Milczenie / Tystnaden (1963)

  • Gatunek: Dramat Psychologiczny
  • Rok:
  • Czas trwania: 1 godz. 36 min.
  • Tytuł oryginalny: Tystnaden
  • Dwie siostry odpoczywają od podróży, zatrzymując się w hotelu. Różnice charakterologiczne powodują pomiędzy nimi konflikt.

Dostępne na urządzeniach:
  • IOS
  • Android
  • Windows
  • Smart TV

Gdzie obejrzeć

Baner Zlukaj Film

Fabuła

Milczenie to szwedzki dramat psychologiczny z 1963 roku w reżyserii Ingmara Bergmana. Jest to trzecia część Trylogii Wiary, poprzedzona przez Siódmiej pieczęci (1957) i Jak w zwierciadle (1961). Film opowiada o dwóch siostrach, Annie i Ester, które zatrzymują się w hotelu w obcym kraju. Ich relacja jest napięta, a różnice charakterologiczne powodują, że stopniowo dochodzi między nimi do konfliktu.

Akcja filmu rozgrywa się w obcym mieście, którego język nie jest zrozumiały dla bohaterów. Jest to metafora wyobcowania i alienacji, które są tematami przewodnimi filmu. Bohaterowie są odizolowani od siebie i od świata, w którym się znajdują.

Anna jest siostrą Ester. Jest to kobieta praktyczna i rozsądna. Jest zmęczona podróżą i pragnie jak najszybciej wrócić do domu. Ester jest natomiast artystką i intelektualistką. Jest to kobieta wrażliwa i zagubiona. Jej choroba jest symbolem kryzysu wiary, który przeżywa.

W hotelu kobiety spotykają się z obojętnością i chłodem ze strony obsługi. Nie są w stanie porozumieć się z miejscowymi, co jeszcze bardziej potęguje ich poczucie wyobcowania.

Konflikt między siostrami narastaje stopniowo. Anna jest niezadowolona z tego, że Ester nie chce wrócić do domu. Ester z kolei czuje się osaczona i nierozumiana przez siostrę.

Kulminacją konfliktu jest scena, w której Anna i Ester kłócą się o Johana. Anna uważa, że Ester jest zbyt opiekuńcza wobec syna. Ester z kolei uważa, że Anna nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniej opieki.

W finale filmu Anna i Ester decydują się rozstać. Anna wyjeżdża do domu, a Ester pozostaje w hotelu.

Milczenie to film o złożonych relacjach międzyludzkich. Jest to również film o kryzysie wiary i o poszukiwaniu sensu życia.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można dodać do opisu filmu:

  • Hotel, w którym zatrzymują się bohaterowie, jest mroczny i ponury. Jest to symbol wewnętrznego mroku, który dręczy siostry.
  • Johan jest jedyną postacią, która nie jest uwikłana w konflikt między siostrami. Jest on symbolem nadziei i możliwości nowego początku.
  • Film kończy się sceną, w której Anna siedzi na plaży i patrzy na morze. Jest to scena symbolizująca nadzieję na odnalezienie spokoju i harmonii.

Wnioski:

  • Milczenie to film głęboki i poruszający.** Jest to film, który pozostawia widza z mnóstwem pytań i wątpliwości.
  • Film jest doskonałym przykładem twórczości Ingmara Bergmana. Bergman był mistrzem psychologicznego kina i potrafił w sposób mistrzowski uchwycić złożoność ludzkich emocji.
Baner Torrentos

Podstawowe informacje

reżyseria Ingmar Bergman
scenariusz Ingmar Bergman
gatunek Dramat, Psychologiczny
produkcja Szwecja
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 23 września 1963 (Światowa) 16 marca 2007 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio Svensk Filmindustri (SF)
tytuł oryg. Tystnaden
inne tytuły The Silence Miedzynarodowe The Silence USA

Obsada

Aktor Postać
Ester
Anna
Odźwierny
Johan
Barman
Kelner
Kobieta w Variety Hall
Mężczyzna w Variety Hall
Impresario
Właściciel baru
Kasjer
Anna
Starszy człowiek
Gazeciarz

Zdjęcia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *