to, co tak naprawdę definiuje naszą egzystencję. Wspaniale zagrane przez Julianne Moore, film ten nie tylko porusza, lecz także inspiruje do refleksji nad wartością każdego momentu, jakim jest życie.


W życiu Alice Howland, cenionej wykładowczyni lingwistyki na prestiżowym Uniwersytecie Columbia, wszystko wydaje się być poukładane. Razem z mężem Johnem, z którym przeżyła wiele lat szczęśliwego małżeństwa, cieszy się obfitością trójki dorosłych już dzieci: Anną, Tomem oraz najmłodszą, pełną życia Lydią. Ich dom jest pełen miłości i wzajemnego wsparcia, a harmonia rodzinna zdaje się być niezachwiana.

Jednakże, nawet najstabilniejsze życie może zostać zachwiane najmniej oczekiwanymi wydarzeniami. Dla Alice ta nieprzewidziana zmiana przybiera postać stopniowo narastającej niepewności, gdy zaczyna doświadczać coraz częstszych epizodów zapominania słów i mylenia w codziennych sytuacjach. Pierwsze symptomy sugerujące, że coś jest nie tak, pojawiają się w najmniej spodziewanych momentach, jak zgubienie się na terenie uczelni, na której pracuje i którą zna jak własną kieszeń.

Na początku te drobne incydenty są bagatelizowane przez Alice i jej najbliższych. Jednakże w miarę jak stają się one coraz bardziej uciążliwe i widoczne, nie sposób już ignorować alarmujących sygnałów, które wskazują na coś znacznie poważniejszego. Wzrastające niepokoje prowadzą Alice do gabinetu lekarskiego, gdzie zostaje skonfrontowana z przełomową diagnozą, której nie chciała zaakceptować – wczesna odmiana choroby Alzheimera.

Ta diagnoza jest jak uderzenie pioruna dla Alice oraz dla całej jej rodziny. W czasie, gdy powinni planować przyszłość, choroba Alzheimera staje się nieodłączną rzeczywistością, z którą muszą się zmierzyć. W ich domu, gdzie dotychczas panowała radość i spokój, zaczyna unosić się cień niepewności i strachu. Anna, będąca w zaawansowanej ciąży, decyduje się przebadać, tylko po to, by odkryć, że podobnie jak jej matka, jest podatna na tę okrutną chorobę. To kolejny cios dla rodziny, która próbuje zachować pozory normalności w obliczu narastającego chaosu.

Nie mniejszym szokiem dla Alice jest poznając wyniki badań dotyczących jej syna Huntera. Mimo że on sam nie wykazuje jeszcze żadnych objawów, diagnoza wskazuje, że również on może odziedziczyć tę chorobę. Z każdym dniem staje się jasne, że żaden członek rodziny nie pozostanie nietknięty przez tę okrutną przypadłość.

Mimo to, mimo coraz bardziej niepewnej przyszłości, Alice nie zamierza poddać się bez walki. Jej determinacja w walce z chorobą staje się źródłem nadziei dla całej rodziny. Chociaż czasem wydaje się, że traci coraz więcej ze swojej tożsamości, to jednak w jej sercu płonie iskra, która nie pozwala jej zatracić się w mroku zapomnienia. To historia o bohaterskim starciu z własnym umysłem, o desperackiej próbie zachowania tożsamości w obliczu nieuniknionej utraty. Alice staje się symbolem nieugiętej siły ludzkiego ducha, który nawet w najcięższych chwilach potrafi odnaleźć iskierkę nadziei.

"Motyl Still Alice" to wzruszająca podróż przez labirynt ludzkiej psychiki, gdzie każdy krok to walka o zachowanie własnej tożsamości. Reżyserzy Richard Glatzer i Wash Westmoreland przedstawiają nam historię, która chwieje podstawami naszej pewności siebie, zadając trudne pytania o to, co naprawdę definiuje naszą egzystencję. Znakomicie zagrana przez Julianne Moore, ta produkcja nie tylko wzrusza, lecz także inspiruje do refleksji nad wartością każdej chwili, jaką jest życie.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *